Pagina 2 din 5 PrimulPrimul 12345 UltimulUltimul
Rezultate de la 16 la 30 din 74

Subiect: Sai Baba - Cine este cu adevarat

Ilia Avatar
    Ilia este offline Utilizator Copacel roditor
    Data inscrierii
    noiembrie 2007
    Posturi
    609

Implicit Re: Sai Baba - Cine este cu adevarat

pentru ca sntem la un topic despre Sai

"Baba ne spune sa actionam in Divinitate, intr-un mod nobil, nu josnic si meschin. El ne avertizeaza ca urmand practica gasirii de greseli la ceilalti nu actionam in concordanta cu mostenirea noastra Divina. Astfel, gasirea de greseli altora are ingrozitorul efect de a ne decupla constiinta de la potentialul sau, permanent aflat la nivelul Divinitatii. Baba le spune devotilor sai: "ce imi doresc sa faceti voi incepand de astazi este urmatorul lucru: sa nu mai gasiti greseli la altii. Sa nu ofensati pe nimeni. Sa nu fiti invidiosi sau rautaciosi. Sa aveti mereu un caracter si o vorba buna. Sa umpleti discutiile voastre cu devotiune si umilinta " "
    intr-un fel sau altul, toti marii Invatatori au predicat si predica asta.
    Ideea este cat rezoneaza in fiecare dintre noi. E usor sa spui "suna bine, pare adevarat si drept" cat devii tu de adevarat si drept?

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

„Doamne! Ia-mi iubirea si las-o sa curga pe de-a-ntregul in devotiune catre tine.

calitatea/starea de neobstacol(nejudecator dual )-energia divina de iubire care curge valuri ,iar observatorul se unduie odata cu valul.

Doamne! Ia-mi mainile si lasa-le sa munceasca fara incetare pentru tine.

Starea de cocreator al iubirii.Metafora" miinile care muncesc "-sinergie,lucrare impreuna,conlucrare in iubire.

"Doamne! Ia-mi mintea si gandurile si lasa-le sa fie in acord cu tine."

Predarea gindurilor-iluzii si alinierea(acordarea) mintii in iubire.

"Doamne! Ia-mi totul si lasa-ma sa fiu instrumentul tau.“ "

"Ia-mi totul"-predare a non-sinelui.
    " Instrumentul tau "- exist in iubire.

„Iubirea e Dumnezeu, iar Dumnezeu e iubire. Dumnezeu se manifesta acolo unde e Iubire. "

Nu exista miracole,paranormal ...exista D-zeu care se manifesta in cei care devin iubire.Devina una cu Unul,o iubire a iubirii.(scopul mintuirii)

"Sa iubiti tot mai multi oameni, cu tot mai multa forta."

Sa parcurgeti (cu curaj si entuziasm) toate treptele universalizarii.
    Deschideti poarta dupa poarta.

" Prefaceti aceasta iubire in ajutor si ajutorul in rugaciune, iata disciplina spirituala cea mai inalta.“"

Starea de rugaciune continua.

„Sa nu asteptati nimic in schimb de la cei pe care-i iubiti.“

Fiti doar energie de iubire care radiaza peste /si catre tot.

„Invatati Iubirea Univesala, astfel Divinitatea din voi se va putea exprima in toata plenitudinea sa.“

Nu va fie frica sau rusine de judecata oamenilor,de actiunile oamenilor contra voastra (Isus a zis: veti fi "omoriti" in numele meu).

„Religia si disciplina spirituala sunt esentiale pentru perfectiunea umana si realizarea de catre fiinta omeneasca a celui mai inalt ideal al sau."

Mintuirea-indumnezeirea.

'Religia este una in UNITATE.“ "

Nu exista religie,doar caile difera,dar rezultatul e acelasi.Iubirea este una.
    Unitatea este iubire,iar iubirea e fratie.Restul e iluzie.

„Controlul simturilor este devotiunea adevarata.“

Metanoia.Pocainta.

„Nu poate exista fericirea adevarata fara credinta si devotiune.“

Fericire adevarata-iesirea din iluzii .Credinta-cunoastere .Devotiune-stare de val odata cu valul iubirii.

„Adevarata fericire inseamna sa te incredintezi vointei supreme.“

Vointa existentei in valul iubirii.

„Ochii fizici trebuie sa va arate slava lui Dumnezeu, iar ochiul interior sa va arate Divinitatea din voi si din Creatie.“

Ochii fizici-egoul,egoismul transformat in univers.
    Ochiul interior-sinele divin in manifestare.

„Intelepciunea poate salva intreaga omenire si fiecare fapta a noastra trebuie sa izvorasca din intelepciune.“

Intelepciunea este duhovnicul.Duhovnicul este o stare interioara,nu exterioara.Duhovnicesc inseamna intelept in greaca .(corupt azi,termenul este intelectual)

„Fericirea acestei lumi va fi garantata atunci cand armonia si intelegerea vor cobori intre oameni.“

Aceasta este iubirea de aproape.

„Dumnezeu detine exclusivitatea in guvernarea cosmosului."

D-zeu a creat " legile " lumii (cosmos)-univers.

" El n-are dorinte."

Starea de contemplare care exista prin constientizarea faptului ca totul functioneaza minunat(dupa legi create) si nu este necesara interventia divina sau umana.Repaos.( D-zeu,in a 7-a zi s-a odihnit - a incetat creatia si a redevenit repaos)
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Ilia,sper ca nu te superi daca comentez ,nu?

"Baba ne spune sa actionam in Divinitate, intr-un mod nobil, nu josnic si meschin. "

Actiunea in d-zeu;iubire.
    Josnic si meschin: " intuneric"(metaforic)

"El ne avertizeaza ca urmand practica gasirii de greseli la ceilalti nu actionam in concordanta cu mostenirea noastra Divina."

Ei,aici lucrurile se complica un pic:starea de iubire da cunoastere,oamenii devin "cunoscuti " -energia emanata de ei este deslusita.
    Gasirea de greseli: comparatia -iata eu sint asa,acela e altfel.
    Nu exista greseli ale altora,exista faptul ca fiecare om se afla pe o treapta de inaltare spirituala.Greselile(pacatele,erorile) sint neintelegeri la un moment-dat ale iubirii divine.
    Sint doar trepte,ce e azi,n-a fost ieri.
    Intelegerea inseamna identificare cu " altii" -nici eu n-am inteles ieri ceva.
    Ieri,eu eram " el " ," ea",altii.
    Ma accept pe mine cel de ieri,(ma iubesc) si asa ii iubesc si pe ei.
    Ei,devine eu.Iar eu,am devenit iubire.

Ilia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2007
    Posturi
    609

[QUOTE=Ilia;7452]

celelalte posturi, premergatoare acestuia contin discursuri de-ale lui Baba

"Baba ne spune sa actionam in Divinitate, intr-un mod nobil, nu josnic si meschin. El ne avertizeaza ca urmand practica gasirii de greseli la ceilalti nu actionam in concordanta cu mostenirea noastra Divina. Astfel, gasirea de greseli altora are ingrozitorul efect de a ne decupla constiinta de la potentialul sau, permanent aflat la nivelul Divinitatii.

asta este ce intelege Hislop ca spune Baba (devotul lui Baba preferat, incearca sa talmaceasca mai pe intelesul intregii omeniri)

Baba le spune devotilor sai: "ce imi doresc sa faceti voi incepand de astazi este urmatorul lucru: sa nu mai gasiti greseli la altii. Sa nu ofensati pe nimeni. Sa nu fiti invidiosi sau rautaciosi. Sa aveti mereu un caracter si o vorba buna. Sa umpleti discutiile voastre cu devotiune si umilinta " "

astea-s vorbele lui Baba

Ilia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2007
    Posturi
    609

Hislop “ Multi dintre noi, poate majoritatea oamenilor, sunt nedumeriti de diferentele din vietile oamenilor, nedumeriti de lipsa dreptatii sau a echitatii in distribuirea norocului si nenorocului in viata oamenilor. Nu numai ca ne nastem cu corpuri, inteligente si talente inegale, dar oamenii cu comportament rau adesea par a prospera, in timp ce oamenii cu inima si comportament bun, nu duc lipsa de nedreptate, suferinta si nefericire…… Baba ne spune ca exista diferente intre vietile oamenilor din doua motive. Primul motiv este acela ca fiecare persoana este unica si nu seamana cu nici o alta persoana, desi el sau ea poate ignora acest lucru si ii imita pe altii, nereusind sa exprime aceasta unicitate. Al doilea motiv pentru care viata unei persoane este diferita de cea a unei altei persoane se datoreaza actiunii si reactiunii. Baba spune ca fiecare actiune este urmata de o reactiune si consecinta actiunii este cauza dominanta a unicei experiente de viata a individului.In prezent traim acele consecinte ale actiunilor trecute ce par a fi acea nedreptate in viata impotriva careia tindem sa protestam…. Consecintele actiunii prezente pot fi immediate, dar evenimentele majore ce intervin in vietile noastre isi au radacinile in trecutul indepartat. Evenimentele sunt comparate cu fructele unui pom; o samanta are nevoie de timp ca sa incolteasca, sa creasca, sa se maturizeze si sa dea rod. Acesta este aspectul energiei universale care determina nasterea, viata si moartea unui individ.Cat timp acest proces al naturii continua, el va fi legat de lumea diverselor experiente, cu alternantele sale de fericire si suferinta. Multi oameni sunt multumiti cu acest proces al naturii, dar nu fiecare dintre noi este multumit.Cand observam ce se intampla, incepem sa ne punem intrebari: Este oare inevitabil?Vom fi legati de consecintele actiunilor noastre pentru totdeauna? Poate fi cineva liber de aceste legaturi? Apoi incepe cautarea….
    Sa consideram ca pana si respiratia, fara de care viata noastra nu ar mai continua, este o actiune si ca reactiunea trebuie sa urmeze. Si pentru ca noi sa fim liberi, sa actionam cum aceeasi placere spontana in fiecare noua clipa, actiunea noastra trebuie sa inceteze a mai fi limitativa si constransa de o actiune anterioara. Actiunea si reactiunea, cauza si efectul sau dorinta si consecintele sale creeaza tesatura care este propria si unica noastra lume in care alterneaza satisfactia si insatisfactia. Atata timp cat actiunea si reactiunea isi tes panza, noi ramanem prizonieri fara nici o alta scapare. Baba spune ca putem sa fim liberi sa gandim, sa vorbim si sa actionam in puritate in fiecare clipa, necontaminati de trecut; calea puritatii pentru minte si inima poate deveni acum calea nostra si eliberati de consecintele actiunii putem fi iubire pura si putem sti ca suntem unul cu Domnul, care este El insusi numai iubire.

Secretul este: (discurs Sai) “ Fructul actiunii apartine celui care a facut actiunea, in concluzie renuntati la fruct! Actionati, dar renuntati uctul actiunii; dedicati fiecare actiune lui Dumnezeu si renuntati la dorinta de a avea fructul; rugati-L pe Dumnezeu sa fie cel care face actiunea, si fara sovaiala, renuntati la orice urma de atasament fata de fructul actiunii”

Hislop "Cum ii dedicam actiunile noastre lui Dumnezeu? Ceea ce urmeaza sa facem este subiectiv, nu in cursul obisnuit al experientei obiective . Credinta este o premisa obligatorie, dar noi avem deja credinta in Dumnezeu, pentru ca altfel nu I-am acorda nici o atentie. In lumina credintei, urmeaza practica. In fiecare dimineata vorbim cu Dumnezeu si-L rugam sa accepte rezultatul actiunii noastre din aceasta zi. Ii dedicam lui Dumnezeu fiecare actiune in parte. De exemplu, barbatul ajunge la locul de munca si, in minte, I se adreseaza lui Dumnezeu: “ Doamne, trebuie sa fiu activ si acum imi voi face datoria, dar de fapt tu, constiinta divina din interiorul meu, esti cel care face cu adevarat actiunea. Te rog, culege fructul actiunii mele.”, iar femeia casnica ar putea spune: “Doamne, matur podeaua acestei case pentru ca ea sa fie placuta si curata pentru Tine care esti permanentul meu tovaras si care stai alaturi de mine in timp ce eu fac aceasta munca”

Altfel, spus de Aivanhov – sacralizarea activitatilor

Va recomand cu caldura cartea, este interesanta.
    Discursuri de-ale lui Sai gasiti la: http://www.sathyasai.org/discour/content.htm

Site-ul oficial al lui Sai: http://www.sathyasai.org

Ilia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2007
    Posturi
    609

Interviu cu Baba
    Intrebare: Deci obiectivul tau poate fi rezumat ca fiind o fraternitate a umanitatii ce poate fi infaptuita prin doctrina iubirii?

Raspuns Baba: da, caci ce altceva poate salva lumea de la distrugerea termonucleara? Totul duce spre teroarea acelei conflagratii; si misiunea mea este sa impiedic acest foc restabilind Dharma si legea spirituala a unui singur Dumnezeu, a unei singure Religii, a unei singure Limbi imbratisand o singura Unitate.
    Eu predic numai o singura religie a iubirii pentru toti, care singura este capabila sa uneasca rasa umana intr-o fraternitate a omului aflata sub paternitatea lui Dumnezeu. Eu cunosc un singur limbaj, limbajul inimii, aflat dincolo de gandire sau de intelect care stabileste relatii intre oameni si Dumnezeu, deci creand intelegere reciproca, cooperare si o comunitate ce se afla in pace si armonie. Aceasta este baza pe care vreau sa construiesc o umanitate lipsita de bariere religioase, de casta sau de alt gen, intr-un imperiu universal al iubirii care ar putea permite devotilor mei sa simta intreaga lume ca pe peopia lor familie.

Intrebare: Bine spus, Baba, dar oare aceasta dharma cu orientarea sa hindusa nu va intra in contradictie cu religiile existente?

Baba: nu, nu se va intampla acest lucru, deoarece telul meu este stabilirea lui Sanathana Dharma, care crede intr-un singur Dumnezeu, asa cum a fost cerut de fondatorii tuturor religiilor. Deci nimeni nu trebuie sa renunte la religia sau la zeii sai, ci, prin ei, sa il venereze pe unicul Dumnezeu in tot ceea ce exista. Eu nu am venit ca sa deranjez sau ca sa distrug, ci ca sa confirm si sa ii dau putere fiecaruia in credinta sa.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Draga Ilia,
    topicul despre Sai Baba este o atingere de "pana a pacii".(ma bucur pentru cei care au adus in atentie acest subiect,eu nu m-as fi gindit .Si ma bucur ca vad ca oamenii sint fratie umana -a brotherhood of mankind)
    Era sa zic ce-i aia Hislop...
    Deci, Hislop era un ucenic.

"Consecintele actiunii prezente pot fi immediate, dar evenimentele majore ce intervin in vietile noastre isi au radacinile in trecutul indepartat."

Cel care n-are datorii trecute(de luat de la cineva) plateste aproape pe loc nedreptatea fata de cineva.( pacat nou-eroare)
    Cel care are drepturi karmice( a fost nedrepatit) si nedreptateste pe cineva(isi ia tributul de cezar,in loc sa ierte),este primul care trebuie iertat si iubit.
    Aceste lucruri au loc din anii 90.O noua " forma energie " -grabita are loc.
    Amintiti-va doar.

" intrebari: Este oare inevitabil?Vom fi legati de consecintele actiunilor noastre pentru totdeauna? Poate fi cineva liber de aceste legaturi? Apoi incepe cautarea….'

si ...cautarea duce la acceptarea "noii legi" a iubirii,sau nu.
    Noua lege care " implineste " este desfacerea acestor legaturi-este "pot fi liber".

"Sa consideram ca pana si respiratia,"

Sa consideram-sa constientizam.
    "Ca pina si'-adica ceea ce n-am vazut pina acum;
    " Respiratia"- in interior duc universul,in afara duc ceea ce voiesc -iubire sau nu.

"fara de care viata noastra nu ar mai continua, "

Cunoasterea arhetipului=tipar de iubire,sau nu.

"este o actiune si ca reactiunea trebuie sa urmeze."

Adica efectul:imaparatie sau ...karma.

" Si pentru ca noi sa fim liberi, sa actionam cum aceeasi placere spontana in fiecare noua clipa, actiunea noastra trebuie sa inceteze a mai fi limitativa si constransa de o actiune anterioara."

Placere spontana=agapao,iubire neconditionata.
    In fiecare clipa: starea de rugaciune continua.
    Actiunea noastra: vointa care anima totul.
    Sa inceteze: repaos si contemplare.
    Limitativa: judecare de sine si de altii.
    Constrinsa: mulare dupa societate.
    Actiunea anterioara(interioara de judecata a mintii in ginduri,a inimii in dorinte): iluzia invataturilor societatii,judecarea societatii.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

"Raspuns Baba: da, caci ce altceva poate salva lumea de la distrugerea termonucleara? Totul duce spre teroarea acelei conflagratii; si misiunea mea este sa impiedic acest foc restabilind Dharma si legea spirituala a unui singur Dumnezeu, a unei singure Religii, a unei singure Limbi imbratisand o singura Unitate."

Foc: mutatie care duce la distrugere sau la armonia iubirii.
    Exista purificarea prin foc-focul iadului,focul inimii,depinde de alegere.
    Focul alchimistilor:nemurire (iubire)/ sau focul gheenei(gunoaielor) -impietrirea prin ardere.(distrugere)

(nu stiu ce-i dharma)

Legea unui singur D-zeu ,deja am vorbit despre iubire.

O singura limba: unii vorbesc prin semne si se inteleg ,altii vorbesc aceeasi lima si se cearta.
    Vorbirea in limbi: energia iubirii e una,granitele sint inventate de oameni/
    Oamenii vorbesc aceeasi limba,se iubesc,se unesc(casatoresc ) si divorteaza.
    Nu i-a unit Iubirea,ci iluzia creata de ei insisi -predarea in material-societate.(ginduri si simturi:falsul sine)

"Eu predic numai o singura religie a iubirii pentru toti, care singura este capabila sa uneasca rasa umana intr-o fraternitate a omului aflata sub paternitatea lui Dumnezeu. "

Acest lucru azi,societatea il numeste satana si demon.
    Daca nu esti cu mine ,esti impotriva mea,nu?
    Si cind eu am puterea,recunoasterea celor pe care i-am pacalit,cum crezi tu ca vii impotriva mea?Tu,iubirea,nu ai nimic.Eu,am banii si pozitia sociala.

"Eu cunosc un singur limbaj, limbajul inimii, aflat dincolo de gandire sau de intelect care stabileste relatii intre oameni si Dumnezeu, deci creand intelegere reciproca, cooperare si o comunitate ce se afla in pace si armonie. "

Armonie in univers.Universul este multitudine.Si toata multitudinea este iubire.

"Aceasta este baza pe care vreau sa construiesc o umanitate lipsita de bariere religioase, de casta sau de alt gen, intr-un imperiu universal al iubirii care ar putea permite devotilor mei sa simta intreaga lume ca pe peopia lor familie."

Caste: karma si platirea karmei.
    Iubirea este dezlegarea de karma;evanghelia,vestea cea buna.

" Eu nu am venit ca sa deranjez sau ca sa distrug, ci ca sa confirm si sa ii dau putere fiecaruia in credinta sa."

Credinta: pistus.

Pavel a spus:" caci acestea 4 ramin: credinta,nadejdea ,iubirea si cunoasterea."(cunoasterea a fost stearsa din biblie)

Acestea aliniate dau indumnezeire.Credinta Sa este nadejde,iubire si cunoastere .Nadejdea Sa este credinta ,iubire si cunoastere.
    Si tot asa.
    Atit.

Ilia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2007
    Posturi
    609

dharma = lege, onestitate
    Sanathana Dharma = Legea eterna nescrisa. Comportamentul drept ce corespunde adevarului neschimbator.

dharma - Literal în sanscrită "a purta", "a ţine". Termen generic desemnând "ceea ce constituie Adevărata noastră Natură", (spiritul de) dreptate. Fundament al moralei şi al eticii umane, lege naturală divină a Universului şi bază a oricărei orientări spirituale. Hinduşii numesc religia lor SANATANA-DHARMA, religia eternă.

cand Sai vorbeste de iubire, se refera la Prema = iubirea in forma sa cea mai pura. Iubire neconditionata pentru toate fiintele creatiei. Daruire plina de sacrificiu de sine.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Multam.

"Sanathana Dharma = Legea eterna nescrisa. Comportamentul drept ce corespunde adevarului neschimbator."

Daca s-ar scrie mii de carti tot nu s-ar putea pune in cuvinte incognoscibilul.
    Adica adevarul neschimbator.

"Hinduşii numesc religia lor SANATANA-DHARMA, religia eternă."

Toate religiile actuale au la baza un curent spiritual bazat pe religia eterna a lui Unul.
    Cind curentul spiritual -misteriul -devine religie institutionalizata devine " sofia cea decazuta" -adica o corupere prin transmisie(prin obligatie).
    Nu exista impunere,ci doar libera alegere.
    Alegerea libera inseamna a recunoaste ca " tu ai dreptul sa alegi".

"Iubire neconditionata pentru toate fiintele creatiei. Daruire plina de sacrificiu de sine."

Iubirea neconditionata = agapao.
    sacrifiu de sine= transformarea ego-ului si fiintarea in iubirea eterna a fratiei
    in divinitate.

Ilia,ptr tot ce s-a spus aici,
    imi indrept recunostinta catre divinitate.caci intelepciunea de-acolo vine.

Iubirea cea mai pura: piatra alchimizata in aur.

Ilia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2007
    Posturi
    609

Invataturile lui Baba prin Hislop: “Adevaratul nostru sine este iubire. Noi suntem iubirea insasi si noi putem sa-I oferim acea iubire lui Dumnezeu. Noi suntem in mod irevocabil iubire, ea este natura noastra. Chiar si cea mai depravata persoana este iubire in esenta sa; si pentru a-si transforma viata pe deplin, nu trebuie decat sa predea acea iubire, pe sine insasi, Divinitatii. Putem incepe cu bucurie predarea noastra lui Dumnezeu chiar in acest moment, daruind iubire acelui Nume si acelei Forme a lui Dumnezeu care ne este cea mai draga….. Cu siguranta ca iubirea noastra s-ar putea sa nu straluceasca in toata gloria sa in acest moment. Nori negri ascund soarele cand vremea e mohorata, dar din aceasta cauza nu trebuie sa negam existenta soarelui. Nu dupa mult timp o adiere va alunga norii negri ai gandurilor, conceptiilor si sentimentelor amare care intuneca si aparent neaga totalitatea iubirii noastre. Deci, sa punem deoparte grijile, indoielile si protestele si sa incepem in aceasta zi sa Il iubim pe Dumnezeu din toata inima noastra. Sa incepem in acesta zi sa ne predam total intelepciunii si calauzirii Divinitatii si stim ca nu noi, ci El este cel care faptuieste.” ( vedere din calatorie – “toti eram in travaliu / Insa, numai el nastea” )

pr. Paul Butnaru – „Această iubire pe care Isus o cere lui Petru ne ajută să o înţelegem Sfântul Părinte Papa Benedict într-una din catehezele sale. În dialogul dintre Isus şi Petru “iese în evidenţă un joc de cuvinte foarte semnificativ. În greceşte verbul fileo exprimă iubirea de prietenie, gingaşă dar nu deplină, în timp ce verbul agapao semnifică iubirea fără rezerve, totală şi necondiţionată. Isus îl întreabă pe Petru prima dată: Simon… mă iubeşti tu (agapas-me) cu această iubire totală şi necondiţionată (In 21,15)? Înainte de experienţa trădării apostolul ar fi răspuns cu siguranţă: Te iubesc (agapo-se) necondiţionat. Acum, când a cunoscut amara tristeţe a infidelităţii, drama propriei slăbiciuni, zice cu umilinţă: Doamne, te iubesc (filo-se), adică te iubesc cu săraca mea iubire omenească. Cristos insistă: Simon, mă iubeşti tu cu această iubire totală pe care eu o vreau?. Şi Petru repetă răspunsul umilei sale iubiri omeneşti: Kyrie, filo-se, Doamne, te iubesc aşa cum ştiu să iubesc. A treia oară Isus îi spune lui Simon doar: Fileis-me? Mă iubeşti? Simon înţelege că lui Isus îi este suficientă săraca sa iubire, unica iubire de care este capabil, şi totuşi este întristat că Domnul a trebuit să-i spună astfel. I-a răspuns de aceea: Doamne, tu ştii totul, tu ştii că te iubesc (filo-se). S-ar putea spune astfel că Isus s-a adaptat lui Petru şi nu Petru lui Isus! Este tocmai această adaptare divină cea care dă speranţă ucenicului, care a făcut experienţa infidelităţii.””

pr. Paul Butnaru – „Prin urmare iubirea pe care Cristos ne-o cere nu este o iubire de care nu suntem în stare, ci iubirea de care fiecare dintre noi este capabil, o iubire după puterile noastre, nu ale altora, o iubire care îşi cunoaşte limitele şi inconsecvenţa dar are încredere în harul lui Dumnezeu. În mod corespunzător, şi mărturisirea pe care trebuie să o facem nu este alta decât aceea care corespunde puterilor noastre: nu în ţările de misiune, ci acolo unde trăim, în satul/oraşul nostru; nu predicând în biserică, ci purtându-ne creştineşte în şcoală, la locul de muncă şi în familiile noastre; nu prin discursuri înalte, ci prin gesturile de iubire pe care le putem face în atâtea ocazii.”

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

“Adevaratul nostru sine este iubire."

Gasirea acestei iubiri in sine si " cresterea" -dezvoltarea ei este "primirea " lui Cristos in inima.

"Noi suntem iubirea insasi si noi putem sa-I oferim acea iubire lui Dumnezeu."

Prin regasirea luminii interioare si transformarea egoismului in lumina.

". Chiar si cea mai depravata persoana este iubire in esenta sa; si pentru a-si transforma viata pe deplin, nu trebuie decat sa predea acea iubire, pe sine insasi, Divinitatii."

Prin vointa.

"Cu siguranta ca iubirea noastra s-ar putea sa nu straluceasca in toata gloria sa in acest moment."

Desigur,dar acesta e inceputul.

' Nori negri ascund soarele cand vremea e mohorata, dar din aceasta cauza nu trebuie sa negam existenta soarelui. Nu dupa mult timp o adiere va alunga norii negri ai gandurilor, conceptiilor si sentimentelor amare care intuneca si aparent neaga totalitatea iubirii noastre."

Norii negri sint iluziile.
    Adierea este raspunsul lui d-zeu la iubirea omului.

Discutia dintre Petru si Isus este o pilda prin care azi oamenii pot vedea iubirea inimii umane (phileo) si iubirea inimii umane care a trecut prin schimbare (pocainta)-agapao.
    Aceasta schimbare este metanoia.

Iubirea agapao se manifesta fata de orice fiinta si nu face rau nimanui.
    Iubirea phileo este conditionata.
    Petru il iubea(phileo) pe Isus pentru ca era Cristos.Iubirea phileo se manifesta fata de rude,apropiati...este atasament.
    Iubirea agapao este iubire neconditionata a orice,de la iarba pina la betivul din colt.
    Iubirea agapao exista latent in fiecare om,poate fi animata prin vointa si schimbarea mentalitatii.
    Agapao este principiul iubirii care exista in oricine si care odata constientizata vede pe Cristos in orice om (da-i cui iti cere,caci mie-mi dai)
    Este iubirea de aproape .Iubirea fraterna.(iubiti-va ,caci toti sinteti frati)
    Aceste "caci" rostite adesea ce Isus au sensul " caci ceea ce ti s-a zis nu-i adevarat".
    Acesta este si sensul actiunii lui Isus de salvare a femeii adulterine .
    "Caci"-ea o fi pacatuit ,dar voi n-aveti dreptul s-o omoriti,s-o judecati," caci " sinteti frati .(nu D-zeu)
    Legile iudaice au la baza codul lui hamurrabi.-care permite omorirea .
    Iubirea agapao este iertare si ajutor-este iubire neconditionata nu pedeapsa.

Nu uitati ca si credinta a suferit transformari pina azi.
    De la credinta prin intelegerea si aplicarea ziselor lui Isus s-a ajuns la credinta in entitatea Isus.
    Asa si cu iubirea agapao,s-a ajuns azi la ideea ca si phileo e buna.
    Iubirea agapao este lumina iubirii interioare neconditionate in acord cu divinitatea care e iubire,iar phileo este atasament care poate considera si ca divinitatea este "esafod de executie"(condamnari si judecata suprema).

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

A gasit cineva biografia lui Sai Baba? sunt curios cum a decurs viata lui de la nastere si pana acum, sunt sigur ca putem invata multe lucruri din aceasta biogratie

coryhelen Avatar
    coryhelen este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    9

in india exista multi sfinti... mai exista si babaji, un alt mahavatar... am sa incerc sa postez si despre el...

m-a impresionat cand am citit despre el... o sa caut ce am gasit despre el, unele informatii sunt in lb. romana, unele in lb. engleza...

va salut pe toti si sper sa vorbim - eu fiind mai noua pe forum... am sa citesc mai mult si am sa raspund mai putin...

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Multumim, noi preferam aici informatii in limba romana, din respect pentru aceasta tara si acest popor, si ai face un mare bine daca ai si traduce acele informatii din engleza

Nu conteaza ca esti nou pe forum , orice idee, orice parere este importanta

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    -
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Pagina 2 din 5 PrimulPrimul 12345 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Cine este Sfantul Duh?
    De lovelife in forum Crestinismul
    Replici: 35
    Ultimul post: 31 dec 2012, 17:49
  2. Daniel Fat - un muzician si actor adevarat roman
    De Santamia in forum Discutii libere
    Replici: 1
    Ultimul post: 21 dec 2012, 20:09
  3. Cine sunt eu - Ramana Maharshi
    De Ilia in forum Alte stiinte spirituale