Pagina 5 din 5 PrimulPrimul 12345
Rezultate de la 61 la 72 din 72

Subiect: "Apa vie"

Didina este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Implicit Re: "Apa vie"

Apa vie nu e apa aia despre care se spune, in povesti, ca se ungea cu ea taieturile lui Fat-Frumos, sau trupul sau mort, si invia?
    Cand eram mica am vazut la bunicul meu cum primavara cresta tulpina vitei de vie, inmugurita, si punea dedesubt un vas in care se strangea seva. Umplea cam o sticla de 1 litru, ca sa avem tot anul, caci, spunea el, era miraculoasa, vindeca tot felul de boli.
    Poate tocmai de aceea, am asociat intotdeauna "apa vie" din povesti cu seva vitei de vie.
    Am ramas cu o nelamurire: avea dreptate bunicul meu? Cat de miraculoasa poate fi seva vitei de vie?

Guguam este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2010
    Posturi
    98

Din cite stiu apa recoltata din ochiu de vita de vie e buna doar pentru afectiunile globului ocular. Eu am folosit-o cu succes cind am avut ochi inflamati de la sudura, curent, particole straine.... insa efectu ei inceteaza exact la un an. Insa revenind la termenu de APA VIE nu pot pune semnu egal cu aghiazma sau alta formula chimica.
    Intuneric e acolo unde nu am calatorit cu MINTEA, GINDU sau SUFLETU.

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Exact asta spunea si bunicul meu. Era ca un fel de ser fiziologic, a tratat intr-o ocazie o conjunctivita (nu pe mine) si mi-a dat sa si beau, dar nu m-a incantat. Dupa un an, arunca sticla veche si recolta una noua (continutul ei, adica). Dar vroiam sa stiu daca mai are si alte proprietati.
    Multumesc, Guguan.

kangen este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    august 2010
    Posturi
    4

Citat Citat din Ion Furtuna Vezi post
    Cine stie ce stift vandut in sistem MLM mai e? Datele privind pH-ul unor sorturi de apa sunt aberante. Ei, dar mediul IT suporta orice, asa ca de ce n-ar suporta si o astfel de reclama?
    Bun, atunci o sa descriu mai detaliat tipurile de apa:

LeveLuk SD-501 ca rezultat al procesului de electroliza poate crea cinci categorii de apa in functie de pH-ul selectat, fiecare avand multe utilizari in viata de zi cu zi :

1. Apa Kangen: Apa alcalina, terapeutica, ideala nu numai pentru baut, dar si pentru a gatit. Aparatul produce 3 tipuri de apa alcalina cu pH 8.5, pH 9.0 si pH 9.5.

2. Apa Neutra (Clean Water): Aceasta este singura apa care nu trece prin filtru de electroliza. Este o apa plata cu pH 7.0.

3. Apa Acida (Acidic Water): Este apa de frumusete cu pH 5.5. Ofera pielii un aspect mai tanar datorita proprietatilor sale astringente. Inlocuieste cu succes after-shave-ul la barbati si tonicul la femei.
    (Aceasta apa nu este de baut)

4. Apa Puternic Acida (Strong Acidic Water):
    Este apa dezinfectanta cu pH 2.7. Inocuieste cele mai multe chimicale pe care le folosim in bucatarie si baie pentru a dezinfecta.

5. Apa Kangen Puternica (Stong Kangen Water): Este apa detergent cu ph 11.0. Inlocuieste cu succes detergentul de rufe, solutiile de spalat vasele, solutiile de spalat geamurile, solutiile de spalat parchetul, solutiile de spalat gresia, oferind si un luciu deosebit. Se foloseste si pentru spalarea alimentelor, indepartand pesticidele, ierbicidele.

Pentru marturii ale oamenilor daca este sau nu bun acest aparat cautati pe youtube "kangen testimonity". O sa ramaneti surprins.

Este ceva nou in Romania.

Kangen este marca inregistrata a firmei Enagic, firma japoneza care produce astfel de aparate de 36 de ani. Deci nu discutam aici de "stifturi".

Cei interesati pot intra pe siteul: http://www.kangenapa.com

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

In primul rand apa produsa de acest aparat nu este apa vie, este apa cu diferite PH-uri, acida sau bazica. Si nici macar nu este apa terapeutica, pentru ca o o apa cu PH 8,5 strica echilibrul organismului, ce sa mai spun de 9 sau 9,5, apa cu PH asa de ridicat se consuma doar in cantitati mici cand sunt probleme cu aciditatea organismului.
    Cea mai bna apa este acea apa cu PH intre 7 si 8
    Chiar prin folosirea tehnologie de care se spune pe site se distruge partial structura apei
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din kangen Vezi post
    Bun, atunci o sa descriu mai detaliat tipurile de apa:

LeveLuk SD-501 ca rezultat al procesului de electroliza poate crea cinci categorii de apa in functie de pH-ul selectat, fiecare avand multe utilizari in viata de zi cu zi :

1. Apa Kangen: Apa alcalina, terapeutica, ideala nu numai pentru baut, dar si pentru a gatit. Aparatul produce 3 tipuri de apa alcalina cu pH 8.5, pH 9.0 si pH 9.5.

2. Apa Neutra (Clean Water): Aceasta este singura apa care nu trece prin filtru de electroliza. Este o apa plata cu pH 7.0.

3. Apa Acida (Acidic Water): Este apa de frumusete cu pH 5.5. Ofera pielii un aspect mai tanar datorita proprietatilor sale astringente. Inlocuieste cu succes after-shave-ul la barbati si tonicul la femei.

4. Apa Puternic Acida (Strong Acidic Water):
    Este apa dezinfectanta cu pH 2.7. Inocuieste cele mai multe chimicale pe care le folosim in bucatarie si baie pentru a dezinfecta.

5. Apa Kangen Puternica (Stong Kangen Water): Este apa detergent cu ph 11.0. Inlocuieste cu succes detergentul de rufe, solutiile de spalat vasele, solutiile de spalat geamurile, solutiile de spalat parchetul, solutiile de spalat gresia, oferind si un luciu deosebit. Se foloseste si pentru spalarea alimentelor, indepartand pesticidele, ierbicidele.

Pentru marturii ale oamenilor daca este sau nu bun acest aparat cautati pe youtube "kangen testimonity". O sa ramaneti surprins.

Este ceva nou in Romania.

Kangen este marca inregistrata a firmei Enagic, firma japoneza care produce astfel de aparate de 36 de ani. Deci nu discutam aici de "stifturi".

Cei interesati pot intra pe siteul: http://www.kangenapa.com
    Acum, ca ati venit cu informatii mai pertinente, puteti sa-mi raspundeti la o intrebare dubla?
    Cat timp garanteaza firma mentinerea pH-ului dupa scurgerea apei din aparat si ce consumabile sunt necesare functionarii?

Multumesc frumos!

Data inscrierii
    august 2010
    Posturi
    4

Am sa raspund punctual la intrebari.

lovelife:
    Firma Enagic afirma si se poate demonstra acest lucru ca apa care iese din aparat are formula chimica H+OH nu H2O. Chimistii spun ca este formula apei vii.

Mai documentati-va va rog, este foarte bine sa bei o apa cu ph ridicat de 9.5. Firma recomanda sa se bea apa cu ph 8.5 timp de doua saptamani, apoi 9.0 doua saptamani si pe viata PH 9.5.
    Nu se recomanda sa se bea de la inceput PH 9.5 pentru ca este foarte potenta.
    Daca ajuta bolnavii care sufera de afectiuni ale oaselor, bolnavii care sufera de astm, previne aparitia CANCERULUI (Otto Warburg), ajuta la digestie, vindeca constipatia (dr. Hiromi Shinya), atunci cum se numeste aceasta apa KANGEN? Nu se numeste apa terapeutica?

Ion Furtuna: Nu este o garantie, este un fapt. Apa rezista maxim 3 zile la un PH ridicat de peste 7.0.
    Intrand in contact cu aerul care este acid si daca se pastreaza in sticle de plastic automat scade Ph-ul.
    In 3 zile devine o apa plata, foarte buna, cu ph 7.0-7.2
    Din acest motiv apa produsa de acest aparat nu se vinde ci se bea de la sursa atunci cand o produce aparatul.

Pretul acestui aparat este de 2800 euro +TVA, are garantie full 5 ani, iar durata de viata este de 15 ani.
    Plata se face direct la firma Enagic la sediul european din Germania.
    Daca se achizitioneaza pe firma nu se plateste TVA-ul pentru ca este o achizitie intracomunitara.

Consumabile: filtru care se schimba cam o data pe an la o familie de 4-5 persoane si costa cam 80 de euro.

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Citat Citat din Ilia Vezi post
    S-a constatat ca apa provenita din ghetari si folosita de populatiile longevive amintite, contine cu 25% mai putin Deuteriu . Cercetarile asupra efectelor biologice ale apei cu continut redus de deuteriu au demonstrat rezultate benefice spectaculoase , pe baza lor emitandu-se ipoteza conform careia, probabil, apa primordiala in care s-a nascut viata era o apa cu continut scazut de deuteriu, si ca o scadere a deuteriului din organisme( vegetale , animale si/sau umane) imbunatateste performanta metabolica , impingand-o spre cea existenta in vremea oamenilor biblici primordial, cand longevitatea era regula existentei biologice.
    Multumim Ilia. Informatiile tale sunt pretioase, dar as dori sa punctez doua lucruri atinse de cel pe care il citezi in acest paragraf.
    Se spune in Biblie, intradevar, ca acei oameni primordiali erau longevivi (traiau aproximativ 1000 de ani), dar nu se precizeaza ce componenta a lor este atat de longeviva. De unde tendinta specific materialista de a crede ca se vorbeste despre longevitatea corpului fizic.
    In realitate, aici se vorbeste despre acel "eu sunt-ul", care tocmai fusese incorporat umanitatii si care prin legaturile consangvine se transmitea de la o generatie la alta (un fel de constiinta colectiva). Neamestecul de sange strain permitea conectarea unui membru in tot acest lant genealogic la memoria predecesorilor sai, putand sa afirme, de exemplu, "eu si Avraam una suntem".
    Astazi se mai pastreaza o vaga reminiscenta a acestei proprietati a sangelui, cand, de exemplu, cel putin o data pe luna, o femeie se poate conecta la constiinta colectiva a intregii generatii de femei din arborele sau genealogic sau a intregii umanitati, chiar daca ea nu este constienta de asta. De unde si aceasta (in)dispozitie a femeii in aceasta perioada a lunii.
    In alta ordine, aflarea secretului "fantanii tineretii" a preocupat lumea de mii de ani. Din tot ce am citit, raman la afirmatia unui intelept budist care, dupa aproape o viata de cautare, intr-o zi a aflat secretul acesta privind... un copil care se invartea (se rotea in jurul axei sale) in sens invers acelor de ceasornic.
    Nu aveti posibilitatea de a accede la apa saraca in deuteriu? Sau la acest aparat comercializat pe postul anterior? Rotiti-va asemeni unui copil, pana ametiti, si instantaneu se va produce o schimbare in structura a cel putin a doua tipuri de apa pe care corpul le detine.
    Toate lucrurile importante din Univers... sunt gratis.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Firma Enagic afirma si se poate demonstra acest lucru ca apa care iese din aparat are formula chimica H+OH nu H2O. Chimistii spun ca este formula apei vii.
    Atentie, va rog frumos, la cuvinte: cu tot respectul pentru chimisti, nu ei ar trebui sa spuna ce este viu sau nu, ci biologii sau medicii. Ca argument vin cu urmatorul aspect: in discutiile despre calitatea hranei, inclusiv pe forum, se vorbeste despre infestarea produselor alimentare cu chimicale. Evident, fabricate de chimisti. Apare, o contradictie pe care ar fi bine sa o evitati, in viitor.

Mai documentati-va va rog, este foarte bine sa bei o apa cu ph ridicat de 9.5. Firma recomanda sa se bea apa cu ph 8.5 timp de doua saptamani, apoi 9.0 doua saptamani si pe viata PH 9.5.
    Nu se recomanda sa se bea de la inceput PH 9.5 pentru ca este foarte potenta.
    Apa dura care are un continut ridicat de ioni de Ca si Mg are pH bazic: cu cat mai multi ioni cu atat mai ridicat este pH. Numai ca o astfel de apa nu prea este indicata pentru consum.

Ion Furtuna: Nu este o garantie, este un fapt. Apa rezista maxim 3 zile la un PH ridicat de peste 7.0.
    Intrand in contact cu aerul care este acid si daca se pastreaza in sticle de plastic automat scade Ph-ul.
    In 3 zile devine o apa plata, foarte buna, cu ph 7.0-7.2
    Din acest motiv apa produsa de acest aparat nu se vinde ci se bea de la sursa atunci cand o produce aparatul.
    M-ati facut curios si am cautat detalii despre acest subiect: aparatul acesta produce o apa ionizata, iar calitatea ei depinde de calitatea apei introduse.
    O discutie interesanta este aici: http://www.ionizers.org/kangen.html.

Exista un curent de opinie care spune ca pentru a ne mentine sanatatea este nevoie sa utilizam apa alcalina. Cauza o reprezinta descoperirile din medicina si biologie care vorbesc de faptul ca procesele de imbatranire, degenerative, precum si imbolnavirile se datoreaza unei suprasolicitari a celulelor prin fenomene oxidative la nivel celular. Prin urmare daca reusim sa le stopam atunci vom fi mai sanatosi si mai longevivi. Aceste descoperiri au condus la cautarea de remedii si asa au aparut in prim plan antioxidantii. Apa ionizata cu pH alcalin (>7) este una dintre solutii. Mai important decat pH-ul (care este o marime logaritmica) este potentialul REDOX al apei. Valorile pozitive ale lui indica faptul ca apa ajuta procesele de oxidare iar valorile negative, ca le stopeaza, adica devine antioxidant.

Ce efect are si cata apa de acest fel ar trebui ingurgitata, incepe sa fie o problema, fiindca, daca este sa ma iau dupa Wikipedia, pH-ul sucului gastric este extrem de acid (1.5-2) si mai departe al sucului intestinal de 6-7 adica tot acid, ajungandu-se la sange cu valoarea pH=7.34-7.45 adica usor bazic. Cu alte cuvinte, daca este sa ma uit dupa aceste evolutii ale pH-ului in organism, adictia de apa ionizata cu pH bazic nu ar putea sa conduca decat la o neutralizare a aciditatii din stomac si intestinul subtire avand ca urmare o digerare mai lenta a bolului alimentar, insotita, eventual, de schimbarea cantitatii si compozitiei de nutrienti care ajung in sange.

Numai ca acelasi efect il pot obtine mai simplu avand grija la cat, ce si cum mananc.
    In ceea ce priveste antioxidantii naturali, de care avem nevoie, acestia se gasesc in legume si fructe proaspete, in special cele de culoare inchisa.

Despre aspectele terapeutice benefice ale unui consum suficient de apa n-am sa mai insist fiindca s-a mai vorbit pe forum despre el. Daca pretul aparatului m-ar determina sa beau acei 3 litri de apa necesari, in fiecare zi, parca m-as incumeta sa fac o astfel de achizitie, dar banuiesc ca firma nu-mi da nici o garantie ca se intampla.

Deci, nu e stift, odata ce concurenta ii da 4* din 5 posibile.
    In ceea ce priveste efectele, se obtin efecte similare sau mai bune si cu alte metode, inclusiv cele de care vorbea Masaru Emoto.

Succes!

Guguam este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2010
    Posturi
    98

[QUOTE=Ion Furtuna;26362]"M-ati facut curios si am cautat detalii despre acest subiect: aparatul acesta produce o apa ionizata, iar calitatea ei depinde de calitatea apei introduse."
    Parerea mea este ca avem cele mai bune izvoare subterane. O marturie aici. http://www.ziuaconstanta.ro/rubrici/...ent-73379.html
    Cu putina tehnica moderna am avea performante in domeniu. Insa de multe ori intervine factoru poluator omu. Asa ca ramine un subiect controversat si deschis.
    Intuneric e acolo unde nu am calatorit cu MINTEA, GINDU sau SUFLETU.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din Guguam Vezi post
    Parerea mea este ca avem cele mai bune izvoare subterane. O marturie aici. http://www.ziuaconstanta.ro/rubrici/...ent-73379.html
    Cu putina tehnica moderna am avea performante in domeniu. Insa de multe ori intervine factoru poluator omu. Asa ca ramine un subiect controversat si deschis.
    Izvoarele subterane sunt la adancimi din ce in ce mai mari si datorita consumului se epuizeaza relativ repede.
    Tehnologia moderna isi spune cuvantul si gasim apa la magazin in sticle de plastic care nu sunt biodegradabile. Bem 1 litru de apa de izvor si aruncam un ambalaj.
    Disponibila pe termen lung este apa din rauri, dar si acolo sunt probleme legate tot de deseuri. Peste tot in lume se cauta solutii ca apa din rauri, din ce in ce mai murdara, sa fie transformata intr-una utilizabila. Aparatul produs de firma japoneza este una din urmarile acestor cautari. Deocamdata, pretul il face mai putin abordabil pentru oricine, dar in felul acesta sunt acoperite, partial, costurile pentru avansarea tehnologiei.

Data inscrierii
    august 2010
    Posturi
    4

Citat Citat din Ion Furtuna Vezi post

Deci, nu e stift, odata ce concurenta ii da 4* din 5 posibile.
    In ceea ce priveste efectele, se obtin efecte similare sau mai bune si cu alte metode, inclusiv cele de care vorbea Masaru Emoto.

Succes!
    D-nule Ion Fortuna, site-ul pe care l-ati trimis dvs este site-ul unui concurent al firmei Enagic. Exact cum v-ati dat si dvs. seama firmele concurente acorda 4 din 5 stele sau 5 din 5 . Toti concurentii firmei Enagic fac referire la Enagic dar firma Enagic niciodata nu se compara cu ei, pentru ca sistemul de purificare, ionizare si alcalinizare a apei Enagic este cel mai bun din lume.

Nimeni nu va poate garanta cata apa beti daca nu dvs. luati initiativa , dar ce va garanteaza firma este ca aparatul conform propietatii de micro-clustering produce apa kangen de 3 ori mai fina decat o apa normala. Deci ar trebui sa beti de 3 ori mai multa apa decat beti acum. Eu inainte beam 0.5 litrii de apa pe zii. Acum beau intre 3 si 5 litrii de apa pe zii. Doar dimineata pe stomacul bol beau 0.5 litrii. Apa Kangen este mult mai fina si nu creeaza sentimentul de "bulboaca" in stomac.

Pe langa propietatea de micro-clustering, apa kangen este alcalina si anti-oxidanta.

Dupa cum spuneti si dvs apa este foarte importanta pentru organism dar foarte mult conteaza si cat de buna calitativ este apa pe care o bem.

dan73ct este offline Utilizator
    Data inscrierii
    mai 2014
    Posturi
    0

Implicit Raspuns Re: "Apa vie"

D-nule Ion Fortuna, site-ul pe care l-ati trimis dvs este site-ul unui concurent al firmei Enagic. Exact cum v-ati dat si dvs. seama firmele concurente acorda 4 din 5 stele sau 5 din 5 . Toti concurentii firmei Enagic fac referire la Enagic dar firma Enagic niciodata nu se compara cu ei, pentru ca sistemul de purificare, ionizare si alcalinizare a apei Enagic este cel mai bun din lume.

Nimeni nu va poate garanta cata apa beti daca nu dvs. luati initiativa , dar ce va garanteaza firma este ca aparatul conform propietatii de micro-clustering produce apa kangen de 3 ori mai fina decat o apa normala. Deci ar trebui sa beti de 3 ori mai multa apa decat beti acum. Eu inainte beam 0.5 litrii de apa pe zii. Acum beau intre 3 si 5 litrii de apa pe zii. Doar dimineata pe stomacul bol beau 0.5 litrii. Apa Kangen este mult mai fina si nu creeaza sentimentul de "bulboaca" in stomac.

Pe langa propietatea de micro-clustering, apa kangen este alcalina si anti-oxidanta.

Dupa cum spuneti si dvs apa este foarte importanta pentru organism dar foarte mult conteaza si cat de buna calitativ este apa pe care o bem.

Buna ziua,
    Sunt si eu fericitul posesor al unui aparat Enagic leveluk SD 501 produs de catre Enagic.Inainte de al cumpara am studiat mult timp concurenta,parerile pro si contra, si dupa o perioada in care am testat si apa kangen am facut achizitia.Nu mi pare rau nici o secunda , nu l am luat de moft ci pentru a mi rezolva unele probleme de sanatate ...

Pagina 5 din 5 PrimulPrimul 12345

Subiecte Similare

1. Invitație la Sala de meditare "Sf.Nicolae"
    De centru ortodox in forum Medicina clasica
    Replici: 2
    Ultimul post: 11 iun 2009, 21:56
  2. Invitație la Sala de meditare "Sf.Nicolae"
    De centru ortodox in forum Sfaturi si sugesii. Ajutor terapeutic
    Replici: 0
    Ultimul post: 09 iun 2009, 17:09
  3. despre Criza de vindecare din "Manualul Vindecatorului"
    De lovelife in forum Sfaturi si sugesii. Ajutor terapeutic