Pagina 3 din 5 PrimulPrimul 12345 UltimulUltimul
Rezultate de la 31 la 45 din 74

Subiect: Sai Baba - Cine este cu adevarat

coryhelen Avatar
    coryhelen este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    9

Implicit Re: Sai Baba - Cine este cu adevarat

binenteles ca voi traduce... voi deschide chiar si topic separat... exista si un site in lb. romana, dedicat lui...

agresivitatea nu-si prea are locul pe un forum de spiritualitate...

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din coryhelen Vezi post
    binenteles ca voi traduce... voi deschide chiar si topic separat...
    Atunci, e foarte bine!

agresivitatea nu-si prea are locul pe un forum de spiritualitate...
    De ce ati simtit nevoia sa faceti precizarea aceasta?

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Thunder este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    octombrie 2008
    Posturi
    12

Dragi colegi,
    As dori sa va atrag atentia asupra unui fenomen des intalnit in zilele noastre, fenomen care tinde sa devina o industrie destul de profitabila. As asocia "ilumitatul" de rigoare cu un om de afaceri care in loc sa profite de pe urma lipsei de informare a partenerilor sai de afaceri, profita de slabiciunile, sperntele, aspiratiile, idealurile si asteptarile oamenilor. Un astfel de xemplu este binecunoscutul Sai baba, cunoscut pentru:
    - materializari miraculoase de obiecte aurite;
    - pretentiile sale de a fi un Dumnezeu incarnat, un avatar divin incomparabil mai mare decat Buddha, Mahomed si insusi Iisus.
    - scandalurile sale de pedofilie si homosexualitate devenite publice
    - implicarea sa in viata politica a Indiei

Haideti sa analizam putin pretentiile sale si putem face acest lucru f usor, datorita mijloacelor de informare moderne. Mai intai apar intrebarile legitime: daca materializeaza obiecte de aur pur, de ce acestea sunt oferite doar personalitatilor ilustre care asista la demonstratie si nu multimii de oameni saraci? Daca poate materializa obiecte, de ce fiecare participant la demonstratie nu a primit cate un ou de aur? Nu vi se pare un pic ciudat ca cei care au primit aceste obicte sunt personalitati politice cunoscute in India?
    Haideti sa urmarim un film in direct prezentand o astfel de demonstratie

[media]http://www.youtube.com/watch?v=uyZ5NI_QjXw[/media]

Fiti va rog atenti cum colierul este inmanat intr-un mod discret de catre asistentul sau aflat in spatele omului care primeste trofeul.

[media]http://www.youtube.com/watch?v=eixm847BnAY&feature=related[/media]

Aici se vede clar ca oul de aur e deja in mana sarlatanului, pardon iluminatului avatar divin )

[media]http://www.youtube.com/watch?v=KIlfhepxpX4[/media]

In acest filmulet sunt explicate toate aceste trucuri pe care orice iluzionist incepator le cunoaste, dar care hranesc iluziile miilor de oameni saraci, inculti si fara speranta din India si nu numai.
    In necunostinta de cauza si in lipsa unei verifiri adecvate la noi ajung doar faptele "miraculoase" savarsite de catre acesti sarlatani si care inspira anual mii de visatori si "cautatoare de adevar" care in cele din urma sfarsesc in patul unui gur autohton binecunoscut fiind mintite ca prin sex pot atinge nivelul de constiinta al unei zeite si isi pot ridica energia de vibratie sau ce le mai promite bivo

Ca ivit sa cititi si aceste articole aparute in presa din toata lumea.
    http://saibabaexposed.blogspot.com/2...sexuality.html

http://saibabaexposed.blogspot.com/2...lini-what.html

http://home.no.net/anir/Sai/enigma/SaiSex.htm

http://www.saibaba-x.org.uk/6/saisex6.htm

Mi-ar parea rau ca membri unei societati cu adevarat spirituale sa fie indusi in eroare de catre acesti sarlatani.
    Cautam Adevarul sau "capacitatile paranormale"?
    Dorim sa evoluam sau sa cultivam astfel de puteri pt propriul folos?

Cu toate acestea sunt si persoane oneste care merita tot respectul si aprecierea, cum ar fi: Eckhart Tolle, Ramana Maharishi, Krishnamurti.

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Sa stii ca in legatura cu SaiBaba te cam inseli, el ciar este un om care face bine, am vorbit cu oameni care au fost la el acolo, si se poate spune ca a adus prosperitate in regiuni

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    -

Thunder este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    octombrie 2008
    Posturi
    12

Citat Citat din Catalin Vezi post
    Sa stii ca in legatura cu SaiBaba te cam inseli, el ciar este un om care face bine, am vorbit cu oameni care au fost la el acolo, si se poate spune ca a adus prosperitate in regiuni

Ai vazut filmuletele in care falsul se vede clar?
    Plus acuzatiile din presa mondiala...ai citit acele linkuri?

Ilia Avatar
    Ilia este offline Utilizator Copacel roditor
    Data inscrierii
    noiembrie 2007
    Posturi
    609

Citat Citat din Thunder Vezi post
    Ai vazut filmuletele in care falsul se vede clar?
    Plus acuzatiile din presa mondiala...ai citit acele linkuri?
    Ai citit/ascultat vreo conferinta tinuta de Sai?
    Ai citi cartea "Al meu Baba si eu"
    Ai citit macar posturile de mai sus?

As asocia "ilumitatul" de rigoare cu un om de afaceri care in loc sa profite de pe urma lipsei de informare a partenerilor sai de afaceri, profita de slabiciunile, sperntele, aspiratiile, idealurile si asteptarile oamenilor. Un astfel de xemplu este binecunoscutul Sai baba, cunoscut pentru:
    - materializari miraculoase de obiecte aurite;
    - pretentiile sale de a fi un Dumnezeu incarnat, un avatar divin incomparabil mai mare decat Buddha, Mahomed si insusi Iisus.
    - scandalurile sale de pedofilie si homosexualitate devenite publice
    - implicarea sa in viata politica a Indiei
    Sai nu este cunoscut si iubit pentru asta, ci pentru invatatura lui si in centrul invataturii se afla Dumnezeu si Iubirea. Nu stiu sa se fii pretins mai mare decat Iisus (ma refer la conferintele si cartile lui).
    Am auzit despre acele scandaluri, nu stiu insa daca sunt demonsrate sau nu.
    Din cate stiu ashramul lui se afla intr-o zona f.saraca a Indiei si a contribuit la inflorirea economiei in zona.

Haideti sa analizam putin pretentiile sale si putem face acest lucru f usor, datorita mijloacelor de informare moderne. Mai intai apar intrebarile legitime: daca materializeaza obiecte de aur pur, de ce acestea sunt oferite doar personalitatilor ilustre care asista la demonstratie si nu multimii de oameni saraci? Daca poate materializa obiecte, de ce fiecare participant la demonstratie nu a primit cate un ou de aur? Nu vi se pare un pic ciudat ca cei care au primit aceste obicte sunt personalitati politice cunoscute in India?
    Din pacate, inca, oamenii nu pot recunoste adevarul in interiorul lor, au nevoie de minuni, proroci ca sa creada. Daca nu vad, nu cred. (Mai sunt si cei care vad si tot nu cred.)
    Un maestru spiritual te ajuta sa te imbogatesti spiritual, nu material. Daca ar darui "oua" saracilor iar baga si cu nasul in mocirla aia care nu se vede cu ochiul material si din care trebuie sa iasa (sa iesim cu totii).
    Deci, "da Cezarului cei al Cezarului". ("oua" pentru personalitatile publice, inca unul acolo, nu mai conteaza, nu se mai vede; mi-am amintit de Nastase si ouale lui nenumarabile )
    Saracul cel venereaza pe Sai cu gandul ca poate va primi un "ou" , sau ca "oul" il invata "adevarul".................. saracul!

Cautam Adevarul sau "capacitatile paranormale"?
    "Saracul" cauta capacitatile paranormale(daca sunt, sau nu sunt reale).

Dupa ce citesti/asculti conferintele lui Sai si cartea de mai sus si daca te hotarasti sa faci asta, te rog s-o faci la fel de inocent ca atunci cand ai citit informatia din acele link-uri, adica fara influenta lor, dupa care, vezi tu ce validezi si ce pastrezi, ai liber arbitru sa crezi/faci ce vrei
    Dumnezeu sa fie cu tine!
    Desigur, si daca nu le citesti ai (liber arbitru).

Sai te indeamna sa-l iubesti pe Dumnezeu, sa te rogi lui Dumnezeu si sa-I inchini toate activitatile tale. Numai celor care au nevoie de material si nu pot face asta daca nu "palpeaza" (daca nu vad, au nevoie de un chip material) le recomanda sa se inchine/roage lui, ca fiu al lui Dumnezeu.

Eu spre exemplu pastrez numai ceea ce consider ca este valoros.
    Daca se valideaza ideea ca Iisus a fost casatorit cu Maria-Magdalena si a avut urmasi, nu-mi schimba cu nimic credinta in invatatura lasata de El si nici Iubirea fata de El.
    Ultima editare de Ilia : 05 nov 2008 la 20:22
    Din bube, mucegaiuri și noroi / Iscat-am frumuseți și prețuri noi. T.Arghezi

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Mai intai apar intrebarile legitime: daca materializeaza obiecte de aur pur, de ce acestea sunt oferite doar personalitatilor ilustre care asista la demonstratie si nu multimii de oameni saraci?
    Daca dai bunuri materiale multe saracilor, de multe ori nu ii ajuti ci le faci rau, studiaza viata persoanelor sarace care au castigat brusc sume importante la loterie sau altfel, pentru mare parte din ei asta a fost o pedeapsa, oamenii saraci cand vad aceasta minune de aparitie a oului de aur tocmai pentru ca nu au bani vad doar partea materiala, si se gandesc cum sa il vanda sa il valorifice
    Un om bogat are bani si cand vede acest experiment paranormal, incearca sa inteleaga de ce, si isi da seama ca un om care se ocupa de lucrarea lui Dumnezeu poate sa genereze multe bogatii, si i stimuleaza sa se ocupe de suflet.

-

gero este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    octombrie 2008
    Posturi
    51

Daca dai bunuri materiale multe saracilor, de multe ori nu ii ajuti ci le faci rau, studiaza viata persoanelor sarace care au castigat brusc sume importante la loterie sau altfel, pentru mare parte din ei asta a fost o pedeapsa, oamenii saraci cand vad aceasta minune de aparitie a oului de aur tocmai pentru ca nu au bani vad doar partea materiala, si se gandesc cum sa il vanda sa il valorifice
    Catalin ai dreptate pentru ca, din invataturile lui Iisus, daca mi-aduc aminte bine "decat sa-i dai pesti unui om sarac sa se hraneasca, mai bine il inveti sa pescuiasca"( nu stiu daca exact cu cuvintele astea, dar asta e ideea de baza).
    Gero

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Eu am vazut asta din practica, omul intelept si bun va avea doar atat cat ii este necesar, la multi carora lis eda mult eaveri este si ca pedeapasa daca nu stiu sa le foloseasca in slujba lui Dumnezeu, eu am pacienti foarte bogati si care au suferinte sufletesti mult mai mari decat cei saraci. Asta face parte din intelepciunea lui Dumnezeu

-

bluestar3 este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    noiembrie 2008
    Posturi
    1

Citat Citat din Ilia Vezi post
    atunci, sa fim impreuna recunoscatori lui Dumnezeu.
    "Oricine a auzit oameni certîndu-se. Uneori cearta lor pare nostimă, iar alteori pare de-a dreptul neplăcută; dar oricum ar părea, eu cred că putem învăța un lucru foarte important dacă ascultăm la lucrurile pe care le spun ei. Ei spun ceva de genul: „Cum ți-ar place dacă ți-ar face ție cineva lucrul acesta?” — „E locul meu; eu am fost primul aici” — „Dă-i pace; nu-ți face nici un rău” — „De ce să începi tocmai tu?” — „Dă-mi o felie din portocala la. Eu ți-am dat dintr-a mea” — „Haide, doar mi-ai promis”. Oamenii spun lucruri de felul acesta în fiecare zi, oameni învățați sau neînvățați, copii sau oameni mari.

Ceea ce mă interesează pe mine în toate aceste remarci este că omul care le face nu spune doar că întîmplător purtarea celeilalte persoane nu-i este pe plac. EI face apel la un standard de conduită care se așteaptă să fie cunoscut de cealaltă persoană. Eoarte rareori se întîmplă ca persoana cealaltă să răspundă: „Ia mai lasă-mâ-n pace cu standardul tău!” Aproape întotdeauna ea încearcă să arate că ceea ce a făcut nu încalcă de fapt standardul sau că, dacă o face, există o scuză specială. Ea pretinde că în cazul acesta aparte există un motiv special pentru care persoana care a ocupat cea dintîi locul ar trebui să-1 cedeze, sau că lucrurile au fost diferite atunci cînd a primit o felie de portocală, sau că s-a întîmplat ceva care o împiedică să-și respecte promisiunea.

S-ar părea, de fapt, că amîndouă părțile au avut în gînd o Lege sau o Regulă oarecare cu privire la corectitudine, la conduita decentă, la moralitate sau la orice altceva ai vrea să spui, o Lege cu privire la care ei sînt de acord. Și într-adevăr, ei sînt de acord cu privire la ea. Dacă nu ar fi așa, ar putea, desigur, să se lupte ca animalele, dar nu s-ar putea certa, în sensul uman al cuvîntului. Cearta este o încercare de a arăta că persoana cealaltă greșește. Nu ar avea nici un sens să încerci să faci acest lucru, dacă cele două părți nu ar avea o oarecare înțelegere cu privire la ce este Binele și Răul; tot așa, nu ar avea sens să spui că un jucător de fotbal a comis fault, dacă nu ar exista o înțelegere oarecare cu privire la regulile jocului de fotbal.

Această Lege sau Regulă despre Bine și Rău a fost numită mai demult Legea Naturii. In zilele noastre, cînd vorbim despre „legile naturii”, ne referim de obicei la legi cum sînt gravitația, ereditatea sau legile chimiei.
    Dar cînd gînditorii din vechime au numit Legea Binelui și Răului „Legea Naturii”, ei au înțeles prin aceasta „Legea Naturii Umane”. Ideea era că, după cum toate corpurile sînt guvernate de legea gravitației și după cum toate organismele sînt guvernate de legi biologice, tot așa creatura numită om își are legea ci— cu deosebirea că un corp [fizic] nu poate alege dacă să asculte sau nu de legea gravitației, în timp ce omul poate alege dacă să asculte sau nu de Legea Naturii Umane.

Putem formula ideea aceasta într-un alt mod. Orice om este supus în orice clipă la acțiunea cîtorva seturi de legi, dar există numai o singură lege pe care are libertatea să nu o respecte. Ca și corp [fizic], el este supus gravitației și nu o poate încălca; dacă îi dai drumul în aer, fără să-1 susții într-un fel oarecare, el nu are mai multă libertate decît o piatră în ceea ce privește căderea. Ca organism, el este supus diferitelor legi biologice pe care nu le poate încălca, întocmai cum nici animalele nu le pot încălca. Cu alte cuvinte, el nu poate încălca acele legi care îi sînt comune lui și altor lucruri; dar legea care este specifică naturii sale umane, legea pe care nu o are în comun cu animalele, cu plantele sau cu lucrurile neînsuflețite, este cea pe care o poate încălca dacă alege să o facă.

Legea aceasta a fost numită Legea Naturii, deoarece oamenii au crezut că fiecare o cunoaște prin însăși natura sa și că nu are nevoie să fie învățat. Desigur, ei nu au vrut să spună prin aceasta că nu s-ar putea să găsești ici și colo cîte un individ bizar care să nu o cunoască, la fel cum găsești cîțiva oameni care nu pot distinge culorile sau care nu au ureche muzicală. Dar luînd rasa umană în întregime, ei credeau că ideea umană de comportare decentă era de la sine înțeleasă de oricine. Și eu cred că ei aveau dreptate. Dacă nu ar fi avut dreptate, atunci toate lucrurile pe care le-am spus noi despre război ar fi absurde. Ce sens ar fi avut să spunem că dușmanul greșește, dacă Binele nu este un luciu real pe care, în adîncul ființei lor, naziștii îl cunoșteau la fel de bine ca și noi și ar fi trebuit să-1 pună în aplicare? Dacă ei nu ar fi avut idee despre ce înțelegem noi prin bine, atunci, puteam să ne luptăm, clar nu puteam săi învinovățim pentru aceasta, la fel cum nu-i puteam învinovăți pentru culoarea părului lor.

Cunosc cîțiva oameni care susțin că ideea Legii Naturii sau a comportării decente, cunoscută de toți oamenii, este nefondată, deoarece diferite civilizații și diferite epoci au avut principii morale diferite.
    Dar afirmația aceasta nu este adevărată. Au existat diferențe între principiile lor morale, dar acestea nu au fost niciodată diferențe totale. Dacă cineva va face efortul să compare învățăturile morale ale, să zicem, egiptenilor, babilonienilor, hindușilor, chinezilor, grecilor și romanilor din antichitate, ceea ce-1 va izbi va fi asemănarea dintre ele și asemănarea tuturor cu învățătura noastră morală. Imaginați-vă o țară în care oamenii ar fi admirați pentru că fug de pe cîmpul de luptă, sau în care cineva s-ar simți mîndru dacă i-ar înșela pe toți oamenii care au fost buni cu el. Ați putea la fel de ușor să vă imaginați o țară în care doi și cu doi fac cinci. Oamenii s-au deosebit întotdeauna în concepția lor cu privire la persoanele față de care trebuie să fii altruist — dacă numai față de familia la, sau față de compatrioții tăi, sau față de toți oamenii. Dar oamenii au fost întotdeauna de acord că omul nu trebuie să fie egoist. Egoismul nu a fost admirat niciodată. Oamenii au avut păreri diferite cu privire la numărul de neveste pe care trebuie să le aibă, dacă să fie una sau patru. Dar ei au fost de acord întotdeauna că nu trebuie să fie permis ca să iei pur și simplu pe orice femeie care îți place.

Dar lucrul cel mai remarcabil este următorul. Ori de cîte ori vei găsi un om care spune că el nu crede într-un Bine și Rău real, vei descoperi că-și va retrage afirmația o clipă mai tîrziu. El poate să-și încalce promisiunea pe care ți-a făcut-o, dar dacă tu încerci să încâlci o promisiune pe care i-ai făcut-o, înainte ca să poți spune tu un cuvînt, el va protesta: „Nu e bine ce faci”. O națiune poate spune că tratatele sînt lipsite de valoare; dar apoi, în clipa următoare, își va dezminți afirmația spunînd că un anumit tratat pe care a vrut să-1 încalce a fost nedrept. Dacă tratatele nu au nici o valoare și dacă nu există Bine și Rău — cu alte cuvinte, dacă nu există o Lege a Naturii — care este diferența între un tratat drept și un tratat nedrept? Oare nu s-au dat ei singuri de gol și nu au arătat că, orice ar spune, ei au cunoștință de Legea Naturii, la fel ca toți ceilalți oameni?
    S-ar părea deci că sîntem obligați să credem într-un Bine și un Rău real.

Oamenii pot greși uneori cu privire la Bine și Rău, la fel cum uneori își greșesc socotelile; dar Binele și Răul nu sînt o chestiune de gust sau de opinie mai mult decît este tabla înmulțirii. Dacă sîntem cu toții de acord în privința aceasta, voi trece la punctul următor, care este acesta: Nici unul dintre noi nu respectă în totul Legea Naturii."
    Ultima editare de Catalin : 09 nov 2008 la 23:53

SelfEnquiry este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    mai 2009
    Posturi
    7

Eu cred ca adevarul despre say baba se afla in link-ul urmator:
    http://babel-spiritual.blogspot.com/...-sai-baba.html

Parerea mea este ca cei ce au fost cu adevarat Iluminati de-a lungul intregii istorii pot fi numarati pe degete, poate chiar pe degetele de la o singura mana.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din SelfEnquiry Vezi post
    Eu cred ca adevarul despre say baba se afla in link-ul urmator:
    http://babel-spiritual.blogspot.com/...-sai-baba.html

Parerea mea este ca cei ce au fost cu adevarat Iluminati de-a lungul intregii istorii pot fi numarati pe degete, poate chiar pe degetele de la o singura mana.
    Hm... cam subtire in argumente. Iar link-ul din presa de scandal a internetului a dat la cos informatiile menite sa uimeasca .
    In ce priveste, problema cu iluminarea si iluminatii, exista la acest topic o discutie pe tema asta. Poate ne spuneti mai multe acolo.

Data inscrierii
    mai 2009
    Posturi
    7

Scuza-ma, dar daca nici imaginile acelea cu oul de aur scos din gura, pe care nici un circar nu le-ar face, nu te-au convins, cum ar putea sa te convinga alte argumente?

cat despre link-uri, sunt multe doar sa cauti: http://jonty.instablogs.com/entry/sa...r-all-of-them/

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din SelfEnquiry Vezi post
    Scuza-ma, dar daca nici imaginile acelea cu oul de aur scos din gura, pe care nici un circar nu le-ar face, nu te-au convins, cum ar putea sa te convinga alte argumente?
    Sunteti scuzat!
    Si aici este pe incercate, numai sa fie argumente.
    Nu-l cunosc personal pe Sai-Baba, dar au ajuns la mine informatii de oameni in care am incredere si care l-au vazut. Pe de alta parte, este plin internetul cu tot soiul de trucaje derivate din industria video-cinematografica. Intr-o astfel de situatie, dumneavoastra ce ati face?

cat despre link-uri, sunt multe doar sa cauti:
    Multumesc pentru informatie!
    Numai ca ceea ce nu ati observat era mana prieteneasca.
    Cand recomand ceva, eu cel putin, ma asigur ca este de calitate. Cu prietenii sunt mai ingaduitor, dar nu ma simt bine daca nu le indic ceea ce se aude la mine macanind. Nu de alta, dar poate nu au observat.

Data inscrierii
    mai 2009
    Posturi
    7

UPDATE: S-a facut corectura si pe blogul recomandat mai sus.

Se pare ca armata de slugi, este foarte eficienta in a sterge tot ce pateaza figura si asa nu prea estetica a maistrului.

Cred ca i-ar sta bine o poza langa cea de aici: http://babel-spiritual.blogspot.com/...-bivolaru.html

In rest, sa auzim numai de bine!

Pagina 3 din 5 PrimulPrimul 12345 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Cine este Sfantul Duh?
    De lovelife in forum Crestinismul
    Replici: 35
    Ultimul post: 31 dec 2012, 17:49
  2. Daniel Fat - un muzician si actor adevarat roman
    De Santamia in forum Discutii libere
    Replici: 1
    Ultimul post: 21 dec 2012, 20:09
  3. Cine sunt eu - Ramana Maharshi