Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 15 din 21

Subiect: Sanatatea proprie si a planetei

ema
    ema este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    decembrie 2007
    Posturi
    3

Implicit Sanatatea proprie si a planetei

Dragii mei,
    Va propun o discutie pe tema 'Sanatatea proprie si a planetei', in special despre dieta cu alimente produse pe o raza de '100 mile'.

"Dieta 'pe o raza de 160 Km' este o dieta pentru oamenii interesati sa contribuie la reducerea emisiei bioxidului de carbon si incurajarea dezvoltarii sistemului de hrana locala. Denumirea de 'The 100- Mile Diet' (dieta pe o raza de 160 km) a fost folosita pentru prima data de James MacKinnon si Alisa Smith din Vancouver, British Columbia, Canada, pentru a descrie experimentul lor, in ceea ce priveste alimentatia lor timp de un an de zile. Dieta consta in folosirea alimentelor produse pe o raza doar de 160 km. de la apartamentul lor, comparativ cu 2414km. considerata distanta medie in sistemul modern de producere a hranei, de la ferma pana pe farfurie. Ideia de '100 - Mile Diet' (dieta pe o raza de 160 km) a fost raspandita in multe comunitati din Nordul Americii."

Din experienta personala, va pot spune ca pe timp de vara nu am avut nici o problema cu o astfel de dieta. Am gasit tot ceea ce aveam nevoie in orasul in care locuiam. Pe timp de iarna insa, am dus dorul legumelor si fructelor proaspete desi am conservat destule pentru iarna. As putea spune chiar, ca e imposibila o asemenea dieta pe timp de iarna, mai ales la oras, si mai ales daca esti vegetarian sau vegan.
    De crescut am crescut la tara si parintii mei au pus pe masa alimente din productia proprie tot timpul. In dorul acelor timpuri, am si eu o mica gradina de zarzavat care ma ajuta enorm pe timp de vara, e o bucurie nespusa sa lucrez in gradina, sa vad plantele crescand din samanta pana la salata de pe masa. Si apoi acestea sunt o sursa de bucurie pentru suflet, sunt proaspete, si sunt ieftine.
    As vrea sa cred ca Romanii nu vor copia modelul american de a cumpara mancarea gata preparata, congelata si pastrata in pungi de plastic, cu aditivi alimentari, si doar incalzita in cuptorul cu microunde. E intr-adevar mai usor de preparat dar cu riscuri foarte mari in ceea ce priveste sanatatea proprie si a planetei.

Multumes pentru rabdarea de a citi acest mesaj si multumesc Dl Ion Furtuna pentru atentionarile facute cu privire la mesajele mele anterioare.

Va doresc o zi cu soare tuturor,

Ema

ema
    Data inscrierii
    decembrie 2007
    Posturi
    3

Implicit Sanatatea proprie si a planetei

Cum oprim incalzirea globala

E adavarat ca am 'copiat' cele de mai jos si le-am 'lipit' aici dar, uneori e bine sa ne amintim ce spun altii si sa facem si noi atat cat ne sta in putinta ca sa oprim incalzirea globala. Noi am schimbat in casa toate becurile obisnuite cu becuri fluorescente, am modificat dusurile si robinetele sa aiba presiune foarte mica, dupa multe cautari, in sfarsit am achizitionat cele mai eficiente electrocasnice, foarte rar cumparam lucrui noi (doar daca altfel nu se poate), ne-am mobilat casa cu lucruri pe care altii nu le mai voiau. Incercam sa facem si noi cat putem.

http://www.romanialibera.ro/a96147/c...a-globala.html

"Organizatiile neguvernamentale europene, printre care si Greenpeace, s-au implicat in campania mondiala de educare a consumatorilor pentru evitarea supraincalzirii. In continuare va prezentam zece lucruri pe care le puteti face pentru a evita incalzirea globala. Inlocuind un bec obisnuit cu un bec fluorescent compact, se evita producerea a 68 de kilograme de dioxid de carbon pe an. Mergeti pe jos, mergeti cu bicicleta, mergeti mai multi intr-o masina sau mergeti mai des cu mijloacele de transport in comun, veti evita eliminarea in atmosfera a 450 de grame de dioxid de carbon la fiecare 1,6 kilometri pe care nu ii parcurgeti cu masina.
    Puteti evita producerea a 1.089 kilograme de dioxid de carbon pe an prin reciclarea a doar jumatate din deseurile menajere din propria locuinta. Pastrand cauciucurile masinii umflate corespunzator, se poate imbunatati consumul de benzina cu mai mult de 3%. Fiecare patru litri de benzina economisiti evita eliminarea in atmosfera a 9 kilograme de dioxid de carbon. Este nevoie de foarte multa energie pentru a incalzi apa. Folositi mai putina apa fierbinte prin instalarea unui cap de dus cu debit scazut de apa (se evita producerea a 150 kilograme de dioxid de carbon pe an) si prin spalarea rufelor in apa rece sau calduta (se evita producerea a 227 kilograme de dioxid de carbon pe an). Puteti evita eliminarea a 544 kilograme de dioxid de carbon in atmosfera daca va reduceti cantitatea de gunoi cu 10%. Daca setati termostatul mai putin cu 2ºC iarna si mai mult cu 2ºC pe timpul verii, se evita producerea a 907 kilograme de dioxid de carbon pe an. Plantati copaci, unul singur absoarbe o tona de dioxid de carbon pe intreaga sa durata de viata. Stingeti dispozitivele electrice – numai prin oprirea televizorului, a DVD-playerului, a casetofonului si a calculatorului atunci cand nu le folositi, se va evita producerea a sute de kilograme de dioxid de carbon pe an.
    Evitati orice functioneaza pe baza de baterii (sau folositi baterii reincarcabile ori pe baza de reincarcare solara).
    Puteti afla mai multe si va puteti implica activ pe www.climatecrisis.net. "

ema
    Data inscrierii
    decembrie 2007
    Posturi
    3

Implicit dieta pe o raza de 160Km

Dupa ce am aflat pentru prima data despre aceasta dieta si ce impact are asupra planetei, am inceput sa citesc cu atentie etichetele produselor alimentare. Nu ne trebuie decat cateva minute in plus, atat cat sa citim etichetele inainte de a cumpara ceva, ca sa putem alege intre un produs local si unul care vine de peste mari si tari, intre un aliment cu aditivi si unul natural, intre un aliment sanatos si unul cu sirop din porumb sau uleuri hidrogenate, de exemplu. Cu cat cerinta anumitor alimente va fi mai mica, cu atat producerea lor va fi mai scazuta.
    Nu avem nevoie decat de cateva minute in plus, care inseamna enorm, atat pentru noi cat si pentru generatiile viitoare care ne vor reprosa: "Ce-a fost in mintea voastra atunci cand ati folosit resursele naturale cu nechibzuinta?"

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit Re: Sanatatea proprie si a planetei

Citat Citat din ema
    Dragii mei,
    Va propun o discutie pe tema 'Sanatatea proprie si a planetei', in special despre dieta cu alimente achizitionate pe o raza de '100 mile'.

Am gasit cateva articole foarte interesante, pe aceasta tema, si m-am gandit ca poate ati dori sa le cititi cititi si voi:

http://www.sj-r.com/Food/stories/18703.asp

http://www.treehugger.com/files/2005...on_the_1_1.php
    Bun venit pe forum, ema!

Daca v-ati fi oprit la ceea ce am citat era bine si frumos. Ma vad nevoit sa va relatez ca va aflati pe un forum in limba romana si ca este preferabil ca postarile sa fie in limba romana. Motivul este extrem de simplu: nu toti cei care viziteaza acest forum stapanesc la fel de bine ca dumneavoastra limba engleza. Daca ati gasit lucruri interesante in magica lume a internetului si vreti sa o impartasiti pe acest forum, atunci este extrem de util pentru bunul mers al demersului dumneavoastra (de discutie) ca sa traduceti in romaneste si sa nu faceti simplu copy/paste. Ganditi-va cam cum stau lucrurile daca ati vedea texte postate in rusa, japoneza, chineza, japoneza, coreeana, idish, etc. pe acest forum.

PS. Puteti sa inlocuiti ceea ce ati postat deja cu varianta in romaneste, utilizand controlul "modifica".
    Multumesc frumos!

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Mie mi se pare foarte decenta si de bun simt ideea ca fiecare sa manince din produsele autohtone.Chiar daca asta inseamna a se depasi cei 160 km.Cind cineva sta la munte si ar minca un pepene adus din Olt nu vad care-i problema.
    E drept ca unele produse nu pot concura ca aspect cu cele aduse de afara,dar mi se pare neimportant.In stomac nu este concurs de frumusete.Si inca se pot gasi in piete legume si fructe produse ecologic,dar mai ales,nemodificate genetic.
    Produsele modificate genetic sint capabile de a produce singure otravuri impotriva daunatorilor si bolilor ,dar in acelasi timp ele actioneaza si impotriva omului cind sint consumate.
    Din pacate si porumbul si soia sint modificate genetic ,piinea are aditivi , paleta de alimente sanatoase este restrinsa.
    Mai exista si aceste sucuri si ceaiuri de pe piata ,facute din prafuri si e-uri.
    Obsev mai nou o moda de a se bea ceai verde la plastic in loc de cafea ,desi acel ceai contine acid citric din belsug,iar ceaiul oricum isi pierde principiile dupa 8 ore.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Mihaitza Avatar
    Mihaitza este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    356

Din gradina ar fi bine, dar vara asta la bunica rosiile au fost distruse de ploaia acida. Aveau gauri dupa ce a trecut ploaia, desi nu fusese grindina, iar dupa o zi locul pe langa gaura se facuse cenusiu. Nu le-a putut folosi.

Rosiile sunt fructe si nu legume si consumul lor ajuta la intinerire!

Alchimiel este offline USER Bobocel
    Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    455

Citat Citat din Mihaitza Vezi post
    Din gradina ar fi bine, dar vara asta la bunica rosiile au fost distruse de ploaia acida. Aveau gauri dupa ce a trecut ploaia, desi nu fusese grindina, iar dupa o zi locul pe langa gaura se facuse cenusiu. Nu le-a putut folosi.

Rosiile sunt fructe si nu legume si consumul lor ajuta la intinerire!
    Rosiile au un ph<7 ceea ce inseamna ca sunt un aliment acid si nu prea intineresc...in schimb ajuta la stabilizarea bazicitatii corpului uman in caz de exces bazic (dar cum mai toti sunt pe mediu acid... neeeaaa)
    Daca vrei sa fii sanatos consuma almente bazice(ph>7). Legume, fructe, cereale... chestii de astea...

Toate produsele din lapte sunt acide...
    Toata carnea este acida
    (nu stiu la carnea alba de peste)

Un aliment foarte bazic care ar ajuta pe oricine: stafida

O sa primesc o lista cu ph -ul alimentelor si am sa postez si aici pe forum alimentele de baza...

anima Avatar
    anima este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    404

Citat Citat din Andu-Marian Vezi post
    Rosiile au un ph<7 ceea ce inseamna ca sunt un aliment acid si nu prea intineresc...in schimb ajuta la stabilizarea bazicitatii corpului uman in caz de exces bazic (dar cum mai toti sunt pe mediu acid... neeeaaa)
    Daca vrei sa fii sanatos consuma almente bazice(ph>7). Legume, fructe, cereale... chestii de astea...

Toate produsele din lapte sunt acide...
    Toata carnea este acida
    (nu stiu la carnea alba de peste)

Un aliment foarte bazic care ar ajuta pe oricine: stafida

O sa primesc o lista cu ph -ul alimentelor si am sa postez si aici pe forum alimentele de baza...
    Carnea, lactatele, ouale sunt foarte importante in alimentatie.
    Masura este cheia sanatatii, iar aceasta masura este prost stabilita. Omul ar trebui sa manince de toate, dar, cam 1/3 din cat consuma in mod curent. Ma refer doar la cei ce au un consum normal, nu la bulimici si persoanele cu probleme de nutritie, care, probabil, ar trebui sa reduca consumurile la 1/10!!

Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    455

Citat Citat din anima Vezi post
    Carnea, lactatele, ouale sunt foarte importante in alimentatie.
    Masura este cheia sanatatii, iar aceasta masura este prost stabilita. Omul ar trebui sa manince de toate, dar, cam 1/3 din cat consuma in mod curent. Ma refer doar la cei ce au un consum normal, nu la bulimici si persoanele cu probleme de nutritie, care, probabil, ar trebui sa reduca consumurile la 1/10!!
    Chestia cu legumele din postarea mea sunt stabilite de unul dintre cei mai buni nutritionisti, iar doctorii din cluj se bazeaza mult pe acel tabel... cu alimentele... Carnea din parti(mai ales daca ai si probleme de sanatate)

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Doctorii din cluj? Care ,cine?
    Hai sa nu exageram. Poate vorbesti de budapesta.
    Ce dr. nutritionisti sunt in cluj?

Andu -Marian,te-aiu nascut in epoca laptelui la cutie?
    Laptele are componenta bazic-acida a sangelui uman,de unde le scoti,lucrezi la ce Firma?
    Si " carnea din parti" adica sa mananci carnea de pe parti sau sa nu ?

Exista Valeriu Popa ,exista Ernst Gunter, ce tot spui aici?

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Fata mea nu a mancat carne niciodata de cand sa nascut (are 4,5 ani), si este perfect sanatoasa, nu a foast bolnava, a avut doar o mica raceala, inteligenta este peste medie, e plina de nergie, eu nu mananc carne de 13 ani, sotia mea de 6 ani, sa nu imi spuneti mi ca fara carne nu se poate, eu uteam sa mananc carne cata vreau, din animale crescute natural, parintii mei au ferma si carmangerie, am lucrat cu carne si nu mi se face pofta nimic, dupa ce am renunta la carne suntem mult mai sanatosi

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    -

Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    455

Citat Citat din cris Vezi post
    Doctorii din cluj? Care ,cine?
    Hai sa nu exageram. Poate vorbesti de budapesta.
    Ce dr. nutritionisti sunt in cluj?

Andu -Marian,te-aiu nascut in epoca laptelui la cutie?
    Laptele are componenta bazic-acida a sangelui uman,de unde le scoti,lucrezi la ce Firma?
    Si " carnea din parti" adica sa mananci carnea de pe parti sau sa nu ?

Exista Valeriu Popa ,exista Ernst Gunter, ce tot spui aici?

Un prieten de al meu a fost in cluj deoarece era suspect de cancer...
    Si exact asta ia spus doctorul... tabelul este facut de un doctor nutritionist din Germania...
    Esti sigur legat de lapte, deoarece are aciditatea cam mare.... ca sa spui ca are componente bazo-acide...

Cat despre carne au si parintii mei ferma ... iar carnea e naspa... stiti cum se spune... esti ceea ce mananci...
    mananci carne(celule moarte in putrefactie - are doar fibra si proteina-...nu exista carne de animal mort care sa nu putrezeasca) esti exact ca ea(bolnav si usor usor mergi pe drumul mortii),... mananci vegetale (celule vii, vitamine, proteine,si tot ce ii trebuie organsimului...) usor usor iti revine vitalitatea...

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Sunt de acord ca se poate trai fara carne ,dupa cum nici carnea in regim de 2 ori/saptamana nu dauneaza ,mai ales la gratar ,sau peste .
    Mai grav e faptul ca si carnea si toate alimentele contin toate prostiile ,asta-i baiul.
    Sa fim seriosi...esti ceea ce mananci ,da si.... cine mananca legume e o leguma?
    Buba asta e : ca din alimente nu stii ce bagi in tine ,cine stie ce dioxina sau prostii ranjesc sub un aspect frumos.
    Un coleg de-al meu mi-a spus,si il cred ,ca a uitat prin camara un mar cumparat de la supermarket .Doi ani a stat marul acolo ,fraged ca in prima zi dupa doi ani.

Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    455

Citat Citat din cris Vezi post
    Sunt de acord ca se poate trai fara carne ,dupa cum nici carnea in regim de 2 ori/saptamana nu dauneaza ,mai ales la gratar ,sau peste .
    Mai grav e faptul ca si carnea si toate alimentele contin toate prostiile ,asta-i baiul.
    Sa fim seriosi...esti ceea ce mananci ,da si.... cine mananca legume e o leguma?
    Buba asta e : ca din alimente nu stii ce bagi in tine ,cine stie ce dioxina sau prostii ranjesc sub un aspect frumos.
    Un coleg de-al meu mi-a spus,si il cred ,ca a uitat prin camara un mar cumparat de la supermarket .Doi ani a stat marul acolo ,fraged ca in prima zi dupa doi ani.
    Carnea de peste(cu carnea alba) ... nu e doaunatoare... eu mananc peste (adica mancam ... nu stiu daca mai mananc nici de asta)...o sa incerc reteta cu bitum(100%)...astfel scutesc si plantele

Mananc legume... care sunt vii...sunt viu
    mananci carne... care e celula moasrta in putrefactie... este pe moasrte cu carnea-n putrefactie...

cat despre faza cu marul itat in camera 2 ani... si s-a pastrat proaspat... te rog frumos... ala nu si face curat decat odata la doi ani?...a fost plecat?...asta nu pot sa o cred... scuze

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Hehe, nu sta in casa aceea , a stat la un moment dat ,e in alt oras casa.
    Are mai multe case,colegul meu si este foarte tanar si neinsurat nu stiu cat curat face el sau parintii lui cat fac.Marul a ramas in camara,in spatele unor oale...

Am sa caut si eu despre alimentatie cate ceva ,sper interesant ,am o carte cu medicina isihasta ,eu m-am simtit foarte bine cand eram bolnava si am mancat dupa retete de acolo.

Ce spui tu ...bitum este un fel de argila,nu?

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Experienta proprie sau din experienta altora
    De Tudor STEFAN in forum Alte stiinte spirituale
    Replici: 449
    Ultimul post: 29 ian 2012, 16:53
  2. alimente, obiceiuri, stari care ne pot afecta sanatatea
    De diasomie in forum Discutii libere
    Replici: 21
    Ultimul post: 01 feb 2008, 09:09