Pagina 4 din 4 PrimulPrimul 1234
Rezultate de la 46 la 56 din 56

Subiect: Pelerinaj Sfant Ionesti

onixrg Avatar
    onixrg este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    martie 2008
    Posturi
    161

Implicit Re: Pelerinaj Sfant Ionesti

Legat de acest fir, l-am urmărit de la început și am stat să observ cum decurg ostilitățile. Nu am văzut decât un război al convingerilor, al informațiilor. Ceea ce nu e neapărat un lucru rău, dacă se face cu starea corectă.
    Și am un sentiment că dacă aceste discuții se făceau cu puțin mai multă iubire, altfel decurgeau.

Sau altfel spus, suntem într-un ciclu de viață în care trebuie să învățăm iubirea divină, nu inteligența divină. E mai puțin important ce știm, cât știm, decât dacă ne ajută să învățăm iubirea. Dar când un om deschide gura și toți ceilalți sar să-i spună ce prost și limitat e el, să nu-mi fie cu bănat, dar nu sună deloc a iubire.

Nu că aș fi eu sigură că știu ce e iubirea, sunt supusă greșelii, deci îmi dau doar cu presupusul.

Peace man!

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

onixrg Avatar
    Data inscrierii
    martie 2008
    Posturi
    161

Citat Citat din Catalin Vezi post
    nu are rost sa va certati de la gramatica, eu cel putin fac o multime de greseli si de tastare si de gramtica, mai ales pentru ca scriu f repede, si adevarul este ca nici nu fac eforturi de a scrie corect
    nu ne certăm de la gramatică, avem destule subiecte mai „importante” pe care să ne certăm - a se observa ironia situației (asta cu certatul pe un forum de spiritualitate)

dar îmi mențin părerea că dacă cineva are pretenții de la ceilalți trebuie să fie primul care oferă. altfel, se poate vedea că nu am zis nimic până acum pe subiect deși deformația profesională mă face să văd toate greșelile și greșeluțele de limbă.

și da, mai nimeni nu face eforturi să folosească limba română corect - atâta respect și iubire mai avem noi pentru limba strămoșilor noștri.
    eu doar observ, nu vreau să impun. face fiecare cum știe

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din onixrg Vezi post
    nu am zis nimic până acum pe subiect deși deformația profesională mă face să văd toate greșelile și greșeluțele de limbă.

și da, mai nimeni nu face eforturi să folosească limba română corect - atâta respect și iubire mai avem noi pentru limba strămoșilor noștri.
    Da' de ce sa nu spuneti? Ca asa mai invatam si noi.
    Eu stiam ca etc vine de la etcetera si ca fiind prescurtare se pune punct si ca fiind parte dintr-o enumerare, inaintea ei se pune virgula. Stiu ca si lingvistica, ca orice alta stiinta, se mai modifica in timp, imbogatindu-se, iar regulile gramaticale si de scriere si ele.
    In ce priveste diacriticele aveti dreptate, dar exista dificultati tehnice: nu toate calculatoarele au instalat softul aferent iar de tastaturi ce sa mai spun, sunt extrem de rare. Cand in postarile mele apar diacritice asta s-a intamplat pentru ca am scris in Word unde mi-am setat taste pentru diacritice si apoi am transferat textul. Asta insa se intampla mai rar . Asa ca poate aveti un pic de ingaduinta la aspectul acesta.
    In ceea ce priveste greselile de tastare, ce sa spun? Uneori, mai ales cand sunt discutii aprinse, ma mai uit peste ce am scris si imi pun mainile in cap cand vad ce am scris. Iar daca discutia era aprinsa nici nu mai indraznesc sa corectez fiindca se poate interpreta ca "lovitura sub centura", chiar daca era vorba despre cuvinte scrise legat sau litere mancate sau in plus sau cuvinte scrise de doua ori, sau... Cu totii suntem in criza de timp si ni se intampla.

Revenind la prima idee: nu va surade ideea de a crea o discutie pe tema aceasta? Rubrica in care pe masura ce vedeti greselile sa le semnalati si sa dati solutiile corecte, eventual si explicatii, daca se poate nu foarte de specialitate, asa mai pe inteles.
    Pe mine o sa ma aveti, cu certitudine, vizitator.

savanah Avatar
    savanah este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Citat Citat din Ion Furtuna Vezi post
    Dumneavoastra, care sunteti din Iasi, puteti sa-mi spuneti ce se intampla acolo de Sfanta Paraschiva, dincolo de sarbatoarea in sine? De ce vin oamenii obisnuiti? Am fost la Trei Ierarhi, dar n-am ajuns la sarbatoare. Imaginile de tv la sunt imagini luate prin ochelari de scandal (nr de sarmale, ce VIP-uri au venit, jandarmi si grilaje de fier, oameni care i-au poza in fata obiectivului, etc), iar comentariile spun ca acolo este un pelerinaj. As vrea sa stiu cum vedeti dumneavoastra lucrurile care se intampla atunci.
    Multumesc frumos!
    Sarbatoarea Sfintei Parascheva este mai mereu "stratificata". Nu stiu ce alt termen sa folosesc, dar ma explic: la baza, jos, cu picioarele pe trotuar sunt oamenii obisnuiti simpli, bolnavi sau nu, cu probleme sau nu, dar in mod clar cei mai simpli oameni.
    Apoi vin oficialitatile locale: vin cu masinile in curtea Mitropoliei (desi Primaria Iasiului este chiar vis-a-vis de Mitropolie, maxim 50 metri), pantofii lor atingind asfaltul doar cit urca scarile catedralei.
    Ultimul "strat" este cel al inaltelor oficialitati care vin repejor cu elicopterul, dau mina doar cu mitropolitul, stau la slujba si pleaca la fel de repede si "pe sus".
    Ei bine, impresionant este ce se petrece acolo, jos. Oamenii vin de departe sau de aproape, intr-un ritual conservat de ani de zile: cind pleaca de acasa cer binecuvintarea preotului, se inchina si se roaga pentru putere si pentru rabdare, isi iau bagajelul si vin la Iasi. Aici se formeaza cozi impresionante. Eu am stat cel mai mult 14 ore, atunci cind la Iasi au fost aduse si moastele Sfintului Andrei. De obicei merg la racla Sfintei Parascheva inainte de ziua de 14 octombrie, in asa fel incit in zilele sarbatorii sa aiba loc cei care vin din alte localitati. Dar in acel an a fost o situatie mai speciala.
    La rindul asta ai ocazia sa intilnesti oameni de toate felurile, batrini, tineri, saraci, bogati, scoliti, sau mai putin scoliti.... Este o experienta inedita sa asculti spunindu-si pasurile o babuta (cu doua-trei fire de busuioc in mina) care este ascultata de o delegatie intreaga de "doamne bine" venite impreuna cu preotul paroh de la Bucuresti.
    Interesant este ca nu vezi la oamenii astia dorinta de a asista la cine stie ce miracol. Fiecare stie ca va simti starea aceea de bine, de liniste, de incredere si asta le este de ajuns. Oboseala nu se resimte in mod deosebit, nici ploaia sau frigul noptii (suntem totusi in octombrie).
    Iarasi interesant este de subliniat ca momentul in care ajungi sa te inchini este foarte scurt. Trupele de ordine te cam gonesc de la spate, asteapta altii ca tine care vor sa ajunga la racla. Dar pe nimeni nu deranjeaza chestia asta caci rugaciunile au fost demult spuse, gindurile au fost demult stiute de Sfinta si mijlocite catre Dumnezeu. Momentul acela scurt in care atingi argintul raclei si caldura miinilor Sfintei ajung pentru un an intreg, cind iarasi va veni ziua de 14 octombrie. Dupa ce iesi dintre gardurile acelea metalice cu un fir de floare sau de busuioc pe care il pastrezi la icoana, rezisti fara probleme si la slujba. Sunt deosebite momentele cind, in timpul Sfintei liturgii, toata curtea mitropoliei cinta intr-un mare cor sau spun rugaciuni intr-o voce.

Ce vreau sa mai spun este ca si in decursul anului exista acest rind al oamenilor. El este mai lung (in perioada examenelor, a turistilor, a posturilor) sau mai scurt, dar exista. Mereu sunt oameni care vor sa se roage la "Sfinta mult folositoare", chit ca afara sunt 35 de grade si ei stau in soare. Si la ei remarc mereu aceeasi dorinta de a simti momentul de liniste, de gratie, pe care il incerci in apropierea moastelor sau a locurilor sfinte. Nu vin sa ceara ridicarea din scaunul cu rotile, sau vre-un miracol in ceea ce priveste cumpararea aparatamentului, ci vor sa se linisteasca, sa fie luminati in luarea unei decizii, sa se calmeze dupa o zi cu certuri...

Explicam cam aceleasi lucruri unei familii de americani aflati in vizita la noi. Mi-au raspuns ca daca nu e nimic spectaculos, de ce atita omenire. Pai, cred ca oamenii astia simpli, care isi venereaza sfintii nu au nevoie de spectacol, de artificii (de astea are grija Primaria). Ei vor doar liniste, si contiinta ca cineva ii va proteja si le va mijloci rugaciunile inca un an...
    Astept intotdeauna cu nerabdare ziua Sfintei Parascheva. Pentru emotia sliujbei, pentru emotia oamenilor care vin, pentru ca tot orasul miroase a busuioc. Ce se vede la televizor este de la o alta sarbatoare, nu de la a noastra! Corect spus ca este voit deformata....

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Multumesc frumos!

onixrg Avatar
    Data inscrierii
    martie 2008
    Posturi
    161

Citat Citat din Ion Furtuna Vezi post
    Revenind la prima idee: nu va surade ideea de a crea o discutie pe tema aceasta?
    Deocamdată timpul nu mă răsfață nici pe mine. Dar când o să-i mai intru în grații o să fac un topic separat cu corecturi și explicații la cele mai dese tipuri de greșeli din limba actuală, dar și cu curiozități și alte lucruri frumoase despre limba română așa cum este ea azi.

Până atunci, Doamne ajută!

Tixti este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

..... dar și cu curiozități și alte lucruri frumoase despre limba română așa cum este ea azi.

interesanta exprimare cucucuriozitati, ce facem cu barna din ochi?? unde o punem?
    Dumnezeu ne iubeste pe toti

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din Tixti Vezi post
    interesanta exprimare cucucuriozitati, ce facem cu barna din ochi?? unde o punem?
    Nu o punem nicaieri, o lasam in pace ca mai este loc pentru inca 69x7+6.
    Mai ales ca astfel de combinatii sunt destule si care nu neaparat fac parte din categoria cacofoniilor. E interesant ca dumneavoastra, ati mai introdus o silaba. Probabil pentru contrast.

savanah Avatar
    savanah este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Desi titlul subiectului este altul, voi continua aici discutia demarata mai demult.

Domnule Furtuna, la Iasi au inceput pregatirile pentru sarbatoarea Sfintei Parascheva. Nu vorbesc de concertele care se pregatesc, vorbesc de oamenii care deja au inceput sa vina sa se inchine la moastele Sfintei.
    In general, iesenii vin sa se inchine cu o saptamina mai devreme ca sa nu aglomereze zilele de 13-14 octombrie cind sosesc pelerinii din alte localitati.
    Deja a inceput sa miroase a busuioc in curtea Mitropoliei. Frunzele castanilor si a nucilor deja au ruginit si s-au asternut pe trotuare. Cind e soare, juri ca pe jos a asternut cineva persan greu tesut cu fir galben si te tenteaza sa iti treci piciorul prin stratul gros si fosnitor.
    E frumos la Iasi chiar daca e aglomerat. Va invit sa vedeti si sa traiti aceasta splendida sarbatoare.

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Deocamdată timpul nu mă răsfață nici pe mine. Dar când o să-i mai intru în grații o să fac un topic separat cu corecturi și explicații la cele mai dese tipuri de greșeli din limba actuală, dar și cu curiozități și alte lucruri frumoase despre limba română așa cum este ea azi.

Onix,cand ai timp( ) ,daca ai timp,te intereseaza limba romana veche?
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

onixrg Avatar
    Data inscrierii
    martie 2008
    Posturi
    161

Pentru următorul an cel puțin am "exclusivitate" pe un subiect de limbă română cât se poate de recentă (de scris despre, respectiv).
    Dar apoi, m-aș reprofila puțin. Mai ales dacă subiectul e interesant. De ce Cris? Ce propui?

dianasuciu este offline Utilizator
    Data inscrierii
    octombrie 2014
    Posturi
    0

Implicit Raspuns Re: Pelerinaj Sfant Ionesti

Am vazut ca se discuta despre corectitudinea scrierii in limba romana. Ce am parcurs aici este chiar ok fata de grozaviile pe care le citesc zilnic pe net. Cineva zicea odata ca suntem un popor de inculti. Eu nu as vrea sa generalizez, dar semne clare exista in aceasta privinta mai ales la tinerii care sunt invatati in scoli de profesorii care nici macar nu au luat nota 5 la examene.

alinaradu este offline Utilizator
    Data inscrierii
    decembrie 2014
    Posturi
    0

Implicit Raspuns Re: Pelerinaj Sfant Ionesti

Trebuie sa recunosc ca m-am amuzat tot citind pledoariile de aici si vehementa cu care isi sustin unii cuvantul.

Pagina 4 din 4 PrimulPrimul 1234

Subiecte Similare

1. Replici: 0
    Ultimul post: 29 mai 2009, 16:04
  2. POGORAREA DUHULUI SFANt
    De dinel in forum Paranormal
    Replici: 0
    Ultimul post: 11 iun 2008, 21:10
  3. Aniversare www.sfant.ro
    De cristicarstea in forum Sfinti romani
    Replici: 3
    Ultimul post: 01 feb 2007, 20:06