Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 15 din 39

Subiect: Primul copil nascut dintr-un ovul dezvoltat in laborator

cristicarstea este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    decembrie 2006
    Posturi
    295

Implicit Primul copil nascut dintr-un ovul dezvoltat in laborator

Oamenii de stiinta canadieni au anuntat la o conferita pe tema fertilitatii desfasurata in Franta, la Lyon, nasterea primului copil nascut dintr-un ovul dezvoltat in laborator, inainte de a fi inghetat si apoi fertilizat, potrivit The Guardian.

Potrivit cercetatorilor, copilul este o fetita, pe nume Carine, care are aproape un an, este perfect sanatoasa si se dezvolta in conditii normale.

Pana in prezent, nu se stia daca ovulele obtinute astfel pot supravitui dupa ce sunt dezghetate pentru ca apoi sa poata fi fertilizate. Metodele clasice presupuneau dezvoltarea ovulelor in corpul femeilor si abia apoi recoltarea si inghetarea lor, pentru o viitoare fertilizare.

Noua metoda nu le mai obliga pe femei sa-si asume riscul tratamentelor medicamentoase de fertilitate, care pot cauza o boala rara, dar fatala numita sindromul de hiperstimulare ovariana (OHSS). Noua metoda este avantajoasa si pentru ca unele femei nu au timp pentru un astfel de tratamen medicamentos, sau il toleraza greu, cum este cazul celor care fac chimioterapie.

Prin metoda propusa de canadieni se colecteaza ovule imature care se dezvolta in laborator si apoi sunt inghetate pana cand pacientele termina chimioterapia si pot naste in siguranta.

Medicii canadieni au anuntat ca alte trei femei au fost insamantate folosindu-se aceeasi metoda, informeaza NewsIn.

Comentariul meu:
    Ce trist sa faci copii in felul acesta....
    Si ce incalcari grave ale Legilor Divine trebuie sa fi facut ca sa o pateasca asa...
    Mai bine faci terapie cateva luni / poate un an , cu un inforenergetician bun....si faci copilul "the old fashioned way"

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    romani

Etienne Avatar
    Etienne este offline I.E. Copacel roditor
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit Re: Primul copil nascut dintr-un ovul dezvoltat in laborator

Citat Citat din cristicarstea Vezi post
    Noua metoda este avantajoasa si pentru ca unele femei nu au timp pentru un astfel de tratamen medicamentos, sau il toleraza greu, cum este cazul celor care fac chimioterapie.
    Cand faci chimioterapie, ca mama, cum te mai poti gandi sa ai un copil?
    Mi-am pus flori la palarie,
    Mi-am pus flori, mi-am pus margele
    Sa se uite cu mandrie ...
    ...Puiu la ele!

bizfun este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Posturi
    3

orice merge dincolo de firesc pentru mine e o palma trasa divinitatii...

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Citat Citat din bizfun Vezi post
    orice merge dincolo de firesc pentru mine e o palma trasa divinitatii...
    da,dar divinitatii poti doar sa crezi ca i te opui ....pe propria piele,insa.
    divinitatea e mai modesta,buna si iubitoare decat se crede: este cunoscuta doar prin atribute,nu e om.Este totul,unul,intreg in toate.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

mariuskl este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    16

Dincolo de firesc? Noutatea schimba "firescul". Si au fost multe noutati si multe schimbari...

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Orice modalitate de conceptie, daca este lipsita de iubire (pe tot intervalul de la preconceptie la nastere) - este straina de dumnezeu si are continut in ea un dozaj de pacat mai mic sau mai mare in functie de cat de mult lipseste iubirea

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    -

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Citat Citat din Catalin Vezi post
    Orice modalitate de conceptie, daca este lipsita de iubire (pe tot intervalul de la preconceptie la nastere) - este straina de dumnezeu si are continut in ea un dozaj de pacat mai mic sau mai mare in functie de cat de mult lipseste iubirea
    Aproape toata omenirea este asa.

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

si cum spun verseturile din psalmi si? ca ne-am nascut din pacat, pacatul nu este ca iese copilul la nastere prin vagin, ca fecundarea a avut loc in urma unui contact sexual, ci lipsa de iubire. Vaginul si penisul nu sunt organe "murdare spritual" decat ca asa le consideram noi, pentru ca le folosim de multe ori doar pentur propriile satisfactii

-

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Eu sincer n-am citit psalmii mai curand de acum 15 ani.
    Eu nu consider organele sexuale "murdare spiritual " ,asta e o aberatie.
    Alminteri si organele sexuale pot fi "prostituate" ,asa cum mintea si inima sau sufletul sunt prostituate azi .Mai degraba gandurile mintii si ale inimii au ajuns mari "prostituate" ,corpul este doar o imbracaminte care il urmeaza pe om fara vointa proprie.
    Si nu exista nici un pacat ,sau cel putin nu este acesta, al procrearii fizice.
    Isus spune: "veti da socoteala de orice cuvant...", "veti fi judecati cu masura cu care judecati" .
    Un suflet "prostituat" trage dupa sine si corpul ,care nu are nici o vina.Nu organele pacatuiesc ci mintea si sufletul ,constiinta sau lipsa ei ...prostitutia prin minciuna este un pacat.
    Cayce spune ca Isus a fost procreat prin ceea ce se numeste acum "eugenie" ...deci...

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

In psalmi se spunea "nascut din pacat" dar dogmaticii si marii "intelepti" considera ca asta se refera la felul cum se procreeaza si felul cum se naste, procreerea normala este respectarea unei legi-porunci divine, cei care aleg sa nu procreeze poate chiar pacatuiesc

-

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Citat Citat din Catalin Vezi post
    In psalmi se spunea "nascut din pacat" dar dogmaticii si marii "intelepti" considera ca asta se refera la felul cum se procreeaza si felul cum se naste, procreerea normala este respectarea unei legi-porunci divine, cei care aleg sa nu procreeze poate chiar pacatuiesc
    Pai cu dogmaticii si cu marii "intelepti"m-am cam lamurit eu cum sta situatia.
    Cum spunea Isus "orbul care nu stie si nu-l lasa nici pe altul sa stie".
    Hai s-o luam invers,procrearea si povestea asta penibila cu "pacatul" procreearii are la baza o hotarare sau mai multe ale bisericii de demult cand era o crima cumplita si sa ai o pisica .
    Privind popimea, aici e vorba de interes material,popii catolici nici azi nu se insoara ,asta dateaza de pe la 1200 cand popimea strangea averi si le lasa ...copiilor .Odata cu interzicerea casatoriei ,popa lasa averea ...bisericii ,ca doar n-am" pacatuit" sa afirm o clipa ca o lasa saracilor.
    Aceasta poveste a adus foarte multa suferinta oamenilor si aduce si azi.
    Foarte multa suferinta ,frustrare ,vorba lui Osho -aceste energii devin manie ,caci energia nu se pierde,se transforma ,iata de ce calugarii sunt mereu maniosi .
    Evreii candva (si azi la fel) considerau nefiresc sa stea cineva necasatorit si era o onoare si o datorie sa ai copii .Exista si legi care sunt in vigoare si azi privind viata sexuala la evreii casatoriti si mi se par facute fair.

Privind esenienii ,daca vorbim despre Isus ,Cayce aduce in atentia oamenilor altceva: alegerea Mariei dintre 12 domnisoare pure spiritual pentru a procrea( pe Isus) cu Iosif,alt spirit pur spiritual ,probabil ales si el din alti 12 ,este alta poveste ,si nu are legatura cu legea iudaica sau cea a dogmelor de azi ,de ieri ...

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Nu cred ca Sfanta FEcioara a fost aleasa de oameni dintr 12 fecioare, pentru ca nu exista in toata creatia 12 entitati feminine care sa se apropie de calitatile Sf. Fecioare, sa nu uitam ca este cel mai "vechi" sufelt feminin

-

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Nu oamenii au ales dintre 12 fetite pure spiritual,ci D-zeu .Aceasta alegere a avut loc pe treptele templului din Carmel.
    Sexul dintre Maria si Iosef a fost doar ptr a aduce pe lume pe Isus.
    Aici este vorba despre doar despre pedigree carnal,nu confunda aceasta cu spiritualul divinitatii mame.Este vorba despre " trupul -templu" perfect ptr. Isus in care sa coboare Cristos.Isis a pregatit altceva ,spiritul incastrat in materie.(pe vremea acestei manifestari a mamei divine spiritele umane nu voiau sa coboare in materie)
    Acum este vorba de spiritul constient de materie.Spiritul care vine singur fara opuneri ,spiritul constient.
    Studiul reincarnarii sau la momentul respectiv -al reinvierii -este o tema centrala in ascetismul esenian inceput de Ilie.Esenienii il asteptau pe Isus ,in doua persoane: preotescul si laicul Mesia.
    Preotescul este cel esenian ,din corpul Isus.Laicul este celalalt ,Buda care a murit ca si corp si si-a unit entitatea cu preotescul Isus-Zoroastru.
    Ptr mai multa intelegere a termenului,preot esenian este cel mai de jos om din comunitate ,cel care face cele mai grele munci ,este cel care se sacrifica.Preotul esenian este o ' sluga" care spala pe picioare pe cei care au muncit toata ziua.Este ca si Maria din Magdala.
    Un invatator esenian este cel care are cunoastere launtrica -deci cunostere directa de divinitate si ii invata pe ceilalti cum sa devina preoti .
    Acesti preoti esenieni sunt regasiti in gr ca monakhoi,dar cuvintele azi si-au pierdut sacralitatea,este greu de explicat.

Ps: una dintre cele 12 fetite se numea Sofia ,intelepciune,dar ea a decazut ,a confundat intelepciunea cu bunatatea.s-a inselat.

sevta este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    octombrie 2008
    Posturi
    1

Nu stiu, de fiecare data cand ma rog la degetul meu mare de la piciorul stang, imi raspunde planeta Venus. Cred ca se face legatura prost undeva, sau poate e un shaman pe fir, care imi perturba conexiunea, nu stiu ce sa spun, e ca atunci cand am comandat 200 grame de picioare de soparla si am primit in schimb praf de pene de liliac. E chiar strigator la cer (ceea ce si fac de obicei pe luna plina)!

Etienne Avatar
    Etienne este offline I.E. Copacel roditor
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Picioare de soparla? Pene de liliac?
    God...strigator la cer, intr-adevar!
    Mi-am pus flori la palarie,
    Mi-am pus flori, mi-am pus margele
    Sa se uite cu mandrie ...