Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate de la 16 la 30 din 37

Subiect: Demiurgii lumii in mituri

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Implicit Re: Demiurgii lumii in mituri

numarul zeilor demoni este 8 si nu 7

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    -
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Numarul zeilor-demoni arata crearea eonilor,adica 8 eoni.
    Notiunea de " demon" arata cindva un fenomen identic cu ceea ce azi este numit paranormal.Grecii numeau fortele naturii " demoni".
    Evreii numeau zeii babiloniei tot Elohim.
    Azi,demon inseamna drac ,dar cindva fortele divine erau demoni,iar ingerii mesageri.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Eu ma refer la cei care sunt demoni in conceptul de azi, ma refer la ingerii cazuti, ei sunt astazi uneori ca au fost buni pentru ca asta au lasat ei "marturii" si pentru ca asta a fost si scopul lor, vezi tablitele lui Toth unde toate sunt cu valori schimbate, in infern este lumina, demonii sunt cei mia intelepti (asta este caracteristica data de orgoliul ce a dus si la cadere)

-

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

A,inteleg,eu scriam despre demiurgii lumii.
    Demiurgul este o putere duala ,numiti si al 2-lea logos,adica creatie manifestata.Acesti demiurgi au fost asociati cu alte puteri divine: adevarul,inteligenta(binah),intelepciunea(hokhmah) ,viata...
    Teologia clasifica demiurgii ca puteri ostile divinitatii,ca niste demoni.
    Marcion a incercat in sec 2 sa egalizeze pe Yah-Elohim cu demiurgii(dar nu i-a mers!)
    Despre Yaldabaoth se spune ca era un demiurg orb ,poate de aici si semnul facut de Isus prin vindecarea orbului.
    Ps: alminteri nu stiu de ce lumea ii zice Isus de la Yehosuah (Yahve este salvarea),cind pe el il chema totusi Immanu-El.Poate ptr ca evreii nozoreni au vrut sa-l asocieze cu Yahwe.
    Adam kadmon (ebr)-este omul arhetipal neintrupat,omenirea primordiala ca spirite-suflete.
    Adam -omenire adamica intrupata in corp
    Adam kadmon s-a intrupat prin Elohim (sau Dhyani-chohans) sau Logoi, cele 7 puteri-cuvint primordiale,reprezentate prin cele 7 zile ale saptaminii ,prin cele 7 culori ale curcubeului in omenirea adamica sau Amanasa,proto -oameni ,nepesh,creaturi fara minte.

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Pentru mine inca cine este Yahwe in ierarhiile divine imi este inca o necunoscut, ca in mod cert nu este Tatal cum zic multi

-

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Citat Citat din Catalin Vezi post
    Pentru mine inca cine este Yahwe in ierarhiile divine imi este inca o necunoscut, ca in mod cert nu este Tatal cum zic multi
    Nu este divinitatea suprema,este un Elohim,asa cum apare in biblie.
    Creatia universului este legata de Elohimi,dar pamintul si creaturile sale apar in relatie cu Yahweh.
    Crezul evreilor-Shema Israel -este de o conotatie profund mistica- arata unirea Elohimilor in Unul.Dar acest Unul nu este Tatal." Iata Israel,Yahwe-Elohim,noi una sintem!)
    Defapt elohim inseamna zei in traducere in romaneste,iar in biblie are si sensul de zei adevarati si zei falsi.Acest lucru este intilnit in orice religie care pretinde ca zeii sai sint singurii adevarati.Defapt,zeii (puterile divine) precum si Tatal sint aceiasi in toate scrierile ,doar numele difera in functie de limba.
    Ca-i spune Tatal,Brahman sau Ohmurzd tot aceeasi divinitate este :logosul primar.
    Cei 7 Elohim domnesc in 7 ceruri,peste 7 zile ale saptaminii,etc ei sint legati de nr 7.
    Nr eonilor este 8 ,adica 7 elohim si mama divina din cerul al 8-lea.
    Aparent este complicat si ciudat,caci oamenii stiu ca exista un d-zeu (ceea ce este corect) dar nu cunosc ierarhiile divine si rolul lor in creatie.
    Toate religiile sint sub acest aspect si monoteiste si politeiste.
    Pare ciudat ca azi evreii continua sa venereze un demiurg in loc de divinitatea suprema ,dar luind in considerare faptul ca demiurgul le-a promis reconstructia templului si o tara a lor,deja ajungem la altceva.
    O alta confuzie vine si din traducere: biblia are peste tot termenul D-zeu,domnul -Dzeu si tot asa.Dar nu e corect tradus.
    Mama divina din cerul nr 8 mai este numita si mama invaluita,si aici isi au originea icoanele cu fecioara Maria cu val sau basma.Aceasta deoarece mama divina a tras un val peste cele 7 ceruri,numit si valul uitarii.
    Unde apare in Pavel " femeia sa-si puna val si sa asculte de barbati etc" este o fraza trasa din condei,este vorba de altceva si n-are legatura cu sexul unor biete muritoare cu plozi in brate.

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Stiu asta Cris, numai ca Mama Divina vine din cerul 10 de langa Tatal, din cerul 7 sunt multi oameni intrupati astazi, probabil si tu, si nici elohinii nu imi este clar cine sunt, am citit si eu textele stiu ce scrie, dar inca nu am simtit cu sufletul "asta e adevarul" si pana atunci nu trag concluzi, elohinii pot fi si puterile pot si si tronurile, pot fi si conducatori de cete ingeresti, dar eu nu stiu cine sunt in aceasta ierarhie

-

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Este foarte corect ce spui ,mama divina in plenitudine este in cerul 10,dar in cerul 8 este vorba de puterea mamei cu val,asa-numita uitare care se asterne si peste om la o noua nastere.
    Pai elohim cam astea sint ,si puteri,si conducatori de cete.
    La momentul Isus ,elohim au fost dezvaluiti de valul din cerul 8 .Si ei s-au transformat,nu doar omenirea.
    Eu cu elohim cam asta simt,cu dimensiunile 4 si 5 nu prea sint lamurita.

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

ma gandesc oare valul uitarii nu se aplica si entitatilor din cerurile mai inalte, poate ele isi amintesc mai multe (vezi Akiane care este dintr-un cer foarte inalt)

-

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Eu din cite stiu si simt,valul uitarii a fost ridicat ,capacitatea exista in fiece om ,daca si acesta merita,valul se ridica,a fost deja ridicat la nivel divin de Isus.
    Deci cam fiecare entitate are azi orice informatie,dar pe merit.
    Legat de acest val este si fenomenul Maria Magdalena si cei 7 demoni,este tot o manifestare legata de cele 7 ceruri si valul mamei.
    Elohim azi sint puteri legate de iubire si armonie,sint ceruri curate,ceruri de "constiinta" si nu vor ajuta omenirea in razboaie sau posesiuni materiale cum crede un popor anume.
    Spiritualitatea evolueaza nu sta pe loc ,nu mai e ce era acum mii de ani.
    Mai exista un aspect , pina la momentul Isus ,profetii si initiatii erau ridicati la ceruri,de la Isus Omul e altfel,Isus s-a ridicat el la ceruri.Crist a coborit printre cele 7 ceruri,Isus s-a ridicat printre aceleasi ceruri-extraordinara unire.

Si,da fiecare entitate-om vine dintr-un " cer " mai inalt sau mai jos spiritual.
    Cel mai jos este asa-numita vale a Hinnomului,aka Gheena, defapt "groapa de gunoi"-simbol ptr lesuri si stirvuri,ca si ptr oamenii morti spiritual la care face referire si Isus.Gheena este un cer foarte jos spiritual.

Ps; sa nu ma inteleaga cineva gresit ca eu am nu ' s ce informatii ca cine stie ce merite am.Nu stiu eu daca am sau nu merite.
    Meritul ar mai fi si aspectul cita informatie si raspunsuri divine pot ajuta spiritual un om,uneori informatia aceasta mai mult bulverseaza sau incurca pe cineva.

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Valul uitarii se ridica treptat pe masura ce evoluezi si in functie de cerul de unde ai coborat si daca iti este necesar

-

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Sincer,eu cu cerurile si coborirea de acolo nu sint foarte lamurita,cine de unde vine si de ce....Nici pareri nu am aici,stiu doar ca vin din constelatia iubirii,daca nu ma-nsel este arcturus,unde sufletele intimpina cu suflet si iubire neconditionata orice suflet.Nu stiu ce sa zic despre valul care se ridica si cum,mai exact pentru altii,nu stiu cine sint acesti altii...nu stiu mare lucru.
    Defapt nu stiu nimic.Dar exista speranta.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Oracolele caldeene sint " raspunsuri divine " vechi si pastrate fragmentar (in comentarii).Apar in sec 3 I H in filozofia elena ,ca si comentarii.
    Oracolele sint teurgice nu teologice.
    Acestea erau,in original ,parte din biblioteca din Alexandria,ca parte a scrierilor Kaldu asociate cu caldeenii.
    Caldeenii sint pomeniti in Daniel ca oameni intelepti.
    In aceste oracole:

Principiul suprem este numit Tatal ,Minte a Tatalui sau Foc.
    Psellus spune ca " Unu si Bine " sau " Unu si tot" ( v Heraclit) este Inefabilul.
    Cind Isus pomeneste despre implinirea scripturilor,vorbeste despre teurgie,misterii revelate si prorociri,anume implinirea tuturor scripturilor lumii.(summuni musterion)

" Da,acolo se afla
    Cel care este Sfirsitul Intelegerii,
    Acela pe care tu trebuie sa-l intelegi
    cu floarea mintii"

Da- afirmatia " adevarat ,adevarat va spun"
    Cel care este sfirsitul intelegerii- anume tatal ,incognoscibilul
    Acela (puritatea)pe care tu trebuie sa-l intelegi ( arata vointa si alegerea mintii)
    cu floarea mintii-arata cupa cu care se culege roua in inima cind mintea tace de ginduri si priveste cu sfiala(da intiietate) inimii.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

" Sfirsitul intelegerii " este traducerea " Mintii creatoare".Este cauza si rezultatul ,inceputul si sfirsitul,si este perceput doar de o anumita forma de gindire.
    Floarea mintii este cupa care prinde nestematele Mintii.Mintea este cea care poate intelege prin instructie si initiere.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Mintea initiata este plenitudinea mintii si nu este haos de ginduri materiale.Nu este minte partiala.Este minte inflorita si nu saminta de minte.Saminta inflorita este cupa care simte pe Crist si il absoarbe ca nectar in nectarul interior.
    Aceasta minte este deschisa si imbatiseaza ,maninca ,absoarbe,ea nu separa si nu analizeaza,mintea aceasta nu are obiect si subiect,este cupa neconditionata a unirii mistice cu Mintea.(o asemenea idee se regaseste si la Raimon Panikar privind consumarea interioara " prin foc" )

" caci MIntea nu exista fara Inteligibil,
    iar Inteligibilul,
    nu exista fara Minte(separat de Minte)"

Tatal este Minte divina si este inteligibil.
    Totusi ,mintea si inteligibilul unite dau patrunderea si racordul mintii umane.

"Tatal este obirsia tuturor obirsiilor si telul tuturor telurilor; El este Unul dorit,Perfect si bun ,telul sumei de bunuri si bune ."

" Tatal nu revarsa teama ci revarsa credinta"

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Sarbatoarea de Craciun -mituri ,religii,legende
    De cris in forum Alte stiinte spirituale
    Replici: 4
    Ultimul post: 25 nov 2007, 09:11

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici