Rezultate de la 1 la 9 din 9

Subiect: astrologie - previziuni

krmen Avatar
    krmen este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    martie 2008
    Posturi
    13

Implicit astrologie - previziuni

mi-ar placea sa discutam despre acest subiect.
    am observat ca exista multi oameni care-si pun intrebari despre ei insisi...nu e un lucru rau...e chiar primul pas, as spune eu in "deschiderea ochilor"... cumii poti cunoaste si intelege pe ceilalti cand nici pe tine nu te cunosti?
    astept intrebari...raspund cu placere

Claudia este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    martie 2008
    Posturi
    5

Implicit Re: astrologie - previziuni

Citat Citat din krmen Vezi post
    mi-ar placea sa discutam despre acest subiect.
    am observat ca exista multi oameni care-si pun intrebari despre ei insisi...nu e un lucru rau...e chiar primul pas, as spune eu in "deschiderea ochilor"... cumii poti cunoaste si intelege pe ceilalti cand nici pe tine nu te cunosti?
    astept intrebari...raspund cu placere
    Draga Krmen, parerea mea este ca sunt prea putini oameni care mai sunt preocupati sa se cunoasca pe ei insisi cu adevarat, pt. ca sunt prea ocupati cu problemele din jurul lor. In plus de asta, toata lumea vorbeste de cunoasterea de sine, dar nu e chiar asa usor precum pare. Ca sa ne putem cunoaste trebuie sa ne stabilim mai intai prioritatile, sa ne descoperim pasiunile si sa ne urmam gandurile, sa avem o minte si un suflet sanatos intai de toate. Apoi trebuie sa ne urmam aceste pasiuni, sa invatam sa ne bucuram de viata asa cum este si sa ne amintim tot timpul ca cea mai mare binecuvantare este aceea ca existam.

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Sint multi oameni care sint preocupati si sint multi care se cunosc pe ei insisi.

" Ca sa ne putem cunoaste trebuie sa ne stabilim mai intai prioritatile"

Prioritatea este lipsa prioritatii,nimicul material.

" sa ne descoperim pasiunile"

Asemanarea si unirea cu " Staticul".

" si sa ne urmam gandurile,"

Prin constientizare ,mintea se elibereaza de ginduri si -implicit ,fapte.

" Apoi trebuie sa ne urmam aceste pasiuni,"

in nepasiune proprie ,ci stare de a fi,

" sa invatam sa ne bucuram de viata asa cum este si sa ne amintim tot timpul ca cea mai mare binecuvantare este aceea ca existam."

Sa fim recunoscatori pentru sansa de a fi " in lume" dar de a neapartine " lumii".
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Claudia este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    martie 2008
    Posturi
    5

Citat Citat din cris Vezi post
    Sint multi oameni care sint preocupati si sint multi care se cunosc pe ei insisi.

" Ca sa ne putem cunoaste trebuie sa ne stabilim mai intai prioritatile"

Prioritatea este lipsa prioritatii,nimicul material.

" sa ne descoperim pasiunile"

Asemanarea si unirea cu " Staticul".

" si sa ne urmam gandurile,"

Prin constientizare ,mintea se elibereaza de ginduri si -implicit ,fapte.

" Apoi trebuie sa ne urmam aceste pasiuni,"

in nepasiune proprie ,ci stare de a fi,

" sa invatam sa ne bucuram de viata asa cum este si sa ne amintim tot timpul ca cea mai mare binecuvantare este aceea ca existam."

Sa fim recunoscatori pentru sansa de a fi " in lume" dar de a neapartine " lumii".
    Draga Cris, fara vreo intentie de spirit de contrazicere, uite cum gandesc eu, desi sunt constienta ca la ai mei 24 de ani mai am enorm de multe lucruri de invatat ca sa pot considera ca am ajuns sa stiu foarte foarte putin.
    Avand in vedere faptul ca evoluam continuu la orice nivel, cred ca e cam grea afirmatia ca ne cunoastem cu adevarat, poate doar partial.
    1. prioritatile spirituale
    2. pasiunile celeste
    3. intr-adevar, prin constientizare mintea se detaseaza de ganduri si fapte, dar concentrarea fortifica mintea si capacitatea de constientizare
    4. A fi, ca stare pura, este un intreg univers, un complex de absenta, de detasare, de implicare, de constientizare, de gandire, simtire si traire, atat la un nivel fizic, cat si mental, superior.
    5. Fiecare are propria lume construita in cadrul si/sau in afara acestei lumi, atat la nivel spiritual cat si material. Suntem legati de materie, dar nu suntem prizonierii ei. Daca nu am apartine intr-o oarecare masura acestei lumi si cu un scop, atunci care ar mai fi rostul prezentei noastre aici? Karma fiecarei individualitati in parte influenteaza karma lumii in care traim si implicit pe cea universala, a universului, ca o inlantuire de elemente ce relationeaza. Diferenta este in a sti cum sa apartii acestei lumi.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Claudia,scuze,n-am vazut msg decit acum.
    Te poti gindi la cunoasterea de sine dupa 30 de ani,sau chiar 40.
    Pina atunci esti deschisa " in afara" ,apoi te deschizi in interior ,apoi incepi sa intelegi si sa cunosti ceea ce ai acumulat din afara si ceea ce ai transpus in interior.Aceasta cunoastere seamana cu o clepsidra,unde tu esti la gituitura ei.
    In ce am scris eu pare sa apara o stare de nefiintare se sine,dar nu este asa,negindirea arata nu un vid ci umplerea mintii cu inima,umplerea inimii cu minte si umplerea sinelui cu acestea.
    Este un intreg care l-am numit static,dar asta nu inseamna ca sta atirnat undeva ci arata existenta de sine intr-un sine imens si incognoscibil.Pare o dispersie dar este o regasire.Este si o mintuire de karma veche si regasirea /gasirea de una noua,la un nivel inalt .

Floare_de_coltz este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    81

Modificarea mintii care se bazeaza pe absenta oricarei activitati mentale este somnul profund. Aceasta excelenta definitie a somnului profund, prezinta cea de-a patra modificare a undelor cerebrale a mintii, pentru ca mintea este in permanenta plina, mai putin insa, in stare de somn profund. Mintea este preocupata tot timpul cu ceva, cu un gând o dorinta o amintire, orice. În timpul somnului profund aceasta preocupare dispare. Atunci se poate revela fiinta proprie, propriul sine. Daca o persoana este constienta în somnul profund, adica daca poate sa-si mentina constiinta treaza înseamna ca stie cu adevarat cine este, ca a ajuns în profunzimea fiintei sale. Acea persoana este pe deplin constienta de tot ceea ce se întâmpla în univers. În sanscrita, aceasta stare se numeste samadhi. Daca am putea deveni constienti în timpul somnului profund, am trai pe deplin starea de iluminare spirituala. Somnul este ultimul test pentru a te cunoaste. Chiar si în biblie gasim un exemplu în acest sens, când Iisus a fost încercat pe muntele Ghetsimanii si a cerut lui Petru si celor doi fii ai lui Zebedei sa vegheze împreuna cu El vreme de un ceas "Vegheati si rugati-va ca sa nu cadeti în ispita" … "s-a întors iarasi la ucenici de I-a gasit dormind (a doua oara) pentru ca li se îngreuiasera ochii de somn" Matei 26:43. Dupa Mircea Eliade aici este vorba despre somnul initiatic.
    Din minte izvorasc gândurile, imaginile murdare sau curate, fondul imaginatiei fiind sustinut de minte. De aceea, când aceasta dispare, constiinta devine pura. În constiinta nu se mai oglindeste nici o reflexie a mintii. Constiinta devine pura. Daca suntem constienti de aceasta stare suntem eliberati de toate înlantuirile acestei lumi. Starea de samadhi reprezinta pentru orientali cea mai înalta stare de fericire, libertate si extaz. Aceasta este cea de a patra stare a mintii, al patrulea tip de frecventa a undelor cerebrale, theta, fiind cele mai lente unde. Doar moartea este mai "profunda". De aceea, în aceasta a patra stare corpul si tot ansamblul sau ating procesul complet si amplu al regenerarii fizice si al refacerii sanatatii. De multe ori auzim expresia "Dupa un somn bun, esti ca si nou".
    ( si primul pas spre constientza in timpul somnului este sa iti poti privi palmele in somn..incercati sa vedeti cat de greu daca nu imposibil este sa iti privesti propriile palme in somn..si daca reusiti sa le vedeti e important sa retineti ce culoare au ele..ideal ar fi sa aibe una din culorile chakrelor)

Sofia este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    10

Buna Claudia,
    ce inseamna pasiuni celeste?

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

"Modificarea mintii care se bazeaza pe lipsa activitatii cerebrale este somnul profund"

Discutabil,dar posibil.Mai ales daca in acest somn profund entitatea se plimba in astral.
    Dar eu nu vorbesc despre modificarea mintii,ci despre transformarea gindurilor ,inclusiv absenta gindurilor.Mintea nu are nevoie sa fie modificata,nici nu se modifica,mintea este o gazda.Gindurile sint o impletire de impulsuri venite din afara si receptionate de om ca intreg,plus impulsuri interioare venite din om ca intreg.Gindurile de obicei sint haotice si neconstientizate.Ele pot fi urmarite si pot fi transformate.Dar acest fenomen ar trebui sa aibe loc la unison cu " gindurile inimii" .Exista starea de " a nu gindi nimic" ,desi exista activitate cerebrala .Unii oameni reusesc cu efort,altii pur si simplu,altii niciodata .
    Starea de a nu gindi impreuna cu starea de a nu dori a inimii este primul pas spre unirea mintii cu inima.Aceasta unire este regasita si in " cind doi se roaga D-zeu implineste".Este unirea a doi ,depasirea starii de dualitate.Asa,in vorbe pare o stare de vid si non-existenta,dar nu este asa.
    Entitatea se transforma,dar nu se pierde,nu se dizolva.
    Este " yoga" mintii si inimii,unire si armonie cu manifestarile divine.
    Yoga mintii este " metanoeo" a mintii.
    Momentul Isus a adus aceasta metanoeo a mintii impreuna cu inima,lucru neposibil la momentul Buddha.Doar yoga mintii aduce ceea ce spun orientalii,dar este un extaz partial.
    Yoga inimii si mintii aduce in sine starea de Crist.(saminta crist infloreste in om).De la acest moment ,mintea si inima " se roaga neincetat" ,este o stare
    interioara in care gindurile mintii si inimii sint nehaotice si sint doar iubire.
    Eu spun acestea din experienta mea,dar nimeni nu e singur in nici un proces,ci divinitatea deschide usi si " da si pe deasupra".

Ps: poate cineva nu stie,yoga-inseamna unire si metanoia(vb metanoeo) este tradus prin pocainta dar inseamna schimbarea mentalitatii inimii si mintii in acord cu iubirea din invataturile lui Crist.Metanoeo nu inseamna regrete!
    Ultima editare de cris : 05 iun 2008 la 21:01

Mihaitza Avatar
    Mihaitza este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    356

Previziunile astrologice mai sunt si la astrologie. Aici despre ce vreti sa discutati de fapt?

Subiecte Similare

1. Carti de referinta in Astrologie
    De lovelife in forum Astrologie
    Replici: 53
    Ultimul post: 26 oct 2009, 17:07
  2. Previziuni astrologice pentru anul 2009
    De Camelia in forum Astrologie
    Replici: 92
    Ultimul post: 12 oct 2009, 10:22
  3. Previziuni astrologice pentgru anul 2008
    De Camelia in forum Astrologie
    Replici: 95