Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate de la 31 la 45 din 49

Subiect: Unde se duc sufletele copiilor pierduti prin avort spontan

alinutza109 este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2010
    Posturi
    15

Implicit Re: Unde se duc sufletele copiilor pierduti prin avort spontan

Buna,in primul rand e o mare diferenta intre copil avortat spontat si copil avortat voit.Ce a zis parintele CLEOPA ILIE azis un mare adevar, a fost un mare stalp am bisericii ortodoxe romane si crede-ma ca stie ce vb.Pe pagina
    http://www.crestinortodox.ro/comunit...p?group_id=161
    gasesti mai multe informatii cu privire la intrebarea de mai sus.Doamne Ajuta!

Etienne Avatar
    Etienne este offline I.E. Copacel roditor
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

eu nu contest inaltimea cuiva, Doamne fere'.
    Mi-am pus flori la palarie,
    Mi-am pus flori, mi-am pus margele
    Sa se uite cu mandrie ...
    ...Puiu la ele!

Data inscrierii
    ianuarie 2010
    Posturi
    15

Sfântul Ioan Gură de Aur spunea că la Judecată oamenii nu vor fi întrebați de păcatele pe care le au făcut fiind biruiți de fire: nici de beție, nici de curvie, dar vor fi întrebați de ce nu au arătat dragoste. Și prorocii au avut căderi – cum a fost David, care a violat, neputând rezista în fața frumuseții Virsaviei -, dar și le au asumat. Nu a naște un copil este păcat, ci a te folosi de o femeie pentru pofta ta. Dar poate că și această plăcere devine păcat de moarte abia de atunci de când apare gândul de a opri zămislirea care o urmează. Apostolul Pavel spunea că femeia se mântuiește prin nașterea de fii, dar astăzi credem că oricine își asumă să nască pe cel ce s-a zămislit în urma unei iubiri permise sau nepermise ar putea să se mântuiască de păcatul său. Oamenii avortează și după aceea vin la biserică să-și ia canon de ispășire, neînțelegând că nu este un alt canon mai bun pentru păcatul trupesc decât acela pe care Însuși Dumnezeu l-a rânduit, adică nașterea de fii, cu tot ce presupune ea.

Izvorul vieții este Hristos. Nimic din ceea ce este nu s-a făcut fără El. Sfântul Macarie Egipteanul vorbea în omiliile sale despre nemăsurata iubire a lui Dumnezeu față de făptura Sa. Anume că Dumnezeu, în puritatea și atotputernicia Sa plină de lumină, nu se îngrețoșează niciodată de om, că El trimite pe Duhul Său cel Sfânt chiar și acolo unde doi desfrânați săvârșesc păcatul și se atinge de trupurile lor pentru a da naștere unei noi vieți. Nimeni nu poate zămisli fără Duhul Sfânt. De ce unii oameni drepți nu pot avea copii și de ce păcătoșii zămislesc și avortează? Nu știm. Știm numai că oricine se naște pe lume se naște de la Dumnezeu și pentru Dumnezeu. Oricine s-a opus lui Dumnezeu și și a omorât copiii pentru a și face o viață mai lipsită de griji a ajuns mai devreme sau mai târziu să-și ruineze viața. Acestea sunt familiile care divorțează, în care mor copiii în accidente sau înecați, aceștia sunt bătrânii pe care nu-i mai cercetează propriii copii.

Lumea este fiecare om care trăiește și ea capătă sens doar în fața omului care o contemplă și o împlinește prin sine însuși. Privit în adâncime, privit cu dragoste, nu este nici un om care n-ar fi trebuit să se nască. Și când zic asta mă gândesc în primul rând la mine și la tine. Și cine oare a hotărât pentru noi dacă a trebuit să fim sau să nu fim în această lume? Încă de când eram copil mă surprindeam de multe ori că cercetez oameni necunoscuți, încercând să-i ghicesc cine sunt și mai ales ce simt ei în inimile lor. Mă gândeam cum ar fi fost dacă ei nu ar fi fost pe lume, ce ar fi putut fi în locul acelei clipe în care eu i-am privit și m-am gândit la ei? Până acum rămân la convingerea că fiecare om simte ceva profund în inima sa și ceea ce simte este, pentru el, cel mai important lucru, este ceea ce dă sens vieții lui.

Oricine iubește trebuie să iubească până la capăt și să-și asume tot ceea ce îi scoate înainte dragostea.

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Interesant ar fi sa lasam deoparte copy-paste-ul si sa emitem propriile noastre ipoteze.
    ...Puiu la ele!

Data inscrierii
    ianuarie 2010
    Posturi
    15

Invataturile Sfintilor Parinti sunt uneori mult mai folositoare decat o mie de cuvinte de ale mele.Doamne Ajuta!

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Citat Citat din alinutza109 Vezi post
    Invataturile Sfintilor Parinti sunt uneori mult mai folositoare decat o mie de cuvinte de ale mele.Doamne Ajuta!
    daca poti sa le aplici, sigur ca sunt folositoare.
    daca doar le copiezi, nu ajuta cu nimic, pentru ca cine are nevoie de ceva anume, cauta si gaseste.cel putin asa a spus Mantuitorul.
    ...Puiu la ele!

epreatarziu este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2010
    Posturi
    2

Dar unde s-a dus sufletul bebelusului meu care l-am avortat la cerere?Aveam 7 saptamani cand l-am omorat,nu stiam ca e deja format,ca are inima,ca l-a durut,am ascultat de sfaturile cretine celor din jur:"Nu conteaza nimica,e doar un ghem,nu are suflet,nu exista,nu stie nimica,nu are suflet!"Acuma toti care mi-au zis sa nu-l tin pleaca capul jos si nu mai zic nimica,ce sa mai zic de cel mai bun ginecolog din oras,ala nici atata,omul si-a luat banii si a trecut direct la treaba,halal anestezie mi-a facut ca am vazut,am simtit tot,macar dc. ma adormea sa nu simt nimica.Acuma ma intreb mereu unde e,il doare,i este frig,frica,ma uraste?Eu niciodata nu am crezut in D-zeu.,de mica am crezut in reancarnare ca mi se parea mai logic asa,acum nu mai stiu nimica...

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Acel suflet nu te uraste, chiar te iubeste, nu uita sa iubesti si tu si sa dai viat aunui copil si va fi bine
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din epreatarziu Vezi post
    ...nu stiam ca e deja format,ca are inima,ca l-a durut,am ascultat de sfaturile cretine celor din jur.... Acuma toti care mi-au zis sa nu-l tin pleaca capul jos si nu mai zic nimica,ce sa mai zic de cel mai bun ginecolog din oras,ala nici atata,omul si-a luat banii si a trecut direct la treaba,halal anestezie mi-a facut ca am vazut,am simtit tot,macar dc. ma adormea sa nu simt nimica...
    Dar despre bulversarea pe care ati avut-o cand ati aflat ca sunteti insarcinata de ce nu spuneti nimic? Daca erati pregatita sa deveniti mama atunci sfaturile pe care acum, privind retrospectiv numai dintr-un singur de vedere, le considerati cretine, n-ar fi avut nici un efect.
    Nu sunteti singura care nu se protejeaza, nu sunteti singura care nu stie despre ce se intampla in trupul ei. Puteti sa luati ceea ce ati simtit, atat fizic cat si afectiv ca pe un avertisment spre responsabilitate fata de dumneavoastra in primul rand. Aveti posibilitatea sa va informati si sa gasiti cam tot ceea ce trebuie sa stiti aici:
    http://www.sarcina-nasterea.ro/

Asa ca, dupa ce treceti de etapa aceasta, va rog frumos sa va documentati temeinic, pentru ca atunci cand veti fi pregatita sa deveniti mama sa o faceti in cunostinta de cauza si cat se poate de bine, fara sperieturi, frici neintemeiate si evenimente nedorite. Asta pentru dumneavoastra si pentru sufletele care vor dori sa vina prin dumneavoastra in lumea aceasta.

epreatarziu este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2010
    Posturi
    2

VitaminaC este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2009
    Posturi
    15

Implicit Unde se duc sufletele copiilor pierduti prin avort spontan

Citat Citat din Catalin Vezi post
    Fiecare suflet dupa deces ajunge acolo unde merita conform ceea ce a facut de cand a fost creat pana in acel moment, aceasi regula se aplica si pentru sufletele copiilor care decedeaza in urma unui avort spontan, ei se intorc acolo de unde au venit in momentul conceptiei si asteapta alti parinti mai potriviti pentru destinul si evolutia lor si vin din nou la conceptie.

Important pentru tine este sa te concetrezi pentru viitor, fii sigura ca acel suflet este bine acolo unde este, incearca sa pui ordine in viata ta si a sotului tau ca sa nu mai pierzi si alta sarcina, si daca Dumnezeu crede ca este bine poate ca acelasi copil se va naste prin tine
    Eu am pierdut un copil imediat dupa nasterea lui, la 3 zile. Au trecut 11 ani de atunci. Din cate stiu eu, ei ne aleg pe noi, acele mici suflete aleg parintii. Iar dvs vorbiti de "parinti potriviti". De ce anume s-a nascut daca noi eram cei nepotriviti?
    Am intrebari de pus, raspunsuri de dat, ganduri de ascuns, oameni de uitat!

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Poate sa nascut pentru a va ajuta sa intelegeti ceva, in mod cert dupa acea experienta dureroasa viata dumneavoastra sa schimbat, modul de a percepe viata si moartea sa schimbat si el, sa nascut in familia dumneavoastra pentru ca si el si dumneavoastra aveati nevoie de ceea ce sa intamplat.
    Mai poate fi si alt caz, acela cand dupa momentul nasterii sau cu putin timp inainte ati luat hotarari radicalem hotarari ce au facut imposibila realizarea misiunii sale
    Pot fi multe cauze dar cum nu sunt un atot stiitor, nu stiu care este motivul in cazul dumneavoastra, doar am formulat cateva idei
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

nicoleta26pui este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    septembrie 2010
    Posturi
    1

Buna ziua prieteni buni,permiteti-mi sa-mi afisez si eu propria experienta.
    La frageda varsta de 17 ani jumate am pierdut o sarcina de 7(sapte)luni=nu cu vointa mea,ci a doctorilor care insistau aproape doua luni de zile, ca e copilul mort in pantecele mele si ca nu mai e nici o sansa...Chiar in ultima clipa m-au mintit ca vor face un control de rutina,sa vada cum merge sarcina...Tin minte si acum ultima zbatere in pantecele mele,tin minte injectiile pe care mi le-au facut,tin minte cum mi-au rupt apa, caci m-am speriat nestiind ce mi se intampla.tin minte ca scoteau ceva din mine(bucati=zicea doctorul cu sora medicala,cea care ma mangaia pe burta),tin minte ca m-am trezit singura pe masa de ginecologie,dar nu mai tin minte cand a plecat doctorul si de ce a plecat...
    Am aflat la scurt timp ca erau gemeni dar nu am aflat niciodata daca intradevar i-am pierdut sau nu!Au trecut aproape 19 ani de atunci ,iar eu nu mi-am luat niciodata gandul de la ingerasii mei.Doar bunul Dumnezeu stie cat de mult mi-as dori sa fie in viata,chiar daca viata a fost asa cruda cu mine,macar "EI" INGERASII MEI" aveau dreptul la viata...
    Acum eu ce sa cred?
    Unde sunt ingerasii mei?
    Ori daca sunt in viata asa cum eu sper intotdeauna,cum pot afla despre ei?
    Ce pot face pentru ei?....
    Ma doare in fiecare zi gandul ca i-am pierdut,dar sincer nu poate nimeni sa-mi aline durerea...

vodalau2004 este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    79

Este cel mai groaznic cosmar de care am auzit vreodata. Parca cineva vroia sa se razbune pe tine si vroia ca sa nu ai acei copilasi. Doctor criminal! Ma incearca sentimentul ca a fost platit doctorul ca sa nu-i aduci vi pe lume pe copii, fusese platit gras ca iti faca avort. Cine ar avea acel interes?
    Dar am aflat de la cineva ca preoti iti recomanda ca sa infiezi alti gemeni in locul celor care nu mai sunt. Vezi ca sunt calugari cu cuget adanc prin manastiri, intreaba si tu pe cei ce-i sti mai bine unde sa mergi si pe cine sa cauti.
    Eu nu sunt preot asa ca nu pot da sfat. Dar poti afla de la ei ce sa intamplat atunci, cine a fost adevaratul vinovat, si iti poate spune ce sa faci pe viitor.

iordachescu_constantin este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    septembrie 2010
    Posturi
    3

Am citit cu mare mirare comentariile voastre! Parerea mea e ca sunt foarte departe de adevar. Marea majoritate a d-voastra credeti in reincarnare ceea ce nu este adevarat, e o mare aberatie a mintii umane. Omul a cautat din totdeauna sa isi justifice paimile si neputintele lui sufletesti si intelectuale. Astfel, el si-a dezvoltat un cult in functie de starile lui patimase si in functie de cum vedea el lucrurile mai bine sau mai prost. Unii oameni intr-adevar au fost luminati de Dumnezeu pt ca au trait o viata comform randuielilor divine. Ei au ajuns sfinti si au sfinte moaste si icoane facatoare de minuni. Harul dumnezeiesc i-a facut facatori de minuni pt ca Dumnezeu lucra prin ei. Ori Dumnezeu si nici acesti oameni sfinti nu au propovaduit nicaieri reincarnarea!!!! Ei au propovaduit invierea mortilor, intoarcerea la Dumnezeu si rasplata vesnica pt ce ai facut in viata ta!!! Daca tot ziceti ca sunteti crestini si credeti si in reincarnare, spuneti-mi mie, la invierea cea de obste cu care trup veti invia din cele multe pe care le-ati avut????? Cu care? Cu toate? Nu se poate! Pai asta a zis Dumnezeu ca si trupul trebuie sa se bucure sau sa se chinuiasca cu trupul in care a lucrat virtutile sau patimile, pacatele.

In privinta copiilor avortati sau din avort spontan va invit pe toti sa cautati si sa cititi cartea Sf. Nifon al Constantianei si cartea Pr. Arsenie Boca Copii in lanturi. Conform sfintilor parinti acestia nu se duc nici in iad nici in rai deoarce nu au apucat sa isi manifeste vointa nici inspre Dumnezeu nici inspre diavol. La sfarsitul veacurilor vor fi si ei mantuiti din mila lui Dumnezeu dar vor astepta acea zi, nu se vor reincarna.

Cei care cred in reincarnare cred asa pt ca sa isi usureze constiinta de multele rele adunate. Oameni buni descoperiti si voi spovedania pt curatirea constiintei si a sufletului. Pacatul acesta al credintei in reincarnare e foarte grav, si ca sa intelegeti cat de grav e, aflati ca e opritor de la impartasanie! Ori Hristos a zis: Un Domn, o Credinta, un Botez!!!! Nu crede fiecare dupa cum il duce capul! Hristos ne-a lasat o sfanta Biserica ca sa ne calauzeasca pasii spre mantuire. Cei care au facut-o duc cum au crezut ei, au dat in erezie, au pierdut mantuirea. Urmarea: astazi avem miliaone de grupari religioase. Iar cele mai multe din ele s-au desprin din biserica catolica. Prea putine mult prea putine, daca le numeri pe degete, din biserica ortodoxa. Cred ca spune mult treaba asta.

Ultima editare de lovelife : 23 sep 2010 la 00:42

Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Carti pt dezvoltarea sufleteasca si spirituala a copiilor nostri
    De AlinaC in forum Familia: copii, parinti, bunici
    Replici: 10
    Ultimul post: 28 mar 2009, 17:00
  2. Sarcina pierduta sau avort
    De Etienne in forum Despre sarcina
    Replici: 46
    Ultimul post: 16 iun 2008, 11:19
  3. Romania vazuta cu ochii copiilor