Pagina 7 din 11 PrimulPrimul 1234567891011 UltimulUltimul
Rezultate de la 91 la 105 din 160

Subiect: Oare ce va fi in Anul 2012 ?

Tilak este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    decembrie 2007
    Posturi
    364

Implicit Re: Oare ce va fi in Anul 2012 ?

Citat Citat din oinaldecs Vezi post
    2012 marcheaza un inceput al perceptiei unui fenomen care deja se petrece de mult timp dar a fost imperceptibil. Iar constientizarea a ceea ce inainte era inconstient va fi fatala pentru cei care se incapatineaza sa ramana separati si elibearoare pentru cei care se regasesc pe sine.
    Salut, oinaldecs,
    sa inteleg ca 99,9(9)% din populatie va cadea secerata, iar alesii aia cativa printre care si "Singurul" de pe treapta 33 a lui Scararul vor umbla deasupra apelor? Iar fenomenul ala imperceptibil care deja se petrece de mult timp, dar care totusi devine perceptibil pe baza perceptiei imperceptibilului (alesii stiu), va deveni atat de perceptibil incat chiar va spulbera acesti incapatanati separati de realitatea imperceptibila si imuabila, iar pe cei ce se regasesc pe sine si traiesc in perceptia imperceptibilului ii va mantui, sau ce sa pricep mai exact?

Cu stima,

Data inscrierii
    decembrie 2007
    Posturi
    364

Conceptul de timp este fals. Timpul nu este altceva decat o creatie a mintii, el nu exista in realitate.
    Este improbabil sa ai dreptate (in sens realist). Aceasta creatie a mintii actioneaza asupra tuturor fiintelor/nefiintelor vii sau nevii. Aceasta creatie ucide melcul ce nu constientizeaza probabil "trecerea" acestei inventii mentale si cu siguranta datorita aceleiasi creatii mentale ce nu exista in realitate, desigur, Sfinxul se erodeaza iremediabil. In sens pseudo spiritual, putem accepta teoria absentei timpului, mai degraba a lipsei perceptiei trecerii acestuia, in starile de constiinta alterata/modificata, induse de orice tip de practica meditativa, etc. Adevarul nu este niciunde. Sau este?

oinaldecs este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    265

sa inteleg ca 99,9(9)% din populatie va cadea secerata, iar alesii aiacativa printre care si "Singurul" de pe treapta 33 a lui Scararul vorumbla deasupra apelor? Iar fenomenul ala imperceptibil care deja sepetrece de mult timp, dar care totusi devine perceptibil pe bazaperceptiei imperceptibilului (alesii stiu), va deveni atat deperceptibil incat chiar va spulbera acesti incapatanati separati derealitatea imperceptibila si imuabila, iar pe cei ce se regasesc pesine si traiesc in perceptia imperceptibilului ii va mantui, sau ce sapricep mai exact?
    Nu stiu daca 99,9(9)% va cadea secerata, asta spui tu. Nu stiu nici de scarar si nici de trepte... Si ca sa fiu sincer nu stiu nici ce sa pricepi tu. Atata vreme cat gandim folosind miloacele noastre limitate de o educatie debilizanta care ne spune ce sa credem asteptam sa pricepem ceva din ceea ce ni se spune. Dupa cum vorbesti se pare ca ai o minte inteligenta si puternica. Foloseste-o, indreapt-o in interior si mai lasa-i pe ceilalti ca-si pot purta si singuri de grija. In interior vei gasi Adevarul si nu in speculatiile mintii incatusate in limitarea simturilor.

Daca ar fi sa indraznesc sa iti spun ce sa pricepi ar fi

Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    265

Citat Citat din Tilak Vezi post
    Este improbabil sa ai dreptate (in sens realist). Aceasta creatie a mintii actioneaza asupra tuturor fiintelor/nefiintelor vii sau nevii. Aceasta creatie ucide melcul ce nu constientizeaza probabil "trecerea" acestei inventii mentale si cu siguranta datorita aceleiasi creatii mentale ce nu exista in realitate, desigur, Sfinxul se erodeaza iremediabil. In sens pseudo spiritual, putem accepta teoria absentei timpului, mai degraba a lipsei perceptiei trecerii acestuia, in starile de constiinta alterata/modificata, induse de orice tip de practica meditativa, etc. Adevarul nu este niciunde. Sau este?
    Am aflat de inexistenta timpului cu mult inainte de a afla de 2012. Inainte de a vedea "melcul" sau "Sfinxul" sa ne intrebam cine vede? Pseudo spiritualitatea se numeste materialism. Adevarul este. Atat se poate spune despre EL. Tot ceea ce nu este Adevar nu este. Pentru a-L gasi sa ne intoarcem in interiorul nostru. Noi oamenii de aceea am fost binecuvantati cu constiinta. Exista oameni care L-au gasit. Datotita mintii tale iscoditoare cred ca cel mai bine ti s-ar potrivi invataturile
    Cartile sale sunt aici si aici.

Copilu din Umbra este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    martie 2011
    Posturi
    44

Pt oinaldecs (si pt ceilalti). Imi face deosebita placere ca mesajele mele sunt folositoare in drumul tau. Pt a afla mai multe eu zica sa pui mana pe cartea lui Carl Caleman - Calendarul maias si mai este un tip pe You"Tubul" cred ca ii zice YanXianLong (sau ceva de genu) astea doi au fost impreuna la templele maiase si la respectivii bolovani. Iara cu bagajul carmic care il ai si care "eu zic" ca o sa il echilibrezi (in mare, o sa tinda spre 0) undeva intre oct anu asta si 21 dec anu urmator, nu iti mai framanta capu ca nu iti faci bine, fii una cu oceanu de energie in care suntem. Mai bine zis lasa oceanu de energie care esti sa fie una cu oceanu de energie in care suntem. Dute cu "flow" pe "beetul" oferit de energiile inconjuratoare si supararea\nelinistea din capul tau o sa se transforme in muzica, orcum nu putem face altceva decat ce am hotarat deja ca facem. Cu drag si respect! Copilu.

Data inscrierii
    martie 2011
    Posturi
    44

Bine zis bine punctat!!!! Vrei adevar si informatie sigura?! Dute inauntrul tau si vorbeste cu sinele si lasa imaginatia sa iti vorbeasca, eu nu fac meditatii, mie mi se intampla sa vorbesc cu mine orcand si la orice ora, chiar sa fac glume, pt ca in ultima vreme nu tare mai am cu cine..... Daca lumea vrea sa faca ceva ar trebui sa inceapa din mijlocul plexului solar si cand ajung inafara corpului lor dorinta sau lucrul care vroiau sa il realizeze o sa fie deja realizat.... Cu drag si respect! Copilu.

Data inscrierii
    decembrie 2007
    Posturi
    364

Am aflat de inexistenta timpului cu mult inainte de a afla de 2012. Inainte de a vedea "melcul" sau "Sfinxul" sa ne intrebam cine vede? Pseudo spiritualitatea se numeste materialism. Adevarul este. Atat se poate spune despre EL. Tot ceea ce nu este Adevar nu este. Pentru a-L gasi sa ne intoarcem in interiorul nostru. Noi oamenii de aceea am fost binecuvantati cu constiinta. Exista oameni care L-au gasit. Datotita mintii tale iscoditoare cred ca cel mai bine ti s-ar potrivi invataturile
    Cartile sale sunt aici si aici.
    On. Teoria observatorului este pentru incepatori, asta apropos de cine vede. Pseudospiritualitatea este reprezentata de orice forma de organizare a turmei care actioneaza in numele lui Dumnezeu. Adevarul este relativ, ca si raul. Un sfat de genul "sa ne intoarcem in interiorul nostru" este steril din punct de vedere practic, fara un ghid competent. Iar in legatura cu faptul ca exista oameni care L-au gasit, oare cine certifica acest fapt? Niste carti? Cred ca glumesti.
    Off. Hihi, ai aflat tu despre multe din carti si auzite, dar ce stii cu adevarat? Lasa maculatura si cauta un om competent sa te indrume in hatisul de informatie eronata. De fapt gresesc. Daca exista un om care sa te poata invata ceva, te va gasi el pe tine, nu tu pe el. Succes.

Data inscrierii
    decembrie 2007
    Posturi
    364

Citat Citat din Copilu din Umbra Vezi post
    Bine zis bine punctat!!!! Vrei adevar si informatie sigura?! Dute inauntrul tau si vorbeste cu sinele si lasa imaginatia sa iti vorbeasca, eu nu fac meditatii, mie mi se intampla sa vorbesc cu mine orcand si la orice ora, chiar sa fac glume, pt ca in ultima vreme nu tare mai am cu cine..... Daca lumea vrea sa faca ceva ar trebui sa inceapa din mijlocul plexului solar si cand ajung inafara corpului lor dorinta sau lucrul care vroiau sa il realizeze o sa fie deja realizat.... Cu drag si respect! Copilu.
    Stimate copil, ai dreptate partial. Atentie la deosebirea dintre imaginatie si realitate, desi frontiera dintre cele doua nu prea pare sa existe. Din ce descrii tu, esti in faza de (aproape) observator. Spor la treaba. Cat despre plex, in afara corpului si realizarea dorintei, nu comentez, nu am stiinta.

Guguam este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2010
    Posturi
    98

Ca să nu intru iar in polimică abstractă cu alti forumiști pe lînga ce am gasit la momentu de față în literatura de specialitate
    http://www.lovendal.net/wp52/nostrad...-pana-in-3797/
    mai adaug o noua variantă care ne apartine și e specifica culturi si civilizației dacice. Spun doar atît "speranta moare ultima" iar cînd "moare" inseamnă ca nu exista viață vesnică în adevaratu sens al cuvîntului.
    Intuneric e acolo unde nu am calatorit cu MINTEA, GINDU sau SUFLETU.

Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    265

Off. Hihi, ai aflat tu despre multe din carti si auzite, dar ce stii cu adevarat?
    Ma bucur ca stii tu asa de multe Tilak si iti multumesc pentru aprecieri si indrumari. 2012 este asa de bine intiparit in constiintele oamenilor incat este practic imposibil sa nu se intimple ceva.
    Exemplu este zvonul televizat cu radiatiile. Saptamana trecuta plec de la servici si aflu ca sunt radiatii ca asa a spus la TV, intru pe net si caut pe mai multe site-uri ca toata lumea care avea cate un aparat masura de zor. Seara aflu intr-un magazin tot de radiatii. Nu era nimic. Doar un zvon.
    Cred ca dupa ce am aflat chiar pe acest forum de "spiritulaitate" un cataclism ceva ar fi chiar foarte necesar. Dar nu eu hotarasc deoarece Tilak stie mai bine ce stiu si ce stiu e din carti si imi trebuie un om competent sa ma indrume etc...
    Copilu esti dragut, multumesc.
    VA urez 2012 placut.

Data inscrierii
    decembrie 2007
    Posturi
    364

Ma bucur ca stii tu asa de multe Tilak si iti multumesc pentru aprecieri si indrumari. 2012 este asa de bine intiparit in constiintele oamenilor incat este practic imposibil sa nu se intimple ceva.
    Exemplu este zvonul televizat cu radiatiile. Saptamana trecuta plec de la servici si aflu ca sunt radiatii ca asa a spus la TV, intru pe net si caut pe mai multe site-uri ca toata lumea care avea cate un aparat masura de zor. Seara aflu intr-un magazin tot de radiatii. Nu era nimic. Doar un zvon.
    Cred ca dupa ce am aflat chiar pe acest forum de "spiritulaitate" un cataclism ceva ar fi chiar foarte necesar. Dar nu eu hotarasc deoarece Tilak stie mai bine ce stiu si ce stiu e din carti si imi trebuie un om competent sa ma indrume etc...
    Copilu esti dragut, multumesc.
    VA urez 2012 placut.
    OK. Desigur, ai dreptate. Scuzele mele.

Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    265

Citat Citat din Tilak Vezi post
    OK. Desigur, ai dreptate. Scuzele mele.
    Nu trebuie sa-mi dai sau nu dreptate... Convinge-te singur. Experimenteaza. Cauta. Poate ca n-am dreptate... Nu pastra nici o idee ca fiind ultima. Cauta cu seriozitate si fara bascalie. Daca esti sincer vei afla. Adevarul nu e personal si nici colectiv. Se autosustine. El este. Of ce greu e sa exprim...

Data inscrierii
    martie 2011
    Posturi
    44

Oameni buni frumosi si FAINI! Nu vati saturat voi de divergente aduse pe seama nerespectarii adevarului celalalt? Fiecare dintre noi are adevarul propriu (pt ca suntem unici DAAAA!) dar se intampla, si des spre surprinderea mea, ca adevarurile noastre sa fie in anumite puncte comune. Suntem infinit de puternici si unici! Asta e adevarul meu! Acuma voi puteti continua daca asta este drumul vostru dar eu sper ... Cu drag si respect! Copilu!

Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    265

Citat Citat din Copilu din Umbra Vezi post
    Oameni buni frumosi si FAINI! Nu vati saturat voi de divergente aduse pe seama nerespectarii adevarului celalalt? Fiecare dintre noi are adevarul propriu (pt ca suntem unici DAAAA!) dar se intampla, si des spre surprinderea mea, ca adevarurile noastre sa fie in anumite puncte comune. Suntem infinit de puternici si unici! Asta e adevarul meu! Acuma voi puteti continua daca asta este drumul vostru dar eu sper ... Cu drag si respect! Copilu!

E din cauza lui 2012 care se apropie...

Data inscrierii
    martie 2011
    Posturi
    44

E din cauza lui 2012 care se apropie...
    Nu te uita asa departe! Te rog! 2011 ii un an greu plin de minciuna si de falsa speranta si peste astea o sa vina si "negustorii iubiri conditionate" ... pana in 21 dec 2012 pe pamant nu o sa se afle tipenie de om sau "altceva" pt ca Gaia o sa inceapa transformarea, singurul lucru care face ca toate astea sa nu contenze: in octombriea (din oct incolo) se deschid portile spre sanctuarul mamei Terra. Traieste clipa si invata sa inveti din ea. Cu drag si respect! Copilu.

Subiecte Similare

1. Anul 2012. Oare ce o fi atunci?
    De Santamia in forum Paranormal
    Replici: 99
    Ultimul post: 13 aug 2011, 11:55
  2. Previziuni astrologice pentru anul 2009
    De Camelia in forum Astrologie
    Replici: 92
    Ultimul post: 12 oct 2009, 10:22
  3. Previziuni astrologice pentgru anul 2008
    De Camelia in forum Astrologie
    Replici: 95
    Ultimul post: 01 feb 2009, 10:22
  4. Oare corpul tau este mai inteligent decat tine?
    De Catalin in forum Discutii libere
    Replici: 2
    Ultimul post: 27 mar 2008, 23:26
  5. A.I. Cuza - oare care este adevarul?
    De Tixti in forum Istoria Dacilor si Romanilor
    Replici: 2
    Ultimul post: 02 oct 2006, 11:53

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile