Pagina 1 din 5 12345 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 15 din 70

Subiect: Fenomene astronomice

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit Fenomene astronomice

O stire preluata de pe YAHOO:

http://news.yahoo.com/s/space/200712...2007peaksdec13

Pe scurt, este vorba despre o ploaie de meteoriti in constelatia Gemeni care in acest an este previzionata ca fiind deosebit de spectaculoasa.
    Varful ploii de stele va fi pe 14 decembrie ora 16:45 GMT, adica ora 18:45 ora Romaniei.
    La acea ora constelatia Gemeni este sub orizontul estic, dar meteoritii se pot vedea privind orizontul la rasarit. Constelatia ajunge pe verticala locului la ora 2 noaptea cand spectacolul este total.
    Ploaia aceasta de meteoriti se caracterizeaza prin obiecte mari si stralucitoare, inclusiv mingi de foc si meteoriti de intensitate redusa. Conditiile de observatie bune inseamna poluare atmosferica redusa, departe de luminile orasului care reduc stralucirea stelelor si deci si pe cea a meteoritilor. Daca doriti sa vedeti aceasta ploaie de stele pe viu, nu numai (eventual) de la buletinele de stiri, va trebui sa tineti cont de faptul ca suntem in luna decembrie si caeste un pic cam racoare. Asta presupune sa aveti cu dumneavoastra cel putin un termos cu ceai fierbinte sau cacao si imbracati corespunzator. Cum 14 decembrie pica vineri, aveti o sansa unica sa va programati o iesire de weekend intr-o zona mai putin populata.

Ii rog frumos pe cei care au experienta in filmari sau fotografieri de meteoriti sa posteze aici macar cateva indicatii despre cum este mai bine ca cei interesati sa imortalizeze fenomenul.

Pana una alta sa ne rugam ca si conditiile meteo locale sa fie propice observatiei, nu de alta dar nu sunt prea multi cei care detin baloane sau alte aparate de zburat care sa-i salte deasupra norilor.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Tixti este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Implicit Re: Fenomene astronomice

Pana la urma a avut loc acea ploaie de stele? ca inainte de ea s-a vorbit mult, dar dupa iaa nu am mai auzit pe nimeni sa zica ceva. A facut cineva vreo poza? Se mai stie ceva?
    Dumnezeu ne iubeste pe toti

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din Tixti Vezi post
    Pana la urma a avut loc acea ploaie de stele? ca inainte de ea s-a vorbit mult, dar dupa iaa nu am mai auzit pe nimeni sa zica ceva. A facut cineva vreo poza? Se mai stie ceva?
    Aveti perfecta dreptate! Imi cer scuze pentru intarziere, dar nu sunt prea multe de spus. In zona mea cerul era mai mult noros asa ca eu cel putin am considerat ca este inutil sa inghet degeaba. Au fost doi colegi de forum care au "alergat" sa gaseasca petece de cer senin, dar n-au vazut si stele cazatoare.
    Ca remarca, ma ierte impatimitii horoscoapelor, pana la a vedea cerul trebuie sa cerem voie Pamantului.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Tixti este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Bine spus
    Imi aduc aminte ca si eu am cascat ochii spre vazduh dar nu vazui decat stele verzi. Si eram intr-un loc intunecos si era si destul de senin. Poate nu am nimerit ora care trebuia, ca nu am stat decat vreo 10 minute. Mi-ar placea sa vad stelutze plimbatoare. Nu am vazut decat doua, odata, de mult, cand eram plod.
    Dumnezeu ne iubeste pe toti

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

mai ridica si tu ichi la cer si o sa vezi mai des

-

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Intre 11 si 13 august Pamantul intersecteaza curentul meteoric Perseide.

Noptile dintre 11 si 12, respectiv 12 si 13 august vor fi caracterizate printr-un flux de peste 50 de meteoriti/ora.
    http://spaceweather.com/
    http://science.nasa.gov/headlines/y2...rseids2009.htm

Chiar daca este in cursul saptamanii poate va programati o iesire sau doua in zone cu cer deschis (orizont larg) si fara lumini terestre parazite.
    Pana atunci incercati-va aparatele foto pentru a gasi acele combinatii care permit fotografierea/filmarea stelelor. Majoritatea aparatelor digitale au un timp de intarziere intre apasare si declansare, dar au si raspunsuri prompte. Sunt ideale cele la care expunerea poate fi setata manual. Daca nu aveti inca un trepied, aveti timp sa va procurati unul.

Doua sunt conditiile nefavorabile: Luna care va fi luminata 55% si formatiunile noroase.
    Prima poate fi evitata, observand cerul cu spatele la ea . In ceea ce o priveste pe a doua, nu ne ramane decat speranta ca in decurs de o saptamana, cerul se va limpezi complet.

PS In seara aceasta sau maine seara puteti sa va testati aparatele fotografiind Luna. Momentul cel mai propice este rasaritul ei, adica la lasarea noptii. Daca ne lasa norii.

savanah Avatar
    savanah este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Nu uitati sa va programati vizionarea spectacolului Perseidelor din aceasta noapte.
    Noaptea trecuta a fost inceputul "baletului". La caderea intunericului a inceput sa bata puternic vintul si s-au adunat ceva nori, dar au mai ramas portiuni de cer de studiat...
    Sa speram ca la noapte va fi senin total

Vizionare placuta, pentru ca este o minunatie de privit tesatura de dungi luminoase pe bolta neagra.

savanah Avatar
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Ieri, ora 23.00: plafon compact de nori
    Azi, ora 0.15: plafon compact de nori
    Azi, ora 2.00: plafon compact de nori
    Azi, ora 4.00: plafon compact de nori

Cam asta a fost in zona mea....
    Voi ati reusit sa vedeti stelele cazatoare?

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din savanah Vezi post
    Voi ati reusit sa vedeti stelele cazatoare?
    Cu o seara inainte (11-12.08.09) cerul parea senin si am fost impreuna cu niste prieteni sa vedem "ploaia de stele". Am stat cu privirile spre cer intre 21-01 si am vazut in jur de 10-12 meteoriti dintre care doar vreo 7 au fost de wow.
    Probabil ca am fi vazut mai multe daca nu ar fi fost o usoara nebulozitate care facea din cand in cand sa "dispara" stelele. Dupa miezul noptii a rasarit si luna de dupa dealuri si atunci s-au vazut mai bine norii si mai putin meteoritii.
    Aseara deja erau nori inainte de asfintit asa ca am lasat pentru 2010.
    De poze nici vorba. Dar au facut altii pe unde au fost conditii meteo mai bune: http://spaceweather.com/meteors/gallery_12aug09.htm

savanah Avatar
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Cu o seara inainte am vazut doar 5 meteoriti si doar unul stralucitor si frumos ca in povesti....
    Un picut de speranta tot mai am pentru ca anul trecut cel mai frumos meteorit l-am vazut in seara zilei de 20 august, deci mai merita stat cu ochii pe cer inca citeva nopti.

T.G Avatar
    T.G
    T.G este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    409

T.G Avatar
    T.G
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    409

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Frumoase imagini ale cerului!
    Ne puteti da si ceva detalii tehnice despre cum au fost realizate (aparat si setari)?
    Multumesc frumos!

T.G Avatar
    T.G
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    409

Citat Citat din T.G Vezi post
    Citat Citat din Ion Furtuna Vezi post
    Frumoase imagini ale cerului!
    Ne puteti da si ceva detalii tehnice despre cum au fost realizate (aparat si setari)?
    Multumesc frumos!
    Sigur ca da.
    Nikon D90, diafragma 3.5, timp de expunere 7,5 min., ISO 200, distanta focala 18 mm (echivalent 27 mm) , expunere manuala, masuratoare tip matrice, balans de alb - auto, picture control -standard.
    Si, in centru este "carul mare"

In imaginea anterioara celei aratate aici am surprins, foarte aproape de nivelul solului, un meteorit si pt. aceasta am decupat o mica parte din imaginea originala.
    Am vazut meteoriti superbi in cele doua seri dar, "nu a fost sa fie (treaca)" prin fata aparatului.

T.G Avatar
    T.G
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    409

Pagina 1 din 5 12345 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Fenomene normale mai putin cunoscute. Ipoteze.
    De Ion Furtuna in forum Paranormal
    Replici: 50
    Ultimul post: 01 oct 2011, 10:31
  2. Fenomene OZN intense in India
    De Santamia in forum Paranormal
    Replici: 0
    Ultimul post: 30 ian 2007, 09:35

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile