Pagina 4 din 15 PrimulPrimul 1234567891014 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 46 la 60 din 224

Subiect: Ce sunt sfintele taine?

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit Re: Ce sunt sfintele taine?

Citat Citat din gabryna Vezi post
    Ce vroiai sa il intrebi,sunt curioasa?
    Good point -bine zis: l-as fi intrebat asa:
    -de ce Sf. duh -porumbita a fost facuta porumbel?
    - de ce Noe a dat drumul unui corb si unei porumbite?
    -de ce chipul lui Isus este negru in Etiopia?
    - de ce vine in spital?
    - de ce se imbraca in rochie neagra?
    -de ce ia bani ptr acatiste ?
    -ce crede despre cei ca mine?
    - ce intelege el prin metanoia
    -ce intelege prin apoplanao
    -ce intelege prin hamartia si sarx
    -ce intelege prin syzygy
    -ce intelege prin " Cristos si constiinta universala cristica"

(de la metanoia sunt termeni din biblie)

-de ce biserica a colaborat cu securitatea?
    - de ce sunt singurii care " mantuie " desi n-au mantuit pe nimeni 2000 de ani
    -de ce unii oameni isi amintesc viata/vietile anterioare si reincarnarile desi biserica le neaga?
    -de ce au nevoie de bani cand exista hrana cu mana?
    -de ce normele psi nu exista in biserica?
    -de ce icoanele de la Nicula plang cu pompite?
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

gabryna Avatar
    gabryna este offline Utilizator Copacel roditor
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

La primele intrebari nu ar fi stiut bietul om sa iti raspunda, pt. ca nu el a schimbat ce s-a schimbat in timp,nu??
    Stiam ca vine la spital sa faca ultimele impartasanii..sau nu?
    Se imbraca in negru, nu neaparat ca el vrea asta, ci pt. asa trebuie,de ce trebuie?Pai cine este el bietul om sa intrebe colo sus la parohie despre asa ceva..asa-i?
    Cu acatistele...tot colo' sus la sefii mari stau raspunsurile..
    Cei ca tine cred ca-i intimideaza oarecum,pt. ca nu iti pot raspunde..plus ca daca ar sti..noi nu vom fi satisfacuti si suvoiul de intrebari ar curge in continuare..
    Uneori e mai bine fara aceste intrebari, cei care nu au intrebari de astea existentiale, am impresia ca sunt mai linistiti..traiesc mai "usor"..

)ai editat..
    LA ultimele intrebari...nu stiu in ce masura ar fi inteles ce intrebi..mai ales cei in varsta..Eu una habar nu am ce ai scris tu acolo

Si iar ai editat..
    Eu tot tind sa cred ca ..sunt facute unele legi pt. a tine cat de cat oamenii in frau,aseara am vazut Luther,mi-a raspuns la unele intrebari..
    Nu sunt de acord cu taxele..dar degeaba ii zic asta preotului din oras, nu el cere,"sefii"au facut aceste legi..de ce>?Cum nu stim noi, nici ei care sunt prin sate, orase mai mici, adica destul de jos, nu prea stiu..
    Scuze ca ma chinui sa raspund, dar ma chinui sa inteleg si din punctul meu si din cel al lor

padme este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

mda, poate te alegeai cu "ptiu, piei ispita" )))))))))))
    stii chestia cu Iisus negru, exista si madone negre, misterul acestora se pare ca nu a fost dezlegat, sau cel putin nu stiu eu ! si in Cantarea Cantarilor sunt niste versete cu privire la madona neagra "esti neagra dar esti frumoasa", asta e ce mi-am adus aminte acum !
    ca vine preotul in spital nu este ceva neobisnuit, sunt spitale care au capele si asta se face si in strainatate ! el vine in ideea de speranta, de mijlocitor al divinitatii, nu cred ca vine neaparat pt impartasanie (zic eu), dar vezi.. sperie lumea ! nu e ciudat ca in asemenea cazuri e privit in modul ala ? ?

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

La primele intrebari nu ar fi stiut bietul om sa iti raspunda, pt. ca nu el a schimbat ce s-a schimbat in timp,nu??
    Stiam ca vine la spital sa faca ultimele impartasanii..sau nu?
    Se imbraca in negru, nu neaparat ca el vrea asta, ci pt. asa trebuie,de ce trebuie?Pai cine este el bietul om sa intrebe colo sus la parohie despre asa ceva..asa-i?
    Cu acatistele...tot colo' sus la sefii mari stau raspunsurile..
    Cei ca tine cred ca-i intimideaza oarecum,pt. ca nu iti pot raspunde..plus ca daca ar sti..noi nu vom fi satisfacuti si suvoiul de intrebari ar curge in continuare..
    Uneori e mai bine fara aceste intrebari, cei care nu au intrebari de astea existentiale, am impresia ca sunt mai linistiti..traiesc mai "usor"..
    Bietul om ? Pai nu l-a rugat nimeni pe bietul om sa faca nimic.
    Porumbita a devenit porumbel la vremea lui Irineu si Constantin (ulterior).

Da,asa e ,cei cu intrebari existentiale din spital au inchis usa.
    Am avut o adunare ulterior ,cu vizitatori ,cu rude ,cu copii bolnavi.Cu cei ce sperau la viata.Sa nu ma intelegi gresit ,cand le-am spus oamenilor ca incerc sa traduc biblia din greaca ,au sarit la mine ca la ...Cineva.
    Le-am spus ca ei sunt D-zeu si ca ei hotarasc ...aici este un rezumat ce-am spus multe ore.Dar le-am spus ca ei sunt copiii lui D-zeu.Ca au tot darul lui D-zeu si calitatile...ca toti suntem frati si suntem egali...
    Nimeni din noi atunci nu s-a-ntrebat ce religie are fetita din bistrita cu tumora la stomac,noi toti ne-am rugat ptr ea.A doua tumora ,la 14 ani...ce importanta avea religia si popa atunci? Ce am tremurat toti sa traiasca fetita ....

padme este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

aaa ! reancarnarea ! pai asta nu stiu daca are cum sa stie intrucat a fost scoasa din cele sfinte,(sau poate ma insel ca nu stie) am inteles ca pasaje despre reancarnare au existat ! despre asta am o banuiala ca vaticanul, nu e complet strain ! oricum biblia vorbeste despre "moartea cea dintai". apocalipsa a fost singura nemodificata datorita inderdictiei care o cuprinde, sa zicem ca asta a starnit o oarecare teama ! biserica nu recunoaste multe, asta nu inseamna ca ele nu exista, sau nu au fost scrise !

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Citat Citat din padme Vezi post
    mda, poate te alegeai cu "ptiu, piei ispita" )))))))))))
    stii chestia cu Iisus negru, exista si madone negre, misterul acestora se pare ca nu a fost dezlegat, sau cel putin nu stiu eu ! si in Cantarea Cantarilor sunt niste versete cu privire la madona neagra "esti neagra dar esti frumoasa", asta e ce mi-am adus aminte acum !
    ca vine preotul in spital nu este ceva neobisnuit, sunt spitale care au capele si asta se face si in strainatate ! el vine in ideea de speranta, de mijlocitor al divinitatii, nu cred ca vine neaparat pt impartasanie (zic eu), dar vezi.. sperie lumea ! nu e ciudat ca in asemenea cazuri e privit in modul ala ? ?
    Esti neagra dar frumoasa se refera la intelepciune ,intelepciunea nu este apanajul celor multi.Este neagra (necunoscuta) si frumoasa.

Madona negra este Isis cu Horus,madona cu pruncul.Fecioara Maria este Isis reincarnata.Este Sofia (intelepciune) ,Zoe (viata) , Pistis( credinta)

gabryna Avatar
    gabryna este offline Utilizator Copacel roditor
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

De unde sti ca Fecioara Maria este Isis reincarnata?

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

De unde sti ca Fecioara Maria este Isis reincarnata?
    Istoria de atunci spune aceasta.
    Spune si ocultismul (tainele).

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Acum bisericile din pacate au in frunte oameni care au pierdut legatura cu Dumnezeu, si preotii, calaugarii si maicutele care intradevar comunica cu Dumnezeu sunt redusi la tacere, cazul Maicutei Veronica de la Vladimiresti care a fost, denigrata, izolata de actualul patriarh si episcopul din Galati. Si ea a facut nu doar a vorbit, c apana la urma faptele conteaza nu vorbele
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Si porumblelul, porumbita si altele sunt doar simboluri prin care este vazut Sfantul Duh, si cred c aunul din Arhangheli si Sfantul Duh sunt una din cele mai mari taine, se cunosc doar cateva manifestari si cateva denumiri, oricum nici despre Iisus nu cred ca toti teologii de pe planaeta la un loc nu pot sa il descrie nici 5% din ceea ce este
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Tudor STEFAN este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2007
    Posturi
    280

Citit, văzut, durut capul și inima și cam atât.
    Topicul este „Ce sunt sfintele taine?” Aici ar fi bine să precizăm:
    „Cele șapte Taine din sfânta Biserică ortodoxă sunt: 1. Botezul, 2. Mirul, 3. Pocăința, 4. Cuminecătura, 5. Preoția, 6. Nunta, 7. Maslul.”
    Citatul de mai sus este dintr-o carte de rugăciuni.
    Acum, că știm despre ce vorbim, să vedem și cu cine vorbim.
    Nu de mult vorbeam cu un prof.univ. de matematică despre... matematică și îi spuneam că percep matematica neeuclidiană ca pe cu totul altceva, ea având un set de axiome diferite de ceea ce știm în mod obișnuit, ca atare generează un sistem diferit adică am avea două matematici paralele sau cel puțin așa se vedea din punctul meu de vedere. E un om foarte plăcut, un om căruia îi place viața și o băutură fină deci, mai pe scurt un om cu care poți discuta deschis și cu plăcerea dezbaterilor teoretice la un nivel la care, cu toată pregătirea mea uneori înțelegeam poate doar 10% din argumentația care demonstra că nu sunt două matematici diferite ci e același lucru. Cu toată stima pentru învățătura lui de specialitate m-am încăpățânat în a nu înțelege că e o singură matematică așa cum nici el nu înțelegea că Tatăl și Fiul una este.
    Deci ajungem la „cu cine vorbim despre sfintele Taine ale (atenție!) sfintei Biserici ortodoxe”. Nu e prea greu ce vreau să spun aici, e chiar ceva foarte simplu și la puterea de înțelegere a oricui (inclusiv a mea în speță). Cele șapte Taine din sfânta Biserică ortodoxă nu se demonstrează! Ele sunt axiome adică, se consideră a fi adevărate fără a fi demonstrate (e ceva de genul bunului-simț aplicat). Ele fac obiectul dezbaterii creștin ortodoxilor căci altminteri cum poți intui ce vrea să spună Taina Cuminecăturii dacă nu ai definit ceea ce crezi conform crezului sau credeului sau „simbolul credinței”.
    Aici ar mai fi ceva de spus, Cris și anume faptul că ortodoxia are la bază atât sfânta Biblie cât și sfânta Tradiție. Și da, Domnul Iisus Hristos a fost botezat când era mic conform credinței iudaice dar și de Ioan Botezătorul, fapte consemnate în Biblie care conține și evangheliile din Noul Testament.
    Au fost aici atinse parțial și foarte superficial aspecte legate de Cuminecătură, de Preoție și poate cu totul tangențial despre Maslu.
    A propos de integrare europeană, spunea cineva că ar fi una dintre cerințe să se folosească lingurițe de unică folosință pentru distribuirea trupului si sângelui Domnului Iisus Hristos. Unică folosință... adică după ce se folosește se aruncă deși e știut faptul că preotul trebuie să aibă foarte mare grijă de fiecare strop din trupul și sângele Domnului Iisus Hristos.
    De ce sunt unii preoți așa și pe dincolo? Aici înțelepciunea populară spune să faci ce zice popa, nu ce face el. De ce? Pentru că și el e om și va da socoteală ca orice om nu nouă ci Sfintei Treimi din ceruri.
    Pot trece păcatele unora spre alți credincioși în timpul Sfântului Maslu?
    Bineînțeles că nu. Ele trec spre preot care le preia și știe el ce are de făcut mai departe. Dacă trebuie sau nu să ia un preot bani pentru pomelnic? Din câte știu da, dar nu pentru el ci pentru nevoile bisericii. Acum că din aceste sume are și preotul dreptul la un procentaj... e cu totul altceva. Se pare că ar fi rânduit să fie așa. E greu de echivalat în bani efortul acestor oameni... S-a gândit cineva la faptul că de sărbători noi chefuim, avem zile libere în timp ce preotul atunci are mai mult de lucru; spovedește, oficiază Sfânta Liturghie și nu cred că e prea ușor.
    Cu teamă și cu cutremur să lucrați la mântuirea voastră.
    Cu drag, Dodo.
    Doamne ajută!

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Pot trece păcatele unora spre alți credincioși în timpul Sfântului Maslu?
    Bineînțeles că nu. Ele trec spre preot care le preia și știe el ce are de făcut mai departe
    Asta ca trece pacatele asupra preotului e o mare gogomanie care se poate doar preotilor care nu sunt credinciosi, pacatele sunt iertate de Iisus si Tatal Ceresc, preotul doar are rolul de interfata, de catalizator, de reprezentarea fizica, el ca individ simplu nu poate sa ierte pacatele nimanui. Iertatul pacatelor este un fenomen mult mai complex decat se spune in traditia bisericii, la o spovedanie nu se iarta complet pacatele decat in rare cazuri, de obicei se iarta partial si cu anumite conditii pe care trebuie sa le indeplineasca cel spiovedit intr-un anumit timp, sau se da un ragaz de timp pentru facerea unor fapte bune care sa contracareze pacatele,

Doar unii preoti deosebiti pot ptin rugaciunea lor sa faca iertate complet pacatele unui om, prin asumarea unei garantii asupra ceea ce va face pacatosul, si atunci se paote spune ca intr-un fel ia pacatele pacatosului asupra lui, ca si cum ar fi un girant la banca, daca cel care sa imprumutat nu isi mai plateste ratele, plateste in locul lui girantul
    Un site
    si un

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Citat Citat din lovelife Vezi post
    Acum bisericile din pacate au in frunte oameni care au pierdut legatura cu Dumnezeu, si preotii, calaugarii si maicutele care intradevar comunica cu Dumnezeu sunt redusi la tacere, cazul Maicutei Veronica de la Vladimiresti care a fost, denigrata, izolata de actualul patriarh si episcopul din Galati. Si ea a facut nu doar a vorbit, c apana la urma faptele conteaza nu vorbele
    Mai mult ca sigur ca este cum spui,si Boca a fost denigrat si marginalizat...si altii,nu ma mira...

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Dodo,topicul este despre "sfintele taine" sau "sfintele misterii"din biblie ,nu dintr-o religie sau alta.Sunt 34 mii de culte crestine ,fiecare cu tainele sale.
    Eu ma refeream la biblie ,atat.
    Cat despre "teama si cutremur" ,ma faci sa zambesc ,de ce sa-mi fie teama si cutremur? Eu il iubesc pe D-zeu si-i iubesc pe oameni si ma stradui sa fac si mai bine acest lucru ,din ce in ce mai bine .
    Ps: cu intelepciunea asta populara pe mine ma cam pierzi ..."sa faci ce spune popa...si nu ce face popa " ,dar sa fac ce vreau eu ,cat mai corect si mai bine cum e? De ce sa-mi spuna altul,sunt handicapata? D-zeu a pus in mine ce a pus in toti oamenii,mai ales raspundere ,dar si inima,gandire ...nu suntem robotei cu telecomanda ,sau cum spune Andu "baloti de paie" .Pe langa asta stiu sa si citesc ,ceea ce milioane inaintea mea in ultimele sute de ani n-au avut sansa ...
    Despre dogme te rog sa postezi la topicul "haideti sa dezbatem dogmele..." ,eu chiar nu cunosc dogme ...am postat acolo traducerea inceputului Ev dupa Marcu ,poti comenta.Am pus si termenii in greaca ca fiecare sa se simta liber sa caute cuvintele si sa se dumireasca singur ,nu sa ia de bun ce spun eu...

Tudor STEFAN este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2007
    Posturi
    280

Mulțumesc pentru precizări, Cris. Sunt un pic derutat prin faptul că există o întrebare: "Ce sunt sfintele taine?". Desigur tainele universului, sunt multe dacă la ele te referi. Dar, în orice caz, nu cred că sunt sfinte. Dacă te deranjează poziția mea creștin-ortodoxă te rog să nu citești postările mele. Acum unde și ce postez, e o cu totul altă temă... Văd că ești de-a casei, ceea ce mă bucură, ai multe postări, ești o căutătoare, dar te rog, iartă-mă și pe mine, ignorantul, poate ești în stare să mă luminezi cu vasta cultură pe care o ai.
    Dumnezeu să călăuzească pașii noștri.
    Cu drag, Dodo.
    Doamne ajută!

Subiecte Similare

1. Sunt utile capacitatile paranormale?
    De Ion Furtuna in forum Paranormal
    Replici: 270
    Ultimul post: 06 dec 2013, 22:38
  2. Adevaratele taine ale Intelepciuni Cabala
    De bbadrian in forum Alte stiinte spirituale
    Replici: 19
    Ultimul post: 07 feb 2009, 21:04