Pagina 2 din 6 PrimulPrimul 123456 UltimulUltimul
Rezultate de la 16 la 30 din 80

Subiect: De ce e bine sa botezi copii?

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit Re: De ce e bine sa botezi copii?

Citat Citat din marcelica77 Vezi post
    ma intreb cat de greu e sa gandesti
    pt unii e imposibil
    de ce va bagati in lucruri care va depasesc
    va puteti da cu parerea despre vreme ca multi o nimeresc
    lasati alte sporturi ca nu ajungeti la performanta
    Nu inteleg ce vrei sa spui
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Alchimiel este offline USER Bobocel
    Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    455

Citat Citat din lovelife Vezi post
    Nu inteleg ce vrei sa spui
    de parca intelege careva ... ))

Tixti este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Botezul copilului este foarte important. Aduce Lumina. Botezul lumineaza Calea pe care copilul o va urma in viata. S-au botezat si Mantuitorul nostru Iisus Cristos, si sfintii parinti, si parintii nostri si copiii nostri. Raspunsurile astea sunt in orice carte de invataturi ortodoxe. Copilasii sunt curati, au o legatura directa cu Dumnezeu. Cine nu a privit niciodata in ochii unui copil, nu stie. Un copilas e capabil sa zambeasca sincer unui strain fara sa se teama de el. Un copil iubeste sincer pe toata lumea. Parintii il invata ce este frica, ce este rusinea, ce este ura.
    Parintele ii spune copilului: "nu te teme de doctor, nu iti face nimic". De fapt copilul nu se temea, era plin de curaj. Dar auzind de la parinte ca exista si posibilitatea ca acel doctor sa ii faca ceva, incepe sa se teama. Copilul nu stie ce este pofta. Noi ne prostim dandu-i sa manance toate rahaturile "ca sa nu ii fie pofta". Copiii sunt cei care trebuie sa ne ghideze pe noi in viata. Sa ne dirijeze pe drumul pe care ei il cunosc direct de la Dumnezeu. Noi le taiem foarte repede legatura cu divinitatea, din prea mult egoism.
    "copilul meu trebuie sa fie ce vreau eu, nu ce vrea el"
    incetul cu incetul, prin interventia noastra barbara asupra educatiei spirituale a copilului, ii distrugem tot ce avea sfant si frumos in fiinta lui. Il UMANIZAM. Toti facem asta. Si eu, si tu, si el.
    De aia trebuie botezat copilul, asa a lasat Dumnezeu. Sa primeasca lumina divina. Sa o aiba. Domnul ii arata calea dreapta. Noi trebuie s-o lasam asa. Dar de fapt ii punem numai piedici. Asa facem toti. Din pacate.
    Vorbim pe fata despre sex cu copiii (asa e modern), dar evitam sa discutam despre religie. Il invatam sa se spele pe dinti, dar rugaciunea de zi cu zi, o lasam pe altadata.
    Cu voia lui Dumnezeu, urmeaza sa botez un copilas al unor prieteni anul care vine. Va fi al doilea fin. Sper sa am intelepciunea de a le fi un bun parinte spiritual.
    Dumnezeu ne iubeste pe toti

Tixti este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Era o vreme cand oamenii se botezau pe ascuns, se rugau pe ascuns, se inchinau pe ascuns. Acuma e liber la orice, dar toti ne intrebam de ce trebuie.
    Dumnezeu ne iubeste pe toti

jeremiah este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    mai 2009
    Posturi
    16

Ucenicii L-au înțeles foarte bine pe Domnul lor, ei au înțeles ceea ce a spus El: „ Cine va crede și se va boteza, va fi mîntuit... ” (Mar. 16, 16). În Sfînta Scriptură și în primele secole după Hristos nu există nici un indiciu care să arate că a fost botezat vreun sugar. Sfînta Scriptură nu cunoaște nași de botez și nici nu pomenește ceva despre faptul că sugarul ar fi eliberat prin botez de păcatul moștenit, pentru ca, fără știrea lui să devină un copil al lui Dumnezeu. Expresia „ păcatul moștenit ” nu este scrisă în Biblie și nici nu este pomenit ceva despre o naștere din nou prin botezul în apă. Cel ce acceptă Cuvîntul lui Dumnezeu ca adevăr se va lăsa convins personal de Sfînta Scriptură, care, singură, este competentă în privința întrebărilor despre credință.

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Jeremiah , eu zic asa citesti mai bine noul testament si abia apoi sa afirmi cu certitudine niste chestii. Spune undeva Iisus " Daca nu se va naste din nou din apa si din duh nu va putea intra in imparatia lui Dumnezeu"
    Poate nu spune nicaieri in biblie ca trebuie protejat de sugar, dar de ce sa lipsesti un copil pana la adolescenta de darul primit la botez, de ce sa nu ii dai ceva sanse in plus in drumul spre mantuire?

Din experienta am observat ca nasii sunt foarte necesari, asta daca ei isi fac menirea, un copil are nevoie si de o alta persoana cu care sa se sfatuiasca si care sa il indrume in afara de parinti, are nevoie de un om care sa il indrume pe calea spirituala, are nevoie de un ghid prin hatisurile vietii, are nevoie de un nas.

In biblie nu scrie nimic de avioane, masini, tomograf, radiografie si altele, dar asta nu inseamna ca ele nu sunt utile si necesare omului. Nu sunt trecute multe medicamente, nu este descris nici de liceu, nici de facultate, nici de calatoriile in spatiu, nici de tine macar, dar totusi ele sunt necesare.
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Data inscrierii
    mai 2009
    Posturi
    16

Toate păstrează o aparență evlavioasă, dar a sosit vremea când ar trebuie să accepteproba Cuvântului , să accepte să fie comparate cu unicul standard valabil, care este biserica de la început. De fapt, creștinismul tradițional de astăzi nu mai are nimic comun cu biserica primară.Aceeași Biblie este tălmăcită astăzi în sute de feluri diferite, după tradiția părinților bisericii. În locul Cuvântului descoperit în mod divin, sunt puse mereu învățături noi, omenești, interpretări, doctrine și dogme care nu au nici o bază biblică.Domnul nostru spune: „ Cine va crede și se va boteza, va fi mîntuit ” (Mar. 16, 16). Această primă condiție pentru botez o cere însuși Domnul, și anume cel ce primește botezul să creadă. Așa cum se spune în Rom. 10, 17, credința vine din predică, iar predica vine din Cuvîntul lui Dumnezeu. Din cauza aceasta a ieșit porunca misionară de a vesti Evanghelia, iar în continuare, cel devenit credincios să fie botezat. Acest fapt este confirmat la prima predică a lui Petru și în toată practica apostolică:Cei ce au primit propovăduirea lui, au fost botezați (Fap. 2, 41). Important este ca oamenii să afle vestirea Cuvîntului și să se decidă personal pentru Hristos.Credința personală este o condiție absolut necesară pentru botezul biblic.Nu poate nimeni sa creada in locul celuilat .

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Si acolo spune ca trebuiesc indeplinite 2 ocnditii nu spune ca daca vrei sa te botezi trebuie sa ai credinta, nu spune ca copii nu se pot boteza, etc.
    Conform ceea ce spui tu, cine esti tu, sau altul care aprtine altui cult ca sa refuzi sansa unui copil care moare inainte de varsta de 12-14 ani conform traditiilor diverselor biserici sa le refuzi sansa acelori copi de a ajunge in iimparatia lui dumnezeu.

Habar nu ai ce este mantuirea, habar nu ai ce insemana de fapt credinta, credinta nu inseamna ca crezi ca exista Iisus Hristos , ca exista Dumnezeu, este mult mai mult.
    Un site
    si un

Data inscrierii
    mai 2009
    Posturi
    16

Talharul de pe cruce a fost mantuit ?A fost botezat ?

Habar nu ai ce este mantuirea, habar nu ai ce insemana de fapt credinta
    Chiar și un prost ar trece de înțelept dacă ar tăcea, și de priceput dacă și-ar ține gura. Prov 17.
    Cine își înfrânează vorbele, cunoaște știința, și cine are duhul potolit este un om priceput. -
    Pacatul mandriei este rasplatit cu moartea.

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Nu am zis ca eu stiu, ci pentru ca invarti concepte pe care nu le pricepi?
    In biblie nu a spus ca talharul a fost mantuit a spus altceva, si cu adevarat nu este nici absolut necesar si nici suficient botezul si a crede ca exista dumnezeu pentru a te mantui. E nevoie de mult mai mult, e nevoie de fapte.
    Un site
    si un

Data inscrierii
    mai 2009
    Posturi
    16

Botezul este o semnificatie ca ,ai acceptat sa treci pe Numele Domnului Isus Hristos .Exact ca o semnatura pe actul de casatorie ,semnifica ca ai murit ptr lumea acesta si ai inviat impreuna cu Hristos ptr Imparatia Lui .Ortodox nu inseamna sa apartii de un cult sau de o religie ...ci inseamna sa fi pe calea cea dreapta ,sa ai caracterul lui Hristos ,sa fi o lumina in lumea acesta a intunericului .Teoria nu ajuta pe nimeni ,ci doar Duhul lui Dumnezeu poate sa va dea puterea sa practicati Cuvantul lui Dumnezeu .Fiecare personal trebuie sa aiba o relatie ,o traire personala cu Dumnezeu prin Duhul Sau.Totul incepe printr-o pocainta sincera inaintea lui Dumnezeu si o calauzire zilnica prin Duhul Sau .Voi trebuie sa va nasteti din nou ,ma refer spiritual .Ioan 3;3-8!

Numai bine va doresc .

Etienne Avatar
    Etienne este offline I.E. Copacel roditor
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Citat Citat din lovelife Vezi post
    ... dar de ce sa lipsesti un copil pana la adolescenta de darul primit la botez, de ce sa nu ii dai ceva sanse in plus in drumul spre mantuire?
    Pana destul de curand, nici eu nu stiam importanta botezului acordata de catre ortodocsi (mie parandu-mi-se mai ok ca ajuns matur copilul, sa ceara el singur botezul in cultul in care doreste).
    Abia acum imi dau seama ca, prin acel act savarsit la cateva luni (6 saptamani eventual), cum se face la ortodocsi, copilasul primeste ceva absolut minunat, ceva ce il va ajuta de la botez incolo foarte mult in calea evolutiei lui spirituale ira cultele care nu practica botezul copilasilor mici sunt privati de acel 'ceva'.
    Mi-am pus flori la palarie,
    Mi-am pus flori, mi-am pus margele
    Sa se uite cu mandrie ...
    ...Puiu la ele!

savanah Avatar
    savanah este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Si cu si fara botezul primit la citeva saptamini, adultul tot singur va hotari in ce si cum va crede.

Daca la 25 de ani, de ex, hotarasti ca vrei sa devii musulman, botezul primit nu te impiedica sa iei aceasta hotarire....
    Jeremiah, daca ai participat la o slujba a botezului, ai remarcat ca momentele de inceput sunt marcat de citeva cuvinte spuse de nasi in numele copilului: "ma lepad de satana" (spus de trei ori) si apoi "ma unesc cu Hristos" (spus tot de trei ori). Deci este o renuntare la rau (la satana) si o intrare in binele reprezentat de Mintuitor. Nici o clipa nu depui un legamint, un juramint. Modul in care vei "gestiona" darul botezului primit in copilarie il vei hotari ulterior, adult fiind.

Momentul declararii credintei noului crestin este atunci cind nasii spun Crezul, in numele micutului. Dar, la fel, este o enuntare a credintei noastre nu este o forma de legare. Si aici exista multa permisivitate, adultul urmind a demontra ca stie cum sa se bucure de lumina primita la botez....
    Deci nici o clipa taina botezului nu inseamna lipsirea de liberul arbitru de mai tirziu. Dar, pe de alta parte, inseamna sansa extraordinara de a ti se oferi inca de la primele saptamini de viata un ajutor pe cale vietii. Si acest ajutor iti este oferit de nasi care isi asuma, in numele micutului, sarcina de a se lepada de rau si de a-l alege pe Mintuitor.

Un preot imi spunea ca uneori si-ar fi dorit ca atunci cind omul face rau in viata sa il doara locurile unde a fost miruit la botez. Atunci cind preotul miruieste copilasul pe frunte, pe spate, pe miini, pe picioare atinge intreaga faptura. Daca fiecare loc ar deveni dureros atunci cind facem ceva rau atunci ne-am aminti mai des despre curatenia cu care ne nastem si pe care o murdarim pe parcursul vietii.... (aici are perfecta dreptate Tixti).

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

La botez copilul primeste un pic din harul lui Hristos, primeste inca unul sau mai multi ingeri, este curatat de diverse energii negative.

Din proprie experienta am vazut copii meci care erau bolnavi si datorita botezului sau simtit mai bine sau chiar sau vindecat. Se stie ca dupa botez copilul plange mai putin si este mai sanatos, de ce sa nu ii fac eu bine copilului meu pentru ca tu sau altul nu intelege pe deplin rolul botezului
    Un site
    si un

Etienne Avatar
    Etienne este offline I.E. Copacel roditor
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Citat Citat din savanah Vezi post
    Si cu si fara botezul primit la citeva saptamini, adultul tot singur va hotari in ce si cum va crede.
    Da, dar cu ajutorul botezului va lua ALTE decizii, in ALTE conditii, pt ca botezul in sine ii creeaza viitorului adult deja prin "simpla" Taina a Botezului o baza catre 'altceva'.
    Mi-am pus flori la palarie,
    Mi-am pus flori, mi-am pus margele
    Sa se uite cu mandrie ...
    ...Puiu la ele!

Pagina 2 din 6 PrimulPrimul 123456 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Bine v-am gasit
    De =|Luci@n|= in forum Sa ne cunoastem mai bine
    Replici: 8
    Ultimul post: 07 mai 2010, 19:56
  2. bine v-am gasit!
    De sunchaser in forum Sa ne cunoastem mai bine