Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate de la 16 la 30 din 37

Subiect: Zamolxismul

Marchidan21 este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2009
    Posturi
    213

Implicit Re: Zamolxismul

Citat Citat din Alchimiel Vezi post
    Si sa stii ca a trecut si prin Romania Iisus...nu stiu daca pe muntele omu...dar in R. Moldova sunt doua manastiri foarte vechi unde este pastrata urma Mantuitorului si a Maicii Domnului...(intre varsta de 12 si 30 de ani - unde Biblia nu pomeneste nimic...) si aici nu ai cum sa ma contrazici deoarece acolo e dovada...
    La începutul mileniului I în bazinul mediteranean au fost identificați peste 300 "mîntuitori" mesianici. Unul din ei era bess și a predicat mult în Moesia de unde și numele local mesia (moesul). Probabil că a călătorit prin Moesia, Dobrogea (vezi schiturile de la Basarabi) și Basarabia.
    (Basarabi - bessi-rabi - vorbitori înțelepți?)

MGA
    MGA este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    5

Citat Citat din anima Vezi post
    Bine ar fi daca ar fi respectate subiectele si nu s-ar mai posta toate bazaconiile si toate sf-urile cu pretentii de adevar.

Ai dreptate insa despre Zalmoxe se stiu prea putine lucruri adevarate insa sunt de acord si cu Alchimiel cand spune ca :"Actuala istorie este un set de minciuni cu care am cazut deacord cu totii."

oinaldecs este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    265

Stimati forumisti.
    Cred ca pentru a afla cate ceva despre adevarata istorie a stramosilor nostri nu mai avem ca izvoare decat legendele. Va recomand cartea Legendele Dacilor Liberi scrisa de Felix Crainicu si Cristi Ionita. Cartea a fost lansata acum in 2009 la http://www.dacica.ro/nou/index.php?p...iicarti&idc=10. Eu am ajuns pe acest forum datorita unui post despre Gura de Rai din Bucegi. Se pare ca acel post nu mai e aici sau nu stiu eu sa caut. Amf ost acolo (adica in Bucegi cautand Gura de Rai) si inteleg de ce toti care merg acolo refuza sa vorbeasca. Poate va intrebati ce legatura are cu Zamolxis? Sau cu istoria adevarata a stramosilor nostri? Pai are. Zamolxis a fost un tanar muritor ca si noi care a obtinut nemurirea! Intregul masiv Bucegi reprezinta sanctuarul unde s-a petrecut aces fapt. Stiinta si spiritualitatea noastra de muritori nu se poate compara cu stiinta si spiritualitatea celor care au trecut dincolo de timp. Astfel unii care ajung pe acolo sunt acceptati si afla cate ceva altii ajung acolo de poamana si casca gura la pietre. Sunt multe de spus dar deja simt ca am deranjat multimea de prejudecati ale celor care vor citi aceste randuri.

Cu umilinta ma inclin in fata cautatorilor Adevarului.

padme este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

Citat Citat din oinaldecs Vezi post
    Stimati forumisti.
    Sunt multe de spus dar deja simt ca am deranjat multimea de prejudecati ale celor care vor citi aceste randuri.

te poti adresa celeilalte multimi care nu este atinsa de prejudecatile randurilor tale (desi eu personal nu vad....care ar fi) si foarte curioasa tototdata! sau ai scris doar sa faci reclama la ceva?!

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Eu am ajuns pe acest forum datorita unui post despre Gura de Rai din Bucegi. Se pare ca acel post nu mai e aici sau nu stiu eu sa caut. Amf ost acolo (adica in Bucegi cautand Gura de Rai) si inteleg de ce toti care merg acolo refuza sa vorbeasca.
    Gura de Rai - Un loc deosebit din muntii Bucegi
    unde faceati si o promisiune. E drept ca acum forumul nu permite upload la poze sau la altceva, dar puteti utiliza site-uri specializate in asa ceva pentru a posta imagini.
    Eu folosesc http://photobucket.com/ unde va puteti si dumneavoastra sa va creati un cont si apoi sa preluati de acolo direct sintaxa corecta pentru afisarea imaginilor pe acest forum.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

savanah Avatar
    savanah este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Oinaldecs, nu imi este prea clar care este, de fapt, parea ta despre Gura de Rai: este sau nu este un loc plin de senzational? In primul post ne spui sa "nu va asteptati la senzational", in al doilea ne spui ca Bucegiul este masivul unde s-a petrecut transformarea lui Zamolxe.
    Detaliaza putin, te rog, a doua afirmatie.

In legatura cu stirnirea "multimii de prejudecati", daca fiecare am face astfel de presupuneri nefondate atunci ar fi o liniste desavirsita pe forum...

Florin Croitoru este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2011
    Posturi
    27

Citat Citat din anima Vezi post
    Bine ar fi daca ar fi respectate subiectele si nu s-ar mai posta toate bazaconiile si toate sf-urile cu pretentii de adevar.
    Da. Văd că pe aici se iau de bune povești biblice iar unii cred că dacii vorbeau asemănător cu vechii germani. Se poate ca unii daci să fi găsit multe asemănări dar în acest caz nu era vorba de germani ci de niște traci care au trăit și pe Dunărea de Mijloc și mai departe în Vest. Cu vechii germani însă nu se poate ca tracii din Vest sau dacii din Banat să se fi înțeles.

Data inscrierii
    ianuarie 2011
    Posturi
    27

Stimati forumisti.
    Cred ca pentru a afla cate ceva despre adevarata istorie a stramosilor nostri nu mai avem ca izvoare decat legendele. Va recomand cartea Legendele Dacilor Liberi scrisa de Felix Crainicu si Cristi Ionita. Cartea a fost lansata acum in 2009 la http://www.dacica.ro/nou/index.php?p...iicarti&idc=10. Eu am ajuns pe acest forum datorita unui post despre Gura de Rai din Bucegi. Se pare ca acel post nu mai e aici sau nu stiu eu sa caut. Amf ost acolo (adica in Bucegi cautand Gura de Rai) si inteleg de ce toti care merg acolo refuza sa vorbeasca. Poate va intrebati ce legatura are cu Zamolxis? Sau cu istoria adevarata a stramosilor nostri? Pai are. Zamolxis a fost un tanar muritor ca si noi care a obtinut nemurirea! Intregul masiv Bucegi reprezinta sanctuarul unde s-a petrecut aces fapt. Stiinta si spiritualitatea noastra de muritori nu se poate compara cu stiinta si spiritualitatea celor care au trecut dincolo de timp. Astfel unii care ajung pe acolo sunt acceptati si afla cate ceva altii ajung acolo de poamana si casca gura la pietre. Sunt multe de spus dar deja simt ca am deranjat multimea de prejudecati ale celor care vor citi aceste randuri.

Cu umilinta ma inclin in fata cautatorilor Adevarului.
    Dacă ai acces la d-ra Pățan Aurora explică-i cum se scrie cu diacritice că e păcat ca ditai doctoru în lingvistică să nu scrie corect romînește și măcar să știe fanii cum să-i spună corect numele că nu e Petan ci Pățan.
    Și dacă tot se autointitulează cercetătoare a scrierilor dacice să arate ce text de pe vreo placă a despărțit ea în cuvinte, că eu nu am văzut nici unul al ei, dar tot laudă despărțirile eronate ale d-lui ing Dan Romalo.
    2) Zamolxe nu a devenit nemuritor dacă într-adevăr a fost muritor pt simplul fapt că nimeni nu poate deveni nemuritor.Zamolxe fiind un zeu este o creație a imaginației.
    3) Bucegii sînt munți, nu sanctuar.E bine să nu folosești cuvintele în sens poetic.
    4) Dincolo de timp nu se poate trece. Ce mai e și asta? Idei fantastice de la Holywood?

Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    265

Uploaded with ImageShack.us

Mai sus e imaginea care arata sub forma unui cerc unde se afle Gura de Rai. Am fost acolo. Ca si ceilalti care au fost acu nu mai am ce zice si n-are rost sa zic ceva deoarece numai cei sensibili si acceptati pot simti ceva. Ceilalti eventual simt frigul. Cunosc doua persoane, motaniarzi, care au fost frecvent in Bucegi dar datorita faptului ca au mintea si inima inchise nu au simtit nimic. Ba chiar mai mult unul a fost fulgerat pe munte si a scapat, n-a murit, dar tot prost a ramas. Iar pe celalat l-au atacat niste caini ai ciobanilor si i-au cam rupt rucsacul dar pe el nu l-au muscat, l-au speriat un pic. Cartea de care am zis mai sus "Legendele Dacilor Liberi" exista si este foarte frumoasa. Oamenii care traiesc acolo la cabane sau sunt salvamontisti stiu multe dar nu vorbesc deoarece exista oameni ca domnul Croitoru de mai sus care si-a scos furculitele si cutitele sa-i manance pe cei care fac afirmatii nefondate, nu stiu sa scrie romaneste si au tupeul sa afirme ca omul poate deveni nemuritor deoarece Zamolxe, un tanar dac a devenit nemuritor.

Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    265

Totusi deoarece am speranta ca aici pe forum mai exista si oameni care cauta sincer si fara prejudecati Adevarul va rog sa ma ajutati sa gasesc o carte pe care demult o caut. Cartea respectiva se afla in legatura de mai jos care prezinta o parte a sa si coperta. Va multumesc anticipat.

http://www.gk.ro/sarmizegetusa/vremea/comoara.htm

Data inscrierii
    ianuarie 2011
    Posturi
    27

oinaldecs, mersi pt hartă.Nu mă ajută cu ceva însă pt că nu pot pricepe din ea ce e cu acea Gură de rai.
    Da, cine face această afirmație că omul respectiv acel Zamolcse a devenit nemuritor trebuie să probeze asta.
    Hai, lămurește-mă tu cum trece cineva dincolo de timp.
    Matale ești sensibil și acceptat? De cine ești acceptat?
    Ai venit aici să spui că tu știi multe dar nu vrei să spui. Mersi.

Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    265

In primul rand nu sunt destul de sensibil si nici destul de acceptat. De catre cine? Deocamdata nu voi raspunde la acesta intrebare deoarece ar fi prea mult si ar da multa apa la moara scepticilor stiintifici. Voi incerca sa vorbesc despre fenomenul Gura de Rai.

Este vorba de o anomalie magneto-gravitationala ce apare pe cate un picior de plai adica acolo unde un munte sau un deal se termina. Am discutat despre acest fenomen cu un proaspat doctor in geografie care mi-a facut capul calendar cu o logica impecabila dar cu mult departe de realitate si mi-a cam pierit cheful sa ma inscriu la doctorat(evident intr-o stiinta care nu are nimic de aface cu spiritualitatea ca aici m-am saturat de prosti). Nu stiu daca ati obsevat dar realitatea in general nu e logica sau apartine unei logici de ordin superior la care noi nu avem inca acces.
    Trecerea dincolo de timp se face cand in urma unor practici spirituale se acumuleaza atata energie in fiinta umana incat ea isi poate proiecta constiinta in cea de a patra dimensiune sau mai mult. Orice incercare de a explica in cuvinte cum e acolo e de prisos deoarece cuvintele sunt prea limitate pentru a putea fi folosite in acest context.

Marea gresala pe care o fac cei care pe vremuri erau denumiti farisei si saduchei este ca lor trebuie sa li se explice, sa fie convinsi ceea ce e imposibil deoarece nu se poate explica unui orb cum e culoarea rosie.

In ceea ce va priveste domunle Croitoru, daca dorinta dv. de a afla este simpla si sincera aveti de facut urmatorii pasi:
    1. Renuntati complet la esafodajul de idei de sorginte materialista pe care le avem cu totii inoculate prin manipuarea denumita popular educatie.
    2. Nu acceptati dar nici nu respingeti nici o idee. Probati-o cu mintea deschisa prin experienta proprie si nu prin speculatii logico-logoreice.
    3. Practicati fara intrerupere o forma de meditatie, sau rugaciune, relaxare care sa va deschida intuitia.
    Daca veti face lucrurile astea o sa va acordati o sansa de schimbare a constiintei individuale in sensul perceptiei Adevarului. Nu considerati nici o schema de idei ca fiind ultima. Daca veti cauta cu sinceritate veti gasi. Nemuritori exista si sunt oameni iar daca ei considera ca cineva dintre muritori merita ii lasa sa afle despre ei daca nu nu.

Bibliografie la ceea ce afirm mai sus este aici.
    In alta ordine de idei puteti intreba pe cei de pe forum de ce au pus o cruce tocmai pe varful Bucura Dumbrava din Bucegi asa cum se vede in fotografiile de mai jos.

Data inscrierii
    ianuarie 2011
    Posturi
    27

domnule, eu nu pot să renunț la ceva înainte de a ști ce primesc în schimb.Să arunc ceea ce am pt promisiuni că voi avea ceva mai bun? Tu crezi că asta e bun și logic? Eu nu cred.
    Nu pricep ce e cu pozele astea cu cruci și cu Cristos la subiectul pe care discutăm. Are asta legătură cu acel areal din Bucegi? Nu văd vreo legătură.
    Ce anomalie magneto-gravoitațională este acolo? Cum se manifestă? E gravitația mai mica sau mai mare acolo? Eu știu că gravitația este egală pe tot Pămîntul.Există magnetism mai puternic și acesta se manifestă evident de ex ne sar monedele și obiectele metalice din buzunar?
    Există cineva nemuritor? Unde? Trebuie să probezi asta, nu să afirmi doar. Ai auzit de vreo persoană în vîrstă de vreo 1.000 de ani?
    2) Crucea e pusă acolo absolut aiurea. E pusă din pură plăcere. Sînt persoane care ar pune cruci peste tot mai ceva decît puneau comuniștii stele roșii
    3) Văd că subiectul este religia dacilor. Cred că despre asta nu știi tu ceva. Yoga, de care văd că te ocupi, nu are legătură cu așa ceva oricum.

Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    265

Citat Citat din Florin Croitoru Vezi post
    domnule, eu nu pot să renunț la ceva înainte de a ști ce primesc în schimb.Să arunc ceea ce am pt promisiuni că voi avea ceva mai bun? Tu crezi că asta e bun și logic? Eu nu cred.
    Stimate domnule nu poti turna ceai intr-o ceasca daca este deja plina ca da pe afara. Mai intai golesti ceasca si apoi torni. Tot asa daca le stii pe toate si esti ferm convins ca ceea ce stii este bine nu poti sa inveti altceva. Si mai ales de unde ceea ce e bun trebuie sa fie si logic? Iubirea este ilogica o fi ea buna? Mai ales ca aici se fac promisiuni nu gluma.

Nu pricep ce e cu pozele astea cu cruci și cu Cristos la subiectul pe care discutăm. Are asta legătură cu acel areal din Bucegi? Nu văd vreo legătură.
    Legatura cu pozele se face daca cititi pe a doua poza pe placa de otel inoxidabiul de pe cruce Fundatia pentru Radiestezie si Infoenergetica "Sfantul Apostol Andrei" de care apartine si acest forum si al carei membru nu sunt. Crucea, ca e doar una in cele doua fotografii, se afla pe varful Bucura Bumbrava la 2500 de metri altitudine foarte aproape de varful Omu in Bucegi. Ce legatura este intre cruce si daci intrebati pe cei cu forumul va rog. Exista o legatura clara intre muntii Bucegi si daci, cel putin datorita Sfinxului de la Babele, nu credeti?

Ce anomalie magneto-gravoitațională este acolo? Cum se manifestă? Egravitația mai mica sau mai mare acolo? Eu știu că gravitația este egală pe tot Pămîntul.Există magnetism mai puternic și acesta se manifestă evident de ex ne sar monedele și obiectele metalice din buzunar?
    Despre ce se petrece acolo puteti afla aici.Si o cat de sumara cunoastere a fizicii relativiste ne spune ca o anomalie gravitationala inseamna calatorie in timp si nu imponderabilitate care este cu totul altceva. Una e sa modifici intensitatea campului gravitational prin indepartarea de obiectul studiat si alta e sa modifici frecventa unui camp electromagnetic pentru al face sa rezoneze cu un camp gravitaional. Bibliografie aici.

Există cineva nemuritor? Unde? Trebuie să probezi asta, nu să afirmi doar. Ai auzit de vreo persoană în vîrstă de vreo 1.000 de ani?
    Aici cu tot respectul v-am raspuns la intrebare mai sus dar repet ca poate nu s-a inteles. O sa aflati daca exista sau un exista nemuritori atunci cand ei o sa doreasca aceasta. Deocamdata sunteti ferm convins ca nu exista nemurirea deoarece nu ati aflat de nimeni nemuritor ceea ce este corect.

2) Crucea e pusă acolo absolut aiurea. E pusă din pură plăcere. Sînt persoane care ar pune cruci peste tot mai ceva decît puneau comuniști i stele roșii
    3) Văd că subiectul este religia dacilor. Cred că despre asta nu știi tu ceva. Yoga, de care văd că te ocupi, nu are legătură cu așa ceva oricum.
    Aici la afirmatia cu crucile sunt 100% de acord cu dv. Totusi e treaba lor, a celor care pun cruci unde le pun.
    Yoga cu care vedeti ca ma ocup iarasi stiti dv. mai bine ca nu are legatura cu asa ceva. Iata ca ne introacem de unde am plecat. Le stiti deja pe toate ca un om mare si nu mai aveti nimic de invatat mai ales ca ceea ce stiti este probat stiintific si nu poate fi pus la indoiala nicicum. Nu se poate turna ceai intr-o ceasca deja umpluta.

Data inscrierii
    ianuarie 2011
    Posturi
    27

domnule, pe tonul ăsta (le știți ca un om mare) te rog să discuți cu altcineva.
    Capul meu nu e o ceașcă. Nu pot să dau afară tot pt ca apoi să umplu cu altceva. E loc destul ca să pun lucruri noi dacă acestea se dovedesc bune și adevărate.
    Aștept ca vreun nemuritor să dovedească acest lucru.Atunci voi crede.
    Nu s-a dovedit nici o anomalie gravitațională în Bucegi. Oboseala poate dispare din alte cauze.Nu e spus care sint acestea.
    Nu văd legătură între vreo formă de Yoga și cruci.
    Cred însă că este o legătură între vechea religie tracică și creștinism, acesta din urmă a continuat vechea religie.
    Nu știu ce este o călătorie în timp decît în sens poetic. Nu putem trăi decît în prezent. În viitor vom trăi iar în trecut am trăit.
    Nu știu care e legătura între Bucegi și daci. Nu e dovedit că dacii au sculptat stînca de pe Vîrful Omul sau Babele.

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •