Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate de la 31 la 45 din 56

Subiect: Pelerinaj Sfant Ionesti

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit Re: Pelerinaj Sfant Ionesti

Editat de Catalin: Ajunge cu atacurile reciproce, adevarul este undeva la mijloc, fiecare avetiu un pic de dreptate, petru nu este exact persoana care se afiseaza dar nici cel care il crezi tu Cris
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Posibil ,dar acest petru se pare ca are 44 de ani si sta prin state.
    Ok,daca nu e ce pare ,am incheiat.dar ar putea sa nu mai minta.

Ps: recunosc ,la mine minciuna nu are mai multe fete,doar una.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Cris, Petru scrie din Romania, Bucuresti, de la 2 computere diferite, probabil in zona Resita din Bucuresti, nu vreau sa sap mai mult, ca sa aflu mai multe despre el, stiu mai multe despre dumnealui, dar daca vreau, pot sa aflu si unde locuieste.
    Am spus asta doar ca sa iti demonstrez ca te inseli un pic, dar nu de tot

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    -
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

savanah Avatar
    savanah este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

[quote=cris;10898]Bre Petru,corect este " sa nu ma bagi in seama" si nu " sa nu te bagi in seama cu mine" .(vad ca " extremistii gramaticii" nu spun nimic aici)

Scuze, Cris! Asta chiar mi-a scapat!
    Am citit cam pe sarite posturile userului petru777, pentru ca mi s-au parut nitel cam false. Iacata, inca o dovada ca lucrurile trebuie facute temeinic!

petru777 Avatar
    petru777 este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    40

Cum comentati aceasta carte

Cum comentati aceasta carte; as vrea sa aud cuvinte reale (bune)

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din Catalin Vezi post
    La Ionesti Dumnezeu este mai aproape de oameni si asta datorita acestui om simplu
    Nu mai mult decat in alte locuri. Acum 8-10 ani era intradevar ceva deosebit. Veneau autocare cu zecile, autoturisme nu mai vorbesc. Vindecarile produse se datorau slujbelor de maslu facute in praful drumului de pamant din fata troitei - cine ce orgoliu sa mai aiba, doar credinta. In caldura si praf, in ploaie si noroi, band din apa salcie a fantanii de peste drum de trita. Numai ca din momentul in care a aparut separarea lui nea Ion sau Ilie de preotul care a vazut in relatarile lui manifestarea divina, care l-a facut cunoscut (cu riscul despopirii), care a mobilizat oamenii satului pentru a construi troita, oamenii straini locului au simtit si nu au mai venit. Sunt trebile lor, dar cam asta s-a intamplat. Intre timp am mai aflat si eu cate ceva de la Cristina Groff si m-am lamurit asupra unor aspecte pe care atunci nu le intelegeam.
    Pelegrinii astia noi vad ca au un program foarte bogat si ma mir ca nu este in el inclusa si manastirea in constructie aflata in preajma troitei. Poate ca dintre ei se vor ridica si cei 9 preoti din vis sau profetie. Daca se va implini Ionesti va fi localitatea cu cei multi preoti pe cap de locuitor.
    Din promovarea asta vad ca cei de la teologie invata si tehnici de persuasiune si manipulare, ceea ce ma pune un pic pe ganduri.

savanah Avatar
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Din promovarea asta vad ca cei de la teologie invata si tehnici de persuasiune si manipulare, ceea ce ma pune un pic pe ganduri.[/quote]

Pot baga mina in foc ca userul petru777 nu are nici in clin, nici in mineca cu teologia sau cu institutia teologica. Fara sa il vad sau sa il aud, dar exprimarea lui ma face sa il inscriu in rindul acelor habotnici, predicatori auto-impusi, usor falsi. Invata tot felul de texte pe care le recita ori de cite prind momentul, fara sa si simta ceea ce rostesc. Si la fel de convinsa sunt ca, la cea mai mica incercare, din rindul acestor oameni se aleg aceia care renunta total la a mai crede in Dumnezeire.
    Am intilnit multi "recitatori" de genul asta, care una-doua iti serveau un paragraf bine invatat, dar care nu puteau sustine o discutie libera.
    Nu pot crede ca in asta consta exprimarea credintei.

petru777 Avatar
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    40

Implicit

aveti probleme mari...pe bune...toti sunteti asa hipnotici...vb singuri...eu nu ma cert cu voi....va las in pace...dar nu prea avem puncte comune...

oameni vin mai multi ca inainte...in fiecare saptamana sute de oameni...doar la Corneliu Popescu, invidios ca oamenii merg acasa si il iubesc pe mos Ionica...s-a ridicat asupra lui, otravindu-l, incercand sa il omoare,....nu stiu cat de bine cunosti lucrurile dar eu merg de 7 ani luna de luna, am fost mai bine de 100 de ori, si am diferentiat ca toti pelerinii graul de tasune!!! Vai voua care nu credeti si batjocoriti ce e sfant....si fericiti cei ce nu au vazut si au crezut!!!!

Numai la acel preot batran si sub povara patimilor nu mai vine nimeni, ...in rest la Biserica di sat, unde e un preot cuvios, acolo sa vedeti ce frumusete este...dar daca nu aveti dragoste...nu veniti sa ispiti...ca e mai rau pt voi.Dumnezeu

Numai la acel preot batran si sub povara patimilor nu mai vine nimeni, ...in rest la Biserica di sat, unde e un preot cuvios, acolo sa vedeti ce frumusete este...dar daca nu aveti dragoste...nu veniti sa ispiti...ca e mai rau pt voi.Dumnezeu sa ii rasplateasca pe cei credinciosi
    Ultima editare de Catalin : 21 aug 2008 la 18:47

savanah Avatar
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Citat Citat din petru777 Vezi post
    aveti probleme mari...pe bune...toti sunteti asa hipnotici...vb singuri...eu nu ma cert cu voi....va las in pace...dar nu prea avem puncte comune...
    Nu te certi, dar ai grija sa mai arunci 2-3 postari dupa aceea, nu-i asa?
    Si apoi: "hipnotici"??
    Daca ar fi sa iau doar unul din sensurile din dex: "care hipnotizeaza, fascinant".

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din savanah Vezi post
    ai grija sa mai arunci 2-3 postari dupa aceea, nu-i asa?
    Pai daca suntem hipnotici adica captivanti, fascinanti...
    Haideti mai bine sa-i multumim dlui petru777 pentru aprecieri, nu de alta dar nu le primim chiar in fiecare zi.

petru777 Avatar
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    40

Daca nu distrugi corola de minuni a lumi, de ce incerci sa creezi o alta gandire teologica,un alt fals adevar, decat cel existent dintotdeauna; de ce face-ti mereu atacuri la persoana, aveti discutii intr-o permanenta contradictie- asemenea unor politicieni; oare nu cumva stau sfintele taine sa le discutati voi asa la "masa verde", sa va bateti joc de ele facandu-va fiecare propriul sau adevar?; oare nu cumva prin toate aceste framantari de discutii neconstructive alungati voi pace,linistea, dragostea,mila; nu e mai frumos sa discutati constructiv, prin cuvinte blande si intelepte, sa va adunati 2-3 in numele lui Hristos, sa va folositi cu toti de cunostintele celuilalt; chiar daca altii spun prostii, nu aprinde-ti voi focul mai mare decat este. Va vorbesc ca unor frati, caci cat suntem in viata Hristos ne-a facut pe toti frati; nu e mai bine asa? Ce ve-ti face acum, mai cautati virgule scapate, sau nepotriviri de cuvinte... eu tot timpul v-am propus pacea...discutia de placere...voi alegeti ce vreti.

savanah Avatar
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Citat Citat din petru777 Vezi post
    Daca nu distrugi corola de minuni a lumi, de ce incerci sa creezi o alta gandire teologica,un alt fals adevar, decat cel existent dintotdeauna; cumva stau sfintele taine sa le discutati voi asa la "masa verde", sa va bateti joc de ele facandu-va fiecare propriul sau adevar?;

Arata-ne in care discutii ne-am batut joc de sfintele taine?

sa va adunati 2-3 in numele lui Hristos,

Daca suntem mai multi aici, pe forum, e rau?

chiar daca altii spun prostii, nu aprinde-ti voi focul mai mare decat este.

Nu ar trebui sa il corectam pe cel care spune prostii?

Va vorbesc ca unor frati, caci cat suntem in viata Hristos ne-a facut pe toti frati; nu e mai bine asa? Ce ve-ti face acum, mai cautati virgule scapate, sau nepotriviri de cuvinte... eu tot timpul v-am propus pacea...discutia de placere...voi alegeti ce vreti.
    Ai dat-o in bara tocmai la final!! "ve-ti" se scrie veti (ce veti face, ce veti vedea, etc). Da, ma deranjeaza lipsa cunostintelor gramaticale pentru ca au fost invatate in scoala generala (la care am avut acces cu totii), ne lovim mereu de ceva scris (presa, carti, etc), iar surse de invatare/instruire sunt peste tot. Daca exista minte si bunavointa este usor sa inveti sa scrii corect.
    In plus, este o dovada de politete si dragoste frateasca fata de cel caruia ii adresezi rindurile tale! Nu-i asa?
    Ultima editare de Catalin : 22 aug 2008 la 10:10

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Pot baga mina in foc ca
    Doamne fereste! Pastrati-va, va rog frumos, mana pentru lucrurile importante.
    Stiu ca intuitia feminina este infailibila (uneori ). Si cum dumneavoastra spuneti cam acelasi lucru ca si userul cris, probabilitatea ca sa fie asa se apropie de certitudine.
    Daca e ce spune, pentru comportarea de aici mai devreme sau mai tarziu, cand va constientiza, va trebui sa faca cele necesare ca sa indrepte, iar daca nu e, rasplata lui va fi aceea ca pentru unul care zice ca e. Fiecare cu greselile si faptele sale si rasplatile aferente.
    Eu i-am facut la subiectul cu semnul intrebarii o oferta generoasa si gratuita: sa citeasca TOT forumul inainte de a ridica piatra. Nu de alta, dar daca reuseste sa citeasca peste 10 000 de postari s-o prinde ceva-ceva de el, ca vrea sau nu vrea. Ce va face, e de-acum treaba lui.
    Oferta am facut-o pentru ca eu cred in Scanteia Divina din fiecare om, chiar daca, uneori, ea nu razbate din cauza dizarmoniilor mintii. In timp lucrurile se rezolva, de cele mai multe ori.

Pana sa citesc ""Jurnalul unui mag"" al lui Coelho nu intelegeam de ce vizitarea unor manastiri se numea de catre unii pelerinaj si nu excursie la manastiri. Coelho m-a lamurit ce se intelegea prin pelerinaj (in zona catolica a Europei).

Dumneavoastra, care sunteti din Iasi, puteti sa-mi spuneti ce se intampla acolo de Sfanta Paraschiva, dincolo de sarbatoarea in sine? De ce vin oamenii obisnuiti? Am fost la Trei Ierarhi, dar n-am ajuns la sarbatoare. Imaginile de tv la sunt imagini luate prin ochelari de scandal (nr de sarmale, ce VIP-uri au venit, jandarmi si grilaje de fier, oameni care i-au poza in fata obiectivului, etc), iar comentariile spun ca acolo este un pelerinaj. As vrea sa stiu cum vedeti dumneavoastra lucrurile care se intampla atunci.
    Multumesc frumos!

onixrg Avatar
    onixrg este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    martie 2008
    Posturi
    161

[/i]

Ai dat-o in bara tocmai la final!! "ve-ti" se scrie veti (ce veti face, ce veti vedea, etc). Da, ma deranjeaza lipsa cunostintelor gramaticale pentru ca au fost invatate in scoala generala (la care am avut acces cu totii), ne lovim mereu de ceva scris (presa, carti, etc), iar surse de invatare/instruire sunt peste tot. Daca exista minte si bunavointa este usor sa inveti sa scrii corect.
    In plus, este o dovada de politete si dragoste frateasca fata de cel caruia ii adresezi rindurile tale! Nu-i asa?
    Bună Savanah
    sunt de părere că cine are pretenția ca alții să facă/zică/creadă etc. într-un fel, atunci sunt obligați ca ei să fie primii care fac așa cum pretind de la ceilalți.
    Presupun că e de bun simț ce zic.
    Astfel, vreau să îți atrag atenția la 2 aspecte doar din acest post al tău:
    1 - înainte de etc nu se pune virgulă (pentru că este un copulativ) și apoi se pune punct (pentru că este o prescurtare)
    2 - mult mai important - limba română are diacritice! Este un act de respect și iubire în primul rând față de limbă să nu o masacrezi și în același timp față de interlocutor.

De la cei care au trecut în fugă și prin școala generală nici nu ai ce să le ceri, dar tu ceri, deci oferă...

Cu drag,
    Oana - lingvist cum zice la semnătură

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

nu are rost sa va certati de la gramatica, eu cel putin fac o multime de greseli si de tastare si de gramtica, mai ales pentru ca scriu f repede, si adevarul este ca nici nu fac eforturi de a scrie corect

-

Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Replici: 0
    Ultimul post: 29 mai 2009, 16:04
  2. POGORAREA DUHULUI SFANt
    De dinel in forum Paranormal
    Replici: 0
    Ultimul post: 11 iun 2008, 21:10
  3. Aniversare www.sfant.ro
    De cristicarstea in forum Sfinti romani
    Replici: 3
    Ultimul post: 01 feb 2007, 20:06