Pagina 6 din 8 PrimulPrimul 12345678 UltimulUltimul
Rezultate de la 76 la 90 din 115

Subiect: Secretul

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit Re: Secretul

Citat Citat din Andu-Marian Vezi post
    Cris azi esti intepata rau...
    Calmeazate ia o gura de aer... mai profunda asa de felul ei... si elibereazate de stres... Sa vezi ce bine o sa fie
    Calm, calm, gandim problema analizam situatia ca suntem oameni nu baloti de paie!

Si fratilor ai sa ramanem pe secret... vreti alceva faceti au alt subiect...
    Hai ca m-am plictisit de tot.
    Am uitat: " hai ,mai".

Se scrie cu liniuta " calmeaza-te" " elibereaza-te"....ca suntem " oameni nu baloti de paie"?
    Suntem "oameni" cine?
    De ce in loc de baloti nu spui " tomberoane"?sau Psd ,sau pdl ?
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Alchimiel este offline USER Bobocel
    Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    455

Citat Citat din cris Vezi post
    Hai ca m-am plictisit de tot.
    Am uitat: " hai ,mai".

Se scrie cu liniuta " calmeaza-te" " elibereaza-te"....ca suntem " oameni nu baloti de paie"?
    Suntem "oameni" cine?
    De ce in loc de baloti nu spui " tomberoane"?sau Psd ,sau pdl ?
    ms... am corectat...

Ca eu vreau baloti... daca tu vrei tomberoane,psd sau pdl e problema ta... eu nu ma incurc cu politica...

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

ms... am corectat...

Ca eu vreau baloti... daca tu vrei tomberoane,psd sau pdl e problema ta... eu nu ma incurc cu politica...
    Pai religia e tot politica,are sefi,sedii,are buget,promite... am uitat ,sanctioneaza...

Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    455

Citat Citat din cris Vezi post
    Pai religia e tot politica,are sefi,sedii,are buget,promite... am uitat ,sanctioneaza...
    eu vb de baloti de paie la propri...

Nu-mi pasa ce fel e religia...
    Fiecare lucru isi are rostul... pentru ca asta e karma... si Dumnezeu stie ce face...
    Eu zic sa revenim la subiectul original si lasam chestiile astea...ai despre dogme la alt subiect... si chiar de tine deschis...

Tixti este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Pai acuma eu am facut exact ce zic ca nu e bine sa faci... adica am pus raul in fatza. Ma contrazic si eu, ce, n-am voie? )
    Sa va spun un secret mare: toti avem in noi o doza de normalitate. Restul....
    Dumnezeu ne iubeste pe toti

Tixti este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Cris... ai uitat PNL-ul )
    Dumnezeu ne iubeste pe toti

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din Tixti Vezi post
    Domnul Furtuna, spuneti frumos ce spuneti aici, dar asta se intampla intr-o alta lume sau cu oameni care au o alta educatie, alta generatie.
    Ei, se intampla acum si aici si in mai multe generatii. Educatia are si ea un rol, e drept, dar lucrurile nu sunt batute-n cuie. Oamenii se mai si autoeduca.
    Uitati ca generatia de azi traieste viata in viteza, ca totul este viteza si negare.
    Nu uit si mai ales nu uit ca si eu, cand eram mai tanar voiam totul repede si nu prea tineam cont de sfaturi. Sfaturi care, unele s-au dovedit bune si alele mai putin.
    Oamenii au uitat sa fie si fericiti.
    De dorit isi doresc toti, problema este legata de modelele care le sunt prezentate si care mimeaza fericirea. Desi, dupa cum observ in ultima vreme si aici lucrurile incep sa se schimbe: a inceput sa apara un soi de lehamite si de dezinteres pentru mimii acestia.
    Totul te indeamna la tristete si te condamna la intuneric.
    Asta numai daca vrei. Dupa ce in postarea precedenta ati vorbit minunat despre esenta secretului acum ati basculat la 180. Daca asteptati bucuria si lumina din afara, atunci se poate intampla asa cum spuneti.
    Daca nu esti destul de abil sa deschizi ochii si sa vezi mereu numai partea buna a lucrurilor, esti terminat (cel putin d pd d v spiritual).
    Uneori ochii se mai si deschid si oamenii au revelatii: cum de n-am vazut? da de ce nu m-am gandit? etc. Un rost al terapiilor complementare este si acesta: sa indrepte privirile in directia indicata de dumneavoastra.
    Dumneavoastra sunteti dintr-o zona binecuvantata.
    Zone binecuvantate sunt peste tot in tara asta, asta nu inseamna nimic daca nu sunt ochii care sa le vada.
    Aveti libertate, aveti poate alta educatie, alte posibilitati... vedeti viata altfel. NU acelasi lucru se intampla cu un copil care sta la etajul 9 intr-un bloc din Pantelimon, invatat cu viloenta, cu duritatile, care de mic copil a vazut ca in viata daca nu esti smecher nu reusesti si daca nu iti aperi mereu spatele te trezesti trantit. Adolescent fiind, el nu are niciun mentor, nu are niciun model. Mama e la munca in Spania de 3 ani, tatal e incurcat cu o matusa... scopul lui in viata este sa fraiereasca pe altul si sa ajunga cineva. Daca scoala reuseste sa il dirijeze totusi spre o meserie, ajunge un contabil intr-un birou, dar in jurul lui nu vede decat claxoane, injuraturi, scandaluri, lupta crancena la locul de munca pentru un ban in plus, linguseala pana la refuz. Acel om se integreaza in peisaj, pentru el viata asa trebuie sa arate.
    Totdeauna au fost astfel de lucruri si in acelasi timp au existat, exista si vor exista si sansele de schimbare a macazului. Aduceti-va, va rog, aminte
    de tovarasii de suferinta ai Mantuitorului. Faptul ca unul dintre ei a folosit-o este partea de lumina care a trecut prin intunericul a doua milenii.
    Cum sa il iei in brate sa ii spui "te iubesc, viata e roz si cerul e albastru".
    Nu prea obisnuiesc sa folosesc lozinci, de cele mai multe ori incerc sa ma adaptez situatiei si la interlocutor.
    Normal ca nu mai poti schimba prea multe la el.
    Conform secretului, normal ca se poate schimba totul.
    Mai mult... viata nu este o strangere in brate permanenta.
    Asa am spus?
    Mai sunt lipsurile, el e trimis in somaj, ratele trebuie platite, copilul s-a apucat de fumat, vecinul te inunde de 3 ori pe an. Viata nu este numai dragoste si fericire, asa cum o casnicie nu inseamna numai vorbe dulci si pupaturi tandre.
    Viata este o continua schimbare, insa depinde de noi modul cum interpretam modificarile care apar. Alegerea ne apartine.
    Nu vorbesc din experienta, m-a ferit Dumnezeu si ma bucur ca reusim sa mentinem o armonie foarte frumoasa in casa noastra si ii mai ajutam si pe altii.
    Aha, atunci inseamna ca ati facut un exercitiu de retorica! Va rog sa ma iertati, dar generalizarea unui caz particular sau a catorva, e un semn.
    Dar dincolo de armonie si frumusete, constientizam ca sunt si rufe murdare care trebuie spalate. Important e sa le speli cu calm si intelegere. Apoi toate ti se par frumoase. Toate se invata, chiar si spalatul rufelor. NUmai ca asta se face in doi. Singur e imposibil.
    Perfect de acord!
    Daca zici ca atunci cand o iei in brate ea te respinge, pana cand o sa lasi de la tine?
    Atata vreme cat poti!
    Era o propunere de solutie pentru situatiile de criza descrise si propusa ca sa devina permanenta, in acelasi spirit cu ce spuneti mai sus, de viata de cuplu. Detaliile suplimentare, care isi au mportanta lor, au venit dupa.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

mie mi se pare ca a sarit de mult de pe fir... discutia
    Vi se pare!

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din Tixti Vezi post
    Pai acuma eu am facut exact ce zic ca nu e bine sa faci... adica am pus raul in fatza. Ma contrazic si eu, ce, n-am voie? )
    Ba da!
    Sa va spun un secret mare: toti avem in noi o doza de normalitate. Restul....
    Si cum? Ne lasati fara rest?
    Ca in ce priveste normalul are dna Camelia o povestire in primul ei volum "Pasarea singuratica" cu titlul "Normal". Am sa o rog sa posteze macar cateva fragmente din ea.

Camelia Avatar
    Camelia este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Citat Citat din Ion Furtuna Vezi post
    Ba da!

Si cum? Ne lasati fara rest?
    Ca in ce priveste normalul are dna Camelia o povestire in primul ei volum "Pasarea singuratica" cu titlul "Normal". Am sa o rog sa posteze macar cateva fragmente din ea.
    s-a facut!

Normal

Domnul Sobru a studiat, normal, matematica. Despre el nu se știe nimic, decât că este un om normal. Da, el pare de obicei normal, uneori chiar normal și doar arareori iese puțin din ritmul normal, pentru a-și etala normalitatea. Stă într-o casă normală, are obiceiuri normale și gândește normal. E normal să vrea ca cei din jurul său să fie normali și să se poarte normal. Când o zi devine mai puțin normală, Domnul Sobru se comportă normal, face lucruri normale, pentru a intra mai repede în normalitate. Când întâlnește altfel de oameni decât el, nu-și pierde firea, îi tratează normal și dacă ei nu înțeleg, asta i se pare normal. Despre viață are păreri normale, considerând-o o manifestare normală. Tot ce este nou intră cu timpul în normal, aceasta fiind starea normală a existenței. Ca de altfel și toate gândurile, sentimentele, stările mai puțin normale, în timp, se normalizează; cum să trăiești normal, cu o inima care bate cum nu trebuie sau cu o minte care nu funcționează în parametrii normali sau cu niște fapte care să iasă din normalitate? Așa ceva n-ar fi normal și Domnul Sobru, care știe matematică, poate demonstra.
    Așa că, trecând de la serviciu către casă și invers – normal - citindu-și corespondența și rezolvându-și problemele normale, încearcă o atitudine normală: să fie cât se poate de normal. Normal, așa e și normal.
    Ultima editare de Ion Furtuna : 19 dec 2008 la 15:57
    "Capul plecat sabia nu-l taie, dar nici soarele nu-l vede!" - proverb romanesc

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din Camelia Vezi post

s-a facut!
    Multumesc frumos!

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Eu am dezbatut impreuna cu un coleg candva plaja de normalitate in care se inscrie cineva,am avut o discutie de vreo 10 ore ,putin
    Normalitatea in societatea de azi inseamna omul care ramane cumva anonim.
    Omul care apare cumva in atentia unui grup de oameni nu mai este in " normal" .
    Omul handicapat care este vedeta este foarte normal ,desi este handicapat.(de ex Bocceli)
    Practic Bocelli este un om absolut normal,parerea mea.
    Normalul si anormalul sunt in ochii privitorului.
    Cine ,cum ,masoara normalul ?
    iar revenim la patul lui Procust?

Mihaitza Avatar
    Mihaitza este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    356

Depinde.
    Normal inseamna si sanatos.
    Normal inseamna ca esti un individ care are trasaturile speciei. Adica dupa norma.
    Dar poti fi altfel si sa fii normal, poti fi normal si deosebit, poti fi banal si anormal!!)))

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Citat Citat din Mihaitza Vezi post
    Depinde.
    Normal inseamna ca esti un individ care are trasaturile speciei. Adica dupa norma.
    Dar poti fi altfel si sa fii normal, poti fi normal si deosebit, poti fi banal si anormal!!)))
    la om standardul e mai darnic,poate ...uite la caini nu-i asa.

De unde cunosti sanatatea unui om sa spui ca-i " normal" ?
    Un individ care are trasaturile speciei e normal? Atunci cum spunem despre oameni? Negrul e normal ?

Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    455

Citat Citat din Mihaitza Vezi post
    Depinde.
    Si e anormal sa etichetezi! Toti suntem asa cum trebuie...
    (s-a nimerit sa raspund la tine... vb la general... nu-i nimic personal)

Etichete pentru acest subiect

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •