Rezultate de la 1 la 6 din 6

Subiect: Un adevar despre Brancusi si coloana infinitului

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Implicit Un adevar despre Brancusi si coloana infinitului

Am primit pe mail acest document
    Am aflat de la dr.Traian Stoicoiu ,coleg cu mine,dar ceva mai in varsta,mort in 1999, ca este o problema mai grava cu Brancusi. Doctorul era de pe langa Tg.Jiu.Tatal sau, Matei Stoicoiu a fost coleg in clasele primare cu Brancusi. Parintii lui Traian au fost directori la scolile din Tg Jiu: cea de baieti si cea de fete. Ei au cumparat o casa chiar in Tg.Jiu ,ca sa fie mai aproape de scoli. Intr- o vara, cand se plimba prin parcul din Tg.Jiu ,Stoicoiu senior l-a intalnit pe Brancusi.

S-au recunoscut si au schimbat cateva vorbe.Printre altele a aflat ca Brancusi venise sa cerceteze locul in parc ,unde sa amplaseze niste monumente, ce ii fusesera comandate, in memoria eroilor din I razboi mondial. Mai tarziu prin intermediul talui sau , dr.Traian Stoicoiu a reusit sa-l cunoasca personal pe Brancusi ,de care a ramas profund impresionat. Traian era suparat cand imi povestea cum, comunistii au schimbat adevaratele nume ale operelor lui Brancusi si anume:

Nu se chema 'Coloana infinitului' ci 'Coloana sacrificiului infinit' dat de eroii nostri. Pe de alta parte, daca numarati modulele din care este alcatuita coloana veti obtine un numar care reprezinta anul cand a fost primul razboi mondial si termina cu o jumatate de modul adica reprezinta jumatatea anului respectiv. Al doilea monument, asa cum l-a conceput Brancusi, este o masa inconjurata de 12 scaune. Deci nu 'Masa tacerii' ci 'Masa apostolilor neamului', iar in mijloc s-ar afla Iisus Christos. Al treilea monument arata ca o poarta dar nici pe departe nu este o poarta. Deci nu se numeste'Poarta sarutului' caci nu are legatura cu memoria eroilor ci monumentul 'Intregirii neamului', deoarece fiecare stalp este alcatuit din 4 stalpi uniti sus cu o grinda. Sarutul mai inseamna si unitate. Deci acestea reprezinta 8 regiuni care trebuiau sa se alipeasca patriei mame Romania .

Trebuie sa stie lumea ca Brancusi a fost un sculptor simbolist. Comunistilor nu le-a placut numele. De atunci operele lui au ramas botezate asa, iar romanii parca sant drogati, nu vor sa schimbe nimic. Doctorul inainte de a muri mi-a spus sa transmit aceste lucruri ,pe care le stia cu exactitate, doar doar vor ajunge in final la urechile cui trebuie si se va remedia gresala.

dr.Alex.Diaconescu

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    -
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Didina este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Implicit Re: Un adevar despre Brancusi si coloana infinitului

Nu stiu daca acestea erau denumirile definitive la care Brancusi se gandise, pentru fiecare dintre ele. Cea mai apropiata de adevar este "Masa apostolilor neamului", caci m-a frapat de prima data asemanarea izbitoare dintre forma mesei si cea a scaunelor, si a tuturor impreuna cu cea a Sf. Graal. De unde si corelatia cu "Cina cea de taina".
    Acest domn, Brancusi, venera neamul romanesc. Graiul nostru popular. Cantecele noastre (pe care le asculta in timp ce sculpta). Partea de sus a "portii" care uneste cei 8 stalpi poate fi, daca il cunoastem bine, limba romana.

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

O recomandare pentru cei care-l iubesc pe Brancusi:
    http://foto.cere.ro/album-Diverse-Ar...cusi-1593.html
    Eventual, copiati-va imaginile, pana nu dispar. Unele din ele nu circula prea mult.

sserbanro este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2011
    Posturi
    48

Citat Citat din Didina Vezi post
    Nu stiu daca acestea erau denumirile definitive la care Brancusi se gandise, pentru fiecare dintre ele. Cea mai apropiata de adevar este "Masa apostolilor neamului", caci m-a frapat de prima data asemanarea izbitoare dintre forma mesei si cea a scaunelor, si a tuturor impreuna cu cea a Sf. Graal. De unde si corelatia cu "Cina cea de taina".
    Acest domn, Brancusi, venera neamul romanesc. Graiul nostru popular. Cantecele noastre (pe care le asculta in timp ce sculpta). Partea de sus a "portii" care uneste cei 8 stalpi poate fi, daca il cunoastem bine, limba romana.
    Povestea este mult mai complicată. Se pare că dl. dr. a omis să spună că Brâncuși făcuse proiectul pentru biserică, complet diferit. Ansamblul arhitectonic, este un generator sinergetic. Toți cei care se așează la Masă, pot beneficia de experiențe spirituale excepționale. Cine a fost acolo și a făcut-o știe.Sunt Gică-Contra... Mi s-a zis că e interzis, așa că, aveam cel mai bun motiv să mă așez... sic!
    În fine, ansamblul arhitectonic a fost imposibil de finalizat, datorită "opiniilor" guvernului. Există o carte scrisă de ... am uitat cine... în care este prezentată o schiță a planului lui Brâncuși. Acolo este figurată și schema fluxurilor energetice, detectate de "puțari". Cred că îi cunoașteți pe "puțari"... . Potrivit acelorași puțari, dacă biserica ar fi fost amplasată acolo unde a indicat Brâncuși în planuri, dacă ar fi fost făcută potrivit noilor sale planuri, atunci fluxurile ar fi permis contactarea practic a tuturor civilizațiilor din Galaxie, fără aparatură sofisticată. Cu alte cuvinte, un simplu "medium" era suficient. Dacă participau 12 inițiați, puteau fi realizate transgresii temporale, deplasări masive de materie fizică la distanțe astronomice și chiar reconfigurarea unor forme geologice...
    Mai la modă explicat, un releu/stație cuantică de emisie-recepție. Sau, "Star Gate", pentru amatorii de SF...

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Am primit un link proaspat despre un alt mod de a vorbi despre opera lui Brancusi si adevarurile din ea: http://www.saltmin.com/5306/poarta-sarutului.html

icsx este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2011
    Posturi
    23

Interpretarile sunt nenumarate. Ceea ce este important este creatia lui Brancusi care a ramas in picioare si noi ne putem bucura de ea.

Subiecte Similare

1. Shamanii - adevar sau fictiune??
    De Floare_de_coltz in forum Alte stiinte spirituale
    Replici: 35
    Ultimul post: 04 aug 2010, 17:40

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •