Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate de la 31 la 45 din 47

Subiect: Sarcina pierduta sau avort

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Implicit Re: Sarcina pierduta sau avort

tot ce stiu sigur este ca nu exista in lume nici-o scuza pentru ucidere si avortul este o ucidere, trebuia sa previi conceptia, incearca sa rezolvi problema sufleteasca pentru care ai nevoie de antidepresive.
    Poate par cam dur, si nu vreau sa va ranesc, dar fiecare suntem responsabili de faptele noastre

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    -
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Floare_de_coltz este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    81

Citat Citat din Mariutza68 Vezi post
    Bine v-am gasit pe toti! Referitor la avorturi, ce se intimpla oare cu mama care a fost nevoita sa nu dea nastere unui copil,avind in vedere faptul ca au fost consumate antidepresive in momentul conceptiei si nici un medic nu i-a garantat integritatea fizica si psihica a acelui copil?
    Mai mult decit atit tratamentul respectiv este luat si in prezent ceea ce implica folosirea mijloacelor de contraceptie pt. a nu se ajunge la repetarea acelui pacat.Oare ar trebui sa-si asume riscul de a aduce pe lume un copil cu toate aceste riscuri?
    v-as ramine profund indatorata daca ati reusi sa ma luminati.Inutil sa mai spun ca este vb. despre mine..........
    Trebuie sa stii ca acel bebe pe care l-ai avortat alesese sa-i fii mama.Mai trebuie sa stii ca acelui bebe i s-a permis sa te aleaga ca mamica prin voia Domnului.Asta ar insemna ca ar fi trebuit sa dai nastere acelui copil, indiferent de ce ar spune medicii din lumea intreaga, pentru ca minunile Dumnezeiesti exista si bebele avea atat sanse sa se nasca perfect sanatos din toate punctele de vedere, cat si bolnavior.Dar si aducerea pe lume a unui copil cu probleme are rostul ei, acest lucru facand parte in primul rand din karma mamei.Se spune ca evitand sa-ti "executi" karma, poti atrage o karma si mai grea.
    Faptul fiind consumat, te-as sfatui sa mergi sa te spovedesti( sa ti se usureze sufletul), sa faci canonul( sa te caiesti) si sa te impartasesti( sa il lasi pe Dumnezeu sa lucreze in tine).De asemenea stiu ca in aceste cazuri,e bine sa botezi copii abandonati( se gasesc in orfelinate sau chiar in spitale la "nou-nascuti") si sa dai mult de pomana oricarui copil vitregit de soarta.
    Pentru problemele sufletesti nerezolvate, trebuie sa gasesti in tine puterea si fortza de a le depasi.Daca iti pare mult prea greu,un ajutor venit din afara,de la o persoana care are harul sa scoata suflete la lumina ar fi minunat.Antidepresivele nu sunt o solutie.Trateaza(sau amelioreza) efectul, dar cauza ramane nerezolvata.In primul rand trebuie sa iti doresti cu tot sufletul ,cu toata fiinta ta sa te vindeci.Iar cand ne dorim ceva cu toata fortza de care suntem capabili, tot universul conlucreaza pentru noi.Ai incredere in Dumnezeu si in iertarea Lui.Nu are nimeni dreptul sa te judece.Stii ce a spus Iisus..."sa arunce cu piatra primul, cel fara de pacat".

Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    81

Citat Citat din Mariutza68 Vezi post
    Mai mult decit atit tratamentul respectiv este luat si in prezent ceea ce implica folosirea mijloacelor de contraceptie pt. a nu se ajunge la repetarea acelui pacat.Oare ar trebui sa-si asume riscul de a aduce pe lume un copil cu toate aceste riscuri?
    v-as ramine profund indatorata daca ati reusi sa ma luminati.Inutil sa mai spun ca este vb. despre mine..........
    Atunci cand gresesti prima oara, se spune ca poate fi din nestiintza.Cand faci aceeasi greseala a doua oara, se spune ca e deja din ignorantza, ca sa nu zic prostie.
    Parerea mea, daca nu am fost suficient de clara mai sus, e sa iti rezolvi mai intai problemele sufletesti.Iti explic si de ce.Daca in toate aceste conditii, bebele se naste sanatos,gandeste-te putin dupa,ce se intampla? Ce armonie poti sa ii oferi ,daca ti-e imposibil sa-ti gasesti tie insuti echilibrul si armonia?De aceea spun, incepe prin a te ocupa de sufletul tau .Si eu sunt sigura ca vei reusi!
    "Nu cred intr-un destin care cade asupra oamenilor oricum ar actiona.Dar cred intr-un destin care cade asupra lor daca nu actioneaza." (Buddha)

Mariutza68 este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    2

Multumesc Floare de colt.De spovedit m-am spovedit de atunci si preotul nu mi-a dat un canon prea greu. Ma asteptam sa nu ma lase sa iau sfanta impartasanie dar nu a fost asa.Mi-a citit si moliftele sfantului Vasile cel mare pt. problema cu depresia.Cauzele depresiei cu toti medicii (psihologi si psihiatri ) de pana acum nu am reusit sa le aflu,sau cel putin nu cele din trecutul indepartat,deoarece cele din trecutul apropiat-respectiv de cind a debutat depresia- le stiu.Am pierdut 3 persoane dragi in 10 luni si ma revoltasem impotriva intregului univers,nemaiantelegand nici de ce trebuia sa mai traiesc eu,asa ca am avut de luptat mult si cu boala pe care nu pot sa spun ca am invins-o dar cel putin o tin sub control,convietuind cu ea.M-ar bucura sa pot spune intr-o zi ca nu mai am nevoie de antidepresive,nu stiu insa daca va si veni acea zi.Referitor la sarcina se subintelege cat de vinovata m-am simtit o lunga perioada de timp.Acum incerc sa ma iert eu pe mine ca sa pot merge mai departe.Neavind copii,am simtit nevoia sa-mi schimb meseria si sa devin profesoara,in felul acesta poate macar sa pot avea grija de copii altora.In special de cei cu familii destramate,sau parinti plecati in alte tari la lucru.Eu am 40 de ani si nu stiu cind voi mai putea sa am copii mei asa ca......ce-mi ramane de facut?poate din vara viitoare voi fi cadru didactic lucru care sigur ma va implini.

Totusi iubirea vindeca firea.......

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Adoptia este o solutie pentru tine, pentru ca un copil are si darul de a vindeca sufletul, sa ai un copil te ajuta sa inveti si alte laturi ale iubirii, aspecte necesare sufletului

-

Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    81

[quote=Mariutza68;9904]
    Multumesc Floare de colt
    .
    Cu deosebita placere draga Mariutza.
    Mi-a citit si moliftele sfantului Vasile cel mare pt. problema cu depresia.Cauzele depresiei cu toti medicii (psihologi si psihiatri ) de pana acum nu am reusit sa le aflu,sau cel putin nu cele din trecutul indepartat,deoarece cele din trecutul apropiat-respectiv de cind a debutat depresia- le stiu.Am pierdut 3 persoane dragi in 10 luni
    Cu siguranta ai blocaj energetic la chakra inimii si ar trebui sa cauti un bioenergitician sa-ti deblocheze planul emotional si apoi sa-ti armonizeze aura energetica. Ti-as recomanda un maestru Reiki dar ma abtin s-o fac pana nu gasesc raspuns la o intrebare care nu-mi da pace, in acest domeniu.
    si ma revoltasem impotriva intregului univers
    Iti recomand tie in mod special sa citesti "Destinul sufletelor" de Michael Newton si ai sa vezi ca nu avem de ce sa ne revoltam vreodata impotriva universului.Ai sa intelegi "mecanismul" universului ,putand ulterior sa asimilezi evenimentele din viata ta.
    ,
    nemaiantelegand nici de ce trebuia sa mai traiesc eu
    Iti recomand sa citesti si cartea "Calatoria sufletelor" de acelasi autor , sa vezi cat de important este sa traiesti cat de importanta esti tu ca si parte din univers."Fara tine, universul nu ar mai fi atat de perfect!",
    M-ar bucura sa pot spune intr-o zi ca nu mai am nevoie de antidepresive,nu stiu insa daca va si veni acea zi
    Am vazut oameni la limita schizofreniei din cauza socurilor emotionale care s-au vindecat total, dupa deblocarea chakrelor ,fluidizarea energetica si armonizarea aurei.
    Acum incerc sa ma iert eu pe mine
    PAi daca Doamne-Doamne te-a iertat la spovedanie-impartasanie, tu de ce sa fii atat de rea? Autopedepsirea si autocompatimirea iti scad vibratiile si tu nu ai nevoie de asemenea stari .
    am simtit nevoia sa-mi schimb meseria si sa devin profesoara,in felul acesta poate macar sa pot avea grija de copii altora.In special de cei cu familii destramate,sau parinti plecati in alte tari la lucru.
    Foarte frumos. Poate e unul din scopurile nobile ale acestor incercari.
    Eu am 40 de ani si nu stiu cind voi mai putea sa am copii mei
    Eu am 39 si sunt insarcinata in 3 luni si jumatate
    ce-mi ramane de facut?
    exact ceea ce fac VIP-urile din lumea asta,dupa 40 de ani : sa aduci pe lume un minunat bebelas care sa te motiveze sa-ti traiesti viata in toata plenitudinea ei!
    poate din vara viitoare voi fi cadru didactic lucru care sigur ma va implini.
    Profesional,sunt convinsa

Etienne Avatar
    Etienne este offline I.E. Copacel roditor
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Fara constientizare poti avea rezultate pe termen lung?

Eu cred ca un inforenergetician ar putea-o ajuta sa constientizeze ceea ce trebuie ca apoi sa vina vindecarea. Poate gresesc...
    Mi-am pus flori la palarie,
    Mi-am pus flori, mi-am pus margele
    Sa se uite cu mandrie ...
    ...Puiu la ele!

Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    81

Citat Citat din Etienne Vezi post
    Fara constientizare poti avea rezultate pe termen lung?

Eu cred ca un inforenergetician ar putea-o ajuta sa constientizeze ceea ce trebuie ca apoi sa vina vindecarea. Poate gresesc...
    Nu stiu exact ce poate face un inforenergetician,si nu pot recomanda dintr-un domeniu pe care nu il cunosc sau il cunosc prea putin.Dar stiu ce poate face un bioenergetician..un maestru Reiki de exemplu..
    Nu stiu ce intelegi tu prin constientizare dar eu regasesc aceasta notiune perfect decriptata de Osho in citatul de mai jos.
    Si ceea ce mai stiu sigur, e ca sta in puterea ei sa constientizeze.Faptul ca sesizeaza ca "ceva e putred in Danemarca", e primul pas spre constientizare si ma bucur pentru ea.

"Eu nu folosesc niciodata cuvantul renuntare. Bucura-te de viata, de iubire, de meditatie, de frumusetile lumii, de extazul existentei - bucura-te de tot! Transforma lumescul in sacru. Transforma acest tarm in tarmul celalalt, transforma pamantul in paradis. Iar apoi, indirect, incepe sa se produca o anumita renuntare. Dar ea apare de la sine, nu ti-o impui tu. Este ceva care se intampla, incepi sa renunti la prostia ta. Incepi sa renunti la relatiile fara sens. Incepi sa renunti la locurile in care evolutia nu e cu putinta, insa eu nu numesc acest lucru renuntare, eu il numesc intelegere, constientizare. Daca duci in mana pietre crezand ca sunt diamante, eu n-am sa-ti spun sa renunti la acele pietre, ci am sa-ti spun doar: "Fii atent si mai uita-te o data!". Daca vezi singur ca nu sunt diamante, mai e nevoie sa renunti la ele? Iti vor cadea din mana de la sine. De fapt, daca mai vrei totusi sa le cari, va trebui sa faci un efort mare, iti va trebui o mare vointa sa le mai cari. Insa nu poti sa le mai cari mult. O data ce ai vazut ca sunt inutile, fara rost, nu se poate sa nu le arunci. Si o data ce ai mainile goale, cauti adevaratele comori. Iar adevaratele comori nu se afla in viitor. Adevaratele comori se afla aici si acum." (Osho)
    Un weekend minunat tuturor! Sa ne "auzim" cu bine!

Etienne Avatar
    Etienne este offline I.E. Copacel roditor
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Catalin, cand ai timp, poate imi raspunzi si tu, te org, la intrebare...

Floare_de_colt, nici eu nu stiu nimic despre reiki, asa ca...
    Mi-am pus flori la palarie,
    Mi-am pus flori, mi-am pus margele
    Sa se uite cu mandrie ...
    ...Puiu la ele!

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Constientizare , sau intelegerea cauzelor ce determina efecte, este foarte eficienta, pentru ca o data ce ai constientizat cauza stii unde sa tragi si unde sa impingi ca sa vindeci, in probleme sufletesti si spirituale de multe ori doar daca constientizezi cauza te vindeci, un exemplu clar este gasit si in Lazarev

-

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Cu siguranta ai blocaj energetic la chakra inimii si ar trebui sa cauti un bioenergitician sa-ti deblocheze planul emotional si apoi sa-ti armonizeze aura energetica. Ti-as recomanda un maestru Reiki dar ma abtin s-o fac pana nu gasesc raspuns la o intrebare care nu-mi da pace, in acest domeniu.
    Subiectul este mult mai complex decat pare, doar cu ce spui tu aici este posibil sa scape de simptome pe termen scurt 1-3 luni, este nevoie de terapie spirituala, medicamentele pot doar sa ascunda simptomele si nu pot vindeca asa ceva.

-

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Mariutza ,copilul avortat care te-a ales stia ca va fi avortat.Este si o plata a sa ,o plata karmica.
    Deocamdata omul nu poate influenta sarcina ptr ca omul este inca o/un " nepesh" ,sa nu spun cuvinte grele.
    Poti face cite conveniente vrei (matanii ,rugi ,chestii),daca nu iubesti oamenii si implicit acel suflet este degeaba.Poti sa-ti chinui corpul si sa-ti supui mintea (la regrete si chinuri eterne) .Dar poti sa-ti transferi iubirea asupra fiecarui om ca asupra propriului tau copil.Depresia? Transform-o in iubire.Daca ai fost D-zeu si ai intrerupt o viata pe pamint,poti iubi oamenii dumnezeieste,nu te cobori la nivel inferior.Regretul duce la constientizare.
    Alminteri ,era o vorba: nu poti face o echipa de fotbal.Cine-i creste?
    Cine-si asuma sa cladeasca o echipa de fotbal si sa-i faca oameni?
    Nimeni.
    Spiritul acela isi va ispasi karma si va veni la timp potrivit.Posibil va veni la tine in urmatoarea sarcina,sau la copilul tau.
    Cere iertare acelui copil,spune-i ca-l iubesti si spune-i sa vina daca il doresti,sau spune-i ce crezi tu.Spune-i sincer.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Citat Citat din cris Vezi post
    Mariutza ,copilul avortat care te-a ales stia ca va fi avortat. Este si o plata a sa ,o plata karmica.
    Stia ca este un risc mare sa fie avortat, dar stia ca erau si sanse sa traiasca

-

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Catalin,sa stii ca eu nu pledez ptr avort.Avortul este cea mai mare tristete si cel mai mare necaz al unei femei.Mai mare decit propria moarte.
    Nici o femeie nu vrea sa omoare pe nimeni,cu atit mai mult propriul copil.
    Crima este sa doresti moartea cuiva cu ura.Aceasta este crima: ura.
    Deocamdata conform studiilor genetice 70 % din femei manifesta modificari genetice,desi acestea nu apar la ancestori.Si eu am probleme genetice,desi in familie nu exista.Am cromozom x fragil.
    Sint multi factori la mijloc,foarte multi si trebuie luati in considerare.
    O batrina din sat mi-a zis o vorba despre o fetita care a murit saptamina trecuta: poate e mai bine asa,cine stie de la ce a salvat-o domnul Isus.
    M-a pus pe ginduri.Eu zic fiecare sa se cerceteze pe sine si apoi sa dea verdict de crima.
    Toti,dar toti oamenii de pe pamint au facut tradari si crime.Noi toti.Altfel nu eram aici.Avortul este o crima,sa zic .Dar nimeni nu este pur si perfect pe acest pamint.
    Eu cred ca incurajarea si iubirea fata de spirite incarnate sau nu este mai constructiva.Pentru un om aflat in dificultate este mai usor si mai constructiv spiritual sa fie iubit neconditionat.
    Un mesaj gen Mariuca,ai facut un avort ,ne pare rau ,dar te iubim neconditionat si te sprijinim sufleteste indiferent ce ai facut .
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Stiu cris ca nu esti pro avort, te cunosc un pic din ceea ce scrii si pentru mine era foarte clar

-

Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Replici: 48
    Ultimul post: 26 sep 2010, 20:14
  2. Sarcina pierduta in luna 8
    De Etienne in forum Despre sarcina
    Replici: 19
    Ultimul post: 22 iul 2008, 22:41

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente