Pagina 1 din 4 1234 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 15 din 47

Subiect: Sarcina pierduta sau avort

Etienne Avatar
    Etienne este offline I.E. Copacel roditor
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit Sarcina pierduta sau avort

Unde merge sufletul unui copil nenascut nebotezat?

Ce poti face pt el?

Dar pt copiii morti nebotezati din neam?
    Mi-am pus flori la palarie,
    Mi-am pus flori, mi-am pus margele
    Sa se uite cu mandrie ...
    ...Puiu la ele!

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit Re: Sarcina pierduta sau avort

Sufletul unui copil care a murit in urma unui avort se duce acolo de unde a venit la intrupare, dar cu suferinta aferenta. Locul unde sta un suflet este dat de faptele sale in special, si este doar pe merit personal in general.
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Deci mama care nu l-a dorit i-a provocat o "suferinta".Cum se poate "repara" aceasta suferinta?
    ...Puiu la ele!

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Prin multe rugaciuni pentru acel suflet, fapte bune in numele lui, si nu in ultimul rand sa ii adresezi multa iubire crestina adevarata
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Rugaciuni de iertare?Sau alt fel de rugaciuni?

Fapte bune...ce fle de fapte bune in numele lui?

Iubire manifesta prin cuvinte, ganduri?

La ce grad pot afla mai multe?
    ...Puiu la ele!

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Orice fapta buna in numele unei persoane o ajuta foarte mult, asta este si rolul pomenilor, nu de a da mancare sufletului de dincolo, o fapta buna pentru sufletul lui ii asigara acestui primirea raspaltii pentru fapta buna respectiva
    Un site
    si un

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Nu inteleg: o fapta buna este similara cu a face pomana, a da de pomana sau altceva?Pt ca e vorba de un suflet nenascut, nebotezat, deci nu stiu ce i-ar fi placut, etc...
    ...Puiu la ele!

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Iata ce am gasit:

"Se pot boteza copiii avortati ?

- Cine a indraznit sa boteze un copil mort ori avortat, nebotezat, nu mai poate fi preot in veacul veacului. Ce botezi ? Tarana ! Doar sufletul a plecat din clipa cand a murit. Cum ? Te-ai facut preot si te-apuci sa botezi la cimitir si sa inseli lumea ? Mare nebunie !

Am auzit pe undeva ca preotul boteaza la Botezul Domnului pe cei avortati. Asta-i nebunie ! Asta-i iesire din minti ! Nu se boteaza in veacul veacului ! A plecat sufletul lui. Stiti voi unde stau copiii nebotezati ? Sa tineti minte, care sunteti aici ! Copiii nebotezati ai crestinilor stau in partea de miazanoapte din ceruri, unde este un fel de ceata, cum este la noi in zori de ziua, cand nu s-a luminat.

Ei au primit de la Mantuitorul un inel; se cheama " inelul nemuririi vesnice ". Ei stau acolo si striga totdeauna impotriva parintilor : " Doamne, n-am vazut lumina soarelui, n-am vazut lumina lunii, n-am vazut stelele, n-am vazut lumina zilei, n-am vazut florile campului, n-am auzit cantand pasarile, n-am vazut frumusetea lumii, de ce ne tii pe noi in intuneric, ca noi nu suntem vinovati !" Iar Hristos le va zice : " Stati acolo, sa vad pocainta parintilor vostri !" Ca, daca cei ce au copii morti neboiezati se marturisesc curat la duhovnic si fac canonul si nu mai fac aceasta urgie, se mantuiesc.

Cand se mantuiesc parintii, atunci si copiii se mantuiesc. Cand se mantuiesc parintii, copiii avortati in clipa aceea primesc botezul nadejdii; cum au avut cei din Vechiul Testament, cei ce mai inainte au nadajduit spre Hristos, zicand : " O sa vina Mesia sa ne scoata din iad !" Primesc botezul nadejdii si odata cu parintii lor zboara la cer. Asta-i soarta copiilor care au murit nebotezati. "
    ...Puiu la ele!

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Citat Citat din Etienne Vezi post
    Nu inteleg: o fapta buna este similara cu a face pomana, a da de pomana sau altceva?Pt ca e vorba de un suflet nenascut, nebotezat, deci nu stiu ce i-ar fi placut, etc...
    Sa incerc sa ma explic mai clar
    Deci a face o pomana in numele cuiva nu inseamna ca trebuie sa faci ceva ce ia placut respectivului, pentur ca pe lumea de dincolo nu are nevoie de mancare, haine , etc.
    Pomenile sau faptele bune facute in numele cuiva se "contabilizeaza" ca si cand ar fi fost facute de insasi acea persoana, si in cazul pomenilor au rolul de a inlocui o parte bune din faptele bune pe care persoana trebuia sa le faca si nu le-a facut cand a fost in viata, efectul acestor pomeni sau fapte bune facute in numele cuiva are un efect foarte mare asupra destinului acelei entitati.

Cum se procedeaza:
    Cand faci o fapta buna, oricare ar fi ea, poate fi si o rugaciune un sfat pentru cineva, "menesti" acea fapta buna pentru sufletul X, te gandesti ca sa i-o considere lui Dumnezeu (ceva de genul asta a fost si "luare" pacatelor lumii decatre Iisus)
    Nu stiu daca am fost suficient de clar dar mai mult de atat nu stiu
    Un site
    si un

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Ba ai fost mai explicit acum!Multumiri!
    ...Puiu la ele!

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

[" Am auzit pe undeva ca preotul boteaza la Botezul Domnului pe cei avortati. Asta-i nebunie ! Asta-i iesire din minti ! Nu se boteaza in veacul veacului ! A plecat sufletul lui. Stiti voi unde stau copiii nebotezati ? Sa tineti minte, care sunteti aici ! Copiii nebotezati ai crestinilor stau in partea de miazanoapte din ceruri, unde este un fel de ceata, cum este la noi in zori de ziua, cand nu s-a luminat.
    " Ei au primit de la Mantuitorul un inel; se cheama " inelul nemuririi vesnice ". Ei stau acolo si striga totdeauna impotriva parintilor : " Doamne, n-am vazut lumina soarelui, n-am vazut lumina lunii, n-am vazut stelele, n-am vazut lumina zilei, n-am vazut florile campului, n-am auzit cantand pasarile, n-am vazut frumusetea lumii, de ce ne tii pe noi in intuneric, ca noi nu suntem vinovati !" Iar Hristos le va zice : " Stati acolo, sa vad pocainta parintilor vostri !" Ca, daca cei ce au copii morti neboiezati se marturisesc curat la duhovnic si fac canonul si nu mai fac aceasta urgie, se mantuiesc."]
    Cand se mantuiesc parintii, atunci si copiii se mantuiesc. Cand se mantuiesc parintii, copiii avortati in clipa aceea primesc botezul nadejdii; cum au avut cei din Vechiul Testament, cei ce mai inainte au nadajduit spre Hristos, zicand : " O sa vina Mesia sa ne scoata din iad !" Primesc botezul nadejdii si odata cu parintii lor zboara la cer. Asta-i soarta copiilor care au murit nebotezati. "]

Mi se pare incredibil ce citesc aici,dar nu ma mira asa tare.Cineva se crede D-zeu?Si un Isus care sta de paza si tine suflete in intuneric?
    Toti oamenii sint copiii lui D-zeu.Unii copii mor ,intr-adevar ca si karma ptr parinti,ca lectie karmica,dar fiecare entitate raspunde de sine ,nu de altii,raspunde de faptele sale nu de karma altuia,decit in masura in care a influentat-o.Si copiii care mor mici,si ei accepta o karma de a plati ceva.Acei copii au fost cindva adulti pe acest pamint si au si ei drumul lor.
    Copiii care au murit nebotezati se reintorc la starea de astral si asteapta o noua incarnare.
    Iadul este o stare astrala ,un nivel eteric "blocat" in timp ce pare etern unde sufletul respectiv nu poate evolua.Cu cit sufletul este mai evoluat ,cu atit ii este permis sa invete ,sa se intrupeze mai des si sa isi continue evolutia.In iad sufletul ramine mii de ani pe loc,in asa numita "bezna "a constiintei.
    Cit despre pocainta parintilor cuiva,noi ,oamenii sintem carnal fiu si fiica,dar sufletele sint de frati,toti copii ai divinitatii.
    Nici un suflet nu este astfel conditionat de alt suflet ,decit karmic.Iertarea este o preluare benefica a pacatelor cuiva ,aceasta este si legatura cu iertarea greselilor altora...
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

asa este Cris, Dumnezeu este intitdeauna drept si nu pedepseste nevinovatii, daca noi nu intelegem actiunile lui Dumnezeu nu inseamna ca el este nedrept, ci ca suntem noi prosti, si daca copilul respectiv a meritat sa fie avortat are ceva karmic in trecut, posibil si ea ca entitate sa fi facut un avort candva
    Un site
    si un

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Love,nu m-am exprimat foarte clar,vad ca stii unde bat,insa.
    Nu exista un D-zeu care sa tina suflete in intuneric astfel.
    Iar astfel de texte induc frica si teroare,omul in loc sa urce spiritual se "blocheaza" in temeri si spaime inutile.
    Iar cine nu stie ar trebui sa zica "nu stiu",sau sa zica "asta e parerea mea" ,nu sa emita legi ale spaimei .
    D-zeu este iubire si iertare nu un tiran cu barda.
    In acest sens rugaciunea vad ca nici nu prea apare,ci canon ,alea-alea.
    Rugaciunea face "minuni" la nivel subtil de suflet.
    Pentru orice suflet trecut in astral ,iubirea (gindurile de iubire ),iertarea si ruga la divinitate sint cele mai importante.

Si o rectificare: prosti sau nu ,sintem copiii lui D-zeu.Este o relatie directa ,chiar daca uneori isi mai baga ala negru ... coada.Frica si spaima sint de la acela ,nu la divinitate care este armonie,iubire ,iertare si este in noi si cu noi prin Isus "pina la sfirsitul timpurilor" .

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Si atunci cum ramane cu faptele bune pt. iertarea de pacate daca rugaciunea este "mai puternica"?Sau trebuie si d'alea si d'alea?
    ...Puiu la ele!

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Pai rugaciunea pentru iertarea de pacate are multe fatete.
    Am scris la Ev dupa Ioan niste aspecte ale ceea ce se numeste credinta(pistis).
    Ce am gasit interesant despre acest aspect.Noi discutam aici despre rugaciune,dar ar trebui plecat de la credinta,caci ea este radacina ,baza pe care, si radacina din care izvorasc faptele,in acord cu ceea ce se afla in fiecare om,dupa nivelul sau de evolutie spirituala,dupa dorintele omului,alegerile sale samd.
    Asa-numitul pacat (acest hamartia) este iluzoriu sau este real.Trebuie constientizat acest aspect,in acord cu divinitatea nu cu societatea.
    Acest lucru inseamna straduinta sincera de a "evolua " in propriul interior ceea ce a sadit Isus acolo-intelegerea,iertarea ,asa numita pocainta(schimbarea mentalitatii inimii si gindului)
    Isus asa si este numit in Vt "saminta " ,fata de alte prorociri ale altor religii.
    Constientizarea pacatului (neatingerea tintei,eroare-asta inseamna pacat) este primul pas spre a nu mai repeta acel pacat.
    Iertarea oamenilor cu pacate asemanatoare este o iertare si de sine.
    Aceasta iertare include si rugaciunea de iertare ptr tine si ptr toti oamenii.
    Dar pasul cel mai important este a nu mai face acel ceva.
    De ex,un om care minte,si eventual spune "iarta-ma, Doamne ,c-am mintit" ,dar continua sa minta spunind "scopul scuza mijloacele" nu obtine nici o iertare,este inutila rugaciunea.Rugaciunea este credinta ,iar credinta " fara fapte e moarta " ,caci " nu poti sluji si lui D-zeu si lui Mamona" .
    Acestea sint faptele bune ,nu o obligatie,ci mina face ceea ce exista in interior.Mina faptei,sau vorba sint exprimarea materiala a gindului inimii.
    Iarta-ma ca turui aici ca din biblie,dar cam asta este esenta si nu am cum sa exemplific altfel .
    Deci nu exista o norma ,5 minute rugaciune,20 pomeni si 7 luminari.
    Nu trebuie sa initiezi o cautare zeloasa ptr a ajuta pe cineva.Fii calma,fii raza de iubire tu insati,iti cere cineva ajutor,da-i,gindeste frumos si cu drag despre oameni chiar daca te supara,da-le inima ta cu sinceritate,iubire fara scop si tinta,incearca sa devii o iubire din ce in ce mai mare.
    Panicile ,jelaniile,miniile si disperarile interioare nu aduc nimic bun,ele sint un... pacat.
    Cum tu esti un om intreg ,asa si faptele ,gindurile ,sentimentele tale,toate te formeaza si sint tu.Incearca sincer ca acest intreg care esti sa fie sincer si plin de iubire.Astfel devii tu insati rugaciune.D-zeu se regaseste in interior ,acolo unde se naste iubirea ,nu in vorbe spre exterior.N-ai nevoie de mijlocitori daca-l nasti pe Isus(iubirea si iertarea) in tine,ptr ca in tine esti tu cu D-zeu care te cunoaste cel mai bine.
    Ma scuzi daca pare o predica

Pagina 1 din 4 1234 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Replici: 48
    Ultimul post: 26 sep 2010, 20:14
  2. Sarcina pierduta in luna 8
    De Etienne in forum Despre sarcina
    Replici: 19
    Ultimul post: 22 iul 2008, 22:41

Reguli postare