Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate de la 16 la 28 din 28

Subiect: Nasterea si operatia cezariana

padme este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

Implicit Re: Nasterea si operatia cezariana

sunt aproape sigura ca stiu filmul si eu tot la el m-am gandit cand am citit postarea cu ideea ta ! ideea e ca respectiva nu prea avea incotro, iar in privinta nasterii nu se putea razgandi sau amana nu ? ))))))))))) asa ca vrand nevrand a trebuit sa reziste psihic ! sa stii, sau poate stii ca instinctul nostru de conservare e foarte puternic ! normal ca nu il simti in viata de zi cu zi ca nu ai nevoie si poate multi il cred pierdut, sau nu stiu ce e, insa cand esti intr-o situatie limita el intra imediat in actiune ! mi s-a intamplat de vreo 2 ori ! creierul incepe sa gandeasca intr-un mod...care poate sa surprinda !

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Asa este ,ceva ca un al ...un alter -ego sa zic .O stare " modificata " de constiinta care da rezultate incredibile ,salvari in conditii extreme ,totul izvorat doar din vointa de a trai...se spune ca in momentul extrem spiritul este ancorat in prezent in mod extrem ,ceea ce-l duce la viata ,indiferent de conditii ...ma gandesc si la cei care au supravietuit in Alpi in anii 70 dupa un crash cu avionul...." they ate the dead in order to survive " si acum imi vine sa vomit ,la atatia ani dupa ce am vazut filmul...sa mai zic?
    Am ...ascultat o inregistrare a A. C. cand un avion a fost adus la aterizare de ingeri ...adusi din disperare de cei de la bord.Infiorator.Vocile oamenilor erau cutremuratoare.
    Dar ,da ,conditiile extreme favorizeaza interventia lui D-zeu direct.O multime de oameni ,unul singur care striga si implora determina energia divina sa actioneze.
    Este adevarat.Daca as spune altfel,as minti.Imi pare rau ca nu am cum sa pun aceasta inregistrare aici ,inregistrarea nici nu exista oficial.
    dar da,se poate sa duci viata la viata ,se poate sa tii de viata si sa fii viu.
    Nu-mi place sa vorbesc de D-zeu,este atat de vehiculat in dreapta si in stanga ,cu orice prilej ,ca si-a pierdut esenta.
    dar D-zeu este doar un prunc de iubire,atat.Nici nu cere mai mult.
    Nu-mi place ce scriu ,scriu despre D-zeu si nu m-a intrebat nimeni.
    Ultima editare de cris : 27 dec 2008 la 19:43
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Gabico este offline I.E. Samanta
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    89

Citat Citat din cris Vezi post
    Sunt foarte de acord privind cezariana " la cerere" de frica nasterii.
    Daca mama se teme de nastere si apeleaza la cezariana greseste profund.
    Cezariana este o nastere urgenta ,este o interventie in care medicul scoate afara copilul ,ca ambii,mama si fat sa traiasca.
    Este adevarat ce spune Lamaze.Interventiile sunt ptr cazuri anormale.
    Eu nu am vrut cezariană, doctorița a zis că așa trebuie, s-a întors copilul spunea ea, și nu mă dilatam, m-am întebat mult timp care a fost adevărul, eu voiam să nasc natural dar ea nu și nu. am ascultat-o ce era să fac? mă ținuse toată sarcina sub control și pe la 4 luni mi-a vorbit de cezariană deși eu vorbeam de naștere naturală. În ultima lună am stat la pat cu medicamente (droguri le zicea soțul meu- adormeam, mă trezeam nu mai știam de e noapte sau zi, dacă mă ridicam din pat simțeam lichidul pe picioare și copilul ori se zbătea de mă dobora, ori nu se mișca cu orele!)
    Dar ce chin am tras după operație!!!! Cine zice că scapă de durerile nașterii nu știe cum e după cezariană!! Îmi aduc aminte cu groază de urcările pe "capră" pt spălături.... Nu te ajută nimeni și abdomenul tăiat trimite săgeți de durere și-n vârful degetelor de la picioare nu numai în creier... Fiecare gând al meu era o rugăciune să rămân în viață să-mi cresc copilul...

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Acum inteleg de ce te vad " stana de piatra" ,o fiinta in ceva.. halat... rochie,care refuza ce i se intampla.

Este tare dureros ce spui.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Gabico este offline I.E. Samanta
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    89

Citat Citat din cris Vezi post
    Acum inteleg de ce te vad " stana de piatra" ,o fiinta in ceva.. halat... rochie,care refuza ce i se intampla.

Este tare dureros ce spui.
    Copilul meu are 5 ani și 5 luni. Eu încă mă resimt după operație.
    Anunțam timpul probabil mai ceva ca cei de la meteo.
    Închid ochii și retrăiesc acele momente la aceeași intensitate.
    Nu aș mai face cezariană. nu recomand nimănui. Îi întreb pe doctori: de ce fac asta? de ce-și mint pacientele? pt bani? știu ei oare prin ce chinuri vor trece pt fiecare bănuț și pentru fiecare durere pe care o pricinuiesc..
    mă uit în jurul meu și văd doctori bătrâni care "plătesc" în chinuri groaznice...
    Spunea cineva că datoriile se plătesc deja în această viață...
    Așa e! Le văd, le simt, dar nu pot vorbi despre asta... Până și famila mea mă trimite la psihiatru...

stroeloretta este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    122

Eu am avut trei cezariene,prima in romania cu dureri infioratoare de am delirat toata noaptea dupa operatie(operatia a fost propusa desi eu nu am vrut-o pt ca am avut dilatarile foarte rare si pelvisul prea mic), celelalte doua in germania fara dureri prea mari dupa,acum stiu si de ce ,atunci la prima n-am stiut ca pot lua medicamente impotriva durerii, m-am uitat pe ele in spital in germania si am intrebat ce erau defapt,erau paracetamol in ma-sa de paracetamol ca daca stiam cumparam o punga de ele numai sa nu ma fi durut atita de tare,nu-i doresc la nimeni asa dureri mai ales ca in timpul operatiei in romania m-am si trezit cica, eu nu-mi aduc aminte, ultima operatie norocul meu a fost ca a facut-o un profesor doctor a durat 5 minute,a fost extraordinar de rapida.

Dar referitor la chestiunea in strainatate nu exista operatie cezariana la cerere e cu tilc chestia, pt ca ei nu zic nimic dar au tot interesul sa faca cezariene pt ca cistiga mai mult la ele,a doua operatie a mea a costat 3000 de euro pe hirtie eu fiind asigurata la alianz la ora aceea,alianz are dreptul sa ceara la pacientii cu asigurari private de trei ori pretul asa ca doctorul s-a bucurat nespus de aceasta ocazie.

Prima operatie la ora aceea acum 5 ani a costat in Timisoara 300 de euro plus 50 la anestezist si mai ceva la fiecare care dadea buna ziua cum ar fi aproape toate asistentele si cel mai tantos era portarul care de fiecare data nu-l lasa pe sotul si pe mama sa vina sa ma vada...si in prima noapte mi-era o sete si nu puteam nici sa respir normal de durere darmite sa beau lichid am crezut ca disper de sete,minutele mi se pareau ore groaznic ,ca in iad a fost pt. mine mai ales ca am obiceiul prost sa mi se intimple cam tot ce-mi doresc si cam comand ,am suferit ca un caine pt. ca nu am stiut ce medicamente pot sa iau impotriva durerii,poate cineva care are degind sa faca cezariana in romania va citi acest mesaj intrebati-va doctorul ce medicament aveti voie sa luati in cazul vostru dupa operatie nu se poate sa zica lasa stai si sufera intrabati ca e important ei nu spun nimic ca pe ei nu-i doare nimic...

Asta e... bine ca a trecut ... as mai face si al patrulea copil dar un doctor a spus ca e periculos dupa trei cezariene ca s-ar putea sa se sparga rupa placenta sau eu stiu ce-o fi zis ca el era arab eu romanca si vorbeam in germana,cred ca asta a zis in fine a zis nu-i bine nu fa...dar am sa mai consult unu ca am citit pe internet ca in alte tari se fac si 15 asa ca depinde si de gravida... am auzit multe care au nascut si natural dupa mai multe cezariene fara dureri..eu am avut dilatatie fara durere nu simteam nimic am fost dilatata trei centimetri fara sa stiu a zis doctorul ca nu-i destul treci la operatie am asteptat o zi intreaga sa ma dilatez odata, si cu injectii tot degeaba...

Dar in orice caz jos palaria in fata celor care fac copii in romania si ii cresc singure am tot respectul pt aceste femei,pt. ca un copil in viata unui om schimba totul, si daca mai ai inca unul ,veniti unul dupa altul n-ai timp la inceput in primii ani de nimic adio distractie adio servici si alte smecherii, copiii iti ocupa tot timpul. Si daca n-ai norocul sau nu-ti da soarta sau dumenzeu un sot care sa inteleaga si care sa sustina o familie nu numai material dar si sa se ocupe de educatie sa fie prezent tot timpul atunci e foarte greu si pt. mama si pt. copii...

Stiu ca in romania multe femei nu vor copii nici in strainatate nu e altfel..lucrurile si opiniile sunt diferite dar in orice caz e greu sa le impaci pe toate :servici,familie, mai ales cum vor acum toti sa fi aproape tot timpul la serviciu si in strainatate si in romania in meseria mea de la 5 dimineata pina la 12 noaptea si problema ta daca n-ai terminat de-aia ramin toti peste program,si atunci ce gradinita din lume tine un copil atitea ore ,si cit sufera copii pe care mamele doar ii nasc si rapid pleaca la servici ii pupa noaptea cind dorm,daca de exemplu nu ai norocul sa ai un sot ca eu stiu ce s-a intimplat pe traseul gravidiei probleme certuri si ramai singura, si nu mai mergi la servici ca sa ai grija de copii, din nou nu e bine ca esti asociala si te acuza lumea

De obicei cele care au servicii rezonabile cu orar normal acuza alte femei,dar multe nu pricep ca serviciile difera mult intre ele, altele iau cu ele munca acasa,se intimpla nu toate profesam acelasi lucru. Unii barbati nu inteleg ca daca femeia obosita frinta de la servici nu face o ciorba sau nu face curat - injura si pleaca,pt ca la multi le e mai simplu asa.De aceea nu ma mira ca multe zic un copil e un lux sau nu vor deloc sa faca copii iar subiectul este foarte fierbinte si in toate talk showurile de pe la televizor,mai facem copii? se renteaza sau de ce stai acasa si nu te duci sa lucrezi cind ai copii? si alte intrebari stupide,cred ca difera de la caz la caz nu toate au chef sa faca copii ,nu toate gasesc cu cine ca si asta e o chestie interesanta multi barbati dar fara prea multe calitati,nu toate femeile vor sa se casatoreasca,altele nu vor sa stea defel cu cineva ... casatoria nu mai este un necesar in ziua de astazi,si poate de asta nu se mai nasc atitia copii in tarile mai calumea , in tarile sarace se nasc destui si se compenseaza...
    Ultima editare de lovelife : 13 apr 2009 la 00:18

clara77 este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2010
    Posturi
    37

Eu am vrut nastere naturala.Am zis ca copilul alege cand vrea sa vina. Poate nu a mai dorit ca a murit in burta cu 1-2 zile. Acum va dati seama ca nu as mai alege nasterea naturala.
    I-am spus dr. ca daca sunt probleme fac cezariana,nu sunt contra.
    Dar dr. mea era numai cu excursiile in cap,la amantul din Franta si la munte. Aici poate am gresit ca am ales cea mai inconstienta dr.
    O vecina de-a mamei a nascut cu ea 3 fete,i-am zis ai avut tu mai mult noroc.

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Citat Citat din clara77 Vezi post
    Eu am vrut nastere naturala.Am zis ca copilul alege cand vrea sa vina. Poate nu a mai dorit ca a murit in burta cu 1-2 zile. Acum va dati seama ca nu as mai alege nasterea naturala.
    I-am spus dr. ca daca sunt probleme fac cezariana,nu sunt contra.
    Dar dr. mea era numai cu excursiile in cap,la amantul din Franta si la munte. Aici poate am gresit ca am ales cea mai inconstienta dr.
    O vecina de-a mamei a nascut cu ea 3 fete,i-am zis ai avut tu mai mult noroc.
    Nu cauta sa invinovatesti pe altii pentru propriile pacate, copilul nu ti-a murit pentru ca medicul tau a fost in concediu, pentru ca doctorita avea un amant, pentru ca nu sa facut cezariana. A murit pentru ca asa a trebuit sa se intample. In locul tau as medita la ce as trebui sa schimb in viata mea.
    Faptul c aacuzi pe altii, demonstreaza ca nu ai invatat aceasta lectie si suferinta va continua
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Data inscrierii
    ianuarie 2010
    Posturi
    37

Eu am insistat nastere naturala ,desi cunoscutii ziceau sa aleg cezariana ca am 32 de ani. Am zis ca copilul alege momentul cand vrea sa vina si de ce sa nu intervenim? Poate tot el a facut alegerea,pentru ca a murit cu 1-2 zile inainte de a se naste.
    Nu aveam semne de nastere sau eu nu le-am sesizat.
    Dr. i-am spus ca daca sunt probleme fac cezarinana,nu se discuta. Dr a fost o inconstienta si nu mi-am dat eu seama. Ea era numai cu excursii in Franta si la munte.

In februarie trebuia sa nasc ,dar se instalase o mare frica de spital si de nastere si ziceam nu ma vad pregatita,inca nu vizualizez ca va veni un copil in aceasta casa. Am indus si copilului aceste ganduri sau erau semne? Le spuneam eu as vrea sa nasc acasa,mi-e frica de spital.Vin durerile, nasc,tai cordonul ,cum nasteau femeile inainte? )Intradevar in spital s-au comportat ca cu ultimul om. Nimeni nu s-a mai uitat la mine 3 zile cat am stat.nu mai puteam sa stau in nici o pozitie si am mers la un control. Aveam cheaguri de sange si noua dr a zis ; daca nu se rezolva cu tratament trebuie facut obligatoriu chiuretaj. Am luat tratamentul si mi-am facut zilnic reiki. S-a curatat,nu a mai fost nevoie de interventie.

Tot in ultimile saptamani de sarcina imi aparuse in minte "Daca moare?",eu repede sa fugaresc aceasca idee am zis" Doamne fereste,cum sa moara,nu se poate!" .Am zis nu e bine sa dezvolt acest gand ca sa nu se adevereasca,asta era in mintea mea. Poate era un semnal si daca eu atunci ma duceam la spital sau chemam salvarea...
    Nici eu nu stiu daca am facut alegerile bune. Se facea cezariana-se chinuia cu operatii ,am nascut natural ,i s-a curmat mai devreme suferinta.

Poate nu trebuie sa mai fie acelasi tata pentru viitorul copil. Nu ne intelegem si sa nu am iar stres in sarcina,desi eu eram in stare sa infiez copilul tigancii sau ziceam sotului sa cer de la cineva care are mai multi copii . A intrebat daca cumva o i-au razna.
    Ultima editare de clara77 : 21 sep 2010 la 07:22

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Numai da vina pe altii, nu ei sunt vinovati pentru necazurile tale.
    De exemplu cunosc un caz cu o persoana care a avut diverse probleme de la medici, o data a fost la un stomatolog si sa intamplat ceva la dantura si a pierdut si alti dinti sanatosi, la oftalmolog i sau recomandat niste ochelari gresitit si apoi greseli la niste picaturi, apoi a fost la un osteopat la care nu stiu cum i sa inflamat foarte tare un muchi. Era prima oara in 10 ani de cariera a acelui osteopat careia i se intamplase asa ceva, medicul stomatolog il cunosc foarte bine, si nu are esecuri, iar de oftalmolog am auzit ca este foarte bun, chiar cel mai bun din oras, si greseste foarte rar.
    Vina nu era a medicilor ci a pacientului care atragea astfel de greseli, chiar daca fiecare in parte era foarte bun.
    A mai avut pe parcursul vietii probleme si cu alti medici, dar nu cunosc medicii respectivi sa pot spune mai multe
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Data inscrierii
    ianuarie 2010
    Posturi
    37

Nu intelegi,insisti cu ale tale.
    Am mai zis ca dr. parca a avut ochelari si nu a vazut nimic in t sarcinii ca era bolnav,eu am luat toate deciziile cu spitalul.A fost sa se intample asa,am mai zis asta.

Dar copii de la maternitatea Giulesti-tot parintii sunt vinovati.
    Si de asta mor copii cei mai multi in Romania ca noi suntem plini de pacate si cei mai rai, aici in Romania.

Tu tot strigi ca eu caut vinovati.
    Nu mai vreau sa zici nimic si nici eu nu am sa mai spun.

Sper ca intradevar viata ta e numai lumina si tu esti singurul vinovt de necazurile din casa si familia ta.

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Cand ma necazuri stiu ca undeva gresesc, ceva undeva nu este cum trebuie in viata, sau atitudinea mea. Daca nu merit anumite suferinte, sau daca nu le cer poate sa vina si seful intunecatilor in persoana si nu poate sa imi faca nici un rau. Dumnezeu este intotdeauna drept, doar noi vedem stramb.
    Un medic la ecografie sau alte consultatii nu poate vedea ce se intampla la tine in burta si mai ales nu poate sa vada ce este in mintea si sufletul tau
    Un site
    si un

Data inscrierii
    ianuarie 2010
    Posturi
    37

Atacurile de orice fel ar fi ele ,ca sa nu mai precizez pot aduce asupra unei persoane asfel de probleme? Pot provoca necazuri pe intreaga familie,nu numai pe una singura?

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Subiecte Similare

1. Nasterea prin hipnoza
    De SorinaV in forum Miracolul nasterii
    Replici: 0
    Ultimul post: 05 mar 2009, 22:52
  2. S-a descoperit o stea `fosila` aparuta dupa nasterea Univers
    De cristicarstea in forum Discutii libere
    Replici: 1
    Ultimul post: 14 mai 2007, 12:48
  3. Mamele care nasc prin cezariană se atașează mai puțin de cop
    De Nicoleta in forum Familia: copii, parinti, bunici