Pagina 5 din 11 PrimulPrimul 1234567891011 UltimulUltimul
Rezultate de la 61 la 75 din 160

Subiect: Oare ce va fi in Anul 2012 ?

onischor este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    iunie 2009
    Posturi
    6

Implicit Re: Oare ce va fi in Anul 2012 ?

[QUOTE=Ion Furtuna;24184]Interesant ca nu conteaza partea buna, aproape de loc, ca o considerati ca pe o exceptie.

Puteti sa-mi spuneti va rog de unde ati ajuns sa credeti ca nu conteaza partea buna? Am doar eu impresia, sau va placeti sa va contraziceti. Avand in vedere faptul ca incercati sa judecati totul prim prisma propriilor limite si trairi (care vreau sa cred ca sunt vaste) ma asteptam sa intelegeti ideea, mai ales pentru ca am incercat sa o accentuez de mai multe ori.

In fine.......de unde nu e, nici D-zeu nu cere. Nu virbram la fel

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din onischor Vezi post
    se spune ca daca vrei sa schimbi ceva in lume, atunci schimbarea ar trebui sa inceapa cu tine.
    Aveti perfecta dreptate!
    Daca cei care se agita pentru un lucru bun in lumea asta s-ar gandi ca "lasa, exista cineva care face treaba asta", oare unde am ajunge?
    Dumneavoastra preferati sa scoateti in evidenta raul si acceptati o viziune apocaliptica care sa curete lumea de el, eu prefer sa am grija de ceea ce fac si daca am ocazia sa arat partea buna a lucrurilor. Amandoi, am iesit pe forum, fiecare cu optiunile, preferintele si punctele de vedere, tocmai fiindca nu ne este indiferent ce se intampla.
    In ce priveste contorizarea, nu ma atrage si nici nu ma simt in stare: lumea asta e prea mare pentru mine.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din onischor Vezi post
    Puteti sa-mi spuneti va rog de unde ati ajuns sa credeti ca nu conteaza partea buna?
    Din postarile dumneavoastra.
    Avand in vedere faptul ca incercati sa judecati totul prim prisma propriilor limite si trairi
    Parerile si punctele de vedere doar asa se formeza: prim prisma propriilor limite si trairi. Departe de mine gandul de a judeca, de cele mai multe ori vin si cu argumente.
    ma asteptam sa intelegeti ideea, mai ales pentru ca am incercat sa o accentuez de mai multe ori.
    Am priceput eu ideea, dar nu sunt de acord cu ea fiindca s-a transformat in sport national: plansul unul pe umarul celuilalt fiindca s-a inmultit raul in lume. Atat de mult este practicat sportul asta incat am ajuns la nivel social sa ne subestimam puternic si sa nu mai fie loc pentru bine chiar atunci cand se manifesta. La fel nu sunt de acord cu viziunile de tip 2012 cand ceva exterior se va intampla ca sa schimbe ceea ce nu ne place, cand schimbarile necesare le putem face chiar noi. In primul rand plecand de la ceea ce spuneati atat de frumos mai sus, de la noi insine.

de unde nu e, nici D-zeu nu cere.
    Vorba asa este, dar daca va uitati la parabola talantilor...
    Nu virbram la fel
    In muzica, armonia inseamna alternante de consonante si disonante. Pe forum, ar putea sa insemne puncte de vedere diferite.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Marchidan21 este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2009
    Posturi
    213

Intotdeauna binele si raul vor fi in echilibru, ceea ce face ca raul sa fie "predominant" in lumea moderna este insasi sistemul social care anihileaza binele individual si propaga raul colectiv, iar toata acesta problema incepe de la centralizare, centralizarea deciziilor luate intr-un singru centru de comanda.
    Mai multe detalii aici: http://silentiumlink.blogspot.com/20...tii-sursa.html
    Renunțînd la puțină libertate de cuget pentru a cîștiga puțină securitate spirituală nu le meriți pe niciuna și le vei pierde pe amîndouă.

oinaldecs este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    265

In 2012 ultimul zacamant de petrol din Arabia Saudita isi va atinge maximul de exploatare. Arabia Saudita este primul exportator mondial de petrol, si este urmata in ordine de Iran si Rusia care nu va renunta la controlul miliardelor de barili de petrol din Caucaz. Petrolul este forma principala de control asupra burselor de valori si in consescinta permite controlul preturilor si stabilitatea monedei celui mai mare importator si consumator de petrol al lumii: SUA. Mai departe va las sa va faceti si singuri o idee de ce se va petrece dupa 2012... Oricum pretul petrolului va creste in mod natural si in mod exploziv indiferent ce se va intampla: razboi, devalorizarea tutror monedelor, energii alternative etc. ... totul plus vrajeala extra-para-psiho-cosmologica de care stim deja. Si totusi un lucru bun: nu vor mai fi taiati copacii la viteza cu care se taie acum. E bine sa stiti ca procentul oxigenului din aer a scazut cu mult sub 20% iar in orasele mari ajunge chiar si la 15%. Asa ca petrolul se termina si noi nu ne vom mai sufoca...

klown este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2011
    Posturi
    3

Ramane sa vedem ce o sa se intample, nu avem de unde sti ce se va intampla

4TheEternity este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2011
    Posturi
    4

Salutare tuturor in primul rand, acesta e primul meu post pe acest forum
    In primul rand vreau sa spun ca eu sunt genul sceptic. Adica mai intai caut oricare alt motiv sa nu fie asa cum "se spune" iar daca nu gasesc, atunci chiar cred. In cazul "2012" sunt undeva la mijloc. Am citit tot felul de argumente pro (care sunt f. multe poate reprezinta 99% din ce se gaseste pe internet ca informatii despre 2012) si argmuente contra destul de convingatoare si ele de altfel asa ca nu stiu ce sa cred. Sunt constient ca in aceeasi masura si dezvoltarea mea spirituala este mult mai mare decat in anul 2000 sa zicem (care oricum nu a fost convingator din pct de vedere al argumentarilor care spuneau ca va fi sf lumii) si poate influenta credinta mea in zvonuri, dar ma stapanesc incercand sa fiu si realist dar si deschis in acelasi timp la idei noi. Cum spun si altii, om trai si om vedea, dar.. exista un dar, subiectiv cel putin. E vb de un feeling. Indiferent ca va fi pe 21 dec 2012 sau undeva in perioada aia, ceva se va schimba. Lumea s-a schimbat f mult si spun asta avand 25 de ani ceea ce s-ar abate de la tipare intr-un fel. Adica ar fi in masura sa spuna parintii mei si au dreptate daca spun ei asta ca lumea nu mai e acum, cum a fost pe vremea lor. Dar la fel pot sa o spun si eu traind de ex. o diferenta sa zic de 10 ani sau mai putin si analizand perioada asta constat ca lumea s-a schimbat f. mult pentru o perioada scurta. Cum mai spunea un studiu, dar si individual ne putem da seama, ca lumea se dezvolta exponential. Si ce-i drept ma uit in jurul meu si imi dau seama ca ceva nu e in regula, ceva a ajuns la saturatie sau e aproape si o sa se schimbe intr-un fel sau altul. Ma uit si la rabdarea romanilor si la rabdarea/tensiunea internationala (toata lumea militeaza pentru pace dar toti se pregatesc de razboi..). O schimbare in randul lumii va veni si in mod sigur daca nu va avea loc in 2012 decembrie, nu va depasi cu multi ani 2012 pentru ca ne schimbam prea rapid, noi ca omenire, prea rapid pentru noi chiar. Ca vine vorba de un razboi mondial al 3-lea sau ca vine vorba de o revelatie globala, sau apocalipsa, ca vine din ceruri, ceva va avea loc iar consecintele vor fi dramatice. Tot mai multa lume se inclina spre spiritualitate si poate ca de vina e chiar zvonul asta despre 2012, dar adevarul asta e. Dar nu sunt f. multi si sunt in special sunt cei cu oarecare pregatire de viata si educatie care incearca si incep sa inteleaga ce e esential pe lumea aceasta. Lucrez in comert cu amanuntul si apar uneori tot felul de mesaje de la persoane necunoscute care au de spus ceva.. si nu fara sens, au invatat ceva. In urmatorii 5 maxim 10 ani, ca parere personala, nu vreau sa isc un zvon asa pur si simplu, sigur se va intampla ceva care ne va schimba total perspectiva asupra vietii.

dlm
    dlm este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2011
    Posturi
    3

Se intampla acelasi lucru ca in 1012, 1112..

Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    265

Citat Citat din dlm Vezi post
    Se intampla acelasi lucru ca in 1012, 1112..
    Oare?

Nu ai ales bine datele te rog. In 1307 intr-o vineri 13 octombrie au fost executati Cavalerii Templieri. La 13 septembrie 1913 a murit Aurel Vlaicu. Probelma ce va fi in 2013 ca in 2012 stim ce va fi ca a inceput nu vezi lumea araba? daor e 2011 nu?

Iata ce spunea un articol din aprilie 2010

http://www.romanialibera.ro/actualit...ia-184149.html

icsx este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2011
    Posturi
    23

Din ce spui tu aici oinaldecs in zilele acelea nu a fost decat cate un eveniment singular.

Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    265

Asa e cate un eveniment singular la date memorabile. Sa nu uitam ca mass-media nu era pe atunci iar vestile circulau mult mai greu. Si chiar mai mult decat atat se stie ca istoria este scrisa de invingatori. Tot "invingatorii" detin si mass-media de azi. Asa ca cerezulta? Data de 21 decembrie 2012 este promovata ostentativ demass-media. Tot ceea ce credem noi despre aceasta data am aflat dela?... ati ghicit. Din mass-media. Timp mult pana la mult trambitatadata nu mai e.
    Intre timp pe arabi i-a apucat subit dorul de libertate transmis pe twitter, la romani s-a legiferat sclavia in loc de munca iar invatamanutul de stat a fost prin lege desfiintat. Totusi romanii au iesit cu mic cu mare sa apere viata cainilor comunitari si nu pe a lor.
    Soarele a inceput sa dea semne de instabilitate inca din 1980 cat imi amintesc eu iar anomaliile climei si ale societatii in general sunt prevazute de mult. Adica sunt lucruri care deja se stiu dar nu se accepta deoarece realitatea ne vine de la televizor si daca ceva se spune la televizor, brusc, numai pe acel ceva il percepem ca real.
    Toata lumea stie ca dolarul se va prabusi in curand datorita pretului petrolului si dupa el toate monedele din lume totusi oamenii vor bani. Lacomia, lenea, trufia, sunt definite impreuna ca democratie si libertate. De ce sa muncim ca ne da statul ajutor banesc. Avem drepturi si libertatea inseamna sa facem ce vrem.

In aceste conditii cui ii mai pasa de 2012? Se spune ca atunci cand Dumnezeu vrea sa piarda pe cineva mai intai ii ia mintile. Asa ca o sa privim la televizor si o sa vedem adevarul.

PS: Va rog sa ma iertati pentru limbajul folosit in acest post dar chiar zilele astea am fost martorul unor evenimente care au implicat prostia omeneasca in asa masura incat mi-au schimbat modul de a vedea lumea si viata. Nu se va intimpla nimic spectaculos in 21 decembrie 2012 deoarece deoarece nu prea mai sunt oameni care sa perceapa pe ce lume traiesc dar sa mai vada si ce e in jurul lor!

Tilak este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    decembrie 2007
    Posturi
    364

Stimati coforumisti, raspunsul se gaseste in intrebare: va fi 2012. Gogoritzele de genul apocalipsa, oameni alesi, sortare in functie de gr de spiritualitate, sfarsitul lumii, al III-lea Razboi Mondial si alte asemenea "profetii" sunt apanajul visatorilor prea "spiritualizati" si al celor ce speculeaza frica perversa ce stapaneste turmele.

Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    265

Dar si cei care stau linistiti ca nu se va petrece nimic vor avea o surpriza. Problema e ce va fi dupa 2012. Nu e nevoie sa fim profeti pentru a afla e de ajuns sa privim in jur. 2012 e foarte aproape.
    Personal eu cred ca incepand din 2012 va incepe sa doara prostia. Si o sa doara cam tare... De fapt vedem inca de acum ca fiecare primeste exact ceea ce merita. Raporturile de putere sunt in schimbare. Se naste un haos foarte bine organizat (in mod paradoxal evident). Iar din acest haos se va trece la o noua ordine. Cativa care vor fi destul de treji sa inteleaga ce se petrece vor profita... restul vor muri sau vor dori sa moara dar nu vor putea.
    Frecventa de vibratie fundamentala a campului magnetic al planetei de 7Hz adica 7 cicli pe secunda creste. Aceasta frecventa era in trecut (inainte de 1970-1980) corespondenta a somnului profund la oameni. Cand acesta frecventa va ajunge sa depaseasca 12Hz adica 12 cicli pe secunda ea va fi perceputa in starea de veghe la oameni. Procesul a fost pana acu aproape cvasistatic dar dupa 2012 va fi perceptibil.
    Ce influente sunt cu aceasta ocazie NU STIE NIMENI! DAR ESTE UN FENOMEN CARE SE PETRECE!
    De aceea eu cred ca va incepe sa doara prostia ceea ce e un lucru bun pentru unii care se vor destepta iar pentru altii care se vor agata cu disperare de vechile concepte si idei despre lume si viata vor primi inapoi exact disperarea pe care o emit. Asa ca sa fim optimisti, sa iubim si sa facem bine celor din jur si va fi bine. Mediatatia rugaciunea si postul ne vor fi calauze pentru desteptare de inima si minte.

icsx este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2011
    Posturi
    23

Se pare ca tu esti foarte revoltat impotriva oamenilor, chair daca sunt prosti sau nu. Prostia nu o sa dispara niciodata. Daca am fi destepti toti unde am ajunge? Cum ne-am mai diferentia. De ce s-a inventat IQ? De ce unii sunt genii, altii medii si altii batuti in cap? Nu cred ca ar trebui judecat asa aspru. Cred ca cei prosti ar trebui mai mult indrumati sau daca nu ai ce scoate de la ei ii lasi in legea lor si ai terminat. Nu trebuie sa te zbati si sa te consumi pentru lucruri din astea.

Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    265

Asa este datorita revoltei mele asupra oamenilor am dorit sa relationez mai bine cu masinile. In mod paradoxal Dumnezeu m-a inteles... acum relationez mai ales cu copii. Evenimentul din 2012 si prostia omeneasca se afla cred eu in foarte stransa legatura de ambele tabere (catastrofistii si scepticii). Nu ma mai consum demult din cauza prostiei unora chiar daca se afla chiar ca gaina in mijlocul gramezii.

Subiecte Similare

1. Anul 2012. Oare ce o fi atunci?
    De Santamia in forum Paranormal
    Replici: 99
    Ultimul post: 13 aug 2011, 11:55
  2. Previziuni astrologice pentru anul 2009
    De Camelia in forum Astrologie
    Replici: 92
    Ultimul post: 12 oct 2009, 10:22
  3. Previziuni astrologice pentgru anul 2008
    De Camelia in forum Astrologie
    Replici: 95
    Ultimul post: 01 feb 2009, 10:22
  4. Oare corpul tau este mai inteligent decat tine?
    De Catalin in forum Discutii libere
    Replici: 2
    Ultimul post: 27 mar 2008, 23:26
  5. A.I. Cuza - oare care este adevarul?
    De Tixti in forum Istoria Dacilor si Romanilor
    Replici: 2
    Ultimul post: 02 oct 2006, 11:53

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile