Pagina 3 din 8 PrimulPrimul 12345678 UltimulUltimul
Rezultate de la 31 la 45 din 115

Subiect: Secretul

Tixti este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Implicit Re: Secretul

Dupa inca o vizonare a filmului, m-am apucat sa scriu pe o hartzoaga ideile principale. Am constatat ca sunt 7 idei esentiale. Cetind inca odata pe forum am vazut ca si domnul Furtuna a enuntat ideile, dar mai pe larg. NU am fost atent prima data, nu stiam ce inseamna secretul 1, 2 3... etc. Asa ca, pana la urma, mie tot 7 mi-au iesit. Dar tot o sa le scriu pe o hartiuta sub forma de enuntz, adica cate o propozitie pentru fiecare. Va spun dupa aceea ce iese. Hartia o fac afis si o pun pe perete in birou. Sa vaza toata lumea ce si cum. Mai ales ca "secretul" e musai sa fie raspandit. In film cel putin asa zice, ca nu e bine sa il tii numai pentru tine.
    Dumnezeu ne iubeste pe toti

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din Tixti Vezi post
    Am constatat ca sunt 7 idei esentiale... o sa le scriu pe o hartiuta sub forma de enuntz, adica cate o propozitie pentru fiecare. Va spun dupa aceea ce iese. Hartia o fac afis si o pun pe perete in birou. Sa vaza toata lumea ce si cum. Mai ales ca "secretul" e musai sa fie raspandit. In film cel putin asa zice, ca nu e bine sa il tii numai pentru tine.
    Superb! Indraznesc sa sper ca le veti pune si pe forum.
    NU am fost atent prima data, nu stiam ce inseamna secretul 1, 2 3... etc.
    Eu nu am incercat sa sintetizez asa cum ati facut dumneavoastra. Am ales varianta cu numerotarea posturilor legate strict de subiect pentru a nu pierde sirul printre postarile rezultate din discutii. Pentru ca ati vazut ca adesea pe forum se pleaca de la o idee si se ajunge la 100. Acum am vrut ca cele legate strict de secret sa fie distincte de restul. Puteam foarte bine sa utilizez litere (mari sau mici) sau cifre romane. Mi-a fost mai simplu asa.

Acum pot sa va dezvalui si surpriza: va fi si Secretul 8 (deocamdata, ultimul ).

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

coryhelen Avatar
    coryhelen este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    9

nu am vazut filmul, insa cam aceeasi idee este si in cartea "puterea extraordinara a subconstientului tau" si ar putea fi explicata mai simplu prin gandirea pozitiva...

eu am incercat adeseori, dar nu-mi iese mereu... cateodata imi iese, cateodata nu...
    nu stiu sa dau o explicatie... poate ca sunt eu "incepatoare"... ce am incercat de multe ori si mi-a iesit... am influentat gandirea altor persoane cu puterea gandului meu...

i-am facut sa vrea si sa-mi propuna ei exact ce doream eu... dar tot asa, nu-mi iese cu toata lumea si nici de fiecare data...

avem in creier niste puteri imense si nebanuite... eu cred ca pentru a fi accesate trebuie sa devenim intai constienti de noi insine, de limitele si de necesitatile noastre...

si trebuie sa nu ne punem singuri piedici... e mult de discutat pe tema aceasta...
    in masura timpului disponibil... voi mai scrie...

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din coryhelen Vezi post
    nu am vazut filmul
    Daca va doriti, se va intampla.
    cam aceeasi idee este si in cartea "puterea extraordinara a subconstientului tau" si ar putea fi explicata mai simplu prin gandirea pozitiva...
    Aveti dreptate, ideile circula si sunt prezentate in fel si chip. Explicatiile ca explicatiile, numai ca filmul are marele avantaj ca ofera solutii concrete si exemple pe care oricine le poate pune in practica. Cam toata lumea a aflat despre gandirea pozitiva si spune ca e buna, numai ca la punerea in aplicare e mai dificil. Iar in film, avand ca justificare legea atractiei se arata si care sunt consecintele neaplicarii gandirii pozitive.
    am influentat gandirea altor persoane cu puterea gandului meu...
    i-am facut sa vrea si sa-mi propuna ei exact ce doream eu... dar tot asa, nu-mi iese cu toata lumea si nici de fiecare data...
    Nu ar fi mai bine daca ati folosi comunicarea directa, obisnuita? S-ar rezolva lucrurile mai repede si mai bine. O parere...
    trebuie sa devenim intai constienti de noi insine, de limitele si de necesitatile noastre...
    si trebuie sa nu ne punem singuri piedici... e mult de discutat pe tema aceasta...
    in masura timpului disponibil... voi mai scrie...
    Asa e cum spuneti. Filmul are o incarcatura informationala foarte mare si trateaza si aceste probleme in 1,5 ore. Cine simte nevoia de lamuriri il revede, cine nu, cel putin afla ca exista si asa cev pe lume.
    Discutiile sunt totdeauna binevenite.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

coryhelen Avatar
    coryhelen este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    9

multumesc foarte mult, am sa caut filmul si am sa-l vizionez... cat de curand... daca informatia a ajuns pana la mine, este ok...

in legatura cu intrebarea dumneavoastra, in comunicarea obisnuita de multe ori intampinam probleme, fie nu suntem intelesi cu adevarat, fie exista interpretari... eu ma refeream la comunicarea telepatica a ideilor... si a dorintelor...

cam ca la rugaciune... de exemplu... atunci cand ne rugam, cerem si ne dorim ceva... nu stim daca e bine sa cerem ce cerem, daca o sa ne fie bine odata dorinta implinita...

din aceasta cauza, eu prefer varianta cu influentarea telepatica... si anumite probleme se rezolva parca de la sine...

nu spun acum ca incerc sa fug de responsabilitati, ci pur si simplu ca incerc si alte cai de comunicare...

sper sa reusesc sa fiu bine inteleasa si imi cer scuze daca deranjez cu opiniile mele...
    ma bucur ca am descoperit acest forum, il cautam de mult...

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din coryhelen Vezi post
    multumesc foarte mult
    Cu foarte multa placere!

in legatura cu intrebarea dumneavoastra, in comunicarea obisnuita de multe ori intampinam probleme, fie nu suntem intelesi cu adevarat, fie exista interpretari...
    Adica probleme de comunicare, care sunt rezolvabile.
    eu ma refeream la comunicarea telepatica a ideilor... si a dorintelor...
    Exista multe marturii, pe forum, despre acest fenomen in principal la topicul Paranormal.

nu spun acum ca incerc sa fug de responsabilitati, ci pur si simplu ca incerc si alte cai de comunicare...
    Ok!

sper sa reusesc sa fiu bine inteleasa si imi cer scuze daca deranjez cu opiniile mele...
    ma bucur ca am descoperit acest forum, il cautam de mult...
    Ei, si daca nu sunteti bine inteleasa, care-i baiul ? Daca ne dorim, ne facem si intelesi. E drept ca forumul este o modalitate de comunicare tare saraca in posibilitati, dar cu atat mai incitanta. Cata vreme discutiile se desfasoara cu respect fata de interlocutori si fata de cei care citesc dar nu intervin in discutii, totul este perfect.
    Se mai intampla ca uneori sa para ca lucrurile se aspresc, dar nu-i decat o parere. Cei care au nevoie cu adevarat de forum raman. Atata vreme cat vor, pot si trebuie.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Citat Citat din Ion Furtuna Vezi post
    Superb! Indraznesc sa sper ca le veti pune si pe forum.

Acum pot sa va dezvalui si surpriza: va fi si Secretul 8 (deocamdata, ultimul ).
    le lansez si pe forum. Dar de unde o scoateti pe a opta? Ca eu din cele 7 de fapt sunt 6 si una aproape dublata... ma rog, sa vad ce timp am in week-end si ma luminez si eu. sau next uik.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Dar de unde o scoateti pe a opta?
    De pe forum.
    Era o constatare facuta in legatura cu cuvintele scrise in stari de excitatie: cam in 2 saptamani "atrag" useri/subiecte/situatii corespunzatoare.
    Ea m-a determinat sa incep sa scriu despre Secret.
    Numai ca urmarind in continuare forumul am constatat ca legea atractiei actioneaza atat de puternic incat mai bine ma ocup de altceva.

Alchimiel este offline USER Bobocel
    Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    455

secretul si mai cum?
    Ca am cautat pe torrente si am gasit mai multe secrete. Din ce an e filmul? Ce regizor.. etc, poate reusesc sa fac o filtrare.. Pentru ca am gasit unul din 2006, unul din 2007. Poate si o subtitrare, de unde ar putea rasari?
    The Secret - asta este numele lui normal...
    ceea ce prezinta acest documentar este foarte adevarat...dar e foarte materialist... si va sfatuiesc ca acest secret sa-l folositi din punct de vedere spiritual... si nu cum l-au folosit cei din documentar...

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

De pe forum.
    Era o constatare facuta in legatura cu cuvintele scrise in stari de excitatie: cam in 2 saptamani "atrag" useri/subiecte/situatii corespunzatoare.
    Ea m-a determinat sa incep sa scriu despre Secret.
    Numai ca urmarind in continuare forumul am constatat ca legea atractiei actioneaza atat de puternic incat mai bine ma ocup de altceva.
    Nu priep. Bateti saua ca sa priceapa iapa. Dca iapa face nani acum. Normal ca oamenii discuta p marginea subiectelor "arzatoare", spectaculoase, etc. Cand se mai stinge subiectul, toata lumea o lasa balta. E la fel ca in viata de zi cu zi. Nu vedeti ca si pe la TV, o discutie oarecare despre religie, crestinism, sau altcev, nu prea atrage pe nimeni. Dar daca in partea de jos a ecranului scrie "Omul care se roaga cu capul in jos" sau "Vindecatorul minune se destainuie" sau "amanunte misterioase din viata unui calugar".... sa vedeti atunci ce audienta are emisiunea respectiva. Ca daca ar scrie "linistea sufletului vine de la Dumnezeu" sau "rugaciunea omului obsnuit"... etc, n-ar mai atrage pe nimeni. Dreptate am?
    Andu, nu e chiar asa cum spui. Oricat de mt ne-am dri, nu ne putem dezlipi de cotidian. E firesc sa vrei sa iti fie mai bine tie si familiei tale. Mai mult decat atat, conform celor spuse mai devreme, daca filmul se axa pe partea pur spirituala, nu l-ar mai fi urmarit nimeni. Asa, cand vezi ca te poti imbogati rapid, devii brusc curios.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Nu priep. Bateti saua ca sa priceapa iapa. Dca iapa face nani acum.
    Nu bat saua, spun doar atat cat trebuie. Am sa va trimit pe MP mai clar.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din Andu-Marian Vezi post
    The Secret - asta este numele lui normal...
    ceea ce prezinta acest documentar este foarte adevarat...dar e foarte materialist... si va sfatuiesc ca acest secret sa-l folositi din punct de vedere spiritual... si nu cum l-au folosit cei din documentar...
    Mda, in film unii l-au folosit ca sa se vindece, altii ca sa se simta impliniti din toate punctele de vedere.
    Iar cu materialismul pe care-l invocati, mai vorbim peste cativa ani cand va fi sa va intretineti singur, eventual cand veti avea o familie si cativa copii de crescut.

Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    455

Mda, in film unii l-au folosit ca sa se vindece, altii ca sa se simta impliniti din toate punctele de vedere.
    Iar cu materialismul pe care-l invocati, mai vorbim peste cativa ani cand va fi sa va intretineti singur, eventual cand veti avea o familie si cativa copii de crescut.
    altii ptr casa visurilor... masina si mai stiu eu ce... si altul era gay si se plangea ca nu e in armonie cu restul oamenilor...

asa ca va rog frumos nu mai trageti concluzii pripite in privinta mea,... nu se stie ce-mi rezerva Dumnezeu (asta daca va refereati la mine...). Nu va dati atotstiutor... ca doar Dumnezeu stie ce se va intampla...

Mihaitza Avatar
    Mihaitza este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    356

Citat Citat din Andu-Marian Vezi post
    altii ptr casa visurilor... masina si mai stiu eu ce... si altul era gay si se plangea ca nu e in armonie cu restul oamenilor...

asa ca va rog frumos nu mai trageti concluzii pripite in privinta mea,... nu se stie ce-mi rezerva Dumnezeu (asta daca va refereati la mine...). Nu va dati atotstiutor... ca doar Dumnezeu stie ce se va intampla...
    Nu se da a toate stiutor, chiar stie. Dovada este acest subiect bine argumentat.
    Tu in achimb, pe unde treci, distrugi subiectele cu postarile tale fara sens. Sau poate acesta este scopul tau?

Domnule Furtuna, nea Marian asta nu mai e de varsta liceului cum nu mai sunt eu la scoala generala. Poate a vrut sa spuna ca nu si-a terminat liceul! )))

Parerea mea este ca nici nu e un nene, ci o tanti

Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    455

Citat Citat din Mihaitza Vezi post
    Nu se da a toate stiutor, chiar stie. Dovada este acest subiect bine argumentat.
    Tu in achimb, pe unde treci, distrugi subiectele cu postarile tale fara sens. Sau poate acesta este scopul tau?

Domnule Furtuna, nea Marian asta nu mai e de varsta liceului cum nu mai sunt eu la scoala generala. Poate a vrut sa spuna ca nu si-a terminat liceul! )))

Parerea mea este ca nici nu e un nene, ci o tanti
    1. ultima afirmatie te inseli.
    2. nu mi-am termnat liceul... ptr ca inca sunt la liceu avand in vedere ca am abea 18 ani...
    3. cine esti tu sa ma judeci pe mine?... si sa te bagi peste ceva care nu te priveste...nu stiu... te rog frumos sa ma ierti daca te-am jignit si pe tine... ca vad ca suferi ...
    Si de unde stii tu ca nu au sens acele postari ale mele?...
    Da-ti capastrul jos si priveste in jur...
    Ia in calcul orice posibilitate...

Etichete pentru acest subiect

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •