Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate de la 16 la 27 din 27

Subiect: Calatorind prin Turcia

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Implicit Re: Calatorind prin Turcia

@morosanul nu cred ca ai suparat pe nimeni, dar daca stii mai multe spune-ne si noua te rog
    Ultima editare de Catalin : 14 iul 2008 la 18:43

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    -
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

morosanul este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Posturi
    16

Citat Citat din Catalin Vezi post
    @morosanul nu cred ca i suparat pe nimeni, dar daca stii mai multe spune-ne si noua te rog
    Catalin,cu cea mai mare placere voi supune pe acest forum referatul privind TURCIA,discutiilor si analizei,dar numai la sfarsitul saptamani cand voi ajunge acasa,am tinut sa-ti raspund rapid din respect pt acest FORUM,pt cei care-l pastoresc,DOAMNE AJUTA.

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Turcia a devenit un stat laic, si religia musulmana numai are putere asa mare c ain trecut, parerea mea este ca religia musulmana nu a fost foarte adanca implementata in sufletele oamenilor, si era folosita doar ca mijloc de propaganda si de control, nu ca forta de rezistenta cum este si a fost cu crestinismul autentic (cu anumit exceptii).
    Nu stiu daca este bine sau rau pentru turci asta
    Catalin,in spiritul acesta putem avea discutii istorice documentate despre crestinism (dar in nici un caz in contradictoriu ,in a demonstra ceva cu orice pret,doar fapte,de facto).
    Despre orice,biserica primara crestina ,rasta .Rasta,kebra nagast si prima miscare spirituala- biserica etiopiana.
    " I shot the seriff ,but I shut no deputee.."(cred ca suna cunoscut)
    (l-am omorat pe Isus ,dar pe nici un ...fatarnic mincinos pe bani - termen generic ptr ...?)
    Sa revenim : religia musulmana a fost " intemeiata" de profet ,este o mare diferenta .Cayce spune" coranul a aparut ptr ca ...ceea ce spus Isus s-a virusat " (aprox) .
    Coranul nu este religia musulmana ,este o scriere sacra ,iar religia este o dogma.Coranul a fost " adaptat " de nu stiu- ce " seic, Said ,daca nu ma-nsel/-in spirit misogin -neegal -intolerant,acestea se pot vedea citind coranul.

Religia musulmana a fost ok,pana la momentul invaziei cuceritoare si a omorurilor.Asa au fost si crestinii primari ,unii chiar au scapat datorita barierei musulmane (etiopienii).

Crestinismul autentic...da,o proba deosebita .Care este crestinismul " autentic"?Putem vorbi istoric.Putem vorbi spiritual: este doar o iubire.
    Istoric?
    O sursa ar fi " Torquemada" ,de Rafael Sabatini,1927.
    O sursa ar fi " donatiao".

Din cercetarile mele sa nu spun indiferente,ci resemnate ,orice mare invatator al lumii are succes 100 de ani dupa el.Ca si ceva viu.Ca si mortaciuni(fixatii),mii de ani.
    Autentic?
    Autentica este ritmicitatea unei armonii preexistente ,a unei iubiri preexistente .Simpla iubire si simplitatea este azi autentica si greu de gasit.

Oamenii nu stiu despre biserica universala adevarata a alesilor.
    Alesii acestia au fost decimati.
    A ramas o imparteala geografic-economica: universalii si adevaratii .
    Asa e si acum,ca la 1200 toamna(defapt spre 1400),universalii si adevaratii se cearta ,divizati nitel economic.

Si totusi ,El a spus" adevarul va va elibera"
    Dincolo,dincolo de varza ,exista un adevar imuabil de temut pentru divizorii economici.Ei se tem de acest adevar si fac si pe altii sa se teama.
    Totusi,cum sa te temi de ceva ce te iubeste?

Ca sa revin la subiect: se teme cineva de un musulman?
    Iubeste-l sincer si este al tau pe viata ,musulmanul nu vrea crima ,vrea doar iubire sincera.Musulmanul e singur si vrea doar iubire primara : recunoastere umana .Atat.Musulmanii,oricat de prosti,isi asuma progeniturile ,nu le lasa pe undeva.Casele de copii sunt influenta " arian" -crestina,sunt infiintate de hitler.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Cand o sa fie vremea poate o sa cunoasc un musulman autentic si intelept care sa ma lamureasca mai bine despre aceasta religie, si de oamenii care traiesc in ea.
    Cris eu sunt marcat de intalnirea mea cu turcii musulmani, si imi influenteaza perceptia si gandurile

-

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Nu fi marcat de turci ,ignora-i .
    Musulmanii nu sunt asa ,sunt buni .
    Eu am cunoscut primul musulman de culoare egiptean la Mercy Hospital in Miami ,o ea ,frumoasa si buna( o frumusete de culoare) .
    La antipod ,anul trecut ,in Anglia cea mai faina si iubita prietena a mea a fost
    Laylo ,musulmana din Uzbechistan.Si Aidan ,din Istanbul.
    NU judeca pe nimeni ,priveste la tine.La un moment,esti acela pe care crezi ca-l gasesti.
    Laylo este asa cum multi nu sunt : o fata musulmana care vede doar iubire de om.Cu drag ne-am inteles in rusa ,o limba comuna straina,o limba de iubire .
    In Brussel ,un musulman mi-a dat un scaun ,apa ,aer conditionat langa catedrala ST Michele et Goudulle.Eram epuizata si bolnava.Eram pe moarte.
    O franceza mi-a ras in nas ca uitasem cum se spune in franceza la grepfruit ,desi in engleza am spus.
    Am intrat in farmacia unui musulman ,m-a spalat pe picioare, intelegi?
    M-a spalat cu apa si in lighean pe picioare,si eu stateam sa mor .
    Un mormon m-a primit in casa lui si mi-a dat cheia de la casa si el a plecat de la Brussel la Londra.
    Taximetristul n-a vrut " spaga " de la mine.
    Oameni.
    Si aici,eu plec capul.Oamenii mei,dragii mei.
    Va spun si numele prietenului meu mormon: Jerry Sarsfield ,Rue de Confederes ,numero 57 ,Brussel.
    La ora 1 noaptea am sunat la el la usa ,m-a pus la masa ,m-a trimis la baie cu prosop curat si mi-a dat camera sa dorm.Dimineata mi-a dat cheia de la casa si mi-a spus sa scot gunoiul seara.Am stat 4 zile.
    Ultima editare de cris : 14 iul 2008 la 23:58

mio petre este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    septembrie 2007
    Posturi
    7

exact foarte toleranti, romanul nu e tolerant nici macar cu cel din acelasi bloc cu el si vreti sa fie tolerant cu cel care este cu totul diferit de el
    aveti o parere foarte buna despre noi romanii, daca am fi asa de buni am traii si noi mai bine
    limbajul meu este direct si fara pampoane lingvistice...e frumos sa visezi dar parca realitatea urla si pe unii chiar ii doare

Data inscrierii
    septembrie 2007
    Posturi
    7

Smile Re: Calatorind prin Turcia

De curand m-am intors dintr-un concediu din Turcia, un concediu interesant unde am vazut multe locuri pline de istorie, printre care cateva orase antice, cel mai impresionant a fost orasul Efes, un loc pe unde au trecut si Sfantul ap. Ioan cu Sfanta Fecioara. Am fost in casa unde a trait ultimii ani Sfanta Fecioara, am admirat ruinele a 2 dintre cele 7 minuni ale lumii antice.
    Am vazut si vechiul palat al sultanilor, si ce am vazut acolo ma impresionat si ma facut sa constientizez cat de perversa era lumea pe atunci, cum era plina de tradatori, in care fratii se ucideau intre ei preventiv, o epoca in care doar viata proprie avea valoare, am vazut si simtit urme ale unor mari sfinti pe acest pamant.
    Am vazut si vechea sabie a lui Stefan cel Mare, un obiect cu o puternica incarcatura spirituala pe care turcii nu vor sa il inapoieze cu toate ca nu si-au respectat promisiunea data in fata lui Stefan, ca daca vor primi acea sabie nu vor mai ataca niciodata Moldova.
    Ma marcat neplacut firea turcilor, care incearca tot timpul sa te pacaleasca.
    Pentru mine a fost acest concediu o experienta colosala.
    si italienii incearca sa te pacaleasca
    diferenta dintre ei si turcii este ca turcul este mai direct mai pe fata
    italianul este foarte smecher si chiar nu poti dovedi ca intentioneaza sa te pacaleasca sau ca pana l aurma chiar te a pacalit.. este foarte simplu pt ei de facut asta...
    dar toate sunt sabloane pana la urma care nu au nimic cu spiritualitatea domnule
    foarte multi occidentali se duc in turcia si in italia dar le este frica sa vina in romnaia.. de ce? va rog sa fiti rezonabil si sa nu imi raspunde ti ca suntem victima unor defaimari ca acest popor este minunat
    cat de frumos se comporta romanii intre ei, a ti vazut cata violenta este in romania nici la paris cu atatia nord africani musulmanii nu este atata mafie ca in romania

Data inscrierii
    septembrie 2007
    Posturi
    7

Smile Re: Calatorind prin Turcia

Citat Citat din savanah Vezi post
    Felicitari pentru concediu!
    Turcii musulmani arata o intoleranta fanatica fata de celelalte culte, dar mai ales fata de crestini. Ne accepta in fata moscheilor pentru ca aducem bani la bugetul tarii (turismul fiind una din cele mai profitabile industrii ale Turciei), dar daca ar fi dupa ei ne-ar da fiecaruie cite o geanta cu dinamita si ar aprinde cu placere fitilul....
    Neplacut a fost sa vad biserica Sf. Sofia transformata in moschee. Rugaciunea muezinului in locul clopotelor!! Extrem de neplacut...
    Turcii ortodoxi (cam 2000 de suflete in tot Istanbulul, oras care are cam 11 milioane de locuitori) sunt extrem de credinciosi desi sufera in marea aceea de islamisti. Cunoscuti de ai nostri trebuie sa mearga in capatul celalalt de oras ca sa fie primiti intr-o brutarie sa isi poata cumpara piine. Dar in fiecare an, in Saptamina Mare pleaca la Ierusalim. Acolo se "scalda in credinta", cum spun ei, dupa un an de vorbe urite auzite acasa.
    In timpul ramadamului, tu (turist european care nu stii regulile lor) mai circuli prin magazine, mai intrebi de una de alta... Daca dai peste un comerciant turc batrin, care isi are pravalia inspre Bosfor (spre malul asiatic), primesti o tacere pe care nu stii sa o interpretezi. Daca are un ucenic tinar iti mai spune acela ca e ramadam, altfel... I-am intrebat intr-o seara, de ce nu inchid magazinele daca tot trebuie sa tina acel post total. Mi-a raspuns mosul turc: ca sa vad pina unde duce necredinta voastra! veniti si ma deranjati in tara mea si in casa mea!!

M-am gindit atunci cit de toleranti suntem noi, crestinii, chiar daca avem oarecare talent in a ne plinge de semenii nostri....

Ah, si sa nu uit. Oprim masina la un semna al politiei. Cind deschid usa, politistul vede jos, linga piciorul meu pachetul cu mincare pe care ne pregateam sa il desfacem in urmatoarea parcare. In punga si o felie de piine pe linga toate celelalte. A incepu sa ma ocarasca (au un sunet bolovanos al limbii): piinea e trup sfint, de ce o batjocoresc si o dau pe jos. Ii explic ca de fapt e mincarea mea si nu e aruncata ci doar tinuta la umbra pentru ca pe bancheta bate soarele.
    Dadusem peste unul din putinii politisti ortodoxi din Istanbul.
    Si iarasi m-am gindit cita piine e aruncata pe jos, la noi....
    Turcia e plina de rele si de bune ca oricare loc de pe Pamint. Atit doar ca are un alt zgomot, o alta lumina, alte mirosuri (la ei sta gunoiul adunat linga stilpii de lumina, in gramezi mari..) si cu totul alte conceptii de viata decit cele in care am crescut noi.

haideti sa nu fim patetici am gasit pe altii mai jegosi decat noi si mai primitivi decat noi
    lololllololololololololollllllllllllllllllllllllll olololololololollllllllllllllllloooooooooooooollll

Data inscrierii
    septembrie 2007
    Posturi
    7

Citat Citat din savanah Vezi post
    Da, posibil. Nu am avut ocazia sa discut mult decit cu aceasta familie de turci ortodoxi (Ozdemir se numesc, iar cei trei baieti ai lor se numesc Toma, Avram si Isaac). Mi-a placut de ei, mi-a placut optimismul lor in ciuda luptei pe care o duc pentru credinta lor (e o lupta surda, permanenta...), dar tot turci ramin. Au aceasta tendinta de a ciupi cite ceva de peste tot, asa cum spuneai si tu, femeile sunt defavorizate in societate, murdaria si inghesuiala sunt la ele acasa (nu ca ar fi numai la ei, dar....).
    Pe de alta parte nu am avut niciodata ocazia sa stau mai mult de vorba cu o familie musulmana. Nu au acceptat chestia asta, desi fiica lor (avea 24 de ani) ar fi fost deschisa spre o discutie. Tatal i-a interzis categoric si am ramas la nivelul de discutii de afaceri.
    Deci e posibil sa aiba credinta ca un motiv pentru burzuluiala lor permanenta si de fapt banul sa fie singurul lor crez.
    mai degraba in romania va propun ceva ca sa fim mai onesti de ce nu dati crucea jos si pune ti simbolul euro sau dolar
    asa am fi mai onesti decat turciii
    oamenii buni chiar nu intelegeti e patetic am gasit unii mai hoti decat noi si ne comparam cu inferiorul.ducetiva in suedia unde o simpla cafea costa cat 30 de pachete de cafea in turcia si atunci sa imi spuneti unde este hotia
    tot omul incearca sa traiasca mai bine, daca sistemul ar fi cel din suedia omul ala nu ar mai incerca sa "ciupeasca"cum spune ti dumneavostara
    fa curat in gradina ta ca e mai bine
    rahatul tau pute mai tare decat rahatul vecinului turc

Data inscrierii
    septembrie 2007
    Posturi
    7

Citat Citat din cris Vezi post
    Biserica Sf Sofia este ridicata de o femeie si este dedicata intelepciunii care apare asa des in biblie si asa rar la oameni.
    Eu cred ca indiferent de ce cult ar apartine Sofia ,sensul initial s-a pierdut deja.

Frecusurile dintre musulmani si crestini au radacini vechi in vremea cruciadelor si a "expeditiilor" crestine care au dus la masacrarea a mii de musulmani .
    Este o relatie karmica.
    Este posibil si azi multi musulmani sa creada ca acesti crestini ar veni sa-i omoare din nou.E pacat mare ce s-a-ntamplat in numele iubirii ,desigur.
    Nu stiu cati crestini ar spune o rugaciune ptr sufletele musulmanilor ucisi degeaba ,sau ale amerindienilor ,sau ale catharilor,sau ale tuturor" vrajitoarelor " si las lista deschisa.
    in sfarsit un mesaj intelept
    multumim ca existati printre noi

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Mio Petre, imi place mottoul tau: ma iubesc .Este extraordinar .Poti iubi si pe altii daca te iubesti pe tine.

Altfel spus ,eu nu am fost in lumea musulmana sau persana ,dar i-am ascultat pe altii .Am cunoscut si musulmani destui.
    As merge in Siria,Tunisia ,Etiopia pe urmele intelepciunii primare .
    Cam atat ,musulmanii totusi au dreptate sa fuga de crestini.I-au ucis ,asta e adevarul.

Camelia Avatar
    Camelia este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Citat Citat din morosanul Vezi post
    Aveti perfecta dreptate,aceiasi este si parerea mea la calitatea umana turceasca dar la capitolul asezamintelor istorice,la modul de a le pune in valoare, cu parere de rau o spun,ne sunt superiori.
    sa speram ca ... noua ministra a turismului va sti sa faca mai bine marketing cultural si de turism, deci al serviciilor
    "Capul plecat sabia nu-l taie, dar nici soarele nu-l vede!" - proverb romanesc

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Subiecte Similare

1. OZN-uri fimlate in turcia
    De Catalin in forum Paranormal
    Replici: 1
    Ultimul post: 12 mai 2009, 22:14

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •