Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate de la 16 la 30 din 44

Subiect: mi-a murit un copil la 1 zi de la nastere

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Implicit Re: mi-a murit un copil la 1 zi de la nastere

deciziile importante trebuie sa le ei singura, uneori daca asculti sfatul unuia sau a altuiea iti va face rau, eu nu te cunosc suficient ca sa iti pot da un sfat competent, si nu ignora nici subiectul cu intoarcerea in tara, cel mai important bun al nostru este sufletul, si pentru 90% din romani nu e bine sa isi paraseasca tara (pot sa plece leprele, hotii, batausii, criminalii, etc), si multe dintre problemele celor plecati din tara sunt datorita faptului ca isi parasesc tara, nu te-ai nascut intamplator in Romania, si cum ai spus aici este mai multa spiritualitate, si sufletul de asta are nevoie

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    -
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

stroeloretta este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    122

Romania e mult prea scumpa pt. mine nu-mi permit sa traiesc acolo.Daca te intereseaza subiectul propune acest subiect,si am sa-ti clarific din experienta personala despre ce vorbesc...

Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    122

daca aici iti merge prost primesti de la stat bani ,mobila si ii se plateste chiria cite o camera ptr.fiecare membru al familiei.Daca iti merge bine ii dai pe toti....asta e viata aici.In romania de ex. pt. 350 euro trebuie sa muncesti mult,in Germania se numeste ajutor social si stai acasa..de aceea e romania o tara mult prea scumpa ptr. mine in moment,nu vreau sa stau in romania si sa mai si platesc o gramada de bani pe deasupra,fara o mie de euro eu nu o scot la capat pe luna,mai ramine 550 de euro ptr.chirie.Deocamdata ma descurc aici,dar am incercat sa traiesc dupa cum am spus in romania chiriile sint mult prea mari pt. ceea ce se ofera.in leipzig cu 100000 cumpar o cladire intreaga,in timisoara un apart. in centru.stau aici pt.ca aici ies cel mai ieftin...deaceea e romania mult prea scumpa pt. mine

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Da dar apoi este problema dintre prioritatile tale, partea spirituala sau partea materiala, daca pui pe primul loc partea spirituala si muncesti corect (nu sa stai sa te rogi dar fara sa faci nimic) apar si satisfactiile materiale, chiar daca locuiesti in Romania. Dar daca pui pe primu loc banii, apar tot felul de suferinte pentru care nu gasesti o explicatie.
    Oricum acolo sus, cand ti se termina misiunea pe pamant, nu te duci cu contul din banca, ci cu sufletul tau si ce a acumulat el pe tot parcursul vietilor de pana acum

-

Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    122

Implicit

tu ai dreptate perfect stiu aceste lucruri dar dupa cum ti-am mai spus e imposibil pt. mine financiar (tocmai pt. ca acest cont in banca e cam subtirel si e acolo doar ca sa platesc telefonul si curentul), sa traiesc in romania...voi de acolo nu va dati seama ce scump e in romania

un salar de technician dentar in romania e 300 de euro sau hai sa zicem mazimum desi nu cred 500 de euro asta inseamna 5 dinti de ceramica,deci eu trebuie sa muncesc pe 5 dinti?

Spiritualitatea sau cititul unei carti e pt. cine-si permite in ziua de astazi din pacate un luzus daca n-ar fi internetul,e cam acelasi lucru ca viata de hippy,cine-si permite toata ziua sa se plimbe prin lume tralala fara sa munceasca?

E ezact pe dos, daca ar fi sa aleg romania ar trebuie sa ma innabus in material ,daca aleg sa stau aici mai am timp de copii gradinarit,o carte,si daca vreau sa calatoresc

probabil ca si aici exista oameni spirituali ,cu siguranta,mai ales ca e oras universitar,ma refeream la televizor e la noi in tara mai mult action se vorbeste mult despre spiritual,aici nu am vazut prea mult pe tema asta

aici e in trend auswandern adica sa pleci de aici in alta tara asta apare la televizor,daca reusesc sa ma scap de afacerea din spania unde am dat chics ma mut cred si eu

Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    122

Daca as avea bani m-as duce in Paraguay acolo poti sa-ti cumperi land ohne endeadica pamint fara sfirsit cu 50000

Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    122

dar intre timp trebuie sa mai stau prin eu,pt ca sa-mi mearga pensia mai tirziu,si pt. copii trebuie sa faca scoli si sa invete limbi straine romana de la mama germana de la papa si mai inca ceva pe linga si cind sint batrina ma retrag undeva in liniste

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

pai ca tehnician dentar, in romania, daca stii ce si cum sa faci castigi si 3-5.000 E pe luna cu program de 8-10 ore 5 zile pe saptamana (cunosc un Basarabean venit in Galati care asa castiga). Tu ai i o profesie foarte buna, f banoasa si foarte frumoasa zic eu, conteaza sa ai si initiativa.
    Exista oameni spirituali in toata lumea conteaza media spiritualitatii la acel popor,

-

Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    122

plus pe linga toate astea eu sint casatorita si sotul meu nu vine in Romania sa lucreze aici pe maximum 800 de euro sau cit mai e salarul acolo,el e dulgher in austria primeste 2000 de euro,si de afaceri ...doar n-o sa ma risc din nou ca in spania...e mult mai usor sa te muti in germania decit sa te muti in bucuresti de exemplu

Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    122

Implicit

nu cred ca acest basarabean ca angajat cistiga asa de mult

eu n-am bani sa-mi deschid laborator dentar

cind am avut nu mi-a trebuit

culmea acum 5 ani cind eram in romania nimeni nu cistiga atita sa se fi schimbat lucrurile asa de mult sau mint romanii mai mult?

am vrut defapt sa schmb subiectul pe astrologie,pt ca despre bani nu ma prea intereseaza,vroiam doar sa intreb ce inseamna daca stii soarele meu in casa 1 in cuadratura cu soarele lui in 11?

Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    122

Implicit

sint oricum acum mult prea fericita nu mai am probleme materiale,pt.ca m-a sunat sotul areusit sa dea de unu in Marbella si a promis ala ca cumpara cel putin 10 paviliioane,asta rezolva problema transportului celorlalte,si am terminat-o cu spania...

in fine am gasit un program care calculeaza horoscopul partenerilor insa nu da nici o explicatie

m-am uitat la past fortunae,sau punctul norocos unde se afla si am dat peste acest program care calculeaza orice astrograma pe gratis

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

pai lucreaza in colaborare cu cineva tot din modova, si-a deschis propriul laborator, cu credite, si nu muncesc sa se rupa in doua, si oricum si ca nagajat se castiga bine in acest domeniu in RO peste 1000 E, conteaza curajul si deschiderea, pai dac amuncesti in germania pe sume mari, cum de nu poti aduna bani pentru aparatura, nu este asa imposibil, in Galati de exemplu este criza de tehnicieni.

Da problema cu sotul poate fi o adevarata piedica, dar daca este meserias in meseria lui si aici poate lua 1300 E, numai sunt vremurile de alta data, dar trebuie sa invatam sa avem initiativa, suntem saraci pentru ca avem mentalitatea de angajat, care doar stie sa munceasca cnad i se da ceva de facut, nu suntem capabil saluam decizii si sa ne asumam responsabilitati mai mari

-

Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    122

dar cind am cautat mai aprofundat nu-mi da explicatii doar tabele

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Dar ce fel de afacere ati facut in spania si nu va reusit?

-

Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    122

s-ar putea sa ai dreptate

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Astept un copil
    De Etienne in forum Despre sarcina
    Replici: 46