Rezultate de la 1 la 7 din 7

Subiect: Ieromonah Ghelasie Gheorghe

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit Ieromonah Ghelasie Gheorghe

Din cartea "Dialog in absolut" .

" S-a ajuns la starea in care Omul s-a pierdut pe sine"

" Re-personalizarea omului este Redescoperirea Omului....Taina Omului este Taina Chipului Dumnezeiesc.
    Esenta Fiintei de Om este Chipul lui D-zeu.
    Noi nu il inventam pe D-zeu,ci Il avem chiar in esenta Fiintei noastre si aceasta inrudire ne leaga de D-zeu.
    Daca suntem Fii de Creatie ai lui D-zeu,cum putem iesi din inrudirea cu D-zeu?
    Redescoperirea noastra este totodata Redescoperirea lui D-zeu.Noi,din ura fata de un D-zeu exterior ,vrem sa ne omoram propria esenta Asemanatoare cu D-zeu . "

" D-zeu ,in esenta ,este Limbaj Dumnezeiesc absolut .
    Noi,Creatia,suntem traducerea-transpunerea Chipului de Limbaj Dumnezeiesc in Chip de Limbaj de Creatie...
    Si noi suntem,in esenta ,Limbaj Fiintial.Chipul de Limbaj este Inrudirea noastra cu D-zeu.
    Am uitat sa vorbim cu noi insine ,sa vorbim in armonie cu semenii nostri ,am uitat sa vorbim cu D-zeu.
    Redescoperirea Omului este Redescoperirea Tainei Limbajului Fiintial al Dialogului Universal.
    Ca sa ne putem redescoperi pe noi insine trebuie sa reinviem mai intai Dialogul si Convorbirea cu toata existenta.
    Ca sa reinvatam sa vorbim trebuie sa reinvatam sa Ascultam.
    Asculta cu atentie tot ce este in jur si vei ramane uimit ca totul este vorbire...Si atomii in Materie vorbesc! Ce uimitoare diversitate de glasuri!...
    Vei redescoperi ,dincolo de toate Glasurile,Un Glas Dumnezeiesc in care iti simti propria Fiinta .In aceasta te redescoperi pe tine ...in aceasta te trezesti la propria Constiinta...Reinvie tot mai mult acest Glas Fiintial ca sa-ti reinvii propria Fiinta ! Redescoperi astfel Taina Limbajului Lumii ,ce este Chipul nostru esential."

( Frumos spus procesul constientizarii de sine )
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit Re: Ieromonah Ghelasie Gheorghe

"Mistic, se zice ca D-zeu ,Iesind din Sine Insusi ,din propria Odihna, se Supra-Odihneste in Creatie...
    D-zeu creaza o creatie vie si apoi El insusi se lasa in miscarea Creatiei ,ca intr-o Barca pe Apele Creatiei.
    Noi,fiecare Creatie ,suntem cate o Barca in care D-zeu se plimba pe Marea Creatiei...
    Noi,ca Barci Vii ,Dialogam totodata cu D-zeu si-L plimbam prin propria noastra Viata .

" Noi ,din Corabioare Sfinte,Icoane-Bisericute proprii,ne facem epave prin care ,la tot pasul rasturnam pe D-zeu in valuri..."

"Isihia nu inseamna tacere ,ci Dialog in Perfectiune,Cuvantare Transcedentala ,Cantare in Odihna.
    Odihna mistica nu inseamna nemiscare ,ci Taina Miscarii si Nemiscarii si dincolo de amandoua."

" Odihna -Tatal este originea miscarii si nemiscarii .Isihia este odihna transcedentala in care Miscarea si Nemiscarea dialogheaza,nu se contrazic.""

"Caderea din Rai este caderea din Odihna si contrarierea Miscarii si Nemiscarii "

" Mistic,Odihna este Supra-relaxare,o Destindere-Deschidere nu doar in Sine ,ci si dincolo de Sine ,dar nu intr-un gol de Sine ,ci intr-un Plin de Sine si Plin de Dincolo de Sine."

" Crestinismul vine cu Taina Odihnei in Celalalt ,cu Taina Odihnei in Deplinul Dincolo de Sine.
    Odihna nu este o pierdere-golire de Sine,ci Umplerea ta de Celalalt si Daruirea ta Celuilalt,ca Odihna in Celalalt.
    Odihna in Celalalt nu inseamna nemiscare,ci tocmai,Unirea contrariilor"

"Cine nu are Miscarea Dragostei ,nu are nici Odihna Iubirii" .

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

"Noi ne Inrudim cu D-zeu,noi suntem Creati de Inteligenta Sa Spirituala.
    Spirit inseamna implicit D-zeu.
    Spiritul este Viata Transcedentala
    Caderea din Spiritualitate este negarea lui D-zeu."

" Materia este emanatia-produsul Miscarilor Spirituale .Materia nu este Chip de Spirit ,ci ecou -sunet de Glas de Spirit,Urma Semn de Spirit.
    Glasul Transcedental de Spirit emana o Vibratie ce se traduce totodata faptic ca energie materiala"

"Sunt multe vibratiile din Corp ca sa nu mai deosebesti Sufletul ,dar ascultand cu atentie Glasul Transcedental ce este Dincolo de toate Glasurile Materiei ,vei auzi si vei recunoaste aceasta Taina! Doamne,ce Taina! Multi ii zic Iluminare ,noi ii spunem Transfigurare."

" Fiinta nu evolueaza sau devine,ea are totul in deplinatate ca esenta.
    Ca Metafizica pur crestina ,Realitatea este Trinitate deodata ,Supraforma,Forma,Continut."

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

" Noi trebuie sa recastigam Vorbirea noastra adevarata ,Sacra. Arhetipurile Limbajului Sacru sunt in Logosul -Fiul lui D-zeu ,de aceea Icoana Fiului Intrupat Hristos este reinvierea Vorbirii Sacre a Creatiei .
    Toti marii intelepti necrestini au reamintit de Limbajul ancestral Dumnezeiesc ce este in esenta noastra Fiintiala ,si ei au Descoperit franturi de acest Limbaj...
    Vine Hristos Logosul Total cu Tot cu limbajul Dumnezeiesc pe care noi acuma trebuie sa-L reinvatam in propria Vorbire.
    Obisnuit,noi Vorbim despre D-zeu ,si mai putin-sau deloc -Vorbim cu D-zeu "

onixrg Avatar
    onixrg este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    martie 2008
    Posturi
    161

De curând am aflat și eu de pr Ghelasie și de scrierile lui. Recomand Medicina isihasta - http://www.cartiortodoxe.ro/cartea-c...e,-ierom..html

Eu încă nu am terminat de asimilat și structurat informațiile din ea, de aceea dau numai o trimitere, dar de mult nu am mai găsit un sistem la nivelul celui redat pe scurt și în această carte.
    Sistemul mistic al pr Ghelasie este redat în alte cărți de-ale sale. „Medicina...” are un aspect mult mai practic.

Eu o recomand cu toată căldura

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Medicina isihasta este extraordinara,am incercat si eu "retete".

Dialog in absolut este foarte grea,eram curioasa daca cineva a citit si a inteles ce scrie acolo.Mie mi-au trebuit.... vreo 18 ani sa ajung sa inteleg ,asa ca no offense.E timp,subiectul ramane deschis.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

" Noi nu suntem predestinati raului ,ci suntem prin Esenta Buni" .

In aceasta simpla propozitie cred ca autorul ( G. Gheorghe,evident) incearca sa arate ca omul nu isi ocupa pozitia pe care o are " cucerita" deja,ci se invarte cam in jurul cozii.
    Prin Esenta ,prin D-zeu care a creat oamenii ,ei sunt Buni.
    Inseamna ca Esenta si manifestarea ei (omul creat) este putin interesat de ambele aspecte.Altfel,n-ar exista ura.
    Inseamna ca raul nici nu exista in sine ,ci este numele absentei Binelui.

" Nu exista predestinare a raului ,dar exista omorarea Binelui si Invierea Binelui"

D-zeu nu trimite nici un suflet pe pamant ptr a face rau ,El trimite in bunatatea sa sufletul ptr a repara greselile absentei binelui din trecutul sau spiritual .
    Astfel are loc invierea binelui si nasterea lui Hristos in inima .
    Aceasta este " misiunea" fiecarui om in fiecare clipa ,sa umple absenta si golul binelui cu Bine.

" raul este o dedublare in afara propriei Esente ,,nu o transformare de Esenta a Binelui ce nu poate deveni rau.Perfectiunea nu poate sa se transforme in imperfectiune ,dar se poate proiecta in afara sa ca inversul Perfectiunii".

Raul uman este cumulul de actiuni(fapte) inconstiente .
    Spun inconstiente deoarece Esenta care exista in om pusa acolo de D-zeu este adormita .Atunci are loc aceasta " dedublare".
    Poate parea o situatie contradictorie ,cum adica ,D-zeu exista in om si acelasi om ucide alt om?
    Nu este nimic contradictoriu .Candva ,spiritele umane create esenta din esenta divina au inceput sa coboare in corpuri de carne.Aceata coborare a avut doua procese importante si grele : somnul si starea de trezie.
    Acest fenomen este explicat de Steiner ,ptr mai multe amanunte.
    Totusi ,pe scurt,spiritul omului -Esenta creata de Marea Esenta D-zeu coborat in corp material a vorbit cu D-zeu in starea corpului numita somn.
    In starea treaza a corpului , a intervenit uitarea de D-zeu.
    Starea de trezie a omului de azi este tot uitare de D-zeu.
    Starea de somn a corpului este cea care permite intr-un anume grad comunicarea.O parte a acestei comunicari este numita azi vis.
    Nu este nimic imperfect in existenta in corp.Problema este uitarea venirii in corp.Intrebarea " bine ,dar eu ce misiune am? ",este un rezultat al acestei " uitari" temporale.
    Un raspuns corect este " descopera singur".Cauta si vei afla.
    Un raspuns personal ar fi " manifesta-te ca avand pe Cristos in tine".
    (Aici probabil multi ar cauta in dex capitolul " cele mai injurioase cuvinte pe care le puteti adresa cuiva" -mie ,adica.Cautare placuta!)
    Aici poate altii ar spune ,iata nu sunt singur .
    Aici poate si Cristos ar spune " iata ,nu sunt singur".Aici poate cativa vor dori sa-i spuna " Invatatorule ,invata-ma".
    Cativa vor fi ,poate,interesati sa stie daca eu l-am manifestat pe Hristos in mine ,asa cum scriu raspunsul personal de mai sus.Habar n-am ,dar ma stradui,si sunt convinsa ca exista o masura undeva datorita careia si eu si ei vom afla raspunsul corect.

" Perfectiunea nu poate sa se transforme in imperfectiune"
    Nu ,nu poate ,dar pentru a se manifesta creaza legi ale miscarii.Aceste legi ale miscarii au fost puse si in omul creat ,dar omul a uitat sensul initial.
    L-a uitat de mult ,nu acum.

Aceasta este " proiectarea sa in afara ca inversul Perfectiunii".
    Este manifestarea perfectiunii nu dusmanul sau.
    daca exista gravitatie,cum si exista , un corp propulsat de un organ motor care zboara nu este dusmanul gravitatiei,ci manifesta o functionare impecabila.Daca functionarea sa nu este impecabila ,se zdrobeste de pamant ,dar nu ptr ca pamantul il uraste ,nici ptr ca acest mecanism uraste pamantul.Absenta functionarii impecabile /armonioase este cauza.Asa cum raul este absenta binelui.
    Cand divinitatea a creat ,s-a proiectat "in afara ",dar nu in afara sa ,ci in afara starii sale in care exista, a adus o schimbare starii sale,a creat .
    Si omul are acest arhetip al creatiei in sine -este fapta.
    Fapta omului isi are radacina in om,in fundamentul sau sau ( fundamentul este numit " credinta " in Nt),si din fundamentul construit in interior arunca o floare sau o piatra.Nu o poate arunca in afara mediului sau ,si nici in corpul sau.Prin acest gest ,omul creaza.
    Ultima editare de cris : 11 ian 2009 la 20:16

Subiecte Similare

1. Medicina isihasta- Ghe.Gheorghe
    De cris in forum Alimentatia sanatoasa
    Replici: 0
    Ultimul post: 14 aug 2008, 22:06

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente