Rezultate de la 1 la 12 din 12

Subiect: Bronsita asmatiforma la copii

Ananda este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Posturi
    1

Implicit Bronsita asmatiforma la copii

Am un baietel de 6 ani si are bronsita asmatiforma recidivanta.Am incercat nenumarate tratamente:

-medicamente de genul Bronho-vaxom,Ketof,Eurespal, Erdomed, Fluimucil,etc precum si antibiotice cand medicul o recomanda insistent
    -nenumarate siropuri naturiste
    -plante administrate dupa o schema precisa in urma testarii copilului cu aparatul de biorezonanta, insa efectele au fost foarte slabe si de scurta durata.

Medicul de familie i-a recomandat 3 luni de tratament cu Singulair, insa nu stiu ce sa fac.
    Acum ii administrez un tratament de mine improvizat: tinctura de propolis 3x20 pic/zi,siropul 100% natural Coughend, sare calda pe piept, mers la Grota salina. Mentionez ca de mai bine de 4 luni de zile am cumparat Aparatul Salin Plus, insa fara rezultate semnificative. In vara aceasta vom merge si la mare si sper ca-i va fi de un real folos.
    Daca cineva are noi informatii la problema mentionata de mine il rog sa ajute.
    Va multumesc!

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Implicit Re: Bronsita asmatiforma la copii

Mai consulta inca 2 medici, ca am vazut multe diagnostice gresite pentur astfel de manifestari clinice

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    -
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Ananda ,la voi in casa este vreo sursa de praf sau de chimicale ?
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din Ananda Vezi post
    Am un baietel de 6 ani si are bronsita asmatiforma recidivanta.
    Daca cineva are noi informatii la problema mentionata de mine il rog sa ajute.
    Copilul dumneavoastra are o lipsa acuta de iubire asa cum ii trebuie lui. Poate ca ar trebui sa va aplecati mai mult asupra acestor aspecte. Dupa ce va merge la scoala si sursele de unde poate sa o procure se vor diversifica, situatia se poate imbunatati considerabil.

Tixti este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Domnul Furtuna,
    copilul meu are parte de o carutza de iubire, dar e mai tot timpul racit. Am aproape o luna de cand tuseste si nu stiu ce sa ii mai dau. Cand zic ca s-a terminat cu tusea, incepe iar. Am incercat o gramada de remedii si tratamente, am fost la mai mult de doi medici, dar este extrem de sensibil. Cum ia putin vant in nas, cum incepe sa tusesaca si sa ii curga nasul. L-am operat si de polipi si nu am sesizat nicio modificare. Mai de curand o doftoritza ne-a spus ceva despre o forma asmatiforma. Ce ar trebui sa mai fac?
    Dumnezeu ne iubeste pe toti

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din Tixti Vezi post
    Domnul Furtuna,
    copilul meu are parte de o carutza de iubire, dar e mai tot timpul racit. Am aproape o luna de cand tuseste si nu stiu ce sa ii mai dau. Cand zic ca s-a terminat cu tusea, incepe iar. Am incercat o gramada de remedii si tratamente, am fost la mai mult de doi medici, dar este extrem de sensibil. Cum ia putin vant in nas, cum incepe sa tusesaca si sa ii curga nasul. L-am operat si de polipi si nu am sesizat nicio modificare. Mai de curand o doftoritza ne-a spus ceva despre o forma asmatiforma. Ce ar trebui sa mai fac?
    Depinde ce cai sunt inhamati la caruta aceea si cu ce este impodobita. Odata cu iubirea copilul primeste si cumulativa preocuparilor celor care-l iubesc. Care sunt preocuparile celor care stau cu el majoritatea timpului? Nu stiu de ce, dar imi vine in minte ca sunt niste nemultumiri inutile si neintemeiate pe care copilasul nu le suporta. Le primeste odata cu iubirea si le elimina asa cum poate, atragand atentia ca oricat de argumentate ar fi acele nemultumire, ele nu-si au rostul. Daca veti apela la inforenergeticieni din zona va vor spune mai multe.

In alt plan, cel legat de structura fizica, incercati sa nu treaca nici o vara fara sa statea 1-2 saptamani la mare. Aerosolii si soarele ii vor intari sistemul imunitar. Daca puteti sa-l duceti intr-o zona nepoluata veti vedea efectele imediat. Alternanta mare-munte facuta vara, este extrem de utila pentru sanatatea copilului in restul anului. Evitati cat puteti antibioticele care accentueaza tendintele asmatiforme.

Ca sa va puteti ajuta mai mult si sa fiti ajutat mai bine, poate va hotarati sa dati curs acelei recomandari facute cu cativa ani in urma.

Daca doriti, puteti sa-mi trimiteti prin e-mail si o poza recenta a juniorului, de preferinta singur si in picioare.

Tixti este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Multumesc mult pentru sfaturi. In afara de mare, noi, brailenii, suntem binecuvantati de Domnul cu Lacul Sarat, care e mult mai sarat decat marea. Numai ca, intr-adevar, acolo e briza care face bine. Chiar ne-am propus anul asta sa merem macar un pic pe la mare si la munte. Mai greu cu cascavalul, ca e mai plin de gauri decat un svaitzer.
    Acuma, analizand cele zise la inceput, nu cred sa nu fie om pe planeta asta care sa nu aiba nemultumiri, mai mari sau mai mici. Eu, cel putin, fac parte din categoria celor care incearca sa ia lucrurile asa cum sunt si sa le schimbe pe cat posibil, fara sa ma agit prea tare. Dar sunt alte persoane care sunt vesnic nemultumite si vesnic suparate. Daca ar fi asa, atunci toti copilasii din lumea asta ar umbla numai cu medicamentele dupa ei. Dar vedeti ca nu e asa. Sunt o gramada de copii sanatosi tun, cu parinti care mai de care, mai ocupati, mai stresati, mai asa si mai pe dincolo. Si atunci, unde e partea noastra de vina?
    Recunosc ca am facut tampenia majora de a-i administra antibiotice cam des, dar numai la prescriptia medicului, nu de capul nostru. Si cel putin, am avut pretentia ca am fost numai la medici buni, care nu prea dau antibiotic de felul lor. Am incercat sa evitam antibioticele pe cat posibil, dar, daca nu ii trecea nici asa si nici altfel, medicul ne dadea pana la urma si antibiotic. Nu stiu ce sa mai cred, e enervant faptul ca imediat dupa ce alearga un pic tuseste de numa numa.
    Intre timp am pus in camera de dormit un aparat cu aerosoli, Salin Plus. Sper sa dea ceva rezultate.
    Dumnezeu ne iubeste pe toti

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din Tixti Vezi post
    Multumesc mult pentru sfaturi. In afara de mare, noi, brailenii, suntem binecuvantati de Domnul cu Lacul Sarat, care e mult mai sarat decat marea. Numai ca, intr-adevar, acolo e briza care face bine. Chiar ne-am propus anul asta sa merem macar un pic pe la mare si la munte. Mai greu cu cascavalul, ca e mai plin de gauri decat un svaitzer.
    Daca vreti sa o faceti pe corbul din fabula, veti gasi multi vulpoi care sa va faca sa-l scapati. Credeti ca stelele de sub acoperis sau celelalte tentatii au vreo influenta asupra sensibilitatii pustiului? Provocarea cea mare va apartine fiindca va trebui sa gasiti acele motivatii care sa-l faca pe copilas sa traga briza pe nas, chiar acolo pe nisipul plajei pe cat se poate chiar la limita marii. Asta dimineata pana la 11 si dupa-amiaza dupa 16 pana cand va adoarme in brate.
    Acuma, analizand cele zise la inceput, nu cred sa nu fie om pe planeta asta care sa nu aiba nemultumiri, mai mari sau mai mici. Eu, cel putin, fac parte din categoria celor care incearca sa ia lucrurile asa cum sunt si sa le schimbe pe cat posibil, fara sa ma agit prea tare. Dar sunt alte persoane care sunt vesnic nemultumite si vesnic suparate. Daca ar fi asa, atunci toti copilasii din lumea asta ar umbla numai cu medicamentele dupa ei. Dar vedeti ca nu e asa. Sunt o gramada de copii sanatosi tun, cu parinti care mai de care, mai ocupati, mai stresati, mai asa si mai pe dincolo.
    Formatia dumneavoastra tehnica va face sa-i priviti pe oameni nediferentiat, sa-i considerati pe toti la fel. Pot sa fie toti la fel, dar cand vi se intampla dumneavoastra ceva atunci puneti intrebari si faceti comentarii. Culmea e ca mai primiti si raspunsuri. Ca va plac sau nu, si asta tine tot de unicitatea dumneavoastra. Daca lucrurile ar sta atat de simplu precum le prezentati, atunci ar trebui sa fie mult mai putini medici pediatri si medici in general, n-ar mai fi nevoie nici de terapeuti.
    Si atunci, unde e partea noastra de vina?
    Vreti sa aveti o parte de vina? Am doar intrebare: ati urmat vreun curs la o scoala de oameni sau la una de parinti?
    Recunosc ca am facut tampenia majora de a-i administra antibiotice cam des, dar numai la prescriptia medicului, nu de capul nostru. Si cel putin, am avut pretentia ca am fost numai la medici buni, care nu prea dau antibiotic de felul lor. Am incercat sa evitam antibioticele pe cat posibil, dar, daca nu ii trecea nici asa si nici altfel, medicul ne dadea pana la urma si antibiotic.
    De ce va blamati? Il ajuta? Ati facut pana acum numai lucrurile pe care le-ati considerat ca fiind cele mai bune.
    Nu stiu ce sa mai cred, e enervant faptul ca imediat dupa ce alearga un pic tuseste de numa numa.
    Poate nu va mai enervati asa de tare si acceptati faptul ca asta este o particularitate a copilului la varsta aceasta. Pana cand va ajunge la maturitate, e posibil sa aveti tot felul de surprize. Daca reusiti sa le acceptati, atunci va fi mai usor si pentru dumneavoastra si pentru copil.
    Intre timp am pus in camera de dormit un aparat cu aerosoli, Salin Plus. Sper sa dea ceva rezultate.
    Poate spuneti cateva vorbe despre experimentul acesta.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Desi are legatura tangentiala cu subiectul mi se pare util sa postez aici.
    Am primit un material privind Manevra Heimlich unde era si un link catre site-ul Institutul Heimlich. Am gasit acolo o informatie importanta: manevra Heimlich poate fi utila in cazul crizelor de astm, stopandu-le: http://www.heimlichinstitute.org/asthma.php.

andreeacrisan95 este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    august 2010
    Posturi
    9

eu zic sa incerci cu medicina naturista; in mod sigur vei avea rezultate, succes

mihaicaprariu@yahoo.com este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    august 2010
    Posturi
    106

O reteta de suc de zarzavat si fructe pentru astm:300g morcov,150g hrean ,2 lamai,150gridichi,150gtelina,2,3catei usturoi.Cand doarme lucrati la nivel subconstient si rezultatele vor aparea ,nu costa bani ...,doar manifestati iubirea ptr el la nivel subtil si restul face subconstientul .Functioneaza mai ales la copii care sunt mai puri decat noi parintii.

mihaicaprariu@yahoo.com este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    august 2010
    Posturi
    106

pe langa reteta care o consider eficienta va spun in modul cel mai sincer ,ca daca ganditi in mod curat numai la sanatatea copilului vostru fara sa va indoiti de faptul ca Dumnezeu face minuni la propriu ,prin simpla impregnare in subconstientul vostru ca ,copilul vostru este sanatos si se bucura de o sanatate perfecta ve-ti culege ceea ce semanati ,aveti curajul sa manifestati existenta TATALUI in viata voastra ,aveti incredere in forta subconstientului vostru ,o sa vedeti singuri ca am perfecta dreptate si o sa vedeti singuri ce inseamna sa aveti curajul sa-l manifestati la propriu pe CHRIST aflat in subconstientul vostru , este puterea care a lasat-o DUMNEZEU omului sa fie stapan si nu stapanit ,faceti lucrul acesta cand sunteti linistiti sufleteste ,aveti incredere in voi si in TATAL care este creatorul tuturor celor ce exista ,manifestati credinta la propriu .multumesc si sanatatea sa fie in gandurile voastre mereu !

Subiecte Similare

1. De ce e bine sa botezi copii?
    De Etienne in forum Crestinismul
    Replici: 79
    Ultimul post: 02 mai 2011, 21:32
  2. Somnul la bebelusi si copii
    De Catalin in forum Familia: copii, parinti, bunici
    Replici: 9
    Ultimul post: 26 nov 2008, 22:49
  3. Alergiile la copii
    De Etienne in forum Sfaturi si sugesii. Ajutor terapeutic
    Replici: 4