Pagina 1 din 17 123456711 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 15 din 245

Subiect: Exista Dumnezeu?

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Implicit Exista Dumnezeu?

Profesorul unei universitati importante si-a provocat studentii sa raspunda la urmatoarea intrebare:
    - Dumnezeu a creat tot ceea ce exista?
    Un student a raspuns ferm:
    - Da!
    Profesorul a pus o noua intrebare:
    - Daca Dumnezeu a creat totul inseamna ca el l-a creat si pe diavol. Si de vreme ce acesta exista (asa cum putem observa in propriile noastre actiuni), inseamna ca Dumnezeu este cel rau?
    Studentul nu a putut raspunde la acesta supozitie, iar profesorul a sustinut ca a demonstrat astfel faptul ca a crede in Dumnezeu este o poveste pentru copii, lipsita de logica.
    Un alt student a ridicat mana si a cerut sa puna o alta intrebare. El s-a ridicat in picioare si a intrebat:
    - Domnule profesor, starea de frig exista?
    - Bineinteles! i-a raspuns profesorul.
    - Ce fel de intrebare este aceasta? Cu siguranta ca exista, nu ti-a fost frig, n-ai tremurat niciodata?
    Proaspatul student a raspuns:
    - De fapt starea de rece nu exista. In concordanta cu legile fizicii, ceea ce noi consideram rece reprezinta de fapt absenta caldurii. Orice lucru poate fi obiect de studiu atata vreme cat transmite energie (caldura). Zero absolut reprezinta absenta totala a caldurii, dar starea de rece nu exista. Ce am facut noi este doar sa cream un termen care sa descrie ce simtim cand nu primim caldura in organism.
    - Si, continua studentul, intunericul exista?
    - Bineinteles! raspunse profesorul.
    De aceasta data studentul raspunse:
    - Va inselati din nou, domnule profesor. Nici intunericul nu exista. Ceea ce exista de fapt este doar absenta luminii. Lumina poate fi studiata, intunericul nu. Nici nu poate fi fractionat intunericul, lumina da. O simpla raza de lumina alunga intunericul pe suprafata pe care ajunge raza de lumina. Intunericul este un termen inventat de oameni pentru a descrie ce se intampla cand nu avem lumina.
    In sfarsit, studentul il intreba pe profesor:
    - Domnule profesor, exista raul absolut?
    Profesorul ii raspunse:
    - Bineinteles ca exista, dupa cum am mentionat la inceputul discutiei vedem violuri, crime, violenta peste tot in lume, toate acestea sunt intruchiparea raului.
    - Domnule profesor, raul absolut nu exista. La fel cum am demonstrat in celelalte doua cazuri, raul absolut este un termen creat de om pentru a descrie rezultatul absentei lui Dumnezeu in inima omului!

Dupa toate acestea, profesorul se recunoscu invins de aceasta argumentatie logica si nu mai spuse nimic.

Numele acelui tanar student era ALBERT EINSTEIN.

Sursa: Newsletterul editurii For You

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    -
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

pheonix nemo este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    mai 2007
    Posturi
    150

Implicit Re: Exista Dumnezeu?

Citat Citat din Catalin
    - Daca Dumnezeu a creat totul inseamna ca el l-a creat si pe diavol.
    Foarte interesanta explicatia lui Einstein ...mai citisem uneva despre asta.Ceea ce nu inteleg eu este propozitia de mai sus...Dumnezeu nu a creat diavolul...el a creat ingerii.Diavolul a devenit diavol dupa cadere, in cadere, prin cadere.Parca asta stiam eu...

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din pheonix nemo
    Foarte interesanta explicatia lui Einstein ...mai citisem uneva despre asta. Ceea ce nu inteleg eu este propozitia de mai sus...Dumnezeu nu a creat diavolul...el a creat ingerii.Diavolul a devenit diavol dupa cadere, in cadere, prin cadere.Parca asta stiam eu...
    Domnule pheonix nemo in gura celebritatilor se pun, mai ales postum, tot felul de povesti. Rostul este simplu: o poveste este ascultata mai cu atentie atunci cand se spune ca a fost spusa, sau a fost implicata o celebritate.
    Cine credeti ca se uita in gura lui Einstein cand era student? Nici macar colegii... Ca mai tarziu, cand a ajuns celebru, vorbele lui erau vanate, asta este altceva.

In ceea ce priveste nelamurirea dumneavoastra, prin liberul arbitru lasat de Dumnezeu atat ingerilor cat si oamenilor, exista posibilitatea caderii sau inaltarii. Sensul este datorat de alegerea libera a fiecaruia.

Va sugerez sa cititi povestea lui Iov si sa incercati sa vedeti acolo cam cum stau lucrurile si cu partea fara lumina. Exista sansa nenula sa obtineti niste raspunsuri ale dumneavoastra.

Maria Avatar
    Maria este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    februarie 2007
    Posturi
    170

Interesant aspectul din Iov, cand se zice:
    "6. Dar într-o zi îngerii lui Dumnezeu s-au înfățișat înaintea Domnului și Satan a venit și el printre ei. "
    Mai, mai , cum a parcurs Satan toate cerurile. E lasat sa circule in voie se pare...
    Si o lauda interesanta : 8. Și Domnul a zis către Satan: "Te-ai uitat la robul Meu Iov, că nu este nici unul ca el pe pământ fără prihană și drept și temător de Dumnezeu și care să se ferească de ce este rău?"
    Ajungem cred iar la numele lui Dumnezeu...depinde ce anume s-a tradus din ebraica "Domnul" si "Dumnezeu"...
    "Pluteste drept inainte si, daca pamantul pe care-l cauti nu exista, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala".
    (Regina Izabela catre Cristofor Columb)

Tixti este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Implicit

Raspuns simplu la intrebarea din topic: DA
    Dumnezeu ne iubeste pe toti

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Maria,povestea lui Iov este metafora dupa metafora.
    D-zeu este Elohim si Domnul este Yahweh.
    Faptul ce d-zeu vorbeste lui satan(cel presupus rau) despre Iov(cel presupus bun) este ilustrarea a ceea ce azi se numeste dualism.
    Fara aceasta lege a dualismului totul ar fi imobil,nimic nu ar exista ,ar fi numai nemiscare.
    Ceea ce se intimpla in cartea lui Iov este ascuns dupa vorbe.
    Este greu azi,dupa mii de ani sa redea cineva misticismul exact al acestei "initieri" a lui Iov.
    Ramine de studiat,eu n-am apucat sa citesc decit inceputul.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

anaida este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    noiembrie 2007
    Posturi
    12

Implicit

Da!

Eu cred (pentru mine exista) in Doamne-Doamne, insa nu cel descris in Biblie!

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din anaida
    Da!

Eu cred (pentru mine exista) in Doamne-Doamne, insa nu cel descris in Biblie!
    Si aveti amabilitatea, de a ne prezenta descrierea dumneavoastra?

Data inscrierii
    noiembrie 2007
    Posturi
    12

Implicit

Citat Citat din Ion Furtuna

Doamne-Doamne nu se descrie, se simte.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din anaida
    Citat Citat din Ion Furtuna

Doamne-Doamne nu se descrie, se simte.
    Asa este: cum spuneti dumneavoastra!

Dumneavoastra cum puteti sa descrieti ceea ce simtiti? Ca de aici vine toata neintelegerea, veche de milenii: fiecare simte dar cand este vorba sa descrie, descrie fiecare cum poate. Cum sa vorbesti in termeni umani, comuni, banali, despre simtirea dumnezeiasca?

Eu chiar sunt curios! Va rog sa ma iertati daca am pacatul asta!

Data inscrierii
    noiembrie 2007
    Posturi
    12

Implicit

Pacatul dvs este ca suferiti de prea multa singuratate!
    Curiozitatea este doar apanajul ei.

Va doresc multa seninatate si la propriu, si la figurat!

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Completare la un pps dintr-un e-mail.
    Exista 2 feluri in care viata poate fi traita:

Prima este a gindi ca nimic nu este o minune.

A doua este a gindi ca totul este o minune.

De ceea ce sint sigur este ca DUMNEZEU EXISTA.

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

O,sa va spun eu ca viata mai poate fi traita intr-un fel:cu speranta ca stiinta si tehnica,genetica si clonarea fac omul nemuritor.
    Nu este la misto,va si povestesc .
    Domnul care crede asta exista,si crede sincer ca in 10 ani ,daca va avea bani,va putea fi " reciclat" si facut un nemuritor.
    Eu am zis " adica vrei sa-mi spui ca vrei sa fii un fel de highlander,sa traiesti vesnic si sa iti ingropi rudele ,sa-i vezi pe cei pe care-i iubesti ca mor dar tu traiesti vesnic?'
    Zic:" dar nu te gindesti ca nu depinde de tine cind hotaraste d-zeu sa inceapa o viata si sa opreasca o viata?"
    N-am avut ecou cu " zisele " mele.
    Nemuritorul mi-a aruncat o privire ironica si-a plecat .
    Oricum ,preventiv maninca o portocala pe ora,pastile cu pumnul si evita contactul apropiat cu oamenii " ca-i omoara celulele".
    Am scris toate acestea ,sincer,caci multe am auzit,dar un caz similar n-am intilnit.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Nu ai mai intalni tu CRIS dar eu am intalnit cu duiumul tot felul de ciudatenii, eu am avut un pacient care sa speriat ca se simte bine si ca nu il doare nimic, ca este prea linistit, sii ii este frica ca daca numai are dureri si frici o sa faca accident de masina

gabryna Avatar
    gabryna este offline Utilizator Copacel roditor
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

Citat Citat din cris Vezi post
    Maria,povestea lui Iov este metafora dupa metafora.
    D-zeu este Elohim si Domnul este Yahweh.
    Intr-o zi soacra-mea ma intrebat (stiind ca eu mai intru pe net si mai aflu cate ceva)daca este corect sa ne referim la D-zeu cu "Domnul"..dansa zicea ca asa vorbim si pe strada cu domnu Mihai/Vasile, etc...si deci nu intelegea de ce spunem Domnul Isus sau Domnul Nostru si ne referim la D-zeu..Normal ca i-am zis ca depinde pe cine constientizam in suflet..si ca nu are importanta cum ii spunem atata timp cat noi ne gandim clar la D-zeu sau la Isus..
    Acum mi-a sarit citatul de mai sus in ochi,insa sincer tot nu am inteles,adica este vorba despre traduceri din doua limbi...sau cum?Poate imi explicati si mie.
    Cu respect!

Pagina 1 din 17 123456711 ... UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Exista sau nu exista Dumnezeu
    De lovelife in forum Crestinismul
    Replici: 47
    Ultimul post: 15 ian 2011, 21:27
  2. Exista sau nu exista demoni?
    De gabryna in forum Alte stiinte spirituale
    Replici: 274
    Ultimul post: 18 oct 2010, 21:08
  3. Cum l-ati cunoscut pe Dumnezeu?
    De pheonix nemo in forum Crestinismul
    Replici: 173
    Ultimul post: 19 mar 2009, 09:22
  4. Cat de minunat este Dumnezeu!!!
    De petru777 in forum Crestinismul
    Replici: 21
    Ultimul post: 13 sep 2008, 16:42
  5. Presopunctor electronic-exista in Ro.?
    De Micaela in forum Sfaturi si sugesii. Ajutor terapeutic
    Replici: 3
    Ultimul post: 19 mai 2008, 12:11

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •