Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate de la 16 la 30 din 39

Subiect: Primul copil nascut dintr-un ovul dezvoltat in laborator

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit Re: Primul copil nascut dintr-un ovul dezvoltat in laborator

Citat Citat din Etienne Vezi post
    Picioare de soparla? Pene de liliac?
    God...strigator la cer, intr-adevar!
    Da' de ce? Sunt componente pentru vraji!
    Si apoi, conform legii atractiei, daca am pus pe tapet problema cu userii care nu scriu, cei care sunt raman cum au fost dar apar altii care scriu.
    N-o sa fim socati din atata lucru!

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Etienne Avatar
    Etienne este offline I.E. Copacel roditor
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Citat Citat din Ion Furtuna Vezi post
    N-o sa fim socati din atata lucru!
    Socati nu, dar amuzati...avem voie, asa-i ?
    Mi-am pus flori la palarie,
    Mi-am pus flori, mi-am pus margele
    Sa se uite cu mandrie ...
    ...Puiu la ele!

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Citat Citat din Catalin Vezi post
    Orice modalitate de conceptie, daca este lipsita de iubire (pe tot intervalul de la preconceptie la nastere) - este straina de dumnezeu si are continut in ea un dozaj de pacat mai mic sau mai mare in functie de cat de mult lipseste iubirea
    Eu nu am mai intrat demult pe forum...dar nu-i asa.
    Orice conceptie are iubire divina,eu sunt uman conceputa fara iubire umana dinainte de preconceptie pana azi,dar nu straina de nici un zeu ,sunt binecuvantata pe deplin,ce-mi pot dori mai mult decat am inteles si am vazut pana azi?
    Am trait moartea si viata,am ajuns unde multi nici nu CRED macar profund religiosi fiind.Nu-mi ajung zilele sa multumesc ptr ceea ce am trait si am vazut,ce are iubirea dintre un umanoid si altul,cand pruncul se naste dupa arhetip divin,adica inocent?
    Imperecherea fizica este doar un canal ,spiritul care se naste poate fi oricare,s-a abrogat legea celui de al 7 -lea neam ptr constiintele superioare.NU mai este valabila legea lui Moise decat ptr constiintele respective.Isus a spus clar: "cine este mama mea si fratii mei?" (de singe)
    Ei sunt mama mea si fratii mei -si a aratat spre straini,ei care fac voia Tatalui meu.
    S-au amestecat " neamurile",s-a implinit.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Adica este aceeasi iubire intre un viol si contactul sexual dintre 2 indragostiti cu acelasi efect, conceperea unui copil?
    Bineinteles aici am dat 2 extreme, dar cazurile pot fi orinde intre aceste puncte.
    Eu zic ca diferenta este mare si asta se vede mai tarziu in evolutia copilului,
    De exemplu in cazul tau daca parintii tati sar fi iubit mai mult si pe tine te-ar fi iubit mai mult, tu ai fi fost mai minunata decat esti acum, ai fia vut mai putine sechele sufletesti si fi putut iubi mai mult decat iubesti acum, tu ai avut noroc cu ceva ingeri care au luptat vitejeste pentru tine
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Da,este.Un viol poate da un om deosebit si un contact indragostit si spiritual poate da un retardat sau mai rau.Omul inca nu a atins ca umanitate controlul nou-nascutilor.
    Majoritatea aproape avortonilor sunt deosebiti,si nu sunt nascuti din iubire.

Nu te mai deranjez,scuze.
    Realitatea are un apanaj: este unica in manifestare,nu uniformizeaza pretinzand ca unii sunt creatia lui D-zeu din spirit si altii din matreata .
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Caracteristica lui Dumnezeu este iubirea, un suflet nu se poate dezvolta frumos si armonios fara iubire, iubirea este hrana de baza a unui suflet, este acelasi lucru ca si cum ai spune ca fara apa florile se dezvolta la fel de bine ca si atunci cand au apa.
    Si tu ai multe traume si sechele datorate lipsei de iubire

-

mama dana Avatar
    mama dana este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    noiembrie 2008
    Posturi
    79

Dumnezeu e Cel ce da viata...Tot El e Cel ce o ia, fiind darul lui pentru om...Ma intreb, copilul conceput in modul acesta, cui apartine? Cui i-a dat viata, nu? Atunci...omul pare sa aiba putere asupra lui, poate sa-i ia viata, fiindca i-a si dat-o. Daca nu ar fi fost nevoie de iubire, n-ar mai fi creat-o pe Eva...sigur l-ar fi invatat pe Adam cum sa "confectioneze" un copil...Nu cred ca Domnul vrea copii creati de om in serie...Mi-am spus doar parerea. Adevarul il vom sti cand vom fi la Tatal...

Alchimiel este offline USER Bobocel
    Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    455

Adevarat ce spuneti voi...
    dar totusi acel copil s-a nascut... are un suflet care e venit de la Dumnezeu... daca nu vroia sa se nasca asa nu ar fi facut-o... e ceea ce el si-a ales... iar Dumnezeu va avea grija de el...cum stie mai bine...
    caci acel copil are si el aceiasi Scanteie Divina (absolut totul contine Scanteie Divina pana si minereul de fier - indiferent ca sunteti deacord sau nu (teoriile alchemice)-) ca toata lumea...daca nu credeti acest lucru nui nimic... atunci de ce nu-l iubiti voi?

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

In functie de marimea pacatelor din intruparile anterioare, un suflet are mai multe sau mai putine optiuni de a alege, parintii, modul si locul nasterii destinul, etc.
    Adevarat este ca toate sufeltele au in interior acea scantie divina, dar conteaza si cat de muldara este lampa in care este pastrata scanteia, cu cat lampa este mai murdara cu atat mai putina lumina razbate afara,
    asa este si cu scanteia divina dintr-un suflet plin de pacata, nu prea se mai vede si nu se mai poate manifesta, mai mult se vad pacatele

-

mama dana Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2008
    Posturi
    79

Nu e vb de a-l iubi sau nu...Cred ca as iubi un astfel de copil la fel ca pe oricare...Nu neg ca e un suflet si ca Dumnezeu are grija lui...Mi-am exprimat doar parerea ca omul nu are dreptul sa se joace de-a Dumnezeu...Nu intru in polemica, va respect parerile, dar raman la opinia mea ca e o greseala din partea omului sa creeze ceva ce apoi nu poate proteja, asa cum face Domnul cu cei creati de EL ....

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Si eu la fel spun ca as iubi un astfel de copil, eu vreau sa spun ca un copil conceput in eprubeta se naste cu un handicap major fata de un copil nascut intr-o conceptie normala din iubire, el nu are parte de aceeasi iubire, e ca si o semanta ce este plantata pe un teren arid, secetos si plin de radiatii, nu va creste bine si daca va creste va avea diverse anomalii , si importante sunt cele sufletesti,

-

mama dana Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2008
    Posturi
    79

Ma intreb, de ce trebuie sa se "nasca " in acest mod copii, cand lumea este plina de copii abandonati?

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Citat Citat din mama dana Vezi post
    Ma intreb, de ce trebuie sa se "nasca " in acest mod copii, cand lumea este plina de copii abandonati?
    Acum ai spus ceva foarte important, oare de ce? de ce cheltuie 10-20.000 euro pentru a concepe un copil in acest fel cand ar putea adopta un copil abandonat ,si acei bani ar fi folositi mult mai bine

-

mama dana Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2008
    Posturi
    79

Va spun din experienta ca e minunat sa te ocupi de copii abandonati dintr-un motiv sau altul, copii care se vad pierduti in lume...Zambetul unui copil coplesit de griji inca de la o varsta frageda valoreaza mai mult decat orice comoara ...e de nepretuit...Tocmai de aceea ma intreb de ce atata efort si risipa financiara, ca sa nu mai vb de acel "joc d-e Dumnezeu" despre care am mai vb pentru a da viata unui copil fara mama, fara tata...
    Ultima editare de mama dana : 06 dec 2008 la 17:33

Alchimiel este offline USER Bobocel
    Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    455

Citat Citat din Catalin Vezi post
    In functie de marimea pacatelor din intruparile anterioare, un suflet are mai multe sau mai putine optiuni de a alege, parintii, modul si locul nasterii destinul, etc.
    Adevarat este ca toate sufeltele au in interior acea scantie divina, dar conteaza si cat de muldara este lampa in care este pastrata scanteia, cu cat lampa este mai murdara cu atat mai putina lumina razbate afara,
    asa este si cu scanteia divina dintr-un suflet plin de pacata, nu prea se mai vede si nu se mai poate manifesta, mai mult se vad pacatele
    Corect, dar nu e bine sa ne grabim ai judeca lui pacatele...
    poate are chiar mai putine ca noi... nu cred ca avem constiinta destul de dezvoltata in a ne da cu parerea despre acest caz...

Nu vreau sa ma intelegeti gresit...
    Logic ca ar trebui sa facem cercetari la adresa acestui copil...

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Astept un copil
    De Etienne in forum Despre sarcina
    Replici: 46
    Ultimul post: 25 nov 2010, 01:35
  2. Replici: 0
    Ultimul post: 17 mar 2009, 11:32
  3. suferinta unui copil
    De mihaela_p in forum Familia: copii, parinti, bunici
    Replici: 18
    Ultimul post: 30 dec 2007, 13:47