Rezultate de la 1 la 5 din 5

Subiect: Ce poti sa inveti la un curs pentru gravide - Lamaze

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Implicit Ce poti sa inveti la un curs pentru gravide - Lamaze

Ce inveti la un curs Lamaze?

In cadrul cursurilor de educatie prenatala pentru gravide dupa metoda Lamaze, viitorii parinti vor dobandi noi notiuni si cunostinte despre sarcina si nastere, de asemenea in cadrul cursurilor Lamaze dobandesti cunostintele necesare la ingrijirea si cresterea noului nascut, astfel incat parintii sa fie bine informati dintre care amintim doar cateva
    - Filozofia si conceptele Lamaze īn ceea ce priveste sarcina si nasterea
    - Mod de viata sanatos īn timpul sarcinii
    - Modificarile anatomice, fiziologice si emotionale normale īn timpul sarcinii
    - Se explica etapele travaliului si nasterea;
    - Teoriile privind producerea si managementul durerii
    - Prezentarea unor tehnici diferite de relaxare
    - Rolul si importanta partenerului īn timpul travaliului si a nasterii
    - Proceduri medicale posibile: analgezia si anestezia īn timpul nasterii, inductia, cezariana
    - Evenimente neasteptate ce pot aparea īn timpul travaliului si a nasterii
    - Importanta alaptarii īnca din primele momente de viata;
    - Comportamentul normal al nou-nascutului, care sunt semnalele de alarma
    - Contributia parintilor īn dezvoltarea armonioasa fizica, psihica si spirituala a copilului Pe langa partea teoretica, in cadrul cursurilor Lamaze au loc si execitii practice insotite si de materiale video foarte concludente, aceste exercitii fiind foarte utile in dobandirea unor abilitati necesare in timpul travaliului si a nasterii, o parte din acestea fiind:
    - exercitii diferite de relaxare, folosind tehnici de respiratie si vizualizare pentru femeia gravida si partener
    - sustinerea afectiva a partenerului īn timpul sarcinii si travaliului
    - exercitii de diminuare si reducere a durerii din timpul travaliului si a nasterii
    - tehnici de masaj si presopunctura pentru perioadele de sarcina, travaliu, nastere si lauzie
    - pozitii utilizate īn timpul travaliului si a nasterii
    - analiza etapelor travaliului si a nasterii
    - identificarea unor semne de alarma īn timpul sarcinii si a travaliului
    - pozitii si tehnici de alaptare
    - evaluarea starii de sanatate, emotionale si identificarea necesitatilor nou nascutului
    - identificarea semnelor de alarma care pot aparea la nou nascut
    - alcatuirea unui plan de activitati pentru parinti pentru primele zile de viata ale nou-nascutului
    - exercitiu practic de schimbarea scutecului si imbracarea nou nascutului.
    Te asteptam la cursurile Lamaze pentru a te pregati pentru nastere si cresterea copilului tau, exterienta si cunostintele profesionistilor, te vor ajuta sa ai o sarcina si o nastere cu cat mai putine probleme.

Firma Santamia organizeaza regulat cursuri Lamaze pentru gravide si partenerii lor, mai multe informatii poti gasi pe site-ul www.sarcina-nasterea.ro

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    -
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

RaulPetrisor Avatar
    RaulPetrisor este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    martie 2008
    Posturi
    14

Implicit Re: Ce poti sa inveti la un curs pentru gravide - Lamaze

Eu cu sotia am participat la cursuri asemanatoare inainte de nastere si pot sa spun ca a fost o experienta indita.

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Poti sa ne spui mai multe din experienta ta si a sotiei la aceste cursuri?

-

RaulPetrisor Avatar
    RaulPetrisor este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    martie 2008
    Posturi
    14

Ok promit ca am sa scriu cat de curand.

clara77 este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2010
    Posturi
    37

Eu regret ca nu am facut aceste cursuri in timpul sarcinii.
    Am citit pe net, am avut carte despre sarcina.
    Poate anumite simptome ma alarmau sau stiam exact ce sunt si ma adresam imediat maternitatii ,ca dr era de mult plecata in concediu.

Pentru o viitoare sarcina sunt decisa sa aleg cezariana. Credeam ca cursurile Lamaze se adreseaza doar celor care aleg nasterea naturala.
    Si acum ma minunez de prostia mea. Am avut momente cand nu ma simteam bine ,dar nu am vrut sa alarmez si sa agit. Am avut unele simptome ,dar le-am pus pe seama ca e dopul gelatinos care anunta in curand nasteea............ anumite dureri care am zis ca e travaliu fals ,ca se reptau la distante mari si asa am citit eu....................
    Vezi in filme nasteri,cand striga impinge. "iMPINGE" ,eu nu stiam sa fac asta, impingeam din gat , nu mai puteam controla durerea sau sa corelez corpul cu mintea.

Ladybug3 este offline Utilizator
    Data inscrierii
    octombrie 2016
    Posturi
    0

Implicit Raspuns Re: Ce poti sa inveti la un curs pentru gravide - Lamaze

Eu am facut la Cluj un astfel de curs prenatal, si informatiile actuale, complete, m-au ajutat sa imi dezvolt increderea si optimismul ca sa vad nasterea ā€œ normala, naturala si sanatoasaā€. Am prins mult mai mult curaj pentru al doilea bebelus )

Subiecte Similare

1. Curs de masaj special Yumeiho
    De lovelife in forum Masajul
    Replici: 1
    Ultimul post: 08 dec 2008, 11:19
  2. nvata sa-l cunosti ca sa-l poti cuceri
    De Camelia in forum Astrologie
    Replici: 12
    Ultimul post: 19 sep 2008, 13:00
  3. Invata sa o cunosti ca sa o poti cuceri
    De Camelia in forum Astrologie
    Replici: 11