Pagina 2 din 8 PrimulPrimul 12345678 UltimulUltimul
Rezultate de la 16 la 30 din 115

Subiect: Secretul

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit Re: Secretul

THE SECRET
    PRIME TIME PRODUCTIONS
    2006
    for more informations visit www.thesecret.tv
    executive producer RHONDA BYRNE
    producer PAUL HARRINGTON
    director DREW HARIONT

Subtitrarea v-o trimit prin e-mail

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Tixti este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

ok, l-am gasit, multumesc frumos
    Dupa ce reusesc sa il privesc, imi dau si eu cu parerea.
    Dumnezeu ne iubeste pe toti

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Intrebare: daca e secret, de ce e public?
    Intr-adevar, contine multe adevaruri. Se confirma zicala lui Murphy: daca ceva merge prost, atunci totul va merge prost. Evident, daca ti se intampla ceva care nu e pe gustul tau si te lasi coplesit de acel ceva, sigur totul va merge la fel. Mi s-a intamplat de multe ori sa imi doresc ceva si mi-am inchipuit cum ar fi sa am acel ceva si de cele mai multe ori primeam. Sunt multe exemple. Inclusiv cu locul al masa la restaurant. La polul opus, atunci cand iti faci scenarii negativiste, chiar se intampla acele chestii.
    Bine, in multe situatii, esti obligat sa pui raul inainte. E motivul pentru care purtam casca pe motocicleta, pentru care ne punem sisteme de alarma in casa, purtam salopeta la munca, etc. Daca nu am pune raul inainte, nu ne-am proteja. Dar asta e alta treaba. Am intalnit oameni atat de pesimisti si atat de negativisti, incat erau mereu bolnavi si atrageau numai necazuri. Conteaza mult atitudinea. Nu am stiut ca asta e legea atractiei. Acuma stiu. Interesant intr-adevar.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din Tixti Vezi post
    Intrebare: daca e secret, de ce e public?
    Raspuns: curiozitatea este o componenta a comportamentului oamenilor. Folosind aceasta abordare numarul celor care au vazut filmul a fost mai mare decat daca se numea legea atractiei. Nu ati vazut ca mai toate secretele lumii ajung pana la urma sa fie date publicitatii?
    Inclusiv cu locul al masa la restaurant.
    Asta inseamna o alta aplicatie practica. Multumesc frumos!
    in multe situatii, esti obligat sa pui raul inainte. E motivul pentru care purtam casca pe motocicleta, pentru care ne punem sisteme de alarma in casa, purtam salopeta la munca, etc. Daca nu am pune raul inainte, nu ne-am proteja. Dar asta e alta treaba.
    Mai este vorba si de centura de siguranta, dar nu si de cea de castitate. Lucrurile care sunt impuse prin lege constituie obligativitati si sunt intradevar alta treaba. Aici intra si sistemele de alarma pentru scapari de gaze, antiincendiu, pipi de copil si de fiert laptele. Nu intra insa cele de alarmare antiefractie ca si grija pentru hoti, care se pare ca-i atrage.
    Conteaza mult atitudinea. Nu am stiut ca asta e legea atractiei. Acuma stiu. Interesant intr-adevar.
    Ei, domnule Tixti, acum ca stiti, sunt curios ce faceti cu secretul, il pastrati sau il deconspirati, aplicandu-l. Si cum singururl mod de a afla este rabdarea, am sa astept fara sa rabd.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

onixrg Avatar
    onixrg este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    martie 2008
    Posturi
    161

Zicea cineva aici de o aplicație vizavi de lucrul cu îngerii. Acum că m-am uitat și eu la The Secret, nu am văzut să se zică nimic de acest fapt. Există mai multe „episoade” ale Secretului? Sau era o aplicație a utilizatorului (îmi cer iertare, dar nu mai știu cine dădea exemplul aici pe forum)?

Doamne ajută!

savanah Avatar
    savanah este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Dupa ce am vizionat Secretul, am incercat o usoara senzatie de deja-vu. Am scormonit prin memoria senzatiilor si mi-a rasarit imaginea bunicilor paterni. Tarani dintr-un sat din muntii Vrancei, el masiv, morocanos si destul de defetist, bunica micuta si cu o incredere netarmurita in viata si Dumnezeu. Cind plecau undeva (oricare ar fi fost destinatia), buna mea se oprea in prag, facea o cruce mare si zicea "Cu ajutorul Domnului". Abea apoi facea primul pas al calatoriei. Bunicul bodoganea pe linga ea: ai sa vezi ca nu gasim moraru'. Batem drumu' degeaba si nici faina nu facem... Bunica avea, mereu, o singura replica: ba om gasi! Ca de aia plecam cu incredere la drum, ca sa gasim!
    Increderea asta cu care pleca mereu la drum, a ajutat-o mereu. Si pe noi, copii fiind, ne invata mereu ca "daca gindesti bine, se asterne binele pe drumu' tau, daca gindesti rau mai bine sezi acasa".
    Placute amintiri. Multumesc, domnule Furtuna ca m-ati facut sa caut secretul deja stiut dar (din pacate) nu intotdeauna aplicat....

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Smile Re: Secretul

Citat Citat din savanah Vezi post
    m-ati facut sa caut secretul deja stiut dar (din pacate) nu intotdeauna aplicat....
    e bine zis.. dejha stiut. Secretul asta in intalnim oriunde in viata. E "norocul incepatorului", il intalnim pretutindeni. Multe realizari si succese le-am avut atunci cand am fost prost dar hotarat. Fara sa ma gandesc la consecinte, la cum ar reactiona nu stiu cine, ce ar zice lumea, ce as putea gasi.. etc. Hotarat ca o sa fie asa cum mi-am imaginat eu si exact asa iesea treaba.
    Tuturor ni s-a intamplat sa mergem la pescuit si sa vedem pe vreunul cu o undita amarata si stramba cum scoate caras dupa caras exact langa lansetele noastre ultramoderne. Eu cel putin am patit-o de m-am saturat de pescuit. De aia in ultimul timp cel mai mare peste pe care il prind e din piata.
    Un exemplu la fel cu cel descris de savanah il am zilnic langa mine. Doua persoane total opuse cu care ma intalnesc zilnic. Unul e cel mai pesimist si negativist om din univers. Celalalt e de un optimism iesit din comun. Primul sufera mereu de cate o boala si tot timpul se plange de cate ceva. Celalalt nu imi aduc amite sa fi avut macar o durere de cap in ultimii 4 ani de cand il cunosc. Plus ca are un noroc in tot ce face, de ma uimeste.
    Mare lucru secretul asta. Multi nu il stiu, dar il aplica, la fel cum sunt multi care il stiu si nu il aplica. Oricum, filmul trebuie vazut macar de 2 ori. Ca are o suta de replici pe secunda.

Gabico este offline I.E. Samanta
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    89

În povestea lui Alladin există un duh care-i îndeplinește orice dorință... eu mă gândesc la un îngeraș care face asta pt mine... Cel puțin la mine a funcționat...
    Acum spun că dacă este voia Sf Treimi, îngerașul mă va ajuta să.... și-mi spun dorința....
    Nu am văzut decât un singur film Secretul, dar privindu-l cu atenție recunosc că mi-a schimbat mult viața...

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Secretul 6

Concentrarea către obiectivul avut în vizor are în film două modalități de abordare: vizionarea și atitudinea.
    Vizionarea demonstrată practic că poate influența corpul fizic, este prezentată sub cele două aspecte: cu ochii închiși și cu ochii deschiși. Când e cu ochii închiși semnalele vizuale înconjurătoare sunt blocate și concentrarea se face ușor. E utilă pentru simularea mișcărilor fizice, putând înlocui parțial antrenamentele fizice, dar și pentru modificări de stare sau în cazul relațiilor. Cu ochii deschiși prin aducerea în câmpul vizual a imaginii țintei, de obicei de natură materială. “Scândura viziunilor” este un instrument prezentat în film pe care se pot pune poze ale obiectivelor dorite: casă, mașină, etc. Bancnota de 1 milion de dolari lipită pe tavan sau pe perete este un alt instrument pentru aducerea în actualitate și concentrarea pe obiectiv. Toate acestea îmi aduc aminte de ușile de dulap la internate, de mobilier de bucătărie sau valiza de lemn a soldaților care aveau pe ele prinse diverse poze, cel mai adesea pe criterii de “frumusețe”.

Atitudinea este și ea importantă: comportarea ca și când obiectivul a fost atins: mă gândesc că am banii pe care mi-i doresc (asta nu înseamnă că mă reped să îi cheltui necumpătat făcând datorii ) și nu mă mai uit după lucruri ieftine și mă abțin să fac socoteli, mă gândesc că am mașina dorită și mă comport ca atare, mă gândesc că sunt sănătos și mă comport ca atare. Acest gen de atitutdine este cunoscut creștinilor: “Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide./Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide.” (Matei 7:7-7:8, Luca 11:9-11:10). Dacă cererea este însoțită de credință atunci: “Și toate câte veți cere, rugându-vă cu credință, veți primi” (Matei 21:22); “De aceea vă zic vouă: Toate câte cereți, rugându-vă, să credeți că le-ați primit și le veți avea.” (Marcu 11:24)

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Secretul 7

Secretul secretului

Uitându-mă peste programul anunțat pentru Body-Mind-Spirit Festival 2008 ținut în aprilie la Sala Palatului mi-am ales o zi în care să mă duc, adică acea zi în care erau cele mai multe prezentări care mă interesau. Una din ele se referea la Origami. Ajung acolo, sala pe jumatate plină, mai ales oameni tineri. Apare si vorbitoarea, tot tânără și spune că din cauze obiective cei cu Origami făcuseră o rocadă și prezentaseră cu o zi înainte și că ea va vorbi despre îndeplinirea viselor dar că are și ceva de Origami. Dacă tot vizitasem standurile din hol și m-am lămurit ce se prezenta pe acolo am rămas să văd ce spune.
    Și a început să spună lucruri interesante plecând tocmai de la filmul Secretul. Așa am aflat că secretul are un secret.

Pentru ca un vis să se îndeplinească e necesar ca posesorul să fie convins că este posibil măcar 5%. Pentru ca “seminarul” să nu fie searbăd, a împărțit foi de hârtie colorată celor din sală. Asta pentru că visele sunt colorate și nu în alb și negru.
    Apoi a invitat participanții să pună pe hârtie:
    - dorința, visul cel mai puternic;
    - cum va fi viața după îndeplinirea visului;
    - ce trebuie făcut ca visul să prindă viață;
    - la ce trebuie să renunțăm ca să-l facem posibil.

După aceea foaia de hârtie colorată pe care au fost așternute cele de mai sus a fost împăturită pentru a obține o bărcuță, asta fiind partea de Origami.

Recomandarea era ca bărcuța să fie pusă la vedere, la capătul patului, pe birou astfel încât măcar o dată pe zi să o putem vedea și astfel să ne aducem aminte de vis.

Se pare că această reamintire zilnică este importantă. O cunoștință căreia i-am dat filmul mi-a spus că fiul ei a văzut filmul și a urmat indicațiile de acolo și a scris câteva pagini cu ceea ce-și dorea. Numai ca acea dorință era una de carieră și implica intrarea la o anumită facultate. Băiatul nu a intrat la acea facultate și era oarecum dezamăgit. La întrebarea mea ce a făcut cu foile, unde le-a pus după ce le-a scris, am aflat că le-a pus într-o cutie. E drept că în film este un episod cu scoaterea scândurii viziunilor dintr-o cutie, dar asta se întâmpla după ce dorința (cu casa) a fost la vedere o bucată bună de vreme.

Psihologii spun că formarea unei obișnuințe, adică formarea unui “pattern”, apare după repetarea zilnică timp de 14 până la 28 de zile. Seminariile sau ședințele de lucru ale psiholoagei de la Body-Mind-Spirit Festival se țin lunar, iar între timp participanții au teme de făcut legate de ultima întâlnire. Cam așa este și cu secretul și cu legea atracției: ca să funcționeze trebuie să facem loc viselor în viața noastră de zi cu zi. Efortul de conștientizare este important, dar nu reprezintă decât începutul. Mai departe e necesar măcar să ne amintim că avem un vis în fiecare zi timp de cel puțin o lună.

I-am spus cunoștinței că tocmai acea închidere a visului într-o cutie a făcut ca legea atracției să nu se manifeste acum pentru că scândura viziunilor era pusă la loc vizibil tocmai ca să o vizioneze cât mai des.

Așa că, vorba dlui Tixti, înainte de pune în aplicare ce spune filmul, vizionați-l de câteva ori ca să vă asigurați ca ați înțeles bine informațiile cuprinse în el.
    Iar dacă mai sunt întrebări topicul acesta are și scopul de a ne ajuta unii pe alții.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

foarte interesanta aplicatia. Dar mai e ceva de spus. Eu nu cred ca s-ar putea implini chiar orice vis. Atat material, cat si pe plan profesional. Daca o masina sau o casa s-ar mai putea (traiasca bancile cu vampirismul lor cu tot), sunt lucruri la care un om ar putea visa dar nu s-ar putea indeplini. Se uita omul la TV si il vede pe Terminator 15 cat e de tare. Omul incepe sa se viseze cu o mitraliera in mana salvand oamenii dintr-un avion cuprins de flacari. Sau un tip trecut de o varsta cu ceva mai multa burtica si conditie fizica ioc, se poate visa mai fotbalist decat Cristiano Ronaldo. Daca nu reuseste, incepe sa fie dezamagit si incepe sa nu mai creada in secrete si in general in nimic. E frumos sa iti urmezi dorintele, dar sa stii ce vrei, ce ti se potriveste, ce ar fi bun pentru tine. Daca imi doresc de exemplu acum un Lamborghini Gallardo, poate il obtin, dar ce fac cu el? unde circul? De unde iau apoi bani pentru asigurari... etc.
    Mai mult decat atat, orice om are tendinta de a-si atinge propria incopetenta. Daca imi doresc sa fiu sef de sectie, voi fi un bun sef, dar daca ajung director, poate as fi un director foarte prost. Trebuie sa stim unde sa ne oprim si pana unde sa ne intindem. As putea fi un bun macaragiu, dar daca imi doresc sa fiu director la un spital... vai de capul bolnavilor...
    Asa ca e important sa avem o atitudine pozitiva mereu, sa ne placa ceea ce facem chiar daca nu e pe gustul nostru. Daca suntem acolo sa facem ceva, cu siguranta ca asa trebuie si indiferent daca ne place sau nu, trebuie sa ducem la bun sfarsit. De aici pana la a fi apreciat si a avea un drum neted in continuare, nu e decat un pas.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Aveti dreptate!
    Psiholoaga despre care vorbeam a dat si un exemplu: unul dintre participantii care venea la seminariile ei avea un vis: Claudia Schiffer sa fie prietena lui.
    Si a aplicat tehnica, i-a si scris. Numai ca la urmatorul seminar baiatul a realizat ca visul asta nu prea intra in cei 5% si a schimbat putin datele problemei: sa intalneasca o fata care sa semene cu Claudia Schiffer. De data asta, Legea Atractiei a functionat si a devenit fericit.

savanah Avatar
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Vin si eu cu un exemplu. Daca nu ar fi comic, este chiar un pic tragic...

Un prosper om de afaceri din Iasi (dar nici pe departe bogat, in sensul corect al cuvintului) si-a cumparat Ferrari. Omul locuieste la marginea orasului, intr-o zona cu drumuri neasfaltate. Luxoasa masina nu poate circula pe drumuri de tara, asa ca imbogatitul nostru isi tine masina parcata in fata magazinului alimentar de cartier pe care il are.
    Copiii trag de insemnele celebre (calutul cabrat), smecherii trag de oglinzi ca sa le testeze rezistenta....
    Ce termen a fost incorect in ecuatia asta? Dorinta a fost gresita (Claudia Schiffer a lui) sau dorinta trebuie mereu dublata si de un dram de gindire/inteligenta?

Si daca am ajuns la subiectul asta, va impartasesc o discutie pe care am avut-o, la gura sobei, in week-endul trecut: Secretul se aplica in mod diferentiat in functie de inteligenta/subtilitatea individului?
    Altfel spus, un om de o anumita calitate isi va dori (poate) lucruri mai subtile (o capacitate mai mare de intelegere a lumii, o rezistenta mai mare la agresiunile tot mai perverse ale lumii, etc). Cineva mai "nefinisat" isi doreste (poate) un frigider plin, un televizor, o masina... (Nu detaliez tipologia umana despre care vorbesc, pentru va dati si voi seama despre cel fel de oameni discutam noi).
    Ei bine, legea atractiei functioneaza in aceeasi masura la sentimente ca si la mincare? Sau atunci cind ai ajuns sa iti doresti lucruri imateriale, mai sus decit lucrurile dorite in mod obisnuit, deja atragi un sprijin mai inalt, care iese din modul de functionare a Secretului?

Va imaginati ca parerile au fost extrem de impartite

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din savanah Vezi post
    Ce termen a fost incorect in ecuatia asta? Dorinta a fost gresita (Claudia Schiffer a lui) sau dorinta trebuie mereu dublata si de un dram de gindire/inteligenta?
    Nu este nimic incorect. Omul cu visul implinit se plange ca i s-a indeplinit?

Secretul se aplica in mod diferentiat in functie de inteligenta/subtilitatea individului?
    Nu! Asa cum Pamantul ne tine pe suprafata lui indiferent de subtilitatea noastra sau alte criterii valorice, la fel actioneaza si Legea Atractiei.
    In film se specifica clar si limpede.
    Ceea ce difera sunt consecintele in viata noastra ale lucrurilor cerute si primite.

savanah Avatar
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Citat Citat din Ion Furtuna Vezi post
    Ceea ce difera sunt consecintele in viata noastra ale lucrurilor cerute si primite.

Si atunci revenim la "ai grija ce iti doresti, pentru ca s-ar putea sa primesti".
    Nu cu mult timp in urma (un an, poate doi) a rulat un film, de fapt o comedie. Nu retin titlul, dar un tinar, cam blegut de felul lui si exclus din toate grupurile colegilor, intilneste o femeie frumoasa care se uita la el. Dupa uimirea momentului afla ca de fapt vorbea cu Lucifer (aflat intr-un ambalaj extrem de comercial) si care era dispus sa ii indeplineasca orice dorinta.
    Isi doreste tipul sa fie bogat, cu vile si masini la dispozitie, cu o femeie frumoasa in preajma si se trezeste cu dorinta indeplinita. Atit ca prea frumoasa lui sotie il insela si mai era si prostuta rau de tot pe deasupra...
    Isi doreste apoi sa fie mai macho, ca sa se poate razbuna pe cei care ii pun coarne, se trezeste ca era un sud-american dur, care scuipa pe mese si dormea incaltat...
    In fine, fiecare dorinta a lui, care parea ideala in faza de dorinta, se dovedea a avea mii de fatete pe care nu le banuia si care le putea transforma in cosmaruri. Omul nostru scapa pina la urma de contractul pe care trebuia sa il semneze cu Lucifer, happy-end in final, dar a ramas concluzia ca trebuie mereu sa avem grija cu dorintele astea care ne tot bintuie prin cap si prin suflet!

Etichete pentru acest subiect

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •