Rezultate de la 1 la 7 din 7

Subiect: Colesterolul

Perla este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    aprilie 2008
    Posturi
    1

Implicit Colesterolul

Buna ziua,

Ma intereseaza un remediu naturist contra colesterolului.
    Multumesc!

justme Avatar
    justme este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    aprilie 2008
    Posturi
    10

Implicit Re: Colesterolul

Remediu impotriva colesterolului??? Nu il consumati plus exercitiul fizic! E chiar asa de simplu. Majoritatea colesterolului provine din alimentatie, mai ales din cea traditionala romaneasca care este printre cele mai nesanatoase din lume (chiar daca este gustoasa!!!). De asemenea grasimea (in special cea de pe burta e o rezeva inepuizabila daca s-a depus - din cauza sedentarismului urgent trebuie data jos prin exercitii). S-a ajuns cam ca in perioada decadenta a Imperiului Roman:
    La o masa aristrocratii isi provocau de 2-3 ori varsaturi ca sa poata ingurgita cit mai multe delicatese. Acum se consuma toate "rahatzishrile" junk food "mincarea gunoi" care pur si simplu sufoca,imbolnavesc organismul dupa care se cauta "remedii naturale" care sa vindece ce? Ce remediu mai natural decit legume, fructe, peste (somon) de preferat preparate cit mai putin (eu le prepar la aburi). Singura grasime acceptabila: uleiul de masline neprelucrat(dar nu oricare) presat la rece si din prima presare - e mai scump dar face bine credeti-ma. Carnea rosie (de vaca sau porc) evitat pe cit posibil pe linga ca sint bogate in grasimi nesaturate (a se citi nesanatoase) otrava curata, sint pline de antibiotice si hormoni artificiali de crestere. Fara dulciuri - zaharul seaca resursele (si asa saracacioase) de vitamine atunci cind este asimilat. Piine de nici un fel - se poate si fara. Orezul ar fi un inlocuitor ideal dar nicidecum cel decorticat care e lipsit de orice calitati nutritive. Lichide? Apa purificata acasa - instalatie cu filtru de carbon pasiv. Sau bere nealcolizata. Se mai poate consuma iaurt (continut de grasime redus). Tofu de asemenea. Alcoolul total exclus.

Daca aveti argumente la cele spuse va rog corectati-ma. Nu ma supar daca ma completati, poate mai invat si eu ceva. Va multumesc de rabdarea pe care ati avut-o citind rindurile de mai sus.

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Justme,asa e cum zici.
    Uleiul de masline chiar se recomanda cite o lingura doua pe zi pe stomacul gol,curata vasele de singe.Dar-nu se prajeste ca devine toxic.
    E primavara- o mincarica de urzica,o salata de spanac cu ridichi si cu frunzele de la ridichi cu tot,o ciorbica de stevie sau loboda...mmmm.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Tixti este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Bun gasit again dragii mei. Dupe o bucata buan de vreme, ma bag si eu in seama. Sper sa imi revin la normal cu timpul si sa am timp de stat si pe forum. Deci vorbeam de colesterol. Mie mi s-au facut analize la serviciu si am iesit la limita inferioara cu colesterolul si doftorul ridica din spranceana fara sa imi zica de ce. La fel, glicemia am iesit sub normal. Si mi-a zis mesterul sa pap dulciuri. Cu toate ca eu sunt consumator de ciucalata si alte dulciuri, am iesit in minus la astea. Care sa fie oare motivul. Si oare ar trebui sa ma ingrijorez??? Nu am intrebat-o pe doftoreasa pentru ca trebuia sa eliberez urgent cabinetul, din motiv de coada. Dar cand o sa am timp, peste vreo 30 de ani o sa intreb si un doctor.
    Dumnezeu ne iubeste pe toti

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Poti sa faci si in alta parte analizele, ca acum sunt reactivi prosti datorita licitatiilor de multe ori

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    -
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Tixti este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

pai o sa le fac in iunie cand imi vine pomana de la minister. Acu am facut la Romar. In iunie vaz eu unde sa ma duc.
    Dumnezeu ne iubeste pe toti

emil300 este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Posturi
    2

in cazul meu o scadere a colesterolul a avut loc odata cu renuntarea la mancarea gen fastfood, fructe la greu si sport . Eu am ales sa alerg in parc in fiecare dimineata cate 30 de minute. In zilele in care nu pot alerga dimineata alerg seara..totul e sa ai continuitate ..sa nu te opresti dupa prima saptamana

AlinaKarla este offline Utilizator
    Data inscrierii
    aprilie 2015
    Posturi
    0

Implicit Raspuns Colesterolul

Asa este, miscarea zilnica si o mai mare atentie la alimentatie, plus ceaiul din frunza de afin m-au ajutat si pe mine.

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •