Pagina 2 din 5 PrimulPrimul 12345 UltimulUltimul
Rezultate de la 16 la 30 din 72

Subiect: "Apa vie"

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Implicit Re: "Apa vie"

H20 este apa distilata care ne este buna a se consuma regulat si in cantitati mari, deci nu este acelasi lucru cu apa vie

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    -
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

mariuskl este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    16

Aici e vorba de o chestie chimica. Apa saraca in deuteriu este in esenta o apa mai saraca..... electronic ca sa ii spunem asa. Nu stiu inca despre efectele acesteia ( in sensul detaliat) dar daca am sa aflu am sa va explic exact.

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din Catalin Vezi post
    H20 este apa distilata care ne este buna a se consuma regulat si in cantitati mari,
    Foarte corect, numai ca are 145 ppm D2O in ea. Prin simplul fapt ca aceasta este compozitia izotopica a hidrogenului de pe Pamant.

deci nu este acelasi lucru cu apa vie
    Daca prin apa vie intelegeti AED (apa cu 25ppm D2O) produsa la ICSI Rm Valcea as avea cateva nelamuriri.

Pe forum s-a tot dezbatut problema hranei si bauturilor sanatoase si prin acesti termeni s-a inteles ca este vorba de produse la care adaosurile de substante chimice sau cu un grad inalt de prelucrare industriala sa fie cat se poate de mic sau deloc.

AED este o apa integral artificiala pentru ca se obtine prin procese speciale de schimb izotopic si are adaosuri de mineralizare din substante chimic pure. Apa saracita in deuteriu nu exista in mod natural.
    In plus, in procesul de separare izotopica se utilizeaza hidrogen sulfurat care chiar in cantitati mici este extrem de toxic. Daca ar fi sa ne luam dupa principiile homeopatiei si dupa faptul ca apa stocheaza informatia, ar rezulta ca apa obtinuta astfel trebuie sa contina informatii despre hidrogenul sulfurat cu care a venit in contact suficient de mult timp.

E drept ca exista ape sufuroase care contin hidrogen sulfurat si care sunt considerate de uz medicinal. Statiunea Olanesti are cele mai multe izvoare de acest fel care au ape cu mineralizari diferite ale sufului. Ce efecte are hidrogenul sulfurat puteti vedea la izvorul 5 daca va uitati la grilajul metalic pe care curge izvorul si la balustrada metalica care insoteste scara catre izvor. Apele sulfuroase sunt recomandate in anumite afectiuni si sub supraveghere medicala. Puteti, daca ajungeti acolo, sa gustati dar va avertizez ca senzatiile nu vor fi din cele mai agreabile. Asta in caz ca reusiti sa ajungeti la apa.

Revenind la metoda de obtinere care utilizeaza H2S si la aspectele religios-spirituale mirosul de pucioasa provine dintr-o anume parte a lumii care prin definitie se opune vietii. Corpul uman poate produce H2S atunci cand sunt consumate anumite alimente, dintre care cel mai cunoscut este fasolea. Numai ca producerea se datoreaza unor reactii de descompunere.

Date fiind cele de mai sus, mie mi se pare exagerata denumirea de "apa vie" data acestui produs.

oradeauravietii Avatar
    oradeauravietii este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    ianuarie 2007
    Posturi
    148

Buna ziua tuturor! Imi cer iertare ca nu amm mai gasit timp pentru activarea pe forum.
    Ieri am gasit pe net un film documentar rusesc despre apa, din 2006, care mi-a adus bucurie , pe care vreau sa o impartasesc si voua.
    SIgur sunt cunoscute cercetarile facute de dl Masaru Emoto, am citit unii si unii experimentat cate ceva din cele afirmate in documentar, dar vine si pune puncte pe i, legat de inportanta informatiei care structureaza apa si atat pe formula chimica apei.
    filmul se poate descarca inca de pe
    http://www.arhiva-ortodoxa.info/
    de la sectiunea
    0.upload / Apa - documentar /

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Deci oradea ,ieri ai gasit pe arhiva ortodoxa un film facut despre Masaru Emoto.
    De ce nu formulezi corect?
    De ce nu spui si ce cred shinto despre aceste lucruri?Sau zen?

Ps: nu te supara am o intrebare personala : crezi ca vei gandi vreodata si singura?In afara de linkuri ?
    Poti gandi si scrie macar doua randuri singura ?
    Sau singuratatea ta e asa cumplita ca trebuie s-o umpli cu oricine numai tu insuti sa nu fi?
    Nu e o rautate ,e o curiozitate.
    Poti umple o pagina cu tine?Esti incredibila ,dar vie nu esti,sa stii.
    Eu nu am nici un semn ca ai fi vie.
    Cred ca nu esti un om ,ci unii care scriu o propaganda.Eu pot " citi ' oamenii ,chiar scriind.Tu nu existi.Nu esti o fiinta vie cu liber arbitru ,esti o organizatie,o asociatie.Minti.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din oradeauravietii Vezi post
    Ieri am gasit pe net un film documentar rusesc despre apa, din 2006, care mi-a adus bucurie , pe care vreau sa o impartasesc si voua.
    SIgur sunt cunoscute cercetarile facute de dl Masaru Emoto, am citit unii si unii experimentat cate ceva din cele afirmate in documentar, dar vine si pune puncte pe i, legat de inportanta informatiei care structureaza apa si atat pe formula chimica apei.
    filmul se poate descarca inca de pe
    http://www.arhiva-ortodoxa.info/
    de la sectiunea
    0.upload / Apa - documentar /
    Este un film deosebit si merita sa fie descarcat.
    Multumesc frumos oradeauavietii. Eu il am in varianta DVD, dar acum imi este usor sa postez la locul lor o parte din informatiile din film si care se gasesc in fisierul de subtitrare. M-ati scutit de o munca anevoioasa altfel.

onixrg Avatar
    onixrg este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    martie 2008
    Posturi
    161

Da, foarte interesant. Mulțumim că ne-ai împărtășit și nouă această bucurie oradeauravietii !

Tixti este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Buna ziulica dragilor.
    Imi cer scuze ca nu am mai intrat de o mie de ani pe forum, o fac acuma. Sunt coplesit din diverse surse de mesaje de genul: aia nu e buna aia nu e buna, pana la urma nici legumele nu mai sunt bune pentru ca sunt facute cu chimicale... etc, nu conteaza. Dar am o nelamurire mai recenta: toata apa din comert are inscriptionat pe ea: "produs microbiologic pur". Dupa mintea mea asta inseamna ca este pura si neatinsa de alte utilaje. Sunt insa persoane care spun ca aceasta inscriptie inseamna ca este tratata cu ultraviolete sau raze nu stiu de care si ca prin acest tratament ea devien periculoasa si poate provoca chiar si cancer. Si cum pe toata apa din comert scrie asa, asta ec ar insemna? ca nu mai e buna nici apa plata sau minerala? Sa fac zilnic cate un drum pana la munte sa iau apa de izvor, neinceputa? Cine stie cate ceva despre asta?
    Dumnezeu ne iubeste pe toti

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din Tixti Vezi post
    Buna ziulica dragilor.
    Imi cer scuze ca nu am mai intrat de o mie de ani pe forum, o fac acuma.
    Bun revenit, domnule Tixti!
    Sunt coplesit din diverse surse de mesaje de genul: aia nu e buna aia nu e buna, pana la urma nici legumele nu mai sunt bune pentru ca sunt facute cu chimicale... etc, nu conteaza.
    Wow! Se poa'? Cum sa nu conteze? Conteaza la cine ajung banii dati pe produse. Ca toti se straduiesc sa aduca raiul alimentar pe pamant. Si in straduinta intra si chestia cu zvonerii si raspandacii.
    Dar am o nelamurire mai recenta: toata apa din comert are inscriptionat pe ea: "produs microbiologic pur". Dupa mintea mea asta inseamna ca este pura si neatinsa de alte utilaje. Sunt insa persoane care spun ca aceasta inscriptie inseamna ca este tratata cu ultraviolete sau raze nu stiu de care si ca prin acest tratament ea devien periculoasa si poate provoca chiar si cancer. Si cum pe toata apa din comert scrie asa, asta ec ar insemna? ca nu mai e buna nici apa plata sau minerala? Sa fac zilnic cate un drum pana la munte sa iau apa de izvor, neinceputa? Cine stie cate ceva despre asta?
    Apa care iese din pamant nu are in ea prea multe vietuitoare. Singura posibilitate de contaminare este in stratul superficial de sol unde se desfasoara, eventual, procese de descompunere a materiilor organice de natura umana, animala sau vegetala. La suprafata solului exista posibilitati mai multe de contaminare.
    Apa imbuteliata provine din ape de adancime si are un continut redus de microorganisme. Numai ca intre captare si statia de imbuteliere exista o anumita distanta, iar in statia de imbuteliere exista si oameni. Fiind o apa care nu se consuma imediat, apa imbuteliata poate prezenta riscul, ca in cazul unei contaminari accidentale sau al uneia permanente, in conditii de stocare diverse (mai ales la temperaturi peste 15 C), sa aiba un continut de microorganisme neasteptat de mare. Pentru prevenirea unor astfel de situatii care pot conduce la toxiinfectii alimentare, se ia masura tratarii apei. Radiatia ultravioleta si radiatia gama sunt radiatii nocive pentru formele de viata, peste anumite doze - letale. Apa considerata ca substanta chimica, inclusiv sarurile minerale, nu pateste nimic, dar eventualele microorganisme, da. Se i-au toate masurile, cel putin teoretic, ca ceea ce trece prin lantul comercial sa-si pastreze calitatile dinainte de imbuteliere cat mai mult timp. Incarcatura microbiologica din gura este cu cateva ordine de marime (cel putin), mai mare decat cea din produsele ambalate si aflate in termenul de garantie.
    Nu ar trebui sa fie motiv de ingrijorare pentru ca radiatia ultravioleta si radiatia gama sunt in mod natural prezente si actioneaza asupra apei de la suprafata(gama in permanenta iar UV cand e deasupra ei soarele), pe care astfel o mentine intr-un echilibru al incarcaturii
    microbiologice. Ingrijoratoare mi se pare aceasta teama care este multiplicata. Daca ati vazut filmul Secretul sau aruncati o privire peste discutia pe aceasta tema http://www.forum.santamia.ro/showthr...retul-734.html veti intelege cu usurinta de ce. In fond, daca vrei sa faci un cancer este suficient sa gasesti astfel de motive si sa le tot repeti.

Exista si solutia aceea pe care ati aflat-o de la "taximetristul" de 90 de ani de pe Dunare.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Sunteti sigur ca asa e? cu ultraviolentele si celelalte raze. E un raspuns plauzibil, dar apa de la izvor nu contine la fel de multe ganganii? De ce nu ne imbolnavim de la apa de izvor? Pentru ca nu au timp ganganiile sa se dezvolte?
    Nu neaparat ca mi-e teama, dar chiar nu stiam ce inseamna acea inscriptionare, de produs microbiologic pur. Habar n-aveam si cautai si eu sa intreb oameni mai destepti decat mine. Ca eu cand nu stiu ceva intreb. Si data viitoare cand m-or toca la cap fel de fel de indivizi cu ciudateniile lor, macar sa am un raspuns mai logic si ingineresec, adica altul decat: e asa fiindca asa trebuie sa fie.Cat despre boli, stim cu totii ca in mare parte, ele apar pentru ca vrem noi si le lasam sa vina.
    Ultima editare de Tixti : 05 sep 2008 la 15:25

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Pentru ca nu au timp ganganiile sa se dezvolte?
    Timpul standard pentru culturile de microorganisme este de 72h la 20-25C. Daca temperatura ajunge la 29 C dezvoltarea se accelereaza. Peste 29C dezvoltarea este selectiva.
    eu cand nu stiu ceva intreb.
    Si eu aplic aceeasi politica.
    data viitoare cand m-or toca la cap fel de fel de indivizi cu ciudateniile lor, macar sa am un raspuns mai logic si ingineresec, adica altul decat: e asa fiindca asa trebuie sa fie.
    Da' de ce-i lasati?
    Cat despre boli, stim cu totii ca in mare parte, ele apar pentru ca vrem noi si le lasam sa vina.
    Orice boala are o cauza spirituala, ca ne place ideea sau nu. Uitati-va la locuitorii Indiei care traiesc in preajma celui mai murdar fluviu din lume, Gangele. Nu-si fac nici o grija si beau din el, chiar daca alaturi un semen isi curata culturile de microorganisme dintre degetele de la picioare. Cine a fost in Delta, la localnici stie ca apa din Dunare este folosita in alimentatie si slava Domnului, ca Dunarea curata jumate din Europa. Si ce grozava este fiertura de peste.

E drept ca obrazurile subtiri simt nevoia unei ape de fitze, si se gasesc si cei care sa le-o serveasca.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Da, asa e, Gangele e sfant. Pai si apa plata pe care o bem noi si copiii nostri tot apa de fitze este? Nu prea as spune. Parca nu i-as da baiatului apa de la robinet, cu toate ca eu cu ea am crescut. Adsevarul e ca ferice de cei saraci cu duhul. Cu cat vedem si stim mai multe, cu atat e mai rau. Am vazut un reportaj flmat cu o camera speciala, despre cum se imprastie bacteriile la un stranut sau o simpla tuse. Concluzia e ca trebe sa stam la 2 metri de toata lumea din jur. Musai. Altfel ne cotropesc bacteriile.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Pai si apa plata pe care o bem noi si copiii nostri tot apa de fitze este? Nu prea as spune.
    Ce se imbuteliaza si vinde la noi sub forma de apa plata este apa de izvor: de la munte sau din forari de adancime. Numele de plata este de fitze, ca si apa mineralizata care se chema intr-o vreme sifon.
    Parca nu i-as da baiatului apa de la robinet, cu toate ca eu cu ea am crescut.
    Asta pentru ca puteti sa-i oferiti asa ceva si considerati ca este ceea ce este mai bun pentru el. Asa cum apa de la robinet era mai buna decat apa de fantana, in principal fiindca nu mai era carata.
    Cu cat vedem si stim mai multe, cu atat e mai rau.
    Noi suntem cei care aplicam eticheta, in imensa majoritate a cazurilor dupa bunul plac si fara sa ne dam seama.
    Am vazut un reportaj flmat cu o camera speciala, despre cum se imprastie bacteriile la un stranut sau o simpla tuse. Concluzia e ca trebe sa stam la 2 metri de toata lumea din jur. Musai. Altfel ne cotropesc bacteriile.
    Asa este: imprastiem saliva mai ceva decat o cobra veninul. Dar ce se intampla cu cei care lucreaza in domeniul sanatatii de nu sunt cotropiti? Dar cu cei care se ocupau de bolnavi, inainte ca medicatia de astazi sa fie inventata si filmarile acelea sa fie facute? Ce se intampla cu Sfanta Clara cand dadea paine leprosilor? ( puteti sa cautati un film interesant despre Fracisc d'Assisi - Brother sun, sister moon).
    Tot la cauzele spirituale ale bolilor ajungem.

Nefericitul Avatar
    Nefericitul este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    septembrie 2008
    Posturi
    4

Citat Citat din Ilia Vezi post
    Apa - inceputul a tot si cel mai scurt drum spre nemurire?

Exportam sute de tone de apa vie

Clinici din intreaga lume isi trateaza pacientii cu aceasta apa cu proprietati terapeutice produsa in Romania, la un Institut din Ramnicu Valcea. Potrivit condu-cerii institutului, apa saracita in deuteriu ar avea proprietati curative in bolile de piele, ale stomacului, asigura o protectie contra virusi-lor de orice fel, scade nivelul colesterolului, ajuta la vindecarea unor forme de cancer si are un efect benefic asupra duratei de viata.
    Ce spune Biblia Ortodoxa despre apa vie?

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Prietene, cumva ai o problema? pui intrebari scurte si pline de nimic. Baga ceva detalii. Cine esti, de unde vii, unde vrei sa ajungi? Sunt prea profunde intrebarile tale. Cel putin pentru mine. Cat de nefericit esti, in fond?

Pagina 2 din 5 PrimulPrimul 12345 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Invitație la Sala de meditare "Sf.Nicolae"
    De centru ortodox in forum Medicina clasica
    Replici: 2
    Ultimul post: 11 iun 2009, 21:56
  2. Invitație la Sala de meditare "Sf.Nicolae"
    De centru ortodox in forum Sfaturi si sugesii. Ajutor terapeutic
    Replici: 0
    Ultimul post: 09 iun 2009, 17:09
  3. despre Criza de vindecare din "Manualul Vindecatorului"