Rezultate de la 1 la 2 din 2

Subiect: Despre ecumenism - duhovnici romani

Nicoleta este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    154

Implicit Despre ecumenism - duhovnici romani

Despre Ecumenism

[media]http://www.youtube.com/watch?v=iqGAfWRUmN8&feature=related[/media]

Floare_de_coltz este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    81

Implicit Re: Despre ecumenism - duhovnici romani

Mari duhovnici romani despre Ecumenism:
    Arhim. Arsenie Papacioc
    "- De vizita Papei Ioan Paul al II-lea īn Romānia ce parere aveti?
    - Ar trebui sa nu va puneti problema aceasta…
    - Se tot discuta, pro si contra…
    - Discuta oamenii politici, oamenii care compara la nesfīrsit, nu noi. Dar, daca vreti parerea mea iat-o: Sa nu aud de Papa si sa nu aud de catolicism! Au facut mari greseli catolicii si asta va spun eu, ca preot. Ei n-au proscomidie, n-au o serie īntreaga de lucruri, au o parte din Taine mai mult simbolic, n-am īncredere īn Īmpartasirea lor – care o fac cu mīna sau nu stiu cum… Asa ca am mare necaz pe ei. S-au rupt de biserica dupa 1054 de ani. Venirea Papei aici nu a fost ca sa ne creasca ci ca sa cīstige cītusi de putin. Caci Adevarul este foarte luminos mai ales pentru cei care-l urasc. Iar Adevarul este īn ortodoxie iar Romānia este tara cea mai intens duhovniceasca si ortodoxa. Asa ca le stam īn coaste catolicilor, vor sa distruga Adevarul. Dar n-au ce face, noi am fost de la īnceput asa, Mīntuitorul a fost ortodox iar noi nu facem, decīt ceea ce a facut El. Iar catolicii nu ne pot suferi pentru ca, ei nefiind īn ordine, īi arata asa cum sīnt farul acesta ortodox, Romānia. Papa n-a venit decīt sa mīzgaleasca. Asa cum se pune si problema ecumenismului astazi, unirea tuturor religiilor. Noi avem sfīnta Īmpartasanie, ei nu au asa ceva. Vor sa ne īmpacam ca sa fie ei liberi sa faca ce vor, sa intre cu palaria īn cap īn biserica mea si sa spuna ca „sīntem una!” Deci Papa a venit aici ca sa īntareasca catolicismul nu ortodoxia. Si el e multumit desi, dupa mine, n-a rezolvat cine stie ce…
    - Sa īnteleg ca nu credeti īn proiectul acesta de unificare a bisericilor…
    Cred cu o conditie: sa se faca toti ortodocsi! Altfel n-ai cum sa faci. Daca vine cineva la dumneata si-ti spune ca te-ai casatorit cu o femeie care are cine stie ce defect, desi tu stii ca nu-i adevarat, te lasi de sotie? Te-ai uni cu alta lasīnd Adevarul batjocorit? Daca-ai face asta te-ai batjocori pe tine!"
    Arhim. Teofil Paraian
    "- Referitor la vizita Sanctitatii Sale īn Romānia, stiu ca ati spus ca va pare bine ca vine … si ca pleaca!
    - Asta am declarat īnainte de venirea sa aici. M-a īntrebat un profesor de teologie din Elvetia ce zic eu despre venirea Papei. Si am zis ca-mi pare bine ca vine si īmi pare bine ca pleaca.
    - Va mentineti aceasta pozitie?
    - Sigur. De ce nu? Mie īmi pare bine ca a venit!
    - Si ca a plecat?
    - Īmi pare bine si ca a plecat. Pentru ca nu e locul lui aici! Cred ca si lui īi pare bine ca a plecat!
    - Credeti ca apropierea bisericilor, lucru pe care Papa īncearca acum sa īl faca, se va realiza?
    - Nu! Cred ca nu se va realiza. Nu sīntem īn stare sa ne unim.
    - De ce?
    - Pentru ca nu putem! Fiecare crede ca unirea trebuie facuta din partea celorlalti cu el. Si atunci, cum sa te unesti?! Cum sa ma unesc eu cu Papa daca el vrea sa-si pastreze prerogativele si sa ramīna tot Papa?! Cum sa ma unesc?!
    - Dar Sanctitatea Sa nu īntelege lucrul acesta?
    - Se vede ca nu īntelege. Si atunci, el nu cedeaza, eu nu vreau si Doamne-ajuta!
    - Nu ar fi mai bine sa cedam noi?
    - Nu o sa putem ceda! Nu o sa putem! Daca cedam noi īnseamna ca ne desfiintam, īnseamna ca nu mai sīntem ortodocsi ci sīntem catolici. Si apoi, mai este ceva. Draga, pīna acum nu s-a ajuns la nimic esential īn ceea ce priveste apropierea oamenilor din punct de vedere religios. Nu s-a ajuns la nimic esential īn ceea ce priveste lucrarea aceasta ecumenica. Doar Hai sa ne unim! Sau, cum am scris eu īn Convorbiri duhovnicesti, s-a ajuns doar la Hai sa dam mīna cu mīna! Atīt! Mai mult nu se poate.
    Acum sīntem īn situatia pe care o stim cu totii, nu putem face mai mult.Am zis Domnule, daca totusi oamenii ar vrea sa se uneasca īn ceva care ar da nadejde ca se pot uni si mai mult, asta ar fi sa praznuiasca Pastele la aceeasi data. Toti credinciosii crestini din lumea aceasta sa praznuiasca, la aceeasi data, Pastele.Nu se poate! Uite, nici catolicii nu praznuiesc la aceeasi data Pastele. Pentru ca romano-catolicii īl praznuiesc la o data iar greco-catolicii īl tin o data cu ortodocsii. Īn ceea ce priveste pe greco-catolici, fiindca a venit vorba de ei, trebuie sa spun ca, din punctul meu de vedere, ei nu au nici o ratiune de a exista, sīnt un fel de doua feluri – nu sīnt nici catolici puri si nici ortodocsi. Ei iau de la ortodocsi ce vreau, iau de la catolici ce le convine si apoi se declara catolici. Deci nici macar ei, īn aceeasi biserica, nu au aceeasi data de praznuire a Pastilor. Atunci ce sa mai zicem de celelalte lucruri care trebuie sa formeze unitatea?
    Sa ne referim la semnul crucii. Romano-catolcii fac semnul crucii de la stīnga la dreapta. Noi, de la dreapta la stīnga. Greco-catolicii tot de la dreapta la stīnga. Si uite asa mai avem īnca un punct de neunire.
    Asa ca eu nu cred īn posibilitatea unirii bisericilor!"
    Protos. Justin Parvu
    "- Prea Cuvioase Parinte, credeti īn mesajul de apropiere a Bisericilor, mesaj lansat de Papa Ioan Paul al II-lea la venirea sa īn Romānia?
    - Nu cred īn nici un mesaj! Eu cred īntr-un singur lucru: nu au putut sa realizeze aceasta unire Sfintii, Cuviosii secolelor XI – XIII. Cu atīt mai putin atunci acest lucru se va putea realiza prin asemenea pastori ai veacului nostru, pastori ce nu au nimic profund crestin si religios īn ei, pastori care au doar o viata politica. Acestia sīnt ordinarii care au tras popoarele la ruina!!! Este un ecumenism nascut nu din parerile Bisericilor ci din gīndirea proprie a astfel de persoane. Referitor la asta, parintele Staniloae spunea: „Ecumenismul este erezia cea mai teribila a secolului XX."
    Pr. Simion Vargolici

"– Cucernice parinte, se discuta mult ca Romānia, ca popor latin, ar trebui sa fie catolica nu ortodoxa, asa cum sīnt toate popoarele latine! Ce parere aveti?
    – Noi am spune altfel. Sa fie ei ortodocsi!
    – Popoarele latine sa fie ortodoxe…
    – Da. Pentru ca „ortodox” īnseamna „drept credincios” iar „catolic” īnseamna „a toata lumea”. Ca sa practici o credinta „a toata lumea” īnseamna sa practici credinta Primului Sinod Ecumenic de la Niceea (325), credinta care o recunoaste toata lumea. Sinod Ecumenic de la Niceea a stabilit o credinta ce a fost īmbratisata si de Apus si de Rasarit. Astfel, astazi catolicii nu mai sīnt nici macar catolici iar noi, ortodocsii, pastrīndu-ne credinta ne putem numi „catolici”, adica practicam credinta pe care o recunoaste toata lumea.
    – Atunci povestea asta cu ecumenismul se poate realiza?
    – Cu catolicii s-ar putea caci mari diferente nu sīnt…
    – Parintele Teofil de la Sīmbata de Sus spune ca nici cu catolicii nu ne putem uni!
    – Asta stiti de ce? Fiindca noi nu-l vrem pe Papa! D-aia nu ne unim!
    – Si atunci cum sa ne unim?
    – Unirea sa fie īn dogma si credinta. Sa revina catolicii la noi si ne vom unii.
    – Marii duhovnici din Moldova sīnt tot īmpotriva…
    – Īmpotriva cui?
    – A ecumenismului!
    – Eu cred ca ei sīnt īmpotriva Papei! Catolicii vor unire cu noi dar sa ramīna Papa īn picioare. Ori asta nu se poate! Poporul este īmpotriva unirii cu Papa!
    – Si atunci ar trebui sa cedam noi?
    – Ar trebui sa fim asa cum sīntem. Sa ne respectam unul pe altul.
    – Cucernice parinte, despre NATO si ideea aceasta de Europa unita ce parere aveti? Avem noi, romānii ortodocsi, ce cauta īntr-o uniune europeana care este orice numai ortodoxa nu?
    – Raspunsul este altul. Tonul unei confesiuni religioase nu-l dau conducatorii de stat ci masele de jos. Daca oamenii din satul meu vor ortodoxia apoi ortodoxie va fi, nu ce vrea Iliescu ori mai stiu eu care…
    – Deci ar trebui sa-si spuna poporul cuvīntul…
    – Exact!"
    Sursa : Fragmente din volumul Fabian Anton „Dependenta de Cer", editura „Eikon", 2003

Subiecte Similare

1. Mari duhovnici contemporani
    De Floare_de_coltz in forum Crestinismul
    Replici: 8
    Ultimul post: 16 mar 2009, 11:31
  2. Romani celebri, DAR NECUNOSCUŽI ĪNCĆ
    De Camelia in forum Discutii libere
    Replici: 11
    Ultimul post: 26 feb 2008, 16:31
  3. Mari Romani - Un top al TVR
    De Santamia in forum Istoria Dacilor si Romanilor
    Replici: 17