Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate de la 16 la 30 din 49

Subiect: Ce este pacatul in biblie?

anima Avatar
    anima este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    404

Implicit Re: Ce este pacatul in biblie?

Din cate am inteles, pacat inseamna eroare.
    Adica inaintam noi in drumul nostru civilizator si facem feld e fel de greseli, ca de, nu suntem perfecti. Daca eram, nu mai era nevoie de atatea "indicății" dar uite ca nu suntem perfecti. Asa ca, mai gresim, mai ne intoarcem, mai reparam, mai dregem. Aia cu vina si vinovatia e bagata de astia mai zelosi, ca sa ii supuna pe ceilalti mai grei de cap, care nu pot face nimic decat obligati.
    Cand ai o eroare de judecata, o indrepti si mergi mai departe. Ca sa poti sa o indrepti, urmezi niste .. practici, vorba lui Tilak, astfel ti se lumineaza mintea mai usor si nu mai esti nedumerit, ametit, confuz, bezmetic, aiurit, indecis, sovaielnic si/sau speriat.

gabryna Avatar
    gabryna este offline Utilizator Copacel roditor
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

Citat Citat din oxyygen Vezi post
    .Mai departe in versetul 2/9 d-zeu ne da de stire ca se afla pomul cunoasterii binelui sau a raului, pom care a fost interzis celor 2 care au trait in gradina,Adam si Eva.Pun intrebarea:de unde sa stie cei 2 ce e bine si ce este rau daca nu au gustat din acel pom al cunoasterii binelui si a raului ?De unde sa stie biata Eva ca va pacatui daca nu avea habar ce este bun si ce este rau? In alte ordine de idei -zeu care cunoaste viitorul cu siguranta a stiut ca Eva va fi corupta de catre sarpe si solutia finala era o pedeapsa.
    7.Atunci li s-au deschis ochii la amândoi și au cunoscut că erau goi, și au cusut frunze de smochin și și-au făcut acoperăminte.
    8.Iar când au auzit glasul Domnului Dumnezeu, Care umbla prin rai, în răcoarea serii, s-au ascuns Adam și femeia lui de fața Domnului Dumnezeu printre pomii raiului.
    9.Și a strigat Domnul Dumnezeu pe Adam și i-a zis: "Adame, unde ești?"
    10.Răspuns-a acesta: "Am auzit glasul Tău în rai și m-am temut, căci sunt gol, și m-am ascuns".
    11.Și i-a zis Dumnezeu: "Cine ti-a spus că ești gol? Nu cumva ai mâncat din pomul din care ti-am poruncit să nu mănânci?"
    12.Zis-a Adam: "Femeia care mi-ai dat-o să fie cu mine, aceea mi-a dat din pom și am mâncat".

Pe mine ma surprinde ca desi mancand din fruct si au descoperit ce e bine si ce e rau..Nu s-au ascuns de teama ca au facut ceva rau..ci pt. ca se rusinau ca erau goi..Adica imediat dupa ce au mancat..primul gand a fost sa-si acopere goliciunea..

Ps Anima ce ochi buni ai..eu nu am observat greselile

padme este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

"9.Și a strigat Domnul Dumnezeu pe Adam și i-a zis: "Adame, unde ești?"
    10.Răspuns-a acesta: "Am auzit glasul Tău în rai și m-am temut, căci sunt gol, și m-am ascuns".
    11.Și i-a zis Dumnezeu: "Cine ti-a spus că ești gol? Nu cumva ai mâncat din pomul din care ti-am poruncit să nu mănânci?"

eu am interpretat asa: asta a fost momentul cand au devenit constienti de sine.

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Citat Citat din padme Vezi post

Corect raspuns,au devenit constienti de sine si de elohim.
    Devenind constienti,s-au temut de elohim,ptr ca nu aveau putere.
    Este momentul " primului adam" .
    Este izgonirea lui adam de la copacul vietii.
    Isus ,ultimul adam ,aduce copacul vietii.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

oxyygen este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    ianuarie 2009
    Posturi
    186

Citat Citat din anima Vezi post
    Da' poate schimbi si gramatica. De exemplu, imi, iti, isi, ii se scriu toate fara cratima in orice text si pozitie ar fi gasite ele. Nicaieri nu se scriu decat impreunat. Te rog frumos! Dumnezeu se scrie cu majuscula. Chiar daca alegi forma de cartier D-zeu!

Oare cati ani ai? Gramatica se invata pana in cls. a VIII-a! Hai sa zic, iti mai sare cate o litera la tastare, alea nu se pun, dar i-mi??? Si repetat??
    Cum vrei sa iti fie luate in seama parerile daca scrii asa?
    Nu discutam despre gramatica,nu este subiectul topicului.Cat despre "mi, iti, isi, ii "eu am invatat altele. Nu este regula de "cartier"cum se scrie d-zeu,domnul,.Nu conteaza garamatica atata ,cat conteaza ce ai citit in viata si ce vei citi.Eu , personal,cred ca poti fi de 2 ori copilul meu daca te intereseaza varsta mea.Daca ai habar despre continutul topicului discuta despre asta si nu despre garamatica....cu respect oxyygen

padme este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

Off topic: Edison a inventat becul desi avea doar 3 luni de scoala ! Ce-ar fi fost daca nu l-ar fi luat nimeni in seama ca nu are pregatirea academica necesara? Henry Ford a fost invitat in fata unei comisii care urma sa scoata in evidenta faptul ca are mari lacune in ceea ce priveste scoala si cultura. domnilor din comisie le-a zis asa: da, e adevarat ca nu stiu sa raspund la intrebarile dumneavoastra, insa eu nu am nevoie sa stiu atatea lucruri, daca vreau sa stiu ceva, in personalul meu este cineva care cunoaste acel lucru si imi poate raspunde. Un om destept se inconjoara de oameni mai destepti decat el ! Citat aproxiamativ. Banuiesc ca toata lumea a auzit de masina Ford ! Ceea ce vreau sa spun este ca impiedicandu-ne de detalii nesemnificative pierdem esentialul.

Anton este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2009
    Posturi
    56

Nerespectarea celor 10 porunci reprezinta pacatul, conform Bibliei.

oxyygen este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    ianuarie 2009
    Posturi
    186

Off topic: Edison a inventat becul desi avea doar 3 luni de scoala ! Ce-ar fi fost daca nu l-ar fi luat nimeni in seama ca nu are pregatirea academica necesara? Henry Ford a fost invitat in fata unei comisii care urma sa scoata in evidenta faptul ca are mari lacune in ceea ce priveste scoala si cultura. domnilor din comisie le-a zis asa: da, e adevarat ca nu stiu sa raspund la intrebarile dumneavoastra, insa eu nu am nevoie sa stiu atatea lucruri, daca vreau sa stiu ceva, in personalul meu este cineva care cunoaste acel lucru si imi poate raspunde. Un om destept se inconjoara de oameni mai destepti decat el ! Citat aproxiamativ. Banuiesc ca toata lumea a auzit de masina Ford ! Ceea ce vreau sa spun este ca impiedicandu-ne de detalii nesemnificative pierdem esentialul.
    Multumesc pentru aprecieri,dar aici nu este vorba de nescolarizare.Eu ,cand am fost la scoala, asa m-au invatat sa scriu corect,acuma s-a schimbat totul.Personal nu ma intereseaza,deoarece peste cativa ani regulile se vor schimba iarasi.Eu nu ma compar si nici nu am de gand,cu nici o celebritate.In viata mea am vazut multe,lucruri, intamlari ce mi-au calit experienta.Forumul este un necesar,aici vei citi si parerile altora,asta conteaza pana la urma (cel putin pt.mine).

terminator1 este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    iulie 2009
    Posturi
    127

Citat Citat din cris Vezi post
    A pacatui in gr este:
    Hamartano - a rata tinta , a merge pe o cale care contravine legii (iubirii) ,a rataci de la calea corecta, a face rau ,a fi rau.

Hamartia- ratare (a tintei) ,aberatie de la lege( a iubirii)

Hamartema- actiune de moment ,rea ,facere de rau in momentul respectiv

Paraptoma- o cadere din adevar si echitate ,o greseala morala ,incalcare a moralitatii si adevarului

Adesea "hamartia" (si familia de cuvinte) apare explicit in legatura cu un pacat anume :

Poneria- depravare ,inechitate,actiune inselatoare de natura rautacioasa.
    Kakia- depravare in gand si dorinta mai degraba decat in fapta(ca poneria) ,dorinte vicioase

Poneros- plin de actiuni in a pune la care rele ,premeditari si straduinte de a face rau(este un termen legat de metafora "ochiului cel rau "-egoismul-din spusele lui Isus )- v si : Luca 11.13; 11.29, Mat 6.23; 20.15 ; 12.39-
    Kakos- natura interioara rea,depravare
    Anomos- fara de lege ,incalcator al legii (iubirii)
    Anomia-faradelege
    Athesmos- a incalca legile ptr a isi satisface poftele(apare doar in 2 Pet 2.7; 3.17

Asebeia- fara respect fata de divinitate, idolatrie ,superstitie,
    In latina ,termenul similar ar fi "impietas".In ebr "pasha".
    La origine notiunea aceasta o regasim la egipteni legata de perioada Akhenaten ,la momentul reformei sale,si se referea la prostie,lipsa de invatatura,de educatie ,ignoranta.Probabil de aici a aparut la evrei ,la momentul Moise care a fost initiat in misteriile egiptene.
    In Mesopotamia aceasta notiune este mai profunda : cel care avea acest pacat se spovedea regelui care era urmasul lui D-zeu si era considerat inocent.

Apeitheia -incapatanare in greseala,a nu vrea sa invete
    Parakoe-care nu vrea sa auda

Parabaino-a pasi alaturi de (lege) , a depasi limitele legii
    Parerchomai- a neglija ,a trece pe langa
    Parabates- cel care calca alaturi(de lege)

Adikia- care face rau,care face nedreptati
    Adikema- o fapta rea,un rau facut cuiva
    Paranomia - actiune contrara legii(apare doar in 2Pet 2.16)

Planao- sedus de religie, ratacit datorita doctrinei religioase eronate,a cauza ratacire religioasa ,a induce in eroare religioasa ,inselatorie religioasa.
    Apoplanao- deviatie religioasa
    Astocheo - a devia de la legea iubirii (de om) la cuvinte doctrinare goale ( 1Tim 1.6)

Hettema- diminuare a binelui ,descrestere spirituala

Ps: tot ceea ce apare mai sus ca "lege"' este legea iubirii de divinitate si cea de aproape.

Tuche,mon cheri,
    De unde sa stie omul ce este pacat,bun sau rau daca chiar D-zeu a interzis omenirii sa guste din rodul pomului binelui si al raului plantata chiar in milocul Edenuli?Nu crezi ca totul a fost premeditat numai ca sa se ajunga la ghicirea acesstor pacate?

Didina este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Citat Citat din terminator1 Vezi post
    De unde sa stie omul ce este pacat,bun sau rau daca chiar D-zeu a interzis omenirii sa guste din rodul pomului binelui si al raului (...)?
    Daca citesc cu atentie Biblia, vad ca omenirea a gustat din pomul cunoasterii, al binelui si al raului, dar i s-a interzis accesul la pomul vietii.
    Cu Adevarul si cu Dreptatea, tot inainte!
    Un site despre

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

terminator1 este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    iulie 2009
    Posturi
    127

Citat Citat din Didina Vezi post
    Daca citesc cu atentie Biblia, vad ca omenirea a gustat din pomul cunoasterii, al binelui si al raului, dar i s-a interzis accesul la pomul vietii.
    Nu stiu daca a existat un pom al vietii in Eden,mai ales in contextul ca in acea epoca omul a avut o viata extrem de lunga primita in dar de la D-zeu.
    Problema binelui si al raului,al pacatului in genere, pe care biserica o foloseste pentru inbogatire proprie, luata ca tribut de la credinciosi nu este explicata pe intelesul multimii.Despre acest subiect as putea scrie pagini intregi,dar ma opresc la cea mai simpla forma de definitie.Acest triou-bine,rau,pacat-este relativa.Pot exemplifica multe fapte care acum cateva milenii au fost socotite un rau, pentru care fapt ai fost pedepsit cu moarte vulgara,iar acum acel rau este ridicat in slavi si este binele suprem.O metamorfoza la care au cotribuit milioane de oameni.Sa fiu mai explicit,ma refer la pedepsirea credincioasilor si a famililor acestora cu moartea de catre romani pentru faptul ca au crezut in Iisus.Atunci a fost un rau si un pacat,acum este ce este....
    Napoleon a pus capat inchizitiei din Spania,o institutie brutala care recurgea la acte de tortura imaginabila in numele credintei,pentru inbogatirea bisericii si al regelui.... etc.etc.Decideti, cum un bine s-a metamorfozat in rau!
    Crima este socotita un rau.Dar daca ucizi pe cineva,in legitima aparare,(acel cineva la randul lui a ucis mai multi oameni) crima se transforma din fapta rea intr-una buna.
    Citind biblia m-am intrebat ; oare de ce nu a luat D-zeu o atitudine mai energica in cazul asasinarii lui Abel de catre Cain? A dorit sa ne trnsmita faptul ca nu exista bine,rau?Aceste ar pute fi doar iste nascociri ale unor minti bolnave?Oare de ce nu a lasat omul sa guste din rodul pomului binelui si al raului?

roxaline este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    noiembrie 2010
    Posturi
    10

Citat Citat din cris Vezi post
    Corect raspuns,au devenit constienti de sine si de elohim.
    Devenind constienti,s-au temut de elohim,ptr ca nu aveau putere.
    Este momentul " primului adam" .
    Este izgonirea lui adam de la copacul vietii.
    Isus ,ultimul adam ,aduce copacul vietii.

Bine v-am gasit

si daca-mi este ingaduit, cum vad eu este cam asa:

1. Constienti de sine erau si anterior "pacatului". Era alt grad de constientizare. Ca o analogie, acel nivel de constientizare era atat de intens si complet incat percepeau Creatia asa cum a fost ea creata de Dumnezeu. ==> Rai.

2. Acum niste ani, cand mi-a fost clar ca textele VT si NT au fost deformate in fel si chip pe parcursul timpului prin judecati de tot felul, majoritatea fiind judecata judecatii judecatii lui X-lescu, asa ca am cautat studii care sa adreseze traducerea cat mai apropiata de ebraica veche sau aramaica. Ceea ce a fost interesant din aceste studii (foarte pe scurt si cam dezordonat):

- traducerea cu bine / rau a aparut mai tarziu. Sensul original era ceva de genul "ce functioneaza" (sau este aliniat) / "ce nu functioneaza" (sau nu este aliniat). "Hebraic meaning of the word tov and ra which are more related to the function of a person, place or thing rather than their appearance or morality as implied in the English." http://www.ancient-hebrew.org/9_comparison.html

- partea cu moartea post atins / consum fruct nu era chiar asa cum este tradusa de greci si latini ci era mai degraba apropiata de "o moarte vei muri" http://hebrewoldtestament.com/B01C002.htm (Faptul ca murim in mod repetat arede a face cu alt aspect). Am putea spune ca experimentezi altceva atunci cand "mananci"/ "atingi" - deci te relatezi strict la - "fructul copacului" ==> limitarea - moartea. Daca ar fi sa ne gandim ca un copac este un proces in sine constituit din multe vazute si mai multe nevazute, atunci relatarea la "fruct" reprezinta limitarea la ceea ce este perceptibil prin cele 5 simturi + limitarea la o anumita expresie intr-un anumit moment de timp strict cat intelege constientul. Practic este ca si cum ai distruge continuitatea spatiu-timp, o separi pur si simplu. (Era un fizician - nu-mi mai amintesc cum il cheama - si unul dintre studentii lui descoperise ca numarand in baza 3 primul verset din Geneza, obtii de fapt expresia matematica a unui spatiu toroidal).

"Credinta" ( adica un gand ce a devenit adevar pentru minte) ca un "fruct" ( adica ceva material si limitat in spatiu-timp) poate sa-ti aduca experienta cunoasterii intregului este similar cu a spune ca daca mananci un peste deja ai exerimentat cum este procesul de a pescui. Perceptia unui "fruct" ( a ceva limitat) este diferita ( implicit limitata) de perceptia necesara pentru un proces (copacul).

Practic povestea cu fructul copacului cunoasterii poate fi privita ca povestea limitarii perceptiei, inceputul materialismului. In momentul in care perceptia noastra se limiteaza la ceea ce este in spectrul celor 5 simturi + ce spune mintea noastra despre asta, suntem literalmente pierduti, pentru simplul motiv ca partea "vizibila si pipaibila" este mai putin de 1% din Univers. Deci pierdem The Big Part! Adica nu mai vedem nici gradina si nici Edenul.

Mai interesant cred ca este modul sau mecanismul prin care apare o astfel de "alunecare". Intai a fost "comanda" sa nu atinga sau sa guste din pomul din mijlocul gradinii + avertizarea asupra consecintelor. "Instructiunea" + ilustrarea consecintelor a fost data cand Eva nici nu era creata. Ca sa ajungi sa iei in considerare ideea de a gusta din fruct, este necesara o preconditie: adica judecata cum ca ceea ce ai / traiesti deja nu este suficient, complet, perfect. Asta inseamna dubiu, indoiala. Isus opunea credintei teama; opusul credintei este teama, iar teama este dubiu, adica la nivel mental exista cel putin 2 variante si mintea singura vrea sa decida si nu stie, NU POATE sa spuna care este mai buna.

Deci prima conditie este modificarea perceptiei, shiftul de constienta de la "totul este perfect prin sine si siesi" la "ceva lipseste" - neincrederea simultan in sine si in Dumnezeu si insuficienta - atat ca perceptie interioara cat si exterioara, reunite ca frica. Astea dau nastere la umilinta. Cam asta este triunghiul: victima-agresor-salvator.

Ceea ce perpetueaza "pacatul" ( abaterea de la alinierea in perceptie) este lipsa de responsabilitate si aruncatul "pisicii" numita vina. Domnul vine si-l intreaba pe Adam (barbatul - in ebraica veche este precizat) ce s-a intamplat, Adam da vina pe Eva. Cum cei 2 au fost unul, Adam ca da vina pe sine insusi si nici nu este constient de asta, nu se mai percepe ca fiind unul cu Eva (jumatatea lui feminina). Deci nu percepe ca el a creat acea actiune, da vina pe "lume", in cazul lui Eva si sarpele.

Ceea ce este mai ciudat un pic, este faptul ca felul in care este "descris" Dumnezeu incalca principiul omniscientei si al omniprezentei:" Cine ti-a spus ca esti gol?" Deci Dumnezeu deduce in mod logic, dupa manifestarea lui Adam ca acesta a incalcat porunca. Apoi urmeaza "pedeapsa" care este mai degraba o exemplificare a tipurilor de perceptii prin care vor trece A si E avand in vedere noua "pozitionare" a constiintei lor intr-un spatiu de neincredere in Dumnezeu, in sine, in Creatie si legile sale, plus insuficienta si vinovatie si lipsa de responsabilitate in a-ti asuma si a reveni in aliniament.

Un alt aspect care mi-a dat de gandit a fost urmatorul: Cunoasterea in sine nu poate fi interzisa de Creator tocmai celui / celor pe care i-a zamislit dupa chipul si asemanarea Sa. Sau cel putin in mintea mea, aceasta interdictie nu se potriveste cu un Dumnezeu Creator ci cu un producator de sclavi sau papusi. Si toata scena din Geneza seamana mai mult cu drumul de constientizare a unor copii; orice parinte ii spune copilului sa nu puna mana la aragaz pentru simplul motiv ca focul este si util / constructiv dar si distructiv, totul depinde de context si de modul in care il folosesti.

Si mi-am pus intrebarea, oare cum ar fi fost daca Adam si Eva s-ar fi dus la Dumnezeu si L-ar fi intrebat:"Doamne, cum este cu Pomul Cunoasterii, cum sunt fructele, la ce foloseste?" Si mi-e greu sa cred ca Dumnezeu nu le-ar fi spus. Deci ce anume nu a fost in aliniament perfect in toata povestea cu pomul si fructul, care-i lectia din "poveste"? Inclin sa cred ca diferenta a facut-o contextul. Eva si Adam au consumat "cunoasterea" pornind dintr-un context in care perceptia lor despre Dumnezeu, ei si Creatie era asa cum am descris-o mai sus: neincredere si insuficienta. Cand pleci din acest context nu mai esti constient de tine si de Dumnezeu, cunoasterea nu mai este bucurie, expansiune si nu mai serveste Creatiei, nu creaza ci e doar umilinta si tendinta de a acumula informatii asa incat sa ajungi candva .... undeva, desi esti deja acolo.

In alta ordine de idei nu prea avem cum sa iesim din Eden pentru simplul motiv ca doar paradisuri au fost create. "Shāmayim" (heavens / paradisuri) este pluralul ce desemneaza 2 heavens, dar este un plural dual masculin. Pamantul mentionat este singular feminin. Deci avem 2 raiuri legate de energia masculina si unul de energia feminina??? In ebraica exista 2 forme de plural: una pentru 2 si una pentru 3 sau mai multi. Gradina Raiului era IN Eden (Gen 2:8 -Apoi Domnul Dumnezeu a sădit o grădină în Eden, spre răsărit, și a pus acolo pe omul pe care-l zidise.) Off-topic : este extrem de interesanta pozitionarea (spre rasarit) si granitele, mai ales raul Fison cu tara cu aur bun - Havila - Avila - unde traiau avii sau fisonitii numiti de Pseudo Cesarios si danubieni.

O chestie amuzanta: in geneza apare ca Adam - androginul - a fost adormit de Dumnezeu si apoi a fost "dezlipita" o parte din el si facuta Eva. Dar nu scrie nicaieri ca s-ar fi trezit, ca ar fi fost trezit. Interesant este ca in mitologiile populatiilor indigene din Australia sau din sudul Americii se vorbeste despre acest plan de existenta ca despre un vis si ca oamenii dorm si ar trebui / va veni un timp cand se vor trezi.

Privind Geneza ca pe un algoritm, apare un mod interesant de a crea spatii.

Cam asa se vede de la mine.

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Citat Citat din roxaline Vezi post
    Bine v-am gasit

si daca-mi este ingaduit, cum vad eu este cam asa:

1. Constienti de sine erau si anterior "pacatului". Era alt grad de constientizare. Ca o analogie, acel nivel de constientizare era atat de intens si complet incat percepeau Creatia asa cum a fost ea creata de Dumnezeu. ==> Rai.

2. Daca ar fi sa ne gandim ca un copac este un proces in sine constituit din multe vazute si mai multe nevazute, atunci relatarea la "fruct" reprezinta limitarea la ceea ce este perceptibil prin cele 5 simturi + limitarea la o anumita expresie intr-un anumit moment de timp strict cat intelege constientul. (...)"Credinta" ( adica un gand ce a devenit adevar pentru minte) ca un "fruct" ( adica ceva material si limitat in spatiu-timp), (...) perceptia unui "fruct" ( a ceva limitat) este diferita ( implicit limitata) de perceptia necesara pentru un proces (copacul).

Practic povestea cu fructul copacului cunoasterii poate fi privita ca povestea limitarii perceptiei, inceputul materialismului.
    3. Mai interesant cred ca este modul sau mecanismul prin care apare o astfel de "alunecare". Intai a fost "comanda" sa nu atinga sau sa guste din pomul din mijlocul gradinii + avertizarea asupra consecintelor. "Instructiunea" + ilustrarea consecintelor a fost data cand Eva nici nu era creata. Ca sa ajungi sa iei in considerare ideea de a gusta din fruct, este necesara o preconditie: adica judecata cum ca ceea ce ai / traiesti deja nu este suficient, complet, perfect. Asta inseamna dubiu, indoiala.
    (...)
    4. Ceea ce perpetueaza "pacatul" ( abaterea de la alinierea in perceptie) este lipsa de responsabilitate si aruncatul "pisicii" numita vina.
    (...)
    5. Ceea ce este mai ciudat un pic, este faptul ca felul in care este "descris" Dumnezeu incalca principiul omniscientei si al omniprezentei:" Cine ti-a spus ca esti gol?" Deci Dumnezeu deduce in mod logic, dupa manifestarea lui Adam ca acesta a incalcat porunca.
    6. Un alt aspect care mi-a dat de gandit a fost urmatorul: Cunoasterea in sine nu poate fi interzisa de Creator tocmai celui / celor pe care i-a zamislit dupa chipul si asemanarea Sa. Sau cel putin in mintea mea, aceasta interdictie nu se potriveste cu un Dumnezeu Creator ci cu un producator de sclavi sau papusi. Si toata scena din Geneza seamana mai mult cu drumul de constientizare a unor copii; orice parinte ii spune copilului sa nu puna mana la aragaz pentru simplul motiv ca focul este si util / constructiv dar si distructiv, totul depinde de context si de modul in care il folosesti.

Si mi-am pus intrebarea, oare cum ar fi fost daca Adam si Eva s-ar fi dus la Dumnezeu si L-ar fi intrebat:"Doamne, cum este cu Pomul Cunoasterii, cum sunt fructele, la ce foloseste?" Si mi-e greu sa cred ca Dumnezeu nu le-ar fi spus. Deci ce anume nu a fost in aliniament perfect in toata povestea cu pomul si fructul, care-i lectia din "poveste"? Inclin sa cred ca diferenta a facut-o contextul.
    7. (...)In alta ordine de idei nu prea avem cum sa iesim din Eden (...)
    Si eu va spun "bine v-am gasit!"
    Mi-am permis sa mai rarefiez postarea si sa continui numerotarea ideilor.
    1. Orice individ repeta evolutia omenirii. Gradul de constienta amintit aici este asemanator copiilor de pana la 2 ani, care percep mediul inconjurator (Creatia) dar nu se percep pe sine ca "eu". De aceea, pana la aceasta varsta de doi ani, in loc de "eu vreau lapte" spuneam "Didina vrea lapte"! Asadar, constienta de sine nu exista la acest moment.
    2. Simbolul copacului apare in multe legende si istorioare biblice, si se refera la sistemul sangvinic care este suportul "eului" de care vorbeam mai sus. Sa nu uitam ca, alaturi de Dumnezeu, mai exista si Lucifer si Ahriman, care are si el planurile lui, adica sa-i dea omului sa guste anumite fructe cand el inca habar nu are ce este "copacul", adica sa grabeasca evolutia omului. Daca in gradina Edenului persuasiunea sarpelui a avut succes, in anul 666 n-a mai avut. Partea buna este ca orice rau poate fi convertit in bine, asta tot datorita lui Dumnezeu!
    Insa va dau dreptate, acesta poate fi momentul inceputului metarialismului.
    Din cuvintele Sf. Pavel nu reiese ca (virgula) "credinta" ar fi un fruct, ceva limitat in timp si spatiu, din contra. Asadar, nu e ceva "al meu".
    3. Cuvantul "comanda" nu este cel mai inspirat pentru descrierea a ceea ce s-a intamplat. Sa spunem ca intr-o samanta de trandafir se afla deja implementate toate acele informatii "genetice" care face ca din ea sa se dezvolte un alt trandafir. La fel a facut Dumnezeu si cu omul, nu i-a dat "comenzi". Sa nu uitam, de asemenea, ca eu acum, cand povestesc despre mine cum eram pana la varsta de 2 ani, o fac cu ajutorul gradului de constienta si al limbajului pe care le posed acum. La fel se intampla si cu aceasta relatare. Si pe atunci nu stiam ca exista dubii sau indoieli, ca sa nu mai spun ca nu le aveam!
    4. De asemenea, sentimentul de vina este prea putin cunoscut. Nici macar urmasilor lui Adam si Eva, o perioada de timp. Daca citim "Cartea lui Iov" vedem ca acest sentiment al vinii este ca si inexistent. El apare mult mai tarziu, dar este asociat in epoca precrestina si cea crestina cu starea de "a fi posedat". Cand, in Evanghelii, se vorbeste uneori de "posedati", se are in vedere acest sentiment al vinii care este invers proportional cu libertatea (liberul arbitru).
    5. Principiul omniscientei se incalca aici de catre Dumnezeu in aceeasi masura in care si Fiul Sau il incalca, cand, in Evanghelii, ni se relateaza cum ii intreba pe discipoli: "Cine spune lumea ca sunt eu?" sau "Dar voi cine credeti ca sunt eu?". Aceasta este o tehnica socratica prin care il faci pe celalalt, prin intrebari "prostesti", sa constientizeze singur o stare de fapt ce lui "ii scapa" deocamdata.
    6. Exact. Un parinte spune: vei manca din acest pom cand vei fi pregatit, nu acum. Sau: vei pune mana la aragaz daca ai manusi ignifuge, altfel te vei arde rau! Acesta era "contextul"; apoi, nu aveau cum sa se duca sa intrebe, din motivele aratate mai sus!
    7. Si aici sunt de acord.
    Mi-a facut placere!
    Un site despre

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

roxaline este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    noiembrie 2010
    Posturi
    10

Si eu va spun "bine v-am gasit!"
    Mi-am permis sa mai rarefiez postarea si sa continui numerotarea ideilor.
    1. Orice individ repeta evolutia omenirii. Gradul de constienta amintit aici este asemanator copiilor de pana la 2 ani, care percep mediul inconjurator (Creatia) dar nu se percep pe sine ca "eu". De aceea, pana la aceasta varsta de doi ani, in loc de "eu vreau lapte" spuneam "Didina vrea lapte"! Asadar, constienta de sine nu exista la acest moment.
    Multumesc mult pentru ajutorul la numerotare si coerenta .

Ref 1:
    Stiti ... copilul Didina avea maaare dreptate legat de modul in care se exprima, pur si simplu spunea adevarul! Corpul cerea lapte si cum numele prin care se identifica corpul din "combinatia" corp + entitate era Didina, enitatea a semnalat foarte clar acest aspect.

Mai in gluma, mai in serios, am observat de multe ori la copii faptul ca disting extrem de clar, la varste mici, ce anume are nevoie corpul si ce vrea sufletul. Am vazut acelasi lucru si la copilul meu; un timp spunea "Ali vrea lapte" dar cand era de joaca sau orice tinea de bucurie, creatie si joc trecea brusc la eu. Doar nevoile corpului si emotiile de tip suparare, tristete erau exprimate via persoana a III-a sg. Doar am observat asta la mai multi copii, nu am scotocit nici un studiu si nici nu mi-am sistematizat observatiile. Deci empirism pur.

Ref 2
    [..]adica sa grabeasca evolutia omului. [...]
    Insa va dau dreptate, acesta poate fi momentul inceputului metarialismului.
    Nu stiu daca este grabire sau deturnare. Inclin sa cred ca este o incercare de deturnare, ca o tentativa de a prinde un flurute sa-l pui intr-un borcan. De asta cred ca este inceputul materialismului, in sensul de perturbare/ inversare a ordinii divine. Adica materia devine referinta -cauza si efect siesi- desi ea este un produs al manifestarii spiritului, deci este doar efect, este materializarea din cadrul procesului de creatie. Evident, aunci cand schimbi "unghiul" prin care te uiti la ceva, vezi totul altfel, inclusiv ordinea lumii. Si daca ai schimbat ordinea lumii si legi materia de materie, practic incetinesti Creatia si ajungi sa confisti si sa controlezi (literalmente) modalitatile de materializare pe toata linia, de la sanatate la abundenta de orice fel. Ce-mi vine in gand este ca daca ai schimbat ordinea lumii in acest fel si adevarul/ credinta dominanta devine materia, miracolul nu prea mai are loc, oamenii nu lasa "spatiu" Divinitatii sa se manifeste prin ei. Pur si simplu in loc sa fie "vase" de flux informational si energetic ( cum este un copac), devin niste "containere" aproape ermetice si ce-i inauntru se imbacseste, pentru ca nu mai corespunde necesitatilor nici de acum si nici pentru viitor. Si facem riduri multe )

Ref 5
    Hmm .... mie nu-mi suna a dialog socratic ci mai degraba a altceva, dar e complicat si nu foarte indicat de discutat pe un forum. Dar cred ca-i mai bine sa las noaptea ( sau noptile) sa-si faca treaba si sa ma mai dumiresc un pic. Un vis te poate lumina in fel si chip

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Citat Citat din roxaline Vezi post
    Multumesc mult pentru ajutorul la numerotare si coerenta .

Ref 1:
    Stiti ... copilul Didina avea maaare dreptate legat de modul in care se exprima, pur si simplu spunea adevarul!

Doar am observat asta la mai multi copii, nu am scotocit nici un studiu si nici nu mi-am sistematizat observatiile. Deci empirism pur.

Ref 2

Nu stiu daca este grabire sau deturnare. Inclin sa cred ca este o incercare de deturnare, (...) oamenii nu lasa "spatiu" Divinitatii sa se manifeste prin ei. Pur si simplu (...), devin niste "containere" aproape ermetice si ce-i inauntru se imbacseste, pentru ca nu mai corespunde necesitatilor nici de acum si nici pentru viitor. Si facem riduri multe )

Ref 5
    Hmm .... mie nu-mi suna a dialog socratic ci mai degraba a altceva, dar e complicat si nu foarte indicat de discutat pe un forum. Dar cred ca-i mai bine sa las noaptea ( sau noptile) sa-si faca treaba si sa ma mai dumiresc un pic. Un vis te poate lumina in fel si chip
    Cu multa placere! Am facu-o mai mult pentru a-mi fi mie mai usor sa comentez.
    Ref 1: Cum apare si in semnatura de la sfarsitul postarii, idealul meu in viata e... un par fara matreata! Nu, glumesc! E sa ma tin cat mai aproape de adevar!
    Un studiu interesant care poate fi util completarii observatiilor empirice este "Filozofia libertatii" a lui Rudolf Steiner. E o carte foarte utila copiilor atunci cand o citesc parintii!
    Ref 2: Aceasta grabire a evolutiei omenirii avea scop final deturnarea ei pentru a deveni instrumentul unor entitati nu tocmai binevoitoare cu noi. Profit de ocazie si va reamintesc ca, in basmele romanesti (si nu numai), acest pericol este infatisat copiilor prin acei oameni care sunt prefacuti in "stana de piatra" de catre vrajitorii cei rai! Iar contrapoderea prin "apa vie" care ii intoarce la viata pe cei morti.
    Ref 5: Cum doriti!
    O zi buna!
    Un site despre

Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Astrologia in Biblie!
    De gabryna in forum Astrologie
    Replici: 46
    Ultimul post: 29 ian 2012, 15:34
  2. Texte din Biblie
    De Ion Furtuna in forum Crestinismul
    Replici: 278
    Ultimul post: 15 feb 2010, 12:37
  3. Pasaje din Biblie - opinii
    De Maria in forum Crestinismul