Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 15 din 20

Subiect: Sarcina pierduta in luna 8

Etienne Avatar
    Etienne este offline I.E. Copacel roditor
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit Sarcina pierduta in luna 8

Avort facut la cerere sau spontan, pana la urma tot act savrasit este.Dar cum se poate "remedia" intr-un fel lucrul asta? Cum poti "spala" pacatul?

Te spovedesti, faci canonul dat de preot si, intre timp fapte bune.

Se spune ca pt. fiecare copil avortat e bine sa botezi 1-3 copii, sa ii ajuti cu "pomeni". Eventual sa citesti Acatistul pt. omorarea de prunci.

In afara de toate astea, ce mai trebuie/poate fi facut? Sa te rogi ca Bunul Dumnezeu sa te lumineze si sa iti scoata in cale toate acele situatii in care sa poti face acele fapte bune harazite de El pt ca tu sa ispasesti "pedeapsa"?
    Mi-am pus flori la palarie,
    Mi-am pus flori, mi-am pus margele
    Sa se uite cu mandrie ...
    ...Puiu la ele!

Floare_de_coltz este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    81

Implicit

Citat Citat din Etienne Vezi post
    Avort facut la cerere sau spontan, pana la urma tot act savrasit este.Dar cum se poate "remedia" intr-un fel lucrul asta? Cum poti "spala" pacatul?
    Sunt doua aspecte diferite.Desi au acelasi efect, exista doua cauze diferite.In cazul avortului facut la cerere suntem direct raspunzatoare si vinovate in acelasi timp, alegand aceasta varianta, iar in cazul avortului spontan deja nu mai suntem noi cele care am ales...cel putin acum si aici..Parerea mea este ca putem vorbi de pacat doar in primul caz..

Te spovedesti, faci canonul dat de preot si, intre timp fapte bune.

Se spune ca pt. fiecare copil avortat e bine sa botezi 1-3 copii, sa ii ajuti cu "pomeni". Eventual sa citesti Acatistul pt. omorarea de prunci.

In afara de toate astea, ce mai trebuie/poate fi facut? Sa te rogi ca Bunul Dumnezeu sa te lumineze si sa iti scoata in cale toate acele situatii in care sa poti face acele fapte bune harazite de El pt ca tu sa ispasesti "pedeapsa"?
    Ai punctat super bine.Doar ca eu cred ca trebuie sa facem toate aceste lucruri nu simtind ca executam o pedeapsa,ca suntem osandite, ci cu bucurie,cainta si smerenie.Cu bucurie in suflet pentru ca facem lucruri care ne stau in putintza si care ne spala pacatul (regleaza karma), cu cainta pentru ca acceptand sa facem aceste lucruri inseamna ca am constientizat pacatul si ne caim, nerepetandu-l si cu smerenie pentru ca smerenia e cea mai placuta Domnului si arata acceptarea,supunerea noastra totala si neconditionata in fatza Divinitatii.
    Ultima editare de Catalin : 29 iun 2008 la 19:59

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit Re: Sarcina pierduta sau avort

Citat Citat din Floare_de_coltz Vezi post
    ... eu cred ca trebuie sa facem toate aceste lucruri nu simtind ca executam o pedeapsa,ca suntem osandite, ci cu bucurie,cainta si smerenie.
    Din moment ce ai gresit, clar trebuie rascumparata intr-un fel greseala. Si, cum nici o greseala nu se poate remedia printr-un lucru banal, care vine de la sine, ci prin efort de vointa si prin jertfa, fie ea oricat de mica, atunci cred ca kiar se pune problema de pedeapsa sau de ...osandire sa zicem. Dar...sa nu ne impiedicam de cuvinte si sa nu uitam ca fiecare are propriul lui mod de a vedea lucrurile, de a le trai, de a le simti, de a le exprima.Pana si aceleasi cuvinte puse intr-o alta ordine pot particulariza si diferentia doua persoane.

Cat despre bucurie, nu prea vad cum poti simti bucurie la gandul ca ai pacatuit. Poate simti o bucurie palida la gandul ca in sfarsit, ai constientizat pacatul savarsit, dar si aceasta bucurie, in cazul meu, ca doar ne exprimam in nume propriu nu pt o colectivitate intreaga, nu ar fi o bucurie adanca. Ce bucurie sa simt la gandul savarsirii unui pacat? Ce bucurie poti simti ca ai teme de facut cand acolo afara se aud prietenii tai cum rad si se joaca?

Cainta...pai, daca deja ai constientizat pacatul si il regreti, din moment ce vrei sa-l indrepti, este de la sine inteles ca te si caiesti.Nu trebuie sa te bati cu pumnul in piept ca te caiesti, sau sa te dai cu capul de pereti sau sa bolduiesti intr-un text faptul ca te caiesti. O simti si atat.

Smerenie...felicitari celor ce o cunosc si o cultiva cu sarguinta! Pt.mine acest cuvant este atat de pur si inaltator...

Stii, Floare de colt, e atat de usor sa stai pe marginea propriului bazin si sa emiti ipoteze ideale. Eu una stiu ca este usor, pt ca adesea am fost in situatia de "sfatuitor", de "atotstiutor", doar ca...intre timp mai mi-au cazut penele de la atata impaunare. De ce spun asata? Pt ca unele sfaturi prea "sfatoase" si nelaobiectul intrebarii ori sunt inutile, ori incomodeaza, ori raman cuvinte goale, rotunde si fara sens.Kiar daca esenta poate fi buna, felul in care e comunicata o denatureaza .
    ...Puiu la ele!

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Sunt doua aspecte diferite.Desi au acelasi efect, exista doua cauze diferite.In cazul avortului facut la cerere suntem direct raspunzatoare si vinovate in acelasi timp, alegand aceasta varianta, iar in cazul avortului spontan deja nu mai suntem noi cele care am ales...cel putin acum si aici..Parerea mea este ca putem vorbi de pacat doar in primul caz..
    Parerea mea este ca e pacat si intr-un caz si in altul.Despre avortul la cerere nu mai vorbim, ca e lesne de inteles ca e pacat si basta.

Dar in cazul unei pierderi de sarcina, tot cei doi implicati in conceptie sunt vinovati.Pierderea de sarcina nu vine pe un teren imaculat, lipsit de pacat.Ori, pt "murdaria" deja existenta parintii sunt vinovati. Vinovati ca inainte de conceptie nu s-au rugat pt.sufletul ce va veni, vinovati ca inainte de conceptie nu au depus eforturi sustinute de a constientiza pacatele si de a le indrepta, vinovati si punct. O pierdere de sarcina nu vine degeaba. Adica tu stai cuminte si Dumnezeu te 'altoieste' cu un prunc oprit in evolutie.Uite-asa, ca cica vrea sa te invete o lectie pe care nu o meriti, dimpotriva, El, in maretia Sa, iti da pe merit.Ori, daca asta meriti, o lovitura, inseamna ca altadata si tu, la randul tau ai lovit.

Ca ne place sau nu sa credem, orice ne provoaca suferinta este o plata pt ce am facut altadata noi sau cei apropiati noua.Ca doar pacatul se propaga cel mai "bine" in familie, din neam in neam, din om in om.

As aprecia foarte mult daca nu mi s-ar mai rastalmaci cuvintele la orice post.
    ...Puiu la ele!

Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    81

Hai Etienne ca imi starnesti rasul deja...Esti atat de crispata si convulsiva si nu rezonezi deloc pe frecvente inalte...Nu reusesti nicicum sa decriptezi esentza..Mai mult, sa stii ca tot impanata(impaiata?) ai ramas, ca nu accepti decat informatiile pe care le ai tu,desi sunt eronate deseori...Reactionezi ca o persoana extrem de frustrata si complexata...So.. dupa ce o sa imi dai replay-ul "meritat" cu injuraturile de rigoare pictate cat poti tu de decent si "inocent" cu insertii rosii, hai sa ne facem ca ploua cand ne vedem posturile...vorba cantecului ...primavara ploua/turturelele se oua...)

gabiotha este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    4

Implicit Sarcina pierduta in luna 8

Buna la toata lumea! Astazi am dat peste acest forum si fara sa stau pe ganduri m-am inregistrat pentru ca vreau sa ma ajutati sa gasesc explicatii la tot ce mi s-a intamplat pana acum si anume am trait 2 momente groaznice in viata mea : 1. mi - am pierdut fratele( unicul meu frate ,avea 26 de ani) apoi 2. am pierdut cel mai dorit copilas de pe acest pamant eram insarcinata in luna a VIII-a. Acum as vrea sa va intreb pe voi de ce eu ? De ce fratele meu ? De ce copilasul meu? Cat poate un om sa sufere si suferinta de ce nu dispare din suflet nici dupa o lunga perioada , de ce persista ?

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Citat Citat din gabiotha Vezi post
    ...de ce nu dispare din suflet nici dupa o lunga perioada , de ce persista ?
    Bine ai venit!

Cred ca durerea provocata de o anumita suferinta dispare abia dupa ce am inteles DE CE suferim. Si suferim pt.ca pacatuim.Pana cand nu intelegem cauza suferintelor, ce anume a provocat-o, ne vom inteba de multe ori "de ce". Pt. ca meritam tot ceaa ce ni se da. Sau spus altfel: Dumnezeu nu ne da mai mult decat putem duce si nu ne da pe nemerit.

Oamenii simpli iau totul ca venind din partea lui Dumnezeu. Sub pavaza "asa a vrut Dumnezeu sa se intample" merg mai departe si, cu timpul uitarea mai sterge din durere. Dar nu elimina cauza.
    ...Puiu la ele!

Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    4

Bine ai venit!

Cred ca durerea provocata de o anumita suferinta dispare abia dupa ce am inteles DE CE suferim. Si suferim pt.ca pacatuim.Pana cand nu intelegem cauza suferintelor, ce anume a provocat-o, ne vom inteba de multe ori "de ce". Pt. ca meritam tot ceaa ce ni se da. Sau spus altfel: Dumnezeu nu ne da mai mult decat putem duce si nu ne da pe nemerit.

Oamenii simpli iau totul ca venind din partea lui Dumnezeu. Sub pavaza "asa a vrut Dumnezeu sa se intample" merg mai departe si, cu timpul uitarea mai sterge din durere. Dar nu elimina cauza.
    Multumesc ptr ,, buna venit!" si pentru postarea ta vis-a-vis de necazul meu , sincer , nu m-ai convins dincontra m-ai facut sa ma simt vinovata ....am vazut ce ai scris si mai sus . Acum vin cu intrebarea , daca vrei sa-mi raspunzi te rog : esti femeie sau barbat ?

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Multumesc ptr ,, buna venit!" si pentru postarea ta vis-a-vis de necazul meu , sincer , nu m-ai convins dincontra m-ai facut sa ma simt vinovata ....am vazut ce ai scris si mai sus . Acum vin cu intrebarea , daca vrei sa-mi raspunzi te rog : esti femeie sau barbat ?
    In primul rand, sunt femeie.
    In al doilea rand, vinovatia pt ceva ce nu stii ca ai facut poate fi simtita ca o povara mult prea mare.Insa, in momentul in care vei intelege cauza suferintelor tale, asa zisa vinovatie se va transforma intr-o parere de rau ca, mai apoi, sa iei masuri dincolo de pareri de rau si sa poti indrepta ceea ce se poate indrepta. Pt. ca intotdeauna exista resurse in noi pt. a ne indrepta greselile.

Nu stiu daca te-am lamurit cumva...Poate mai apar si altii sa te ajute cu o parere, un alt sfat!Cred ca mai mult suport informational si terapeutic ai putea gasi kiar la unul din terapeutii IE pe care ti i-ar putea recomanda Catalin, Lovelife si Ion Furtuna de pe acest forum.

Poate te-ar ajuta sa mergi sa vorbesti cu un preot, intai sa discutati apoi sa te spovedesti, sa-i marturisesti durerea ta si...vezi ce iti recomanda si el.

Numai bine iti doresc si lumina in suflet!
    ...Puiu la ele!

Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    81

Buna la toata lumea! Astazi am dat peste acest forum si fara sa stau pe ganduri m-am inregistrat pentru ca vreau sa ma ajutati sa gasesc explicatii la tot ce mi s-a intamplat pana acum si anume am trait 2 momente groaznice in viata mea : 1. mi - am pierdut fratele( unicul meu frate ,avea 26 de ani) apoi 2. am pierdut cel mai dorit copilas de pe acest pamant eram insarcinata in luna a VIII-a. Acum as vrea sa va intreb pe voi de ce eu ? De ce fratele meu ? De ce copilasul meu? Cat poate un om sa sufere si suferinta de ce nu dispare din suflet nici dupa o lunga perioada , de ce persista ?
    Buna Gabiotha!
    Ceea ce ti s-a intamplat e sfasietor de dureros.Din pacate se intampla tuturor sa aiba pierderi sfasietoare.Chiar si Tatal Ceresc si-a pierdut Unicul Fiu.Sfanta Maica a Domnului privea neputincioasa cum Fiul ei era rastignit pe Cruce.Asta nu inseamna ca Tatal Ceresc sau Maica Domnului au gresit cu ceva,au fost vinovati.Dar stim prea bine ca acest lucru a avut un scop.Nimic nu este intamplator si nici macar o floare nu miroase din intamplare.E firesc si omeneste sa simti durerea.Sa suferi.Indiferent ce teorie ti-ar expune oricine,durerea nu o sterge decat timpul si Dumnezeu,care ne intareste pe toti.Nu trebuie sa-ti mai pui intrebarea "DE CE EU?" Sunt intrebari care ne raman fara raspuns.Singurul lucru pe care cred eu ca trebuie sa-l faci atunci cand durerea doare prea tare, este sa te uiti spre Cer si sa lasi lacrimile sa-ti ude trupul,iar inima sa-ti fie supusa Vointei Divine.Nimeni nu stie DE CE ...Toti dam cu presupusul,care mai de care mai evoluat sau nu...Numai Dumnezeu stie cum le randuieste si de ce o face..Ceea ce trebuie insa sa faci referitor la bebe e SA NU CAZI IN DEZNADEJDE, pt ca aceasta atitudine alunga CREDINTA...Trebuie sa CREZI in continuare,sa speri cu toata fiintza ta si sa lasi in Mainile lui Dumnezeu si a Maicii Domnului visul tau frumos sa-l implineasca..Referitor la fratele tau singurul lucru care poti sa il faci si stiu sigur ca il face fericit e sa te rogi pentru sufletul lui ( Doamne Dumnezeule odihneste sufletul lui .....(numele) intr-un loc unde lumineaza Lumina Fetzei Tale si iarta-i lui toata greselile facute pe acest pamant cu lucrul,cu vorba si cu gandul si spune-i Doamne cat de mult il iubesc), sa ii dai mereu slujbe la biserica si sa te gandesti ca acolo unde e ,este pentru ca a facut voia Domnului.Nici tu,nici el, nici nimeni nu putea opri acest lucru.Stiu cat e de sfasietor,am avut si eu pierderi si stiu cat de neputinciosi suntem in fatza Vointei Divine.
    Ti-as putea expune acum o teorie care spune ca in aceasta existenta putem fi impecabili ,ca tot vom suferi deoarece platim greselile din vietile anterioare.Aceiasi teorie sustine ca noi inainte de a ne incarna, suntem lasati sa ne alegem viata pe care o dorim.Ne alegem inca din planul astral parintii,ne alegem chiar si momentul mortii.Putem alege de asemenea mama doar cateva luni.(acestea sunt avorturile spontane)Toate aceste alegeri le facem cu scopul de a ne spala karma din vietile anterioare.Aceasta teorie am citit-o in carti.Ceea ce am scris in prima parte, e mai presus de carti.Sper sa-ti fie de folos ceva din ce ti-am impartasit.
    Ultima editare de Floare_de_coltz : 26 iun 2008 la 13:41

onixrg Avatar
    onixrg este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    martie 2008
    Posturi
    161

Bună Gabi
    în două posturi ți s-au prezentat cam cele două extreme ale problemei. Iar adevărul este, ca întotdeauna, la mijloc.
    Dar și părerea mea este că doar pe un forum nu știu în ce măsură poți primi niște răspunsuri complete, sau personalizate.
    Din ce oraș ești? Poate ar fi mai indicat să te întâlnești să vorbești cu cineva în persoană.
    În funcție de oraș sigur se va găsi cea mai potrivită persoană pe care să ți-o trimită Dumnezeu prin acest forum să stai de vorbă și să găsiți niște răspunsuri.

Doamne-ajută!
    Oana

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    4

Thumbs up Re: Sarcina pierduta sau avort

Buna !

Vreau sa va multumesc pentru raspuns Floare_de_coltz si onixrg .
    Tin sa ma adresez tie, Floare_de_coltz ceea ce mi-ai scris a fost exact ce asteptam , iti multumesc , m-am simtit bine citind acele randuri.Esti extraordinara!
    Vis-a-vis de intrebarea lui onixrg , unde locuiesc , sunt din Jud. Constanta.
    O zi minunata ...for all !

onixrg Avatar
    onixrg este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    martie 2008
    Posturi
    161

ești din sau poți ajunge în constanța în oraș?
    căci s-ar putea să știu cea mai potrivită persoană cu care să stai de vorbă.
    nu promit nimic, dar o să mă interesez

Doamne-ajută!

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    81

Buna !

Tin sa ma adresez tie, Floare_de_coltz ceea ce mi-ai scris a fost exact ce asteptam , iti multumesc , m-am simtit bine citind acele randuri.Esti extraordinara!
    Iti multumesc pentru apreciere Gabiotha.Si tu esti extraordinara ca ai perceput exact mesajul.Ma bucur din suflet ca te simti mai bine si ca prin mine ai primit raspunsul pe care il cautai.Dumnezeu lucreaza prin oameni pentru oameni si ii multumesc Lui ca ieri pt tine, m-a ales pe mine.Oricand la dispozitia Lui!
    Un weekend minunat!

Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    4

Implicit

Citat Citat din onixrg Vezi post
    ești din sau poți ajunge în constanța în oraș?
    căci s-ar putea să știu cea mai potrivită persoană cu care să stai de vorbă.
    nu promit nimic, dar o să mă interesez

Doamne-ajută!

Iti multumesc pentru aceasta cauza nobila numai ca eu nu cred ca ma pot intalnii cu a cea persoana ... sa spunem ca stau la 15 min de Constanta oras .

Iti multumesc pentru apreciere Gabiotha.Si tu esti extraordinara ca ai perceput exact mesajul.Ma bucur din suflet ca te simti mai bine si ca prin mine ai primit raspunsul pe care il cautai.Dumnezeu lucreaza prin oameni pentru oameni si ii multumesc Lui ca ieri pt tine, m-a ales pe mine.Oricand la dispozitia Lui!
    Un weekend minunat!
    Bravo ! Felicitarile mele pentru felul de a gandii ! Un weekend placut si tie si la toata lumea !
    Ultima editare de Catalin : 29 iun 2008 la 19:59

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. ACUL IN CARUL CU FAN ! (anunturi de o luna)
    De Ion Furtuna in forum BURSA: Vanzari, cumparari, promotii, reclame
    Replici: 1
    Ultimul post: 16 ian 2009, 12:00
  2. Sarcina pierduta sau avort
    De Etienne in forum Despre sarcina
    Replici: 46
    Ultimul post: 16 iun 2008, 11:19

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile