Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 15 din 27

Subiect: Calatorind prin Turcia

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Implicit Calatorind prin Turcia

De curand m-am intors dintr-un concediu din Turcia, un concediu interesant unde am vazut multe locuri pline de istorie, printre care cateva orase antice, cel mai impresionant a fost orasul Efes, un loc pe unde au trecut si Sfantul ap. Ioan cu Sfanta Fecioara. Am fost in casa unde a trait ultimii ani Sfanta Fecioara, am admirat ruinele a 2 dintre cele 7 minuni ale lumii antice.
    Am vazut si vechiul palat al sultanilor, si ce am vazut acolo ma impresionat si ma facut sa constientizez cat de perversa era lumea pe atunci, cum era plina de tradatori, in care fratii se ucideau intre ei preventiv, o epoca in care doar viata proprie avea valoare, am vazut si simtit urme ale unor mari sfinti pe acest pamant.
    Am vazut si vechea sabie a lui Stefan cel Mare, un obiect cu o puternica incarcatura spirituala pe care turcii nu vor sa il inapoieze cu toate ca nu si-au respectat promisiunea data in fata lui Stefan, ca daca vor primi acea sabie nu vor mai ataca niciodata Moldova.
    Ma marcat neplacut firea turcilor, care incearca tot timpul sa te pacaleasca.
    Pentru mine a fost acest concediu o experienta colosala.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    -
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

savanah Avatar
    savanah este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Implicit Re: Calatorind prin Turcia

Felicitari pentru concediu!
    Turcii musulmani arata o intoleranta fanatica fata de celelalte culte, dar mai ales fata de crestini. Ne accepta in fata moscheilor pentru ca aducem bani la bugetul tarii (turismul fiind una din cele mai profitabile industrii ale Turciei), dar daca ar fi dupa ei ne-ar da fiecaruie cite o geanta cu dinamita si ar aprinde cu placere fitilul....
    Neplacut a fost sa vad biserica Sf. Sofia transformata in moschee. Rugaciunea muezinului in locul clopotelor!! Extrem de neplacut...
    Turcii ortodoxi (cam 2000 de suflete in tot Istanbulul, oras care are cam 11 milioane de locuitori) sunt extrem de credinciosi desi sufera in marea aceea de islamisti. Cunoscuti de ai nostri trebuie sa mearga in capatul celalalt de oras ca sa fie primiti intr-o brutarie sa isi poata cumpara piine. Dar in fiecare an, in Saptamina Mare pleaca la Ierusalim. Acolo se "scalda in credinta", cum spun ei, dupa un an de vorbe urite auzite acasa.
    In timpul ramadamului, tu (turist european care nu stii regulile lor) mai circuli prin magazine, mai intrebi de una de alta... Daca dai peste un comerciant turc batrin, care isi are pravalia inspre Bosfor (spre malul asiatic), primesti o tacere pe care nu stii sa o interpretezi. Daca are un ucenic tinar iti mai spune acela ca e ramadam, altfel... I-am intrebat intr-o seara, de ce nu inchid magazinele daca tot trebuie sa tina acel post total. Mi-a raspuns mosul turc: ca sa vad pina unde duce necredinta voastra! veniti si ma deranjati in tara mea si in casa mea!!

M-am gindit atunci cit de toleranti suntem noi, crestinii, chiar daca avem oarecare talent in a ne plinge de semenii nostri....

Ah, si sa nu uit. Oprim masina la un semna al politiei. Cind deschid usa, politistul vede jos, linga piciorul meu pachetul cu mincare pe care ne pregateam sa il desfacem in urmatoarea parcare. In punga si o felie de piine pe linga toate celelalte. A incepu sa ma ocarasca (au un sunet bolovanos al limbii): piinea e trup sfint, de ce o batjocoresc si o dau pe jos. Ii explic ca de fapt e mincarea mea si nu e aruncata ci doar tinuta la umbra pentru ca pe bancheta bate soarele.
    Dadusem peste unul din putinii politisti ortodoxi din Istanbul.
    Si iarasi m-am gindit cita piine e aruncata pe jos, la noi....
    Turcia e plina de rele si de bune ca oricare loc de pe Pamint. Atit doar ca are un alt zgomot, o alta lumina, alte mirosuri (la ei sta gunoiul adunat linga stilpii de lumina, in gramezi mari..) si cu totul alte conceptii de viata decit cele in care am crescut noi.

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Stai tu linisitita turcii nu sunt prea credinciosi, isi lasa repede conceptiile referitoare la credinta cand e vorba de bani

-

savanah Avatar
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Da, posibil. Nu am avut ocazia sa discut mult decit cu aceasta familie de turci ortodoxi (Ozdemir se numesc, iar cei trei baieti ai lor se numesc Toma, Avram si Isaac). Mi-a placut de ei, mi-a placut optimismul lor in ciuda luptei pe care o duc pentru credinta lor (e o lupta surda, permanenta...), dar tot turci ramin. Au aceasta tendinta de a ciupi cite ceva de peste tot, asa cum spuneai si tu, femeile sunt defavorizate in societate, murdaria si inghesuiala sunt la ele acasa (nu ca ar fi numai la ei, dar....).
    Pe de alta parte nu am avut niciodata ocazia sa stau mai mult de vorba cu o familie musulmana. Nu au acceptat chestia asta, desi fiica lor (avea 24 de ani) ar fi fost deschisa spre o discutie. Tatal i-a interzis categoric si am ramas la nivelul de discutii de afaceri.
    Deci e posibil sa aiba credinta ca un motiv pentru burzuluiala lor permanenta si de fapt banul sa fie singurul lor crez.

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

si turcii ca si romanii sunt si buni si rai, si in religia musulmana exista sfinti, dar parerea mea este ca calitatea umana medie a oamenilor este mult inferioara romanilor

-

morosanul este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Posturi
    16

Aveti perfecta dreptate,aceiasi este si parerea mea la calitatea umana turceasca dar la capitolul asezamintelor istorice,la modul de a le pune in valoare, cu parere de rau o spun,ne sunt superiori.

savanah Avatar
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Dupa cum spuneam si mai sus: au invatat ca turismul este o industrie profitabila. De asta isi pun in evidenta fiecare loc interesant de vizitat, de asta au explodat statiuni elegante cu optiuni totul-inclus acolo unde erau statiuni banale...
    Insa nu in aceste locuri poti vedea turcii care formeaza natia. De altfel, am fost mereu de parere ca Turcia veche, aceea care a putut forma Imperiul Otoman este dincolo de Bosfor. Acolo sunt mult mai intransigenti, mai salbaticiti, mai buni de "pastorit" cu sabia, cum spuneati voi.

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Asa este turcii investesc doar in ceea ce aduce profit, si acolo poate este si mai multa ordine impusa de guvern, oamenii nu isi pot bate joc de hatararile guvernului, cred ca este o semidictatura acolo.
    Oricum au acaparat comori importante ale popoarelor lumii, mai ales grecesti, au multe moaste crestine, ceea ce este foarte surprinzator ei fiind musulmani

-

savanah Avatar
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Sa va povestesc o intimplare: eram in Istanbul, pe malul marii Marmara, unde este o straduta plina de restaurante mici, pescaresti. Destul de multe mese ocupate, in marea majoritate de turisti. A sosit in goana o masina a politiei (polis imdat, un fel de patrule de strada), au insfacat un individ de pe strada care statea sprijinit de un perete si parea cam suspect (imbracat sumar intr-o zona de promenada) si au inceput sa il bata serios. Noi ne-am cam revoltat, dar insotitorii nostri turci au privit putin curiosi apoi au revenit -pastrind distanta chiar si in discutie - la mincarea noastra. Abea dupa citeva minute de bataie buna, politia s-a oprit si i-au cerut omului actele. Adica intii te bate zdravan si dupa aceea mai vad ei cine esti: turist sau turc de-a lor...
    Omul s-a dovedit a fi un rus, care consumase cam mult in ziua aceea si isi astepta grupul ca sa ajunga la hotel! L-au saltat pentru consum de alcool in locuri publice, dar cred ca in mod normal nu isi bat prea tare capul cu motive pentru comportamentul lor. Sau poate nici nu au nevoie, asta fiind modul in care trebuie sa se poarte.

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Sa stiti ca "analfabetismul" este o mare problema oriunde si nu are legatura nici cu scrierile sfinte ,nici cu nimic ,are legatura cu prostia si saracia.
    Mergeti in Moldova ,in Ucraina,desi nu v-as sfatui.
    Sa vedeti in Rusia cum era acum 20 de ani: un barbat neras,sau pletos sau baut era arestat de pe strada ,eu am vazut cu ochii mei ,dus la politie,batut si tinut o noapte la inchisoare.
    Zona musulmana reprezentativa nu este Turcia,care este la confluenta si a luat ce-i mai rau de la restul popoarelor.
    Acestea n-au legatura cu coranul ,ci cu limitarea si saracia,ca sa nu zic prostie.Exemple pro si contra se pot da destule,dar totusi Turcia in zona turistica este safe,pe cand in zona rusofona unde suntem si noi nicaieri nu esti safe,cu exceptia partilor locuite de sasi si maghiari.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Biserica Sf Sofia este ridicata de o femeie si este dedicata intelepciunii care apare asa des in biblie si asa rar la oameni.
    Eu cred ca indiferent de ce cult ar apartine Sofia ,sensul initial s-a pierdut deja.

Frecusurile dintre musulmani si crestini au radacini vechi in vremea cruciadelor si a "expeditiilor" crestine care au dus la masacrarea a mii de musulmani .
    Este o relatie karmica.
    Este posibil si azi multi musulmani sa creada ca acesti crestini ar veni sa-i omoare din nou.E pacat mare ce s-a-ntamplat in numele iubirii ,desigur.
    Nu stiu cati crestini ar spune o rugaciune ptr sufletele musulmanilor ucisi degeaba ,sau ale amerindienilor ,sau ale catharilor,sau ale tuturor" vrajitoarelor " si las lista deschisa.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Am uitat sa va mai spun ceva(deh,ramolismentul) .Eu cand am fost in Anglia,la scoala ,jumate din elevi erau turci si se diferentiau net de ceilalti musulmani de prin alte parti,ma refer aici la barbatii turci .
    Elevi insemnand oameni adulti nu copii.Erau mai neciopliti ,sa zic.
    De ex ,in pauza se adunau toti la butoiul cu apa si stateau acolo desi era coada ,dar ei nici o treaba ,beau apa si nu plecau ,vorbeau.
    M-am luat de ei " domnilor,nu vedeti ca asteapta niste doamne,chiar nu v-a spus nimeni ca nu e civilizat sa lasati o doamna sa astepte?"
    Maaama,ce ochi au facut la mine ,dar n-au cracnit.

savanah Avatar
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

"Glumite" din astea am patit si eu, frecvent. In felul asta mi-am dat seama ce mult suntem marcati de lumea care ne-a format.
    Intru, impreuna cu sotul meu, intr-un magazin de inghetata. Mii de sortimente, aranjate frumusel, citeva mese la care puteai servi cupa cu combinatiile de inghetata alese si racoare fata de canicula Istanbulului.
    La mine alegerea era simpla pentru ca oricite feluri mi se expun eu tot inghetata de cacao aleg. Sotul dorea ceva combinatii, asa ca (logic mi s-a parut mie) ma duc sa ma asez la o masa cit el statea la rind sa isi aleaga...
    Dupa citeva secunde imi dau seama ca s-a oprit tot murmurul din cofetarie, au scirtiit scunele celor care s-au intors sa vada ....blasfemia! Femeia se aseaza, iar barbatul sta la rind!!!! Nu stiam cum sa reactionez: sa ma ridic sa ma duc si eu la rind nu as fi facut-o, sa ii ignor, sa rid de ei....
    Pina la urma am ales sa ii ignor. A ajuns sotul la rind si a cumparat inghetata, am inghitit-o cu ceva noduri si am parasit oaza de racoare.... Ochii batrinilor ne-au urmarit mult timp prin vitrina.

Si, ca o paralela: in Paris, pe o terasa cu patiserie. Sotul avea ceva de scris (vorbea la telefon si i se dicta o adresa) si se aseaza rapid la o masa. Eu ma duc sa cumpar ceva si ma asez la rindul format din doar doua persoane. Vinzatorul vede secventa, ia o figura extrem-de-ofensata, iar cind ajung la rind imi ia comanda, o aseza frumos pe un platou, iese de dupa tejghea si imi duce comanda la masa. Dupa ce aseaza platoul ii arunca o privire ucigatoare sotului meu si miriie un JAMAIS, MONSIEUR, JAMAIS!!!
    Nu ne-am dumirit la ce s-a referit chelnerul, pina cind nu am vazut ca la rind se asezau femeile doar daca nu erau insotite!! Altfel, nepolitete crasa sa lasi femeia sa iti aduca la masa cornurile....
    Si, totusi, facem parte din aceeasi Europa.

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Citat Citat din cris Vezi post
    Eu cand am fost in Anglia,la scoala ,jumate din elevi erau turci si se diferentiau net de ceilalti musulmani de prin alte parti,ma refer aici la barbatii turci .
    Turcia a devenit un stat laic, si religia musulmana numai are putere asa mare c ain trecut, parerea mea este ca religia musulmana nu a fost foarte adanca implementata in sufletele oamenilor, si era folosita doar ca mijloc de propaganda si de control, nu ca forta de rezistenta cum este si a fost cu crestinismul autentic (cu anumit exceptii).
    Nu stiu daca este bine sau rau pentru turci asta

-

morosanul este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Posturi
    16

Rusii sunt si in partea de rasarit a Turciei,mai precis la granita cu Georgia si Armenia,in schimb in centrul [Malatya] si sudul [Gaziantep] Turciei, la granita cu Siria,locuitori de origine rusa nu vei intalni,turisti probabil,iar la capitolul asezamintelor istorice eu nu m-am referit la statiuni gen Trabzon la Marea-Neagra...,ci la temple,moscheie,altare,acestea stiu ei sa le puna in valoare mai bine decat noi romanii,vorbesc si scriu acestea,pt ca am vizitat Turcia de la vest-est si nord-sud,cer scuze daca am suparat pe cineva,DOAMNE AJUTA.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. OZN-uri fimlate in turcia
    De Catalin in forum Paranormal
    Replici: 1
    Ultimul post: 12 mai 2009, 22:14

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •