Rezultate de la 1 la 7 din 7

Subiect: Lumina..mai multa lumina

Minerval Avatar
    Minerval este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    martie 2008
    Posturi
    47

Thumbs up Lumina..mai multa lumina

Salut, primo, membrii acestei comunitati spirituale. Dupa cum se observa, din titlu am inceput oarecum initiatic descrierea personala. Ce vrem sa fim..cum vrem sa fim..in ce ne transformam.. La nici o intrebare fie legata de teluric fie de astral nu se poate incerca macar sa se raspunda daca nu ne deschidem orizontul gandirii spre lumina divina. Ergo, vointa noastra care ne ghideaza, care ne asista in varii decizii, este de origine divina. Atunci, nu am fi noi doar o mica parte din intregul Mare Plan Dumnezeiesc? Daca da, am intelege pe jumatate rolul nostru in aceasta lume..
    Ma numesc Virgil, sunt jurist si programator, in timpul liber sunt pasionat de tehnici de comunicare, sunt atras de spiritualitatea ezoterica.. Dar cea mai importanta lumina din viata mea, este viitoarea mea logodnica Any, un miracol si un zambet in acelasi timp. Stie ea oricum, cred ca se uita cand tastez.. :P
    Salutari cordiale tuturor oamenilor si numai bine!

Claudiu Avatar
    Claudiu este offline Servus Domini Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    297

Wink Re: Lumina..mai multa lumina

Draga Virgil, bine ai venit. Sper ca sederea ta pe aici sa fie fructuoasa si impreuna sa ajungem sa avem intr-adevar sa avem mai multa lumina (nu ca cel pe care tocmai l-ai citat-Nietzche, daca imi aduc bine aminte si cunoastere.
    Dumnezeu este Iubire!

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Minerval Avatar
    Data inscrierii
    martie 2008
    Posturi
    47

Thumbs up Re: Lumina..mai multa lumina

Iti multumesc pentru primirea calduroasa! Intr-adevar, o viziune daca nu este indreptata spre un rezultat fructuos nu poate fi decat un nonsens, o stare conflictuala cu umanitatea din noi, in opinia mea. Eu, cel putin, privesc intodeauna spre latura pozitiva, indiferent de actiunea sau actiunile celui/celor cu care lucrez sau intru in contact. Dar ca o corijare minora citatul "Licht, mehr Licht" ii apartine lui W.Goethe.
    O zi insorita si multe salutari de bine!

onixrg Avatar
    onixrg este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    martie 2008
    Posturi
    161

Implicit Re: Lumina..mai multa lumina

Si dacă îmi aduc bine aminte, sunt cuvintele pe care le-a zis înainte de moarte, ultimele lui cuvinte. Sper pentru binele lui ca nu vedea prea mult întuneric și de aceea a strigat după lumină
    Știe cineva mai multe?

Altfel, bine ai venit printre noi, Virgil.

Doamne-ajută!
    Oana

Minerval Avatar
    Data inscrierii
    martie 2008
    Posturi
    47

Thumbs up Re: Lumina..mai multa lumina

Goethe, ca multi scriitori, ganditori ai sec. XVIII-XIX, a fost preocupat de viziuni care sa ii elucideze, dincolo de orice dubii, coexistenta omului, ca fiinta limitata la ratiunea sa de a fi si de a se manifesta intr-un spatiu si timp finite, alaturi de divinitate. De fapt, un alt Johann, pe numele sau complet Johann Herder, prin miscarea "Sturm un Drang" il va sensibiliza pe W.Goethe spre a percepe lumea ca un tot indivizibil vis-a-vis de cele doua elemente care o compun, planul material si planul imaterial sau cel legat de spirit. Pe scena istoriei, Goethe degaja un aer fascinant, cand este interesat de politica, cand de poezie, prima sa dragoste, dupa multi scriitori a-i vremii.
    Biss dan, fraulein Oana.
    Ultima editare de Catalin : 31 mar 2008 la 15:25

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Citat Citat din onixrg Vezi post
    Si dacă îmi aduc bine aminte, sunt cuvintele pe care le-a zis înainte de moarte, ultimele lui cuvinte. Sper pentru binele lui ca nu vedea prea mult întuneric și de aceea a strigat după lumină
    Știe cineva mai multe?
    Oana
    Oana ,Goethe,era unul dintre spiritele minunate si luminate ale lumii materiale.
    N-a strigat dupa lumina,a afirmat ca vede mai multa lumina.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Cactus este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    noiembrie 2010
    Posturi
    5

Bine te-am reintalnit, prietene Minerval...

Multe s-au intamplat intre timp; mai vorbim noi..

Subiecte Similare

1. Alchimia Spirituala - Terapia cu Lumina pe Suflet
    De premamotion in forum Tratamente Inforenergetice
    Replici: 23
    Ultimul post: 21 iun 2009, 01:02
  2. Icoane-Lumina Pentru Ochi Si Suflet
    De Constantin in forum Crestinismul
    Replici: 27
    Ultimul post: 10 apr 2008, 19:58
  3. Replici: 0
    Ultimul post: 11 aug 2006, 15:12

Reguli postare