Pagina 4 din 8 PrimulPrimul 12345678 UltimulUltimul
Rezultate de la 46 la 60 din 115

Subiect: Secretul

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit Re: Secretul

Citat Citat din Andu-Marian Vezi post
    si altul era gay si se plangea ca Nu e in armonie cu restul oamenilor...
    unde ati vazut o eticheta eu am vazut un om in suferinta, dar este doar un alt punct de vedere. Atat.

asa ca va rog frumos nu mai trageti concluzii pripite in privinta mea,... nu se stie ce-mi rezerva Dumnezeu (asta daca va refereati la mine...).
    Nu era nici o concluzie, doar o invitatie. Care se mentine.
    Nu va dati atotstiutor...
    Daca ma dadeam, nu eram acum pe forum. Sunt aici ca sa invat si sa aflu.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din Mihaitza Vezi post
    Nu se da a toate stiutor, chiar stie. Dovada este acest subiect bine argumentat.
    Oooo. Ma faceti sa rosesc... (nu e si zambetul in sus la culoarea asta )
    Tu in achimb, pe unde treci, distrugi subiectele cu postarile tale fara sens. Sau poate acesta este scopul tau?

Domnule Furtuna, nea Marian asta nu mai e de varsta liceului cum nu mai sunt eu la scoala generala. Poate a vrut sa spuna ca nu si-a terminat liceul! )))

Parerea mea este ca nici nu e un nene, ci o tanti
    Aveti putina ingaduinta, domnule Mihaitza, de data este chiar cine scrie si pentru varsta lui pe langa potente, are si entuziasm pentru subiectele de spiritualitate. Ceea ce este chiar de laudat (numai sa nu se autoagreseze) .
    Are toate sansele sa gaseasca mai repede decat altii cunostintele de care cu adevarat va avea nevoie. Deocamdata se mai uita dupa tot ce zboara. Dar cu totii trecem prin asta.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Tixti este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

mai fratilor, zic si eu ca nea Marin din Bailesti..
    mai fratilor, da intalniti-va undeva si impacati-va. Gasiti pe cineva sa ude impacarea si gata. Pai si eu poate sunt o domnisoara batrana cu lipsa de ocupatie si plictis general... poate nici Catalin nu e Catalin ci e Vasile sau Gicu. Poate Camelia e de fapt un domn bine (director de banca)... etc. Nu are importanta ce varsta are cineva... eu am intalnit adolescenti, baieti de 18 ani, cu care poti sa discuti vrute si nevrute si care cunosc muulte lucruri pe care adultii doar le banuiesc. Si invers, am prieteni de 35 de ani cu minte de copil alintat si prost crescut.
    PS: Andu.. acuma, n-am nimic cu tine, dar de obicei liceenii nu prea stiu sa scrie corect in limba romana. Tu parca scrii cam prea bine. Sau esti un elev silitor. Orice ai fi si oricum ai fi, fa totusi bine si lasa oamenii in pace. Inainte de a da cu cocovama de perete, mai cerceteaza si vezi ce e cu persoana aia, daca merita sa primeasca noroi pe chip.
    PS: cocovama o gasesti prin Ardeal, pentru detalii poti consulta DEX-ul sau dictionarul de regionalisme. E o chestie interesanta oricum
    Dumnezeu ne iubeste pe toti

Alchimiel este offline USER Bobocel
    Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    455

Citat Citat din Ion Furtuna Vezi post
    unde ati vazut o eticheta eu am vazut un om in suferinta, dar este doar un alt punct de vedere. Atat.

Nu era nici o concluzie, doar o invitatie. Care se mentine.
    Daca ma dadeam, nu eram acum pe forum. Sunt aici ca sa invat si sa aflu.
    Nu am vrut sa pun o eticheta... ci am vrut sa subliniez... ca acel secret nu e aplicat doar in spiritualitate... ci si in alte planuri...

Suferinta e adevarat, exista...

Cat despre restul oi fi reactionat si eu cam impulsiv cei drept... inca ma antrenez... incerc si eu sa scap de ego... uneori il mai scap si face ce vrea...

Alchimiel este offline USER Bobocel
    Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    455

Talking Re: Secretul

Citat Citat din Tixti Vezi post
    mai fratilor, zic si eu ca nea Marin din Bailesti..
    mai fratilor, da intalniti-va undeva si impacati-va. Gasiti pe cineva sa ude impacarea si gata. Pai si eu poate sunt o domnisoara batrana cu lipsa de ocupatie si plictis general... poate nici Catalin nu e Catalin ci e Vasile sau Gicu. Poate Camelia e de fapt un domn bine (director de banca)... etc. Nu are importanta ce varsta are cineva... eu am intalnit adolescenti, baieti de 18 ani, cu care poti sa discuti vrute si nevrute si care cunosc muulte lucruri pe care adultii doar le banuiesc. Si invers, am prieteni de 35 de ani cu minte de copil alintat si prost crescut.
    PS: Andu.. acuma, n-am nimic cu tine, dar de obicei liceenii nu prea stiu sa scrie corect in limba romana. Tu parca scrii cam prea bine. Sau esti un elev silitor. Orice ai fi si oricum ai fi, fa totusi bine si lasa oamenii in pace. Inainte de a da cu cocovama de perete, mai cerceteaza si vezi ce e cu persoana aia, daca merita sa primeasca noroi pe chip.
    PS: cocovama o gasesti prin Ardeal, pentru detalii poti consulta DEX-ul sau dictionarul de regionalisme. E o chestie interesanta oricum
    Ms... ptr intervenire... dar nu stiu cat de corect scriu... nu asta conteaza... cat despre ultima parte nimeni nu merita improscat cu noroi... desi uneori toti o mai facem altora...sau altii ne servesc pe noi cu cate o portie binemeritata... cea din urma eu spun ca ar fi o lectie...ce ar trebui cu totii sa o invatam...
    Si multumesc ptr imbogatirea vocabularului meu... cu un regionalism... promit ca o sa caut...

cosmin_rei este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    81

Ideea e ca dorinta de a impartasi altora informatia adunata trebuie investigata inainte de a fi manifestata si cunoastere structurata pentru a putea fi sustinuta. De aceea pentru orice incepator indrumarea e esentiala pentru ca asa inveti cum sa cauti, sa asculti, sa inveti, sa practici. Desigur ca orice "luptator" cu experienta gaseste bune si rele in fiecare si rabdarea sa arate, sa explice, sa predea, sa indrume.

Personal ceea ce ma pune pe ganduri cel mai mult este de ce legea atractiei functioneaza la nivelul de a atrage elemente similare si nu elemente opuse. Pentru ca ambele legi exista si nimeni nu reuseste sa le imparta pe situatii.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Repet, partea materialista a filmului era pentru a atrage audienta. Poti sa vrei altceva decat chestii materiale. Ideea de baza a filmului sia secretului este totusi: ai grija ce-ti doresti, ca s-ar putea sa se indeplineasca.

Mihaitza Avatar
    Mihaitza este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    356

Citat Citat din Ion Furtuna Vezi post
    Oooo. Ma faceti sa rosesc... (nu e si zambetul in sus la culoarea asta )

Aveti putina ingaduinta, domnule Mihaitza, de data este chiar cine scrie si pentru varsta lui pe langa potente, are si entuziasm pentru subiectele de spiritualitate. Ceea ce este chiar de laudat (numai sa nu se autoagreseze) .
    Are toate sansele sa gaseasca mai repede decat altii cunostintele de care cu adevarat va avea nevoie. Deocamdata se mai uita dupa tot ce zboara. Dar cu totii trecem prin asta.
    Eh, ma bucur sa ma insel!) Desi vad ca si altii gandesc la fel.
    Da, asa este, toti trecem, dar depinde cum!) Doar nu imi veti spune ca toti la varsta asta suntem atat de lipsiti de respect.

Mihaitza Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    356

Citat Citat din Tixti Vezi post
    PS: Andu.. acuma, n-am nimic cu tine, dar Orice ai fi si oricum ai fi, fa totusi bine si lasa oamenii in pace. Inainte de a da cu cocovama de perete, mai cerceteaza si vezi ce e cu persoana aia, daca merita sa primeasca noroi pe chip.
    Despre asta era vorba! In rest, numai de bine! )

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Doar nu imi veti spune ca toti la varsta asta suntem atat de lipsiti de respect.
    A recunoscut doar ca si lui ii joaca feste orgoliul. Apoi mai este mediul specific forumului care nu este unul foarte usor de manevrat.
    Mai bine plecam de la premiza ca TOTI cei care scriu pe forum au NUMAI intentii bune. La punerea in aplicare o mai scrintim si dam ocazii de aplicare a terapiei iertarii.

Mihaitza Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    356

Asa este. Intentiile sunt bune. Unde ajungem cu ele, mai vedem. )
    Eu as fi vrut sa va intreb altceva. Am si eu o prietena. ) Si e foarte pesimista. Nu stiu, e la moda, pari mai cool, mai matur, daca esti in stare sa pui raul in fata. CEL PUTIN ASA ZICE EA. Mie nu mi se pare, insa ea mereu zice:sigur, ai vrea sa fiu iresponsabila ca tine!) Nope, nu ma supar. As vrea insa sa o fac sa fie altfel. Pentru ca mie nu imi place sa fiu negativist. Si uneori ma gandeam ca daca nu reusesc sa o fac sa nu mai fie asa, s-ar putea sa ne despartim. (

I-am dat si Secretul sa se uite, zice ca da, e super, dar ea tot ce stie ea face.
    Ce parere aveti?

cosmin_rei este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    81

I-as spune sa se puna in locul meu si, si eu as face la fel.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Daca tu ai o fire vesela, colorata, distractiva, optimista, fericita... etc, daca esti un om care atunci cand e pe fundul gropii reuseste sa se bucure ca groapa e frumoasa; daca esti genul care transforma fiecare munca in placere... daca ai multe chestii dintr-astea si ea e invers, sfatul meu sincer, deschis si fara ocolisuri, despartiti-va. Incearca intai sa o schimbi. Daca nu reusesti, c'est la vie.. fete mai sunt.
    Poate dau impresia ca sunt nu stiu cum, dar e mai bine asa, decat sa descoperi mai tarziu ca nu e bine si peste timp ca nu mai aveti nimic in comun si ca de fapt nu ati avut niciodata nimic in comun.
    Eu am exemple in viata de zi cu zi de astfel de persoane la locul de munca si e cumplit de greu sa ai o punte de comunicare cu ei. Mai ales daca tu ai o fire cum am descris la inceput. Sunt oameni care traiesc in lumea lor, intr-o lume ideala, unde totul e perfect, totul e umbra, negru, intunecat, oamenii sunt tristi si sobri, nimeni nu zambeste, nimeni nu spune o gluma. Pentru ei aceasta viata e un chin permanent, o paza vesnica pe marginea prapastiei. Daca ai tupeul sa spui o gluma esti luat de usuratic sau neserios...etc. N-ai ce le face acestor oameni, nu ii poti schimba, traiesti cu ei asa cum traiesti cu o carie la masea daca nu te duci la maselar, sau cum traiesti cu vecinu de sub tine care e obsedat de manele...etc. Daca poti sa schimbi, schimba.. daca nu, ocoleste.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Fratilor, astazi mi s-a intamplat ceva frumos. Eram la Carrefour. IN perioada asta au o tombola. Din ora in ora se alege o casa de marcat castigatoare. Clientul care se afla la acea casa, primeste contravaloarea produselor pe care le-a cumparat. Si la un moment dat anunta vocea la difuzor: " catigatorul tombolei este casa numarul...." eu nu eram la nicio casa, dar m-am uitat la casa din dreptul meu, ca eram pe aproape. S cum eram in dreptul casei cu nr 28, m-am uitat insistent la ea. Si castigatoare a fost casa nr 28, normal. Va dati seama, din 40 de case, a picat exact aia la care m-am uitat eu. Nu m-am uitat pur si simplu la ea, ci ma uitam ca si cum deja stiam ca aceea va fi aleasa, adica eram deja sigur ca acolo va fi. E doar un mic exemplu ca legea atractiei chiar functioneaza... si inca cum. Si cum secretul nu trebe tinut secret...vi l-am impartasit si dumneavoastra

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Eu as fi vrut sa va intreb altceva. Am si eu o prietena. ) Si e foarte pesimista. Nu stiu, e la moda, pari mai cool, mai matur, daca esti in stare sa pui raul in fata. CEL PUTIN ASA ZICE EA. Mie nu mi se pare, insa ea mereu zice:sigur, ai vrea sa fiu iresponsabila ca tine!) Nope, nu ma supar.
    A fost o vreme cand si eu gandeam asa, dar m-am lecuit intre timp. Daca e o moda va trece. Ca femeile au nevoie uneori de certitudine, tine de firea lor. De aici si problema cu cine e mai responsabil.

As vrea insa sa o fac sa fie altfel.
    Din cauza asta sunteti impreuna, ca sa o schimbati?
    Pentru ca mie nu imi place sa fiu negativist.
    Ok! Fiti asa cum vreti sa fiti!
    Si uneori ma gandeam ca daca nu reusesc sa o fac sa nu mai fie asa, s-ar putea sa ne despartim. (
    Adica, reusiti sa deveniti pesimist.
    Cand va mai vin astfel de ganduri, va sugerez sa faceti pe o foaie de hartie bilantul: pe o coloana ce va place la ea si pe alta ce nu va place, eventual cu punctaje. Apoi analizati care dintre cele doua coloane are ponderea cea mai mare si daca in conditiile acestea mai puteti suporta.

I-am dat si Secretul sa se uite, zice ca da, e super, dar ea tot ce stie ea face.
    Asta inseamna ca are personalitate.
    Ce parere aveti?
    Eu i-as spune eternul feminin.
    Dar decat sa va prajiti singur la foc mic, incercati sa o luati in brate cand incepe si sa-i spuneti si sa-i aratati ce simtiti pentru ea. Poate fi o experienta relevanta. Iar daca o transformati in obisnuinta s-ar putea sa fie o solutie.

Daca e sa ne luam dupa film ar mai fi afirmatiile pe care sa le faceti din tot sufletul: prietena mea este o optimista incurabila! Dar, daca se schimba, o sa suportati?

Etichete pentru acest subiect

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •