Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 15 din 37

Subiect: Alti domnitori initiati in IO

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Implicit Alti domnitori initiati in IO

Dupa cum unii presupun ca stiti particola "IO" din fata numelui unor personalitati din istoria natiunii romane semnifica de fapt absolvirea Academiei de spiritualitate de origine Dacica din Carpati, si nu este o forma a pronumelui "EU" cum spun multi istorici, observati cu atentie contextul cum este folosita si se poate deduce clar ca nu are rol de prenume, mai ales cand altii se refera la domnitor, fiind o discutie la persoana a treia.
    Vrea sa pun aici cateva citate din documentele vremii in care se regaseste acest titlu in numele unor personalitati, daca mai stii si altii astfel de citate va rog sa le pune-ti aici

Lespedea de pe mormantul lui Stefan cel mare poarta urmatorul text

<< Lespedea mormantului poarta urmatoarea inscriptie slavona: "Binecinstitorul domn Io Stefan voievod din mila lui Dumnezeu domn al tarii /Moldovei, fiul lui Bogdan voievod, ctitor si ziditor al acestui sfant lacas, care zace aici. Si s-a stramutat la lacasurile de veci in anul 7 000... luna... si a domnit ani...". >>

<< Sfântului Pandeleimon, al cărora este hramu, s-au făcut precum? se vede cu cheltuiala mahalagiilor și al altor? creștini și s-au săvârșit în domniia mării sale, IO Gheorghie Caragea voevod, când rușii s-au dus din țară, făcând pace, într-al doilea război, păstorind? pre norodu acești eparhi, preasfințitul iubitoru de Dumnezeu, chirio, chir Iosif, întâiul episcop al aceștii nooi episcopii Argeș; 1812 octombrie 30”. >>

Trupul lui Vlad al V-lea cel Tânăr sau Vlăduț (domnitor al Țării Românești între februarie 1510 - ianuarie 1512) este dus și inmormântat cu fast la necropola domnească de la Mănăstirea Dealu de Neagoe Basarab care va regreta acest episod tragic toată viața. Pe piatra de mormânt, inscripția laconică este rezumatul perfect al vieții și al domniei acestui voievod obscur: "În anul 1512, ghenarie 23, au răposat robul lui Dumnezeu, Io Vlad voievod, fratele lui Io Radu voievod, fiul prea bunului și prea marelui Io Vlad voievod. Și într-al 26 (sau 16 n.t.) al vârstei șezu pe scaunul domnesc. Și a a venit domn Io Basarab voievod și, fiind luptă, au tăiat capul lui Vlad voievod în cetatea București"

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    -
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Implicit Re: Alti domnitori initiati in IO

Mircea cel Batran apare in actele oficiale astfel „În Hristos Dumnezeu, binecredinciosul și de Hristos iubitorul și singur stăpânitorul, Io Mircea mare voievod și domn...”.

Pe sigiliul lui Mihai Viteazu apare "IO MIHAIL, VOIEVOD AL TARII ROMANESTI, AL ARDEALULUI SI AL MOLDOVEI"

Moisi imprima in 1545 din „ porunca domnului Io Petru Mare Voievod” un Molitvelnic slavon, avand in anexa Pravila Sfintilor Apostoli.

Tiparirea cartii a inceput la 18 aug. 1546 si s-a terminat la 18 martie 1547 „in capitala Targovistei” (se spune in lucrare). Din ea s-au tras exemplare si pentru Moldova si poarta urmatoarea titulatura: ”Autocratul domn a toata Tara Moldovei Io Iliasco voievod si mama lui binecinstitoarea d-na Elena, dispotarita si fiii ei, Io Stefan voievod, Io Constantin voievod, fiii raposatului Petru (Rares -; n.n.) sa le fie vesnica pomenire.”

-

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

inscripția de pe Tetraevanghelul scris din porunca lui de Teodor Mărășescul, la 1491, pentru biserica Precista din Bacău : “Io Alexandru, din mila lui Dumnezeu domn al Țării Moldovei, fiul marelui Ștefan voievod,….în zilele binecinstitului și de Hristos iubitorului Io Ștefan voievod, în anul al XXXV-lea al domniei lui…”

Despre Mihai Viteazu se gaseste „Io Mihail, mare voievod și domn, stăpânind și domnind toată țara Ungrovlahiei și peste munți încă și părțile tătărești și herțeg Amlașului și Făgărașului și domn al Banatului de Severin și de ambele laturi pe toată Dunărea și până la Marea cea Mare și cetății Dârstorului stăpânitor”

„Eu, cel în Hristos Dumnezeu binecredinciosul și binecinstitorul și de Hristos iubitorul și singur stăpânitor, Io Mircea, mare voievod și domn din mila lui Dumnezeu și cu darul lui Dumnezeu, singur stăpânitor a toată Țara Ungrovlahiei și al părților de peste munți, încă și spre părțile tătărești și herțeg al Amlașului și Făgărașului și domn al Banatului Severinului și de amândouă părțile peste toată Podunavia, încă și până la Marea cea Mare și singur stăpânitor al cetății Dârstor”

-

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

La manastirea Bistrita gasim urmatorul text
    "Cu vrerea Tatălui și cu ajutorul Fiului și cu săvârșirea Sfântului Duh, s-a zidit această biserică din Mănăstirea Bistrița, unde este hramul Adormirii Precistei și Prea Binecuvântatei Stăpânei noastre, Maica Domnului și pururea Fecioară Maria, în zilele blagocestivului și de Hristos iubitorul, Io Alexandru Voievod, fiul lui Bogdan Voievod, în anul șapte mii 62, luna mai în 26 zile (1554). "

La manastirea Argesului
    "Această sfântă și dumnezeiască besearecă s-au ridicat din temelie întru slava și cinstea Adormirii Prea Sfintei Stăpânei noastre de Dumnezeu Născătoare și Pururi Fecioarei Maria, de cel întru sfând Dumnezeu binecredincios Io Neagoe V(oie)v(o)d Basarab și s-au târnosit la leat 7025 (1517) de Prea Sfințitul Patriarh al Țarigradului Kir Theolipt".

-

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Catalin,excelent ,pertinent si documentat ce scrii aici!
    Totdeauna am avut banuiala ca este ceva ascuns in acest IO.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Eternal_light este offline I.E. Samanta
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    59

Din punct de vedere istoric si istoriografic, lucrurile sunt departe de a incepe macar a fi clare - vorbind despre istoria la nivel actual, materialista si ateista. Marturii despre diferiti IO se pot gasi la nivel disparat in multe documente istorice vechi, uitate prin arhivele si rafturile diverselor biblioteci din tara si de peste hotare, peste care - din nefericire - s-a asternut praful uitarii ! Ar trebui scoase, incet, cu rabdare, in tihna, cu ajutorul Bunului Dumnezeu, la Lumina...

Deci....

Se stie faptul ca locuitorii, autohtonii celor 3 tari romane (Moldova, Tara Romaneasca si Transilvania) au tinut o riguroasa insemnare a fenomenelor astronomice din timpurile antice si medievale. Cele mai multe insemnari ale unor IO apar cu ocazia informatiilor despre diferitele eclipse de soare si de luna si cu ocazia enumerarilor unor fenomene astronomice rare si inca ne-elucidate.

"Sa sa stie cand au perit soarile, in zile marii sale IO Antiohi voda, mercuri ameaza, let 7208 (1699), septemvrie 13. Si atunce au loat turcii Camenete." (dupa Corfus, "Insemnari", fara an, pag. 295)

"Sa sa stie de cand au perit soarele, in zilele prealuminatului domnului nostru IO Ioan Theodor voevod, la leat 7268 (1760), iunie 2, vineri, la 4 ceasuri din zi." (Insemnare pe o "Psaltire" de Belgrad, descoperita la Alba Iulia, pastrata la Bibl. Acad. Romane)

"Sa sa stie de candu au pieritu soarile a treia, au pierit in luna lui iunie din doo zile, vineri, pa la pranzu, in postul Sfintilor Apostoli Patru i Paval, in zilele inaltatului domnu IO Scarlat Grigorie Ghica voievod si in zilele Prea Sfintiei Sale Parintele Episcopului Buzaului Rafail, era om foarte bland si intelept. Pisah aza Misailu monahul, dascal Unguriul, pentru ca sa se stie candu au pierit soarile." (acelasi an, 1760, vineri, 2 iunie, conform unei Evanghelii de pe la 1780, astazi pierduta; insemnari si fragmente din ea se gasesc in "Insemnarile" lui Lugosianu si in "Cometele" lui Anestin (Moscova, Ed. de Stat, 1955)

"1793 sa se stie cand au perit soarele, in zilele lui IO Alexandru Constantin Moruz Voda in luna lui august 25 la 7 ceasuri din zi si la 8 ceasuri s-au implinit." (conf. V.A.Urechia, "Pe file de ceaslov", in Analele Acad. Rom, tom XVII, pag. 59)

"1804 ghenarie 29 de zile, la 8 ceasuri din zi, sambata spre duminica, ni s-a aratat un semn de catre marele si prea-puternicul ceresc imparat. adica soarele au lipsit de ramasese tava lui numai cat o secera. Si au tinut ca la doua ceasuri si asa si-au venit iarasi intr-a lui fire, ca si mai nainte, in zilele preainaltatului domn IO Costandin Alexandru Ipsilante voevod, pastorind turma cea aleasa Prea-Sfintitul Mitropolit al Ungrovlahiei Chiru Chir Dositei, ce au fost Episcop si la Buzau. Si s-au insemnat pa acest Sfant Minei ce este al sfintii sale Parintelui Aninosanu, Jud. Muscel." (Dupa Rautescu, "Arhiva Manastirii Aninoasa", subsectiune "Monografii")

"La letu 1804, ghen. 30, in ziua Sfintilor Trei Patriersi, au pierit Soarele la 7 ciasuri din zi, incat ramasese cat o secere. Si au tinut 2 ciasuri, in domnia Mariei Sale IO Alexandru Moruz Voevod." (Conf. Anestin, "Cometele", pag. 19).

"La leatu 1816, noemvrie 7, la 6 ceasuri din zi, marti, au perit soarele ca un sfert de ceas incat sa facuse noapte peste tot pamantul, in zilile Domnului nostru IO Ioan Gheorghe Caragea voevod, fiind Mitropolit Nictarie parintele nostru, om ca de 80 de ani. Dumitrache dascalu sin Dio Stan ot Valee Poieni. 1816, noemvrie 7." ( Conf. Corfus, "Insemnari", pag. 288 )

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Inainte in perioada dacica exista o scoala de spiritualitate foarte puternica unde veneau cei mai buni dintre cei mai buni din toata lumea pentru a invata mai multe din tainele creatiei, in momentul cand absolveau aceasta scoala de spirituala primeau diverse insemne esoterice, si primeau si titlul de IO, erau si alte titluri pentru alte nivele de initiere, Zalmolxe (in toate intruparile sale cu acest nume) a fost cel mai bun absolvent al scolii de spiritualitate.
    Dupa cucerirea romana incetul cu incetul scoala se restrange ca numar de invatacei si ca numar de cunostinte transmise, ultimul mare IO fiind Decebal, si incepe sa fie accesibila unui numar foarte mic de persoane in general personalitati politice sau spirituale, de asta in general se regaseste aceasta particula mai mult in documente care fac referire la diversi voievozi.
    Un amic de al meu a spus ca atunci cand a fost in Italia a vazut acelasi titlu de IO pe piatra funerara a unui membru a faimoasei famili de’ Medici
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    59

Da, tot legat de Italia, undeva la Milano apare intr-un muzeu una din masinariile lui Leonardo da Vinci care poarta un sigiliu al marelui geniu, alaturi de particula IO. Despre Lorenzo de Medici se spune ca a fost prieten foarte bun si discipol a lui Leonardo. Lorenzo de Medici apare amintit intr-o serie de manuscrise de la Muzeul Vaticanului si in Biblioteca Vaticanului ca si IO Lorenzo de Medici.

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Extraordinar ce informatii! Ma bucur ca le scrieti aici,se mai lumineaza oamenii!

ps: ia uitati ce am gasit si eu:

In Comp Bible , ev Ioan ,cap 3 :

25.Atunci a aparut o intrebare intre unii dintre( ek) discipolii lui Ioan si(cu-meta) evrei despre purificare.

Toate textele citesc aici un evreu in loc de "evrei" .
    In gr Ioudaion - si in siriaca Iou -s-a sugerat ca Iou a fost o prima abreviere ptr Iesou( = al lui Isus) si repetat incorect a dus la Ioudaion(un evreu) .

26.Si ei au venit la Ioan ,si i-au zis "Rabbi,Cel care a fost cu tine dincolo de Iordan ,Cel caruia i-ai fost martor ,iata,acelasi boteaza ,si toti oamenii vin la El."

Citind Iou are sens si continuitate v 25 si v 26.
    Io este posibil sa vina de la Iou ( al lui Isus) ?
    Ultima editare de cris : 17 mai 2008 la 16:28
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    59

Revin cu alte cateva marturii, de data aceasta legate de Sf. Stefan cel Mare:

Astfel, edificarea bisericii Sf. Procopie din Milisauti la 1487, conform mentiunii pisaniei, este pusa in legatura cu victoria de la Rimnic in urmatorul context: In anul 1481, luna iulie, 8, in ziua sfintului mare mucenic Procopie, IO Stefan Voievod, […] a facut razboi la Rimnic cu Basarab Voievod cel Tinar, […] De aceea Stefan Voievod a binevoit, cu a sa binevointa si cu gind bun, a zidi casa aceasta intru numele sfintului mare mucenic Procopie […]

Biserica se afla in jud. Suceava, dupa cele aflate de catre mine este partial distrusa si in ruine, nu stiu daca se viziteaza sau nu, am inteles ca este un fel de santier arheologic acolo.

In zilele Binecinstitorului si de Hristos iubitorului domn, IO Stefan Voievod, din mila lui Dumnezeu domn al tarii Moldovei […] in anul 1476, iar al domniei sale anul 20 curent, s-a ridicat puternicul Mahmet, imparatul turcesc, […] si au venit sa prade si sa ia tara Moldovei; si au ajuns pina aici, la locul numit Piriul Alb. si noi, Stefan Voievod, si cu fiul nostru Alexandru, am iesit inaintea lor aici si am facut mare razboi cu ei, in luna iulie, 26; si, cu voia lui Dumnezeu, au fost infrinti crestinii de pagini. Si au cazut acolo multime mare de ostasi ai Moldovei. Atunci si tatarii au lovit tara Moldovei din partea aceea. De aceea, a binevoit IO Stefan Voievod cu buna sa vointa a zidi aceasta casa in numele Arhistrategului Mihail si intru ruga siesi si doamnei sale Maria si fiilor sai Alexandru si Bogdan si pentru amintirea si intru pomenirea tuturor drept credinciosilor crestini care s-au prapadit aici.

[…] IO Stefan Voievod, […], a binevoit si a inceput sa zideasca, […] intru numele Taierii Cinstitului Cap al Cinstitului si Slavitului Prooroc Inainte Mergator, Ioan Botezatorul, pe acest loc unde a fost taiat capul tatalui sau Bogdan voievod […].

Biserica Adormirii Maicii Domnului din Borzesti, edificata in 1493/94, este inchinata, de asemenea, si “intru pomenirea inaintasilor si parintilor” lui Stefan cel Mare. Se pare ca din aceste locuri provenea mama voievodului, fapt confirmat indirect si de inscriptia de pe un Tetraevanghel (actualmente pastrat la manastirea Zograf de la Muntele Athos), donat la 3 noiembrie 1495 ctitoriei sale de la Borzesti, in care, pentru o singura data, este pomenit numele de mir al mamei lui Stefan cel Mare – Oltea (decedata la 4 noiembrie 1465).

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    59

IO Basarab I (n.1280-m1352) domnie (1310-1352)

Casatorit cu Marghita (dupã unii autori doamna Marghita, catolicã, ar fi fost a „Negrului Voievod”), a avut fiicã pe:

Theodora (n.1302,m.?) cãsãtoritã cu Ivan Alexandru (n.1300,m.1371) domnie (1331-1371). Cãsãtoritã în 1320. Cãsãtorie zbuciumatã care se stricã complet în anul 1340.

Teodora se cãlugãreºte sub numele Teofana la mãnãstirea Vidin. Canonizatã de biserica bulgarã Sfânta Teofana, ascetã, purtãtoare de virtuþi.

Casatorit cu Marghita, (n1281,m.?) a avut fiu pe:

Nicolae Alexandru Vodã (n.1301,m.16nov.1364) domnie (1352-1364)

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Monalisa este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    17

Dragilor, adaug si eu la aceasta lista de IO un alt conducator al tarisoarei noastre, insa cu aceasta ocazie voi rememora una din marile tragedii ale poporului nostru, un cumplit martiraj, un exemplu de credinta dusa pana la jertfa.
    Sa ne plecam genunchii sufletului nostru si sa ii cinstim pe toti bunii si dreptii inaintasi ai nostri!

Adaug mai jos un citat din cronicile vremii:

<
    Erau prezenti sultanul Ahmed al III-lea, marele vizir Gin Ali, reprezentantii "crestinatatii apusene - Franta, Anglia, Imperiul Habsburgic, Rusiei - care nu refuzasera invitatia chiar în ziua de Sf. Maria" (Nicolae Iorga), alaturi de numerosi privitori. Li s'a îngaduit sa-si faca o ultima rugaciu-ne, dupa care sultanul le-a oferit viata daca trec la mahomedanism. Del Chiaro noteaza raspunsul demn al Voievodului "Împarate ! Averea mea, cât a fost, tu ai luat-o, dar de legea mea crestina nu ma las ! În ea m'am nascut si am trait, în ea vreau sa mor. Pamântul tarii mele l-am umplut cu biserici crestinesti si, acum, la batrânete, sa ma închin în geamiile voastre turcesti ? Nu, Împarate ! Mosia mi-am aparat, credinta mi-am pazit. În credinta mea vreau sa închid ochii, eu si feciorii mei". Apoi si-a încurajat fiii astfel : "Fiilor, aveti curaj ! Am pierdut tot ce aveam pe lumea aceasta pamânteasca. Nu ne-au mai ramas decât sufletele, sa nu le pierdem si pe ele, ci sa le aducem curate în fata Mântuitorului nostru Iisus Hristos. Sa spalam pacatele noastre cu sângele nostru !"

Sultanul a dat semnalul executiei. Primul fu decapitat visternicul Ianache Vacarescu, apoi cei patru fii ai Domnului : Constantin, Stefan, Radu si micutul Matei (11 ani).

Înmarmurit de durere, Domnul murmura : "Doamne, fie voia Ta", dupa care i s'a taiat si lui capul. Nicolae Iorga nota : "La capatul celei mai zguduitoare tragedii, ce n'are pereche în analele sângeroase ale sultanilor de odinioara, numai atunci s'a pus capat celor mai strasnice clipe pe care le poate suferi vreodata un suflet omenesc. Capul Domnului nu s'a putut dezlipi de trup, la lovitura nedibace, poate miloasa, a calaului, si, gramada, trupul batrânului parinte a cazut în tarâna udata de sângele tuturor copiiilor sai". Cele sase trupuri decapitate au fost aruncate în apele Bosforului, iar capetele "purtate în prajini" pe ulitele cetatii, au fost înfipte la o poarta a Seraiului si tinute acolo trei zile, dupa care au fost aruncate în mare. Crestinii piosi au pescuit trupurile si le-au înmormântat, pe ascuns, în biserica Adormirii Maicii Domnului din insula Halchi. Osemintele Voievodului-Martir au fost aduse în tara de sotia sa, Doamna Maria, în 1720 si îngropate pe ascuns în biserica Sf. Gheoghe-Nou din Capitala. Mormântul a fost acoperit de o placa de marmora alba, fara nume, iar identificarea s'a facut dupa descoperirea, în 1914, a unei candele de argint cu înscriptia : "Aici odihnesc oasele fericitului Domn, Io, Constantin Brâncoveanu Basarab Voievod".>
    Ultima editare de Catalin : 19 mai 2008 la 09:34
    Cu Domnul Dumnezeu inainte!

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    59

Ahhh... ce buna este o alergatura pe faleza superioara a Dunarii seara pe racoare (mai dam jos din burdihan )....

Sa revenim la tema in discutie.... !

Intr-o lucrare tiparita in Tara Romaneasca pe la 1683, numita "Apostol" sau Apostolul cu Dumnezău Svântul : care întru aceasta chip tocmită depre orânduiala grecescului Apostol. – Acum întâiu sau Tipărit. – (București : În scaunul Mitropoliei Bucureșcilor, 1683), apare o referire la „Versuri 8 asupra Stemelor Luminatului și Înălțatului
    Domn Io Serban C. V. Voevod
    “ (Serban Cantacuzino).

Aici link-ul complet catre coperta cartii, cu descrierea ilustratiilor.

Alexandru al II-lea Mircea, numit și Oaie Seacă, a fost domnitor în Țara Românească între iun. 1568 - apr. 1577, cu o scurtă întrerupere în primăvara lui 1574).
    Este fiul lui Mircea al III-lea și nepot al voievodului Mihnea cel Rău, așa cum apare în tabloul de familie din documentul de danie pentru Mănăstirea Sinai:

[...] Io Alexandru voevod și pe bunicul domniei mele Io Mihnea voevod și pe părintele domniei mele Io Mircea voevod și maica din inimă a domniei mele, doamna Despina și pe frații din inimă ai domniei mele, Io Mihnea voevod și Io Vladul voevod și Io Miloș voevod și Io Petru voevod și Io Mihnea voevod și pe fiul din inimă al domniei mele Io Mihnea voevod [...]

Porecla de "oaie seaca" i se trage de la birul pus pe oi la 1575, lucru care i-a nemultumit f. tare pe tarani...

IO din tata in fiu...
    Pe-oricare strazi cantau izvoare,
    Si sarutat de flori ce-mbata,
    Traia orasul de-altadata
    Sub plopi de-argint, muiati în soare.

Alexandru Macedonski - Rondelul orasului de altadata

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    59

Despre Doamna Stanca, mama marelui IO Constantin Brancoveanu, lespedea ei de mormant de la Manastirea Brancoveni, spune urmatoarele: [...]"fata lui jupan Costandin din vechiu si imparatescu rodu Cantacuzino biv vel postelnic, a Doamnei Ilincai, featii batranului IO Serban Basarab Voevod, jupineasa lui jupan Papei Brancoveanul post., feciorul lui jupan Predii Brincoveanului biv vel vornic si muma blagocestivului Domnu IO Costandin Brincoveanul Basarab voevod, carea, cu mari blindeate, cu multe milostenii si nespuse alte bunatati traind si umplind virsta ei de ani (62), den care 44 vaduva saraca de sotul ei i-au petrecut crestineste, s-au savarsit la anul de la zidirea lumii 7207 si de la Spasenia ei 1699, fevruarie 10, intr-al 11-lea anu al Domniei fiiului sau"[...].

IO Constantin Cantacuzino a avut 11 copii, 6 baieti si 5 fete(despre fete se stiu foarte putine lucruri, in afara de datele pe care le avem despre Doamna Stanca. Nu se stie nici macar daca numele fetelor este corect dedus din punct de vedere istoriografic).

Tot despre Cantacuzini, o insemnare mai veche intr-o Cronica Sarba de pe la 1600 se spune ca una din fetele lui Matei Cantacuzino, din Crit (Ins. Creta astazi) se casatoreste (pe la 1535-1540) cu un mostenitor al bogatului negustor grec din Adrianopol, Iacob Rally (Ins. Creta era posesiune venetiana pe atunci). Fiul sau, Dionisie Rally ajunge Mitropolit de Tirnovo, pe la 1597 si tot prin acele timpuri va fi si sfetnicul de taina al Marelui IO Mihai Viteazul.

Tot despre Cantacuzini: Constantin, impreuna cu sotia sa, Doamna Elina (Ilinca) si copiii sai, se afla pictati, pe peretele de apus (la stanga si la dreapta usii de intrare) a Manastirii Hurezu. Manastirea a fost Sfintita la 8 septembrie 1693 (de Sf. Marie Mica), de catre Mitropolitul Tarii Romanesti, Theodosie.
    Pe-oricare strazi cantau izvoare,
    Si sarutat de flori ce-mbata,
    Traia orasul de-altadata
    Sub plopi de-argint, muiati în soare.

Alexandru Macedonski - Rondelul orasului de altadata

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •