Rezultate de la 1 la 3 din 3

Subiect: Dhammapada

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit Dhammapada

Buddha a zis:

" Mintea precede toate starile mentale.Mintea este conducatorul lor,toate starile mentale sint plamadite din ginduri .Pe cel care vorbeste sau actioneaza cu o minte pura,fericirea il urmeaza asemeni umbrei care nu-l paraseste niciodata."

Comentariu:
    Mintea este atributul suprem divin.Mintea este starea ,metaforic de nefiintare,Mintea nu are aspect sau forma este incognoscibila.
    Mintea divina este anterioara starilor mentale(manifestarilor divina).
    Mintea umana este la fel,la nivel micro, si este un atribut si o reflectare a mintii divine creatoare.
    "Mintea precede"-arata preexistenta,imuabilitatea si nemiscarea.
    La nivel uman,mintea exista pur si simplu ,exista ca sine si exista si manifestarile sale.
    De aceea se vorbeste despre Mintea care creeaza logosul.Mintea creeaza starile mentale numite logos.
    Starile mentale sint plamadite din ginduri- " Divinitatea la creatie si-a azvirlit gindul " sau " saminta" ,iar acestea sint nevazute .
    Totusi,gindul duce la actiune-partea vazuta a gindului nevazut iesit din gazda sa -mintea.
    Mintea pura divina arata constiinta puritatii.
    Omul are mintea ,considerata impura deoarece gindurile mintii sale sint egoiste.
    Divinitatea nu si-a dorit nimic ptr sine,omul doreste in ginduri doar ptr sine.
    Mintea pura este mintea care nu nutreste ginduri de dorinta asemeni nimicniciei.Mintea impura umana doreste ptr sine ptr ca nu stie (sau nu vrea sa stie) ca el,omul este in toate.Omul este oriunde dar nu vrea sa fie.
    Starea de minte care precede gindul arata vointa ,si vointa arata fructul vointei.Este o definire frumoasa a divinitatii,oglindirii in om, si a karmei : ceea ce semeni,aia culegi. Omul a vazut in crearea lumii conflict si s-a gindit si el la razboi.Ziua pare ca se lupta cu noaptea si iarna cu vara,dar conflictul este fals.
    Fericirea in acest citat este pace,desi aceasta pace aparent este conflict.
    Armonia se obtine prin amestec de forte care actioneaza .
    Acesta este chipul reflectat al divinului.Pacea (staticul) intra in actiune(razboi) si obtine armonia(pacea).
    Miscarea este confundata aici ,la nivel uman cu razboiul ,iar diviziunea universului cu razboiul.
    De aceea,in orice miscare ar fi omul,fiecare particica miscatoare din miscarea sa trebuie sa genereze armonie divina.
    D-zeu nu-l paraseste pe om,ci este " umbra sa".Este nemanifestatul banuit.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit Re: Dhammapada

"Pe cel care vorbeste sau actioneaza cu o minte pura,fericirea il urmeaza asemeni umbrei care nu-l paraseste niciodata."

Cel care are mintea asemeni Mintii divine ,divinitatea se manifesta in el.
    Divinitatea emite armonie,iar disarmonia se opune valului divin .
    De aceea rugaciunea unei minti haotice nu gaseste raspuns,iar omul se afunda in neintelegere si cauta si mai mult in afara in loc sa-si faca ordine in casa sa ,mintea.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit Re: Dhammapada

" El m-a insultat ,m-a lovit,m-a infrint,m-a pradat.In cei care nutresc astfel de ginduri,ura nu se va stinge niciodata"

Am sa incep cu avortul.Deoarece ,in subconstient entitatea " expulzata" duce la oboseala constiintei mamei .Sentimentul de vina al mamei predominant in timp ,peste timp,oboseste si de la regret si vina se ajunge la respingere.Se ajunge si la ura.
    Ceea ce era ieri nu exista azi.Azi ,exista iubirea sincera si iertarea.Cine nu trece prin nimic nu poate iubi si ierta decit teoretic.In fapta,vax.
    Astfel,pruncul ajunge sa " insulte,sa infringa,sa prade " pe mama.
    Este un non-sens.Nu faceti asa.Iertati,iertati-va si iubiti sincer,atit.
    Privind dusmanii incarnati,oamenii,acestia nu pot face rau nimanui,este doar o iluzie.
    " El m-a insultat" - cum poate el sa dea foc cerului cu o torta?
    " m-a lovit"-in ce ? in orgoliu?
    " m-a infrint" - nu exista infringere,este o iluzie.
    " m-a pradat"-de ce ? de ceea ce sint? putin probabil. De avere? Care avere,cind am inima din mine cu care pot sa iubesc? Cu inima eu transform muntii,nimeni nu darima muntii.Sa fiu un munte cu inima mea.Pot.Eu atitea pot,ca nimeni nu ma insulta,loveste,infringe,sau prada.
    Eu am inima din mine cu care iubesc .Iar mintea stie.Ea ,stie.

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •