Pagina 1 din 4 1234 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 15 din 49

Subiect: Ce este pacatul in biblie?

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit Ce este pacatul in biblie?

A pacatui in gr este:
    Hamartano - a rata tinta , a merge pe o cale care contravine legii (iubirii) ,a rataci de la calea corecta, a face rau ,a fi rau.

Hamartia- ratare (a tintei) ,aberatie de la lege( a iubirii)

Hamartema- actiune de moment ,rea ,facere de rau in momentul respectiv

Paraptoma- o cadere din adevar si echitate ,o greseala morala ,incalcare a moralitatii si adevarului

Adesea "hamartia" (si familia de cuvinte) apare explicit in legatura cu un pacat anume :

Poneria- depravare ,inechitate,actiune inselatoare de natura rautacioasa.
    Kakia- depravare in gand si dorinta mai degraba decat in fapta(ca poneria) ,dorinte vicioase

Poneros- plin de actiuni in a pune la care rele ,premeditari si straduinte de a face rau(este un termen legat de metafora "ochiului cel rau "-egoismul-din spusele lui Isus )- v si : Luca 11.13; 11.29, Mat 6.23; 20.15 ; 12.39-
    Kakos- natura interioara rea,depravare
    Anomos- fara de lege ,incalcator al legii (iubirii)
    Anomia-faradelege
    Athesmos- a incalca legile ptr a isi satisface poftele(apare doar in 2 Pet 2.7; 3.17

Asebeia- fara respect fata de divinitate, idolatrie ,superstitie,
    In latina ,termenul similar ar fi "impietas".In ebr "pasha".
    La origine notiunea aceasta o regasim la egipteni legata de perioada Akhenaten ,la momentul reformei sale,si se referea la prostie,lipsa de invatatura,de educatie ,ignoranta.Probabil de aici a aparut la evrei ,la momentul Moise care a fost initiat in misteriile egiptene.
    In Mesopotamia aceasta notiune este mai profunda : cel care avea acest pacat se spovedea regelui care era urmasul lui D-zeu si era considerat inocent.

Apeitheia -incapatanare in greseala,a nu vrea sa invete
    Parakoe-care nu vrea sa auda

Parabaino-a pasi alaturi de (lege) , a depasi limitele legii
    Parerchomai- a neglija ,a trece pe langa
    Parabates- cel care calca alaturi(de lege)

Adikia- care face rau,care face nedreptati
    Adikema- o fapta rea,un rau facut cuiva
    Paranomia - actiune contrara legii(apare doar in 2Pet 2.16)

Planao- sedus de religie, ratacit datorita doctrinei religioase eronate,a cauza ratacire religioasa ,a induce in eroare religioasa ,inselatorie religioasa.
    Apoplanao- deviatie religioasa
    Astocheo - a devia de la legea iubirii (de om) la cuvinte doctrinare goale ( 1Tim 1.6)

Hettema- diminuare a binelui ,descrestere spirituala

Ps: tot ceea ce apare mai sus ca "lege"' este legea iubirii de divinitate si cea de aproape.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Implicit Re: Ce este pacatul in biblie?

Asa este Cris, dar exista si alte Legi Divine in afara de legea iubirii, incalcarea oricarei legi divine constituie un pacat sau greseala

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    -
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Legea iubirii este legea suprema .
    Sunt o gramada de legi divine ,incepand cu cele marunte cum ar fi gravitatia .Cine ignora gravitatia la et 10 tocmai s-a sinucis .
    Elevarea spirituala are acest rol : de a transcede legi ,odata transpuse corect in spirit ,legea isi pierde importanta ,caci nu mai are cui sa se adreseze.
    daca toata lumea ar respecta semnele de circulatie, n-ar mai exista legi despre amenzi ,puscarie ,ridicare de permis,nu?
    Daca lumea n-ar fi ahtiata dupa comoditate si minciuna , n-ar mai fi nevoie de legi sa "stabileasca"adevarul.
    Iata de ce aici,la nivel uman sunt fel si fel de legi diferite de armonia divina.
    ptr ca sunt fel si fel de spirite care bantuie pe-aici.

Notiunile de mai sus sunt toate sensurile pacatului din Nt ,alte pacate nu exista decat ,parca, hula impotriva mamei divine numita duhul sfant.
    Situatia nu e chiar roza .

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Cris si eu am crezut la fel o data ca Mama Divina = Sf. Duh, dar se pare ca sunt entitati complet diferite si cu alte misiuni, Maica Divina era intrupata pe pamant cand mantuitorul a spus ca va Trimite Sfantul Duh, si tot in NT spune mantuitorul ceva apostolilorcare are semnificatia ca nu pot sta amandoi simultant pe pamant, Iisus si Sf. Duh

-

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Este adevarat ce spui ,mama divina suprema ca zic asa asa este pantecul cosmic precum si atributele sale; intelepciune,frumusete,ekklesia,credinta ...fiecare aspect poate fi numit mama divina .
    Duhul este numit in apocrife mama .Tot in apocrife Isus zice:" cum poate procrea o femeie cu alta femeie? "intrebat fiind despre creatia prin duh.
    Dihul apare ca manifestandu-se in maniera unei porumbite,un fel de string imaginar.Alte popoare numesc aceasta manifestare "sarpele cosmic"(cel prin care a intrat si cunoasterea in lume).
    Este gresit tradus " porumbel".
    Intruparea pamanteasca a mamei divine numita Maria sau Isis este o parte a mamei divine asa cum Cristos intrupat nu este cristul cosmic,constiinta cristica cosmica.Este o parte .

oxyygen este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    ianuarie 2009
    Posturi
    186

Citat Citat din cris Vezi post
    A pacatui in gr este:
    Hamartano - a rata tinta , a merge pe o cale care contravine legii (iubirii) ,a rataci de la calea corecta, a face rau ,a fi rau.

Hamartia- ratare (a tintei) ,aberatie de la lege( a iubirii)

Hamartema- actiune de moment ,rea ,facere de rau in momentul respectiv

Paraptoma- o cadere din adevar si echitate ,o greseala morala ,incalcare a moralitatii si adevarului

Adesea "hamartia" (si familia de cuvinte) apare explicit in legatura cu un pacat anume :

Poneria- depravare ,inechitate,actiune inselatoare de natura rautacioasa.
    Kakia- depravare in gand si dorinta mai degraba decat in fapta(ca poneria) ,dorinte vicioase

Poneros- plin de actiuni in a pune la care rele ,premeditari si straduinte de a face rau(este un termen legat de metafora "ochiului cel rau "-egoismul-din spusele lui Isus )- v si : Luca 11.13; 11.29, Mat 6.23; 20.15 ; 12.39-
    Kakos- natura interioara rea,depravare
    Anomos- fara de lege ,incalcator al legii (iubirii)
    Anomia-faradelege
    Athesmos- a incalca legile ptr a isi satisface poftele(apare doar in 2 Pet 2.7; 3.17

Asebeia- fara respect fata de divinitate, idolatrie ,superstitie,
    In latina ,termenul similar ar fi "impietas".In ebr "pasha".
    La origine notiunea aceasta o regasim la egipteni legata de perioada Akhenaten ,la momentul reformei sale,si se referea la prostie,lipsa de invatatura,de educatie ,ignoranta.Probabil de aici a aparut la evrei ,la momentul Moise care a fost initiat in misteriile egiptene.
    In Mesopotamia aceasta notiune este mai profunda : cel care avea acest pacat se spovedea regelui care era urmasul lui D-zeu si era considerat inocent.

Apeitheia -incapatanare in greseala,a nu vrea sa invete
    Parakoe-care nu vrea sa auda

Parabaino-a pasi alaturi de (lege) , a depasi limitele legii
    Parerchomai- a neglija ,a trece pe langa
    Parabates- cel care calca alaturi(de lege)

Adikia- care face rau,care face nedreptati
    Adikema- o fapta rea,un rau facut cuiva
    Paranomia - actiune contrara legii(apare doar in 2Pet 2.16)

Planao- sedus de religie, ratacit datorita doctrinei religioase eronate,a cauza ratacire religioasa ,a induce in eroare religioasa ,inselatorie religioasa.
    Apoplanao- deviatie religioasa
    Astocheo - a devia de la legea iubirii (de om) la cuvinte doctrinare goale ( 1Tim 1.6)

Hettema- diminuare a binelui ,descrestere spirituala

Ps: tot ceea ce apare mai sus ca "lege"' este legea iubirii de divinitate si cea de aproape.
    Draga Cris tot vorbesti despre legea iubirii de divinitate,ma intreb ce fel de lege mai e si asta?Am observat in ultima vreme o iubire divina islamica prea aspra,niste legi in numele careia au murit oamen dintre care chiar si copii.Si sa nu sar gardul ca e prea inalt, inchizitia evului mediu, in numele acestei legi divine a decimat omenirea.Si-a aratat aceasta iubire chinuind , si ucigand prea divin (fara omenie) chiar si fara cuvinte.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Draga Oxygen, nu-ti pot raspunde in cateva randuri ca e mult de spus.
    Nu exista o " lege" a iubirii de ...nimeni ,ca iubirea nu este dictata de lege,ea e prin suflet,indiferent de " lege".

Ceea ce se intampla cu razboaiele dintre islamici si crestini ,in numele iubirii de Isus ,evident (ptr ca ambele tabere iubesc pe Isus) ,se pare ca au ramas la un nivel animalic al iubirii de Isus si aproape,adica crima si barda.
    Imi doresc din toata inima ca acesti oameni sa inceteze acest razboi ,isi omoara copiii si se omoara intre ei ,femeile sufera ,batranii sufera si ei sufera.
    Primele crime pe pamant au intervenit din cauza unui asa-zis D-zeu.
    Stiu istoria inchizitiei si stiu ca musulmanii pasnici si restul de ...pasnici au fost decimati si copiii lor ucisi.Dar acest lucru nu l-a facut D-zeu ,nici Isus ,ci altii in numele lor ptr bani.Numele lui D-zeu nu este inchizitia,spun eu ,care nu sunt crestin.
    D-zeu e iubire.
    Eu sunt alaturi de toti care sufera degeaba.In primul rand copiii si mamele lor.

Ps: poti sari si gardul,l-au sarit si altii .

Tilak este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    decembrie 2007
    Posturi
    364

Eu sunt alaturi de toti care sufera degeaba.In primul rand copiii si mamele lor.
    Se pare ca nimeni nu sufera degeaba. Care este adevarul?

Data inscrierii
    ianuarie 2009
    Posturi
    186

Draga Oxygen, nu-ti pot raspunde in cateva randuri ca e mult de spus.
    Nu exista o " lege" a iubirii de ...nimeni ,ca iubirea nu este dictata de lege,ea e prin suflet,indiferent de " lege".

Ceea ce se intampla cu razboaiele dintre islamici si crestini ,in numele iubirii de Isus ,evident (ptr ca ambele tabere iubesc pe Isus) ,se pare ca au ramas la un nivel animalic al iubirii de Isus si aproape,adica crima si barda.
    Imi doresc din toata inima ca acesti oameni sa inceteze acest razboi ,isi omoara copiii si se omoara intre ei ,femeile sufera ,batranii sufera si ei sufera.
    Primele crime pe pamant au intervenit din cauza unui asa-zis D-zeu.
    Stiu istoria inchizitiei si stiu ca musulmanii pasnici si restul de ...pasnici au fost decimati si copiii lor ucisi.Dar acest lucru nu l-a facut D-zeu ,nici Isus ,ci altii in numele lor ptr bani.Numele lui D-zeu nu este inchizitia,spun eu ,care nu sunt crestin.
    D-zeu e iubire.

Ps: poti sari si gardul,l-au sarit si altii .

Darga Cris, acest gard este d-zeu in sine.Daca citesti cu atentie testamentul vechi nu prea gasesti iubire la d-zeu,sau cel putin are un mod extrem de ciudat de a-l exprima.I-mi voi face timp si-ti voi arata aceasta lege a iubirii a lui d_zeu cu citate din testamentul vechi. cu stima oxyygen

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Citat Citat din oxyygen Vezi post
    Darga Cris, acest gard este d-zeu in sine.Daca citesti cu atentie testamentul vechi nu prea gasesti iubire la d-zeu,sau cel putin are un mod extrem de ciudat de a-l exprima.I-mi voi face timp si-ti voi arata aceasta lege a iubirii a lui d_zeu cu citate din testamentul vechi. cu stima oxyygen

Oxygen,te rog sa continui discutia ,chiar te rog.
    In Vt , din traducerea mea ( partiala) este vorba de un demiurg inferior gelos care indeamna oamenii inclusiv la crima in numele sau -gasim asta in VT.
    Un demiug care indeamna oamenii sa faca ceea ce el nu poate ,pretextand ca are un popor ales ( ales ptr ce?).
    Ptr ce are nevoie un zeu de " popor " ales?
    Ce zeu creeaza oameni si-i alege pe unii ? Dupa ce-i alege ? Dupa circumcizie ?
    Si daca cineva circumcide organele sexuale ale masculilor din familie si face " arderi de tot" de blana si carne si mate ,ca asta e adevarul, este placut D-zeului sau?
    Minunat ,dar unde este acest zeu sa-l ocolesc.

gabryna Avatar
    gabryna este offline Utilizator Copacel roditor
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

Oxygen,te rog sa continui discutia ,chiar te rog.
    In Vt , din traducerea mea ( partiala) este vorba de un demiurg inferior gelos care indeamna oamenii inclusiv la crima in numele sau -gasim asta in VT.
    Un demiug care indeamna oamenii sa faca ceea ce el nu poate ,pretextand ca are un popor ales ( ales ptr ce?).
    Ptr ce are nevoie un zeu de " popor " ales?
    Ce zeu creeaza oameni si-i alege pe unii ? Dupa ce-i alege ? Dupa circumcizie ?
    Si daca cineva circumcide organele sexuale ale masculilor din familie si face " arderi de tot" de blana si carne si mate ,ca asta e adevarul, este placut D-zeului sau?
    Minunat ,dar unde este acest zeu sa-l ocolesc.
    Sa sti ca de multe ori m-am intrebat si eu cum de apareau atatea.."varsari de sange"in VT,soacra mea de asemenea..Explicatia ta face putina lumina..

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Nu stiu daca face lumina ,dar incearca macar.
    Adica daca Moise a spus "sa nu ucizi " ca asa i-a spus D-zeu(ca l-a ascultat sau nu e altceva),in mod clar si explicit,cum acelasi presupus D-zeu vine apoi si indeamna la razboi,la jaf si la altele ?
    Ceva e in neregula aici.Mie asa mi se pare.
    In geneza Elohim se supara pe Adam si Eva ca au mancat din copacul cunoasterii si ii alunga ca nu cumva sa manance si din copacul vietii si sa ajunga ca "Ei" .
    Drept urmare ii alunga din campia (eden) unde-i pusese" sa o pazeasca si sa o lucreze" .
    Hm!

gabryna Avatar
    gabryna este offline Utilizator Copacel roditor
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

Cum s-a reusit de la pacatele enumerate mai sus sa se ajunga la ceea ce inseamna pacatul astazi?

Data inscrierii
    ianuarie 2009
    Posturi
    186

ce sunt de fapt pacatele?
    Icep cu geneza 1/27 unde scrie clar ca omul este facut de d-zeu dupa chipul sau,si barbat si femeie.In unele biblii acest verset a fost modificat intentionat pentru simpul fapt ca primul om,cel creat, a fost hermafrodit.Biserica in sine si multi teologi interpreteaza acest verset.Chiar si traducatorii contemporani o fac.Ce este rusinos in asta? Multi zambesc si nu cred,dar asa este scris in biblie.Este adevarat ca a facut si o femeie(nu a creat) dar se aminteste acest lucru cu cateva verseturi mai jos. A creat omul pentru care a inceput sa-si impartaseasca marea iubire.Mai departe in versetul 2/9 d-zeu ne da de stire ca se afla pomul cunoasterii binelui sau a raului, pom care a fost interzis celor 2 care au trait in gradina,Adam si Eva.Pun intrebarea:de unde sa stie cei 2 ce e bine si ce este rau daca nu au gustat din acel pom al cunoasterii binelui si a raului ?De unde sa stie biata Eva ca va pacatui daca nu avea habar ce este bun si ce este rau? In alte ordine de idei -zeu care cunoaste viitorul cu siguranta a stiut ca Eva va fi corupta de catre sarpe si solutia finala era o pedeapsa.O iubire cam exagerata a celui de sus,dragoste care a premeditat decaderea omului fara sa aiba vre-o vina.Cam asa este descris ce ste bun si ce este rau de catre d_zeu: Oameni! ce-mi place mie este bun si ce nu-mi place este rau! Tineti-va de asta ca eu cam i-mi schimb mofturile!

anima Avatar
    anima este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    404

Da' poate schimbi si gramatica. De exemplu, imi, iti, isi, ii se scriu toate fara cratima in orice text si pozitie ar fi gasite ele. Nicaieri nu se scriu decat impreunat. Te rog frumos! Dumnezeu se scrie cu majuscula. Chiar daca alegi forma de cartier D-zeu!

Oare cati ani ai? Gramatica se invata pana in cls. a VIII-a! Hai sa zic, iti mai sare cate o litera la tastare, alea nu se pun, dar i-mi??? Si repetat??
    Cum vrei sa iti fie luate in seama parerile daca scrii asa?

Pagina 1 din 4 1234 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Astrologia in Biblie!
    De gabryna in forum Astrologie
    Replici: 46
    Ultimul post: 29 ian 2012, 15:34
  2. Texte din Biblie
    De Ion Furtuna in forum Crestinismul
    Replici: 278
    Ultimul post: 15 feb 2010, 12:37
  3. Pasaje din Biblie - opinii
    De Maria in forum Crestinismul