Pagina 5 din 6 PrimulPrimul 123456 UltimulUltimul
Rezultate de la 61 la 75 din 80

Subiect: De ce e bine sa botezi copii?

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit Re: De ce e bine sa botezi copii?

Toate fenomenele ce se intampla in timpul sfintelor taine au ramas taine, pentru ca Dumnezeu considera ca este mai bine asa, se spun doar anumite lucruri pentru ca asa este mai bine.
    Poate va veti convinge atunci cand veti avea experienta directa, eu am observat, am spus ce am crezut eu ca este bine sa spun din ce am observat, fiecare alege apoi ce face, eu nu am spus asta ca sa fiu crezut sau ridicat in slavi, nu doresc asta pentru ca asa as avea toate sansele sa ametesc, sa cad, si sa ma zdrobesc. Am spus pentru a sublinia necesitatea botezului, pentru ca eu deja stiu partial ce se intampla, nu o fac din credinta oarba.
    O dovada relativ palpabila a celor spuse de mine, se poate constata ca dupa botez, copii devin mai sanatosi, au rezistenta mai mare la boli, au mici schimbari de comportament, etc.
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

percival este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    iunie 2009
    Posturi
    105

Am vrut sa ma apuc de citit alte posturi, dar nefericitul meu destin prin forumul acesta m-a adus, vai, din nou:

"De exemplu in timpul Sf. Taine a Casatoriei am observat ca se formeaza o legatura aparte intre cele doua fiinte, mai vin cativa ingeri care sa ii ajute, vin ceea ce numeai aici pe undeva "trimisi", se schimba viitorul celor 2, se streg anumite suferinte karmice din viitr, si toate acestea se realizeaza in functie de cat de mult sunt indeplinite conditiile de baza:
    - preot de calitate, slujitor de Dumnezeu
    - cei 2 miri sa se iubeasca sincer si curat reciproc
    - nasi de o calitate minima, alesi pentru calitatile lor de oameni si nu dupa potentele financiare
    - si alte cateva conditii pe care nu le stiu inca"

Este citat de la Catalin - Legat de Sfintele Taine

Serios: (naiv) am vazut ca I.E-ul acela dedesubtul userului sugereaza apartenenta la "Inforenergetica"; prin aceste lucruri se exprima o invatatura aflata de undeva, posibil autori ?
    Eu unul m-as mira profund daca intr-o grupare (nu ma refer la modul negativ) care s-ar vrea o stiinta (o sa ma uit in prealabil pe postul respectiv "Inforenergetica - o stiinta a viitorului) aceste lucruri ar fi vehiculate fara nici o conditionare.

P.S. Si ca sa ma scutiti de un alt efort - la ce alte taine se mai perpetueaza miscarea asta browniana a ingerilor? De calitatea nasilor nu ma indoiesc - a preotilor din ziua de azi, nu sti care e oaie sau balaie ...cum se zice

Claudiu Avatar
    Claudiu este offline Servus Domini Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    297

Draga Percival,

Probabil ca ar lua prea mult spatiu aici (sunt limitat intrucatva de program) ca sa explic de ce si cum se realizeaza miscarea deloc browniana a ingerilor. Ideea de baza e ca pentru fiecare activitate ce are loc intr-o fiinta umana exista una sau mai multe sa le spunem entitati angelice care se ocupa de buna functionare a sistemelor (pe langa ingerii pazitori si sfatuitori). In mod normal, in functie o groaza de conditii (misiunea fiintei, pacatele parintilor transferate asupra ei etc.) exista un numar minim definit pentru toate aceste activitati de supraveghere sa le spunem (cum le aflam? - prin mijloacele proprii inforenergeticii, masuratori etc.). De aceea a vorbit Catalin de aceasta miscare de ingeri, primiti suplimentar - pentru ca se asigura viabilitatea fiintei nascute si de asemenea conditiile necesare pentru misiunea cu care a venit.
    Un exemplu mic: poate ca noul nascut a preluat de la parinti anumite pacate care in timp vor duce la aparitia unor dezechilibre in lanturile ganglionare de control. Fiindca acestea nu vor functiona corect, cantitatile de hormoni necesare functionarii suprarenalei vor fi diminuate. Daca prin botez, nu i se sterg anumite informatii si energii care sunt responsabile de acest dezechilibru, copilul va purta de la nastere potentialul de a suferi de diabet si de a avea dizabilitati care il vor impiedica sa isi faca misiunea. Una din acestea ar putea fi orbirea. Acum, daca acest copil in viitor trebuie sa devina un geniu in pictura, este evident ca nu isi va putea indeplini obiectivul, fiind orb.
    Toate aceste aspecte sunt luate in considerare de catre sfintele entitati care se ocupa de coordonarea misiunilor oamenilor pe Terra si se iau masurile corective din timp (sau cateodata spontan - vezi "minunile")pentru a permite ca acea fiinta sa isi indeplineasca misiunea.

Claudiu
    Dumnezeu este Iubire!

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Domnule Percival ce doriti acum de fapt? sa va impartasesc acum toto ce am ainvatat eu in 15 ani de studiu si practica, in afara de urmarea unor cursuri de inforenergetica unde am invata sa spunem un alfabet, am invatat sa il iubesc pe Dumnezeu si alte asemenea, apoi a urmat studiu individual, discutii si impartasiri de experiente cu diverse persoane cu preocupari in domeniul spiritualitatii. Din toate acestea si din experienta personala am tras concluzii, am aplicat cele insusite astfel in viata de zi cu zi, cu cei care mi-au solicitat ajutorul.
    Aplicarea acestora si observarea rezultatelor mi-au confirmat sau infirmat concluziile anterioare.
    Inforenergetica mi-a pus bazele, mi-a dat un imbold, dar apoi a fost munca personala si ajutorul de nepretuit al Bunului Dumnezeu si implicare ingerilor care ma sprijina si ma ajuta. Experienta personala mia arata ce este bine si ce nu este asa cum credeam. Si inforenergetica are hibele ei, dar deocamdata nu cunosc o metoda mai buna decat inforenergetica (are la baza iubirea fata de Dumnezeu), daca dumneavoastra stiti una mai buna sa mi-o aratati si daca nu am verificat-o o sa o verific.

Legat de acel canal sau legatura care se formeaza intre 2 indragostiti (la distanta de aprox 1 metru, pentru a nu se percepe altceva) care au fost cununati, se poate simti si cu mana punand cele 2 persoane fata in fata si baleind cu mana spatiul dintre ele, se simte intr-o anumita zona, un fel de caldura, furnicaturi, rece sau alte senzatii specifice fiecarui individ in parte in zona unde este acel canal, majoritatea oamenilor pot simti asta. Si ingerii se pot simti cu mana, dar trebuie sa fie cineva care paote sa iti spuna unde sa "ii pipai".

Poate vreti sa stiti mai multe, acum am inteles si eu de ce nu trebuie sa va spun prea multe, dar exista o solutie, rugativa la Mantuitorul sa va ajute sa simtiti in suflet sentimentul potrivit pentru ceea ce vi sa spus despre ingeri daca este adevarat sau nu. si asta este o metoda de cercetare.
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din percival Vezi post
    Cred ca totusi nu m-ati inteles.
    Oamenii care nu capata intelegerea rationala - deci trecuta prin gandire - a acestui fapt spiritual, nu capata nimic .
    E ciudata acesta contradictie: dumneavoastra clamati aceasta intelegere rationala si, totusi, nu reusiti sa va faceti inteles.

Oamenii care nu capata intelegerea rationala - deci trecuta prin gandire - a acestui fapt spiritual, nu capata nimic. Ba din contra, aveti posibilitatea de a-i trimite in sfera subiectiva a superstitiei.
    Vor incerca sa puna "in carca" acestui fapt - toate seriile de lucruri care ar putea decurge de aici - pozitive sau negative.
    Eu as putea foarte bine sa spun: in cazul botezului, la copii nu se intampla nimic dpdv spiritual.
    Nu confundati: eu nu sunt de acord nici cu forma exprimata a dvstra. nici cu continutul.
    Discursul acesta ma duce cu gandul la o vreme cand la mare cinste era o conceptie in care singura spiritualitate acceptata era bancul, iar intelegerea rationala era pusa la mare cinste si superstitia era infierata cu mandrie mai mult sau mai putin de clasa. Adica la o vreme in care anumite valori ale umanitatii au fost eliminate.

Numai ca in perioada aia, am ales eu sa ma nasc. Si la foarte scurt timp, dupa ce m-am nascut a intervenit o mutare: tata a plecat iar mama l-a urmat cu alt tren, de marfa, impreuna cu lazile de campanie. A mai fost un frate mai mare care in imprejurari similare pe la 6 luni, n-a avut ce face si a facut o bronhopneumonie, in vremea cand antibioticile erau in stadiul de fabricatie pilot undeva in lume. Adica una fatala.

Am ajuns la noua locatie, numai ca se pare, mofturos fiind din fire, sau din alte motive, am ales sa nu ma simt bine, sa plang si sa refuz sanul mamei.

Medic? Nu se nascuse inca cel care intr-o zi avea sa ajunga sa profeseze acolo. Salvare? Daaaa, una care facuse razboiul, cu experienta. Numai ca era greu de chemat: telefonul era numai la echivalentul de azi al primariei si cei de acolo stiau cum se asculta nu si cum se apeleaza cineva. O zi, doua, trei, mai multe. Slabisem, eram piele si ciolanele si nimeni nu se putea odihni din pricina mea. Femeia la care stateam in gazda, din aceea care nu stia prea multe dintre cele rationale, a aflat ca nu fusese vreme sa fiu dus pe la biserica , iar alor mei le era teama sa o faca, chiar daca crescusera cu o educatie crestin ortodoxa. M-a luat in brate si m-a dus la biserica unde se pare ca am fost botezat. Nu se cunoaste ce temperatura avea apa, ce calitati avea preotul si ce ritual a indeplinit. Cert este ca dupa episodul acesta simplu, in care dupa cate spuneti nu se intampla nimic, la intoarcere, am acceptat fara cracnire laptele matern si in cateva zile am recuperat totul.

E drept ca nu pot sa ma laud ca imi aduc aminte totul in detaliu. Mi-au povestit parintii, mai ales mama, fiindca pentru ea a fost ceva deosebit, ceva de domeniul miracolului. M-a lasat din brate sa nu mor nebotezat, chiar daca era o superstitie, si m-a primit inapoi ca nou.

Poate ca nu e foarte relevant din diverse pdv, dar pot sa va spun ceva: acel act mistic, plin de superstitii, efectuat de persoane despre care nu se mai poate spune nimic, m-a condus pe mine la varsta de 1,5 luni la un efect placebo exagerat si la o autohipnoza de tip Wikipedia prin care sansele de supravietuire mi-au crescut de la zero la 100%. Adica 100% spiritual (acel ceva nevazut care, printre altele, dar covarsitor, are influenta asupra vietii).

Astfel incat, acum, datorita acestei experiente personale deosebite pot sa le spun tuturor scepticilor ca spiritualitatea este traire a sufletului si ca aia cu superstitiile sunt mai bogati spiritual decat cei care sunt specializati in despicat firul in patru si in gasirea nodurilor din trestie.
    Au si ei o sansa: sa simta. Iar atunci cand li se intampla, daca li se intampla, lasa in balta specializarile si se avanta fiecare pe unde poate. Sau pe unde i se da voie.

Se vor fi schimbat acum vremurile si vrerile oamenilor. Poate ca astfel de exemple sunt anacronice. Cand m-am nascut eu, se murea din nimic. Acum, asa ceva devine neaparat ceva complicat. Atunci informatiile utile erau transmise si prin traditie si prin superstitii. Acum, exista o foame insatiabila de informatie, dar care nu conduce la simplitatea transparenta a intelepciunii de zi cu zi. Atunci sa supravietuiesti era o maiestrie, acum maiestriile se manifesta in ale suferintei, mai ales a sufletului.

Doar, inca, un punct de vedere.
    Dar daca aveti copii si sunteti crestini, botezati-i si le da-ti niste sanse de supravietuire si dezvoltare suplimentare.

Etienne Avatar
    Etienne este offline I.E. Copacel roditor
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Ditamai off-topic-ul facut de un user nou si intretinut de altii vechi.
    Ma intreb ce sta la baza acestei 'intretineri'?
    Domnule Furtuna, foarte frumoasa experienta dvs .

In ceea ce priveste strict vorba din batrani ca prin botez copilul devine mai cuminte, mai linistit, nu ma plange asa mult, etc, pot sa va spun din experinta mea de mama: eu botezata in alt cult, sotul ortodox, dupa nasterea copilului nostru, pana la botezul crestin ortodox al acestuia, plangea si avea colici de nu mai stiam ce sa ii fac. Toata ziua plangea (slava Cerului ca nu plangea noaptea, cum se intampla de obicei) iar dupa botez s-a linistit. Exact dupa botez copilului ziceai ca i-a luat cineva colicii cu mana. Si pot spune ca pe vremea aia nu dadeam nici o importanta nici botezului, nici vorbelor din batrani, nici Sfintei Impartasanii, dar, in ciuda a toate cele pe care nu le credeam ba chiar le negam, am putut observa cum dupa botez copilul s-a schimbat. Deci, si fara a crede ca botezul are vreo influenta asupra copilului, influenta exista, indif cat s-ar pune contra unii si altii si ar aduce cine stie ce argumente contra.
    Ultima editare de Etienne : 12 iun 2009 la 09:09
    Mi-am pus flori la palarie,
    Mi-am pus flori, mi-am pus margele
    Sa se uite cu mandrie ...
    ...Puiu la ele!

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din Etienne Vezi post
    Ditamai off-topic-ul facut de un user nou si intretinut de altii vechi.
    Ma intreb ce sta la baza acestei 'intretineri'?
    Cautarea autenticului, cautarea unei farame de certitudine, cautarea unor conditii de verificare si/sau validare a modelelor acceptate pana in prezent.
    Iar deraparea in offtopic stiti foarte bine ca se realizeaza foarte usor. Iar uneori conduce la discutii interesante.

Marchidan21 este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2009
    Posturi
    213

Taina botezului d.p.d.v. stict fizic nu mai este mister de multă vreme.
    Apa folosită la botez prin simpla slujbă ținută (nu e simplă deloc ) este purificată și transformată în apă structurată similară aghiasmei. Acestă apă vie influențează puternic structura internă a apei copiilor mici și în mai mică măsură a adulților. De aceea este bine ca botezul să fie făcut în pruncie și nu ca adult. Cine dorește botezarea spirituală ca adult poate să o repete de cîte ori are chef el sau preotul dar la copii este obligatorie deoarece are puternice efecte terapeutice fizice, în special pentru îndepărtarea stresului suportat în tipul nașterii, similar cu un înec.
    Principalul efect al apei structurate este reorganizarea macromoleculei de apă în structura hexagonală echilibrată. Apa are memorie și fiecare eveniment este înregistrat și purificarea devine necesară pentru îndepărtarea sresului acumulat în timpul zilei. De obicei un somn liniștit este suficient. Deasemenea rugăciunea înainte de masă (binecuvîntarea hranei) are efect benefic întro alimentație corsctă și sănătoasă. Niciodată nu trebuie să mănînci și să bei în grabă fiind stresat.
    Apă structurată se poate obține în templele marilor religii în prezența rugăciunilor în care cele mai importante nu sunt cuvintele folosite cît frecvența vibrațiilor rugăciunilor și emoțiile pure eliberate în timpul rugăciunilor/meditației. În toatemarile religii frecvența sunetului rugăciunilor este de 7-8 Herți și perfect armonizată cu vibrația locală a pămîntului altfel efectele sunt diminuate. Deasemenea în timpul rugăciunilor chiar și apa din interiorul copului dezvoltă proprietățile apei structurate.
    Apă structurată se poate produce și în prezența cîmpurilor electomagnetice potrivite.
    Puteți găsi mai multe infurmații pe net în legătură cu apa structurată și efectul kirilian.
    Renunțînd la puțină libertate de cuget pentru a cîștiga puțină securitate spirituală nu le meriți pe niciuna și le vei pierde pe amîndouă.

SpiritAngel este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2010
    Posturi
    8

poy mie mi se pare chestia cu botezarea coplilului de mic este o manipulare pentru ca copilu atunci nici nu stie de Dumnezeu el nu intelege nimic si ar trebui lasat pana la o varsta matura ca sa isi aleaga singur,Isus s-a botezat la varsta de 33 de ani si mai multi sfinti ai biserici ortodoxe s-au botezat tol cand erau maturi asa ca nu inteleg dc sa i bagi cuiva pe gat o religie

percival este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    iunie 2009
    Posturi
    105

Botezul lui Iisus in apele Iordanului a fost la varsta de 30 de ani. 33 de ani si aproape 1/3 este varsta Crucificarii. ( 3 aprilie 33, orele 3 dupa amiaza)
    Ziua dpdv al calendarului evreiesc vechi incepe la orele 6 dupa amiaza.

SpiritAngel este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2010
    Posturi
    8

aha scz am gresit eu dar oricum sa botezat matur

yahyia este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    55

he he ce interesant ce fac copii iudei sau musulmani sau bhudisti fara botez?
    atentie nu am nimic cu botezul care este o purificare dar sa nu cadem in dogma.
    btw curand voi fi nas de botez .

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Ai si musulmanii si hindusii ritualurile lor. Dar fiecare trebuie sa facem ce ne-a fost dat sa facem nou, si nu sa ne gandim de ce altii au alta cale de urmat,daca aveam calea lor de urmat ne nasteam acolo. Noi ne-am nascut pe acest pamant si ne este necesar crestinismul altii care sau nascut prin asia au nevoie poate de budism sai hinduism. Fiecare cu calea lui
    Un site
    si un

Didina este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Citat Citat din jeremiah Vezi post
    Copiii sunt mai sanatosi caci le da Dumnezeu sanatate ,nu ptr ca i-a stropit un nene cu apa ...si ca niste asa zisi nasi ..se leapada de satan ...5 minute ...dupa care beau si se fac crita !

Sunt copii mai sanatosi decat subnutritii ortodocsi ...de exemplu in tarile protestante unde copii doar se binecuvanteaza ,rata mortalitatii infantile este mai scazuta ca in tarile ortodoxe.

Dar cum iti explici ca acesti copii cand cresc mari ,ajung 60 % alcoolici ,20 %curvari ,50 % divorteaza de prima nevasta,10 % ajung sa fure etc?Tocmai ei care sunt botezati sugari ...au cam uitat de nasi si Dumnezeu .

Un ritual oricare ar fi el ,nu ajuta ptr a te naste din nou ,spiritual ,ma refer.Trebuie sa-ti se descopere Dumnezeu prin Cuvantul si Duhul Lui ...altfel e degeaba botezul sugarilor.
    De multe ori cand citim NT ne gandim, unii dintre noi: "Daca eu as fi trait atunci! Nu inteleg cum de lumea nu l-a recunoscut pe I.H. si l-a rastignit". Si credem ca altfel ar fi stat lucrurile pentru noi daca am fi fost contemporani cu I.H. Dar, in realitate, toti am fost contemporani cu El si am asistat la evenimentul de pe Golgota, in trup sau nu fiind. Si daca am fost in trup si va intrebati oare ce faceati Dvs. in acel moment, nu va cheltuiti bani si energii sa intrebati in stanga si in dreapta ce ati fost in alte vieti, nici pe unde ati fost, ci priviti cu obiectivitate la atitudinea Dvs. din prezent fata de Biserica, fata de preotii si sacramentele ei, dintre care unul este Botezul. Daca spuneti ca botezul e facut "de un nene care stropeste cu apa", repetati aceeasi greseala ca si Saul care statea sub cruce si refuza sa creada ca insusi I.H. se afla in omul acela plapand si rastignit intr-un mod atat de rusinos, cu talharii. Si asa cum astazi dispretuiti Biserica si preotii ei, tot astfel si atunci stateati sub cruce si il huleati pe I.H.
    Banuiesc ca sunteti constient, domnule Jeremiah, ca pruncul se naste cu trup si suflet, si ca fiecare dintre ele are necesitatile ei. Si atunci va intreb, cum se face ca ii dati bebelusului biberonul sau mancarea pe care Dvs. o alegeti pentru el, desi nu are constienta si nu poate alege singur? Tot astfel, asa cum Dvs. nu va lasati copilul sa moara de foame pana-si va alege singur mancarea, si I.H., prin ingerii sai, da de mancare sufletului prin anumite sacramente.
    Dar daca Dvs. nu mai aveti nevoie de intermediari fizici pentru a va uni cu Hristos, va felicit, dar nu incercati sa le refuzati celorlati acest drept. Caci, acum ca v-ati vindecat cancerul cu anumite medicamente, e ca si cum ati spune ca fabricile care produc aceste medicamente ar trebui desfiintate, numai pentru faptul ca Dvs. nu mai aveti nevoie de ele in acest moment.

yahyia este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    55

Citat Citat din jeremiah Vezi post
    Ucenicii L-au înțeles foarte bine pe Domnul lor, ei au înțeles ceea ce a spus El: „ Cine va crede și se va boteza, va fi mîntuit... ” (Mar. 16, 16). În Sfînta Scriptură și în primele secole după Hristos nu există nici un indiciu care să arate că a fost botezat vreun sugar. Sfînta Scriptură nu cunoaște nași de botez și nici nu pomenește ceva despre faptul că sugarul ar fi eliberat prin botez de păcatul moștenit, pentru ca, fără știrea lui să devină un copil al lui Dumnezeu. Expresia „ păcatul moștenit ” nu este scrisă în Biblie și nici nu este pomenit ceva despre o naștere din nou prin botezul în apă. Cel ce acceptă Cuvîntul lui Dumnezeu ca adevăr se va lăsa convins personal de Sfînta Scriptură, care, singură, este competentă în privința întrebărilor despre credință.
    da fiinca sunt dogme ,
    pacatul mostenit desi nu vor sa recunoasca incarnarea de acolo vine.
    botezul presupune spalarea pacatelor prin jertfa lui iisus .
    so copilasului i se anuleaza intr-un fel karma si asta pana comite un pacat asemanator , se cheama recidiva si atunci primeste automat si pedeapsa pentru pacatul facut in alta viata.

asta nu insaeamna ca este singura modalitate si ca oamenii mor daca nu se boteaza.
    btw tot te lauzi cu protestanismul ca nu aveti alcoolici scuze dar aveti pedofili si carute de homo ceea ce nu prea se intampla in ortodoxism

Pagina 5 din 6 PrimulPrimul 123456 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Bine v-am gasit
    De =|Luci@n|= in forum Sa ne cunoastem mai bine
    Replici: 8
    Ultimul post: 07 mai 2010, 19:56
  2. bine v-am gasit!
    De sunchaser in forum Sa ne cunoastem mai bine
    Replici: 28
    Ultimul post: 27 mai 2009, 09:59
  3. Bine v-am regasit
    De dowsing67 in forum Sa ne cunoastem mai bine