Pagina 6 din 17 PrimulPrimul 12345678910111216 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 76 la 90 din 245

Subiect: Exista Dumnezeu?

Sagunto este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2010
    Posturi
    5

Implicit Re: Exista Dumnezeu?

Citat Citat din Marchidan21 Vezi post
    Poate pentru ca Dumnezeu nu poate fi gasit in Biblie ci numai scrieri despre EL.

Tu esti asemenea celor care vor sa gaseasca sufletul omului taindul in bucati ca sa vada ce are inauntru. Mai gindestete inainte sa propui metode prin care sa-l gasim, asta daca il cauti ca sa-l gasesti si nu de dragul cautarii.
    Un zimbet de pe acest forum: Un turist pe plaja exclama: _ Un pescarus mort! Ceilalti turisti il cauta pe cer... si nu-l gasesc.

Intrebare: daca dorim cu adevarat sa-l gasim pe Dumnezeu unde trebuie sa-L cautam?
    Biblia nu este Dumnezeu ci te indreapta spre Dumnezeu - deci fiecare trebuie sa-L descopere pe Dumnezeu si ce este mai important sa aibe experiente cu Dumnezeu.Biblia este doar o metoda de a-L descoperi pe Dumnezeu.La fel de bine se descopera Dumnezeu si prin natura.Cat despre istoria pescarusului mort este clar ca sunt doua grupe de oameni:
    1.Cel care l-a descoperit pe pecarus pe plaja(mort fiind)
    2.Cei care cautau pescarusul pe cer.(mort fiind)

Cel din prima categorie intelege asa:

Eclesiastul 3:19 Căci soarta omului și a dobitocului este aceeași; aceeași soartă au amândoi; cum moare unul, așa moare și celălalt, toți au aceeași suflare, și omul nu întrece cu nimic pe dobitoc; căci totul este deșertăciune.
    Eclesiastul 3:20 Toate merg la un loc; toate au fost făcute din țărână, și toate se întorc în țărână.

Cei din adoua categorie (care sunt multi)se bazeaza pe intelepciunea lumii:

1 Corinteni 3:19 Căci înțelepciunea lumii acesteia este o nebunie înaintea lui Dumnezeu. De aceea este scris: "El prinde pe cei înțelepți în viclenia lor."

Toti cauta o pasarea Feonix sau cred ca moartea este o etapa superioara .... si alte teori lumesti pe care le gasim in diferite religii

Marchidan21 este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2009
    Posturi
    213

Un proverb japonez, haiku, spus de un samurai vestit inainte de a fi obligat sasi faca seppuku:

Din nimic in nimic
    Totul e desertaciune.

Raspunsul meu:

Din Nimic in Nimic
    TOTul are insemnatate,

Marele secret al lui Dumnezeu este ca nu exista niciun secret de ascuns.
    Totul este la vedere, dar oamenii fac exces de imaginatie si credintele le acopera ochii cu valul minciunilor si iluziilor si astfel nu-l mai pot gasi nici cu luminarea nici cu cartile.

Cine nu are incredere in propria-i gindire foloseste citatele altora pentru un plus de credibilitate, deoarece oamenii slabi au obiceiul sa creada cuvintele ce au reputatia autorului in spate si nicidecum sa le caute valoarea proprie ce o transmit.

Nu uita:
    Stii ca ai atins perfectiunea nu atunci cind nu mai ai nimic de adaugat ci atunci cind nu a mai ramas nimic de indepartat.

Renuntati la iluzii ca sa puteti vedea realitatea si abia atunci cind veti renunta la fenteziile religioase il veti putea vedea pur si simplu pe EL...
    caci nu se ascunde.
    Renunțînd la puțină libertate de cuget pentru a cîștiga puțină securitate spirituală nu le meriți pe niciuna și le vei pierde pe amîndouă.

savanah Avatar
    savanah este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

m-ai "terminat", Terminatorule!!!!!

Cum ti-a atins integritatea faptul ca ti-au fost sterse cateva texte de pe un forum??? Ce iti mai place sa exagerezi, mon cher Parol!

Data inscrierii
    iunie 2009
    Posturi
    213

Citat Citat din savanah Vezi post

Cum ti-a atins integritatea faptul ca ti-au fost sterse cateva texte de pe un forum??? Ce iti mai place sa exagerezi, mon cher Parol!
    Poate pentru ca este superficial, se identifica cu forma.
    Ce fel de integritate poate fi atinsa pe forum? Reputatia, orgoliul, prejudecatile, credintele? Ori niciuna din acestea nu este OMUL sau macar o parte din OM. Ori poate prietenul nostru nu este OM ci numai o iluzie.

Intrebare: cine esti TU cel atins in integritate ca sa stim cu cine am vorbit pina acum?
    Renunțînd la puțină libertate de cuget pentru a cîștiga puțină securitate spirituală nu le meriți pe niciuna și le vei pierde pe amîndouă.

savanah Avatar
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

ca sa nu mai spun ca este si foarte agitat/lejer coleric, modul in care scrie imi sugereaza (vizual) un orator caruia ii place sa se auda vorbind fara sa conteze prea mult continutul vorbelor....

Intrebi cine este? S-a definit: un ranit in integritatea sa

Oricum suntem rau de tot offtopic . La asa subiect important ce am ajuns noi sa dezbatem

Data inscrierii
    iunie 2009
    Posturi
    213

ca sa nu mai spun ca este si foarte agitat/lejer coleric, modul in care scrie imi sugereaza (vizual) un orator caruia ii place sa se auda vorbind fara sa conteze prea mult continutul vorbelor....

Oricum suntem rau de tot offtopic . La asa subiect important ce am ajuns noi sa dezbatem
    Ba nu este deloc off-topic ce dezbatem acum.
    Pentru ca intrebarea cine sint EU este la fel de importanta si la fel de greu de raspuns cum este la intrebarea cine este Dumnezeu.
    Raspunsurile in diferite ipostaze la aceste intrebari le puteti gasi aici:
    http://silentiumlink.blogspot.com/20...ichristul.html

Lectura placuta!

terminator1 este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    iulie 2009
    Posturi
    127

nu ai inteles absolut nimic!!eu am spus doar ca mi-au fost rectionate mai multe ID-uri dupa primul care a fost scos din uz pe nume oxyygen....asa ca nu este cinstit sa te bucuri de necazul altuia mai ales pe un forum de Spiritualitate,terminat

Data inscrierii
    iulie 2009
    Posturi
    127

Citat Citat din Marchidan21 Vezi post
    Poate pentru ca este superficial, se identifica cu forma.
    Ce fel de integritate poate fi atinsa pe forum? Reputatia, orgoliul, prejudecatile, credintele? Ori niciuna din acestea nu este OMUL sau macar o parte din OM. Ori poate prietenul nostru nu este OM ci numai o iluzie.

Intrebare: cine esti TU cel atins in integritate ca sa stim cu cine am vorbit pina acum?

M-ai provocat intr-un mod neortodox( folsind terminologia spirituala).
    1.Pentru faptul ca ideile noastre spirituale nu sunt paralele,acest lucru nu demonstreaza ca sunt sau nu "superficial"-(in ce anume?) Ai dreptate, ma identific cu forma ta si a semenilor, dar diferim in modul de a aranja in ordine gandurile si ideile (asta tine mai degraba de educatie si de gene)
    2.Nu sunt pe forum pt.integritate,din contra doresc sa invat de la altii ceea ce eu nu stiu.O reputatie nu se obtine pe forum,ci mai degraba invidia,ciuda si nu in ultimul rand estetica unei personalitati diabolice.
    3.Sunt acelasi OM ca si tine creat de d-zeu supa asemanarea lui.Sunt tot atat de integru ca si tine si sa fii sigur ca nu ai conversat cu o naluca su fantoma.
    4.Sunt magulit ca ma accepti ca prieten. "Ori poate prietenul nostru nu este OM "ai scris. Vezi cat de tare ne asemanam?
    5.Aici iti dau un sfat: Mai intai sa dai intr-un caine uite-te atent cine il tine de lant.
    cu stima oxyygen,

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Citat Citat din terminator1 Vezi post
    5.Aici iti dau un sfat: Mai intai sa dai intr-un caine uite-te atent cine il tine de lant.
    cu stima oxyygen,
    In concluzie trebuie sa fim atenti la cine te tine in lant? Eu asta am inteles din replica asta. Sincer pe forum nu am cum sa imi dau seama de asta asa ca poate ne lamuresti tu cine este.
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Data inscrierii
    iulie 2009
    Posturi
    127

"

Observ ca ai inclinatii de psihologie.Prin telepatie poti sa ma cunosti " ca este si foarte agitat/lejer coleric 'Da intr-adevar ati ajuns atat de jos ca incepeti sa barfiti pe unii cu care nu ai purtat nicio discutie! "La asa subiect important ce am ajuns noi sa dezbatem "Sunteti jalnici in gandire tinand cont de faptul ca va considerati oameni cu frica lui d-zeu!!
    "Intrebi cine este?"-sunt acelasi om,oxyygen care nu se supara! cu stima oxyygen,

Data inscrierii
    iulie 2009
    Posturi
    127

Citat Citat din lovelife Vezi post
    In concluzie trebuie sa fim atenti la cine te tine in lant? Eu asta am inteles din replica asta. Sincer pe forum nu am cum sa imi dau seama de asta asa ca poate ne lamuresti tu cine este.

Cu precadere m-am gandit la tine cand am scris acel sfat,deoarece pad_me m-a atentionat despre tine cu cunostinta de cauza cu aceasi semnificatie,dar in alt mod.Asa ca am cam lamurit cine este!

savanah Avatar
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Terminatorule, esti asa de agitat in permanenta, asa de artagos si de suparat pe toti si pe toate incat nu ii este numanui greu sa traga concluzia ca esti un imbufnat cronic.

Degeaba te rastesti in permanenta la noi, aici pe forum. Nu iti faci rau decat tie, pentru ca noi inchidem calculatorul si uitam de replicile tale acre dar tu ramai cu rautatea asta in suflet in permanenta...
    Ai sa sari de zece metri si la randurile astea, dar mai bine gandeste-te ca nu asta este atitudinea pe care ar trebui sa o ai inainte de o operatie (asa cum ai anuntat ca te pregatesti).

Parerile noastre nu se vor schimba datorita rautatii tale si nici randuiala lumii asteia. Spui ca te barfesc desi nu am purtat nici o discutie. Barfa ar fi fost daca am fi discutat prin mesaje private. Insa noi am scris la vedere, ca sa poti citi si tu parerea noastra. Iar de "discutat" am discutat aici, pe forum. Si aici ne-am putut forma parearea asta, despre intoleranta ta, despre acreala care te macina.
    Mie, personal, imi pare rau sa vad un om atat de incordat, atat de dornic sa aiba mereu o replica impotriva. Nu pot decat sa iti doresc cuvinte frumoase, ganduri senine si mult respect din partea oamenilor cu care discuti.
    In rest, multa sanatate, operatie usoara si recuperare rapida.

Data inscrierii
    iulie 2009
    Posturi
    127

Terminatorule, esti asa de agitat in permanenta, asa de artagos si de suparat pe toti si pe toate incat nu ii este numanui greu sa traga concluzia ca esti un imbufnat cronic.

Degeaba te rastesti in permanenta la noi, aici pe forum. Nu iti faci rau decat tie, pentru ca noi inchidem calculatorul si uitam de replicile tale acre dar tu ramai cu rautatea asta in suflet in permanenta...
    Ai sa sari de zece metri si la randurile astea, dar mai bine gandeste-te ca nu asta este atitudinea pe care ar trebui sa o ai inainte de o operatie (asa cum ai anuntat ca te pregatesti).

Parerile noastre nu se vor schimba datorita rautatii tale si nici randuiala lumii asteia. Spui ca te barfesc desi nu am purtat nici o discutie. Barfa ar fi fost daca am fi discutat prin mesaje private. Insa noi am scris la vedere, ca sa poti citi si tu parerea noastra. Iar de "discutat" am discutat aici, pe forum. Si aici ne-am putut forma parearea asta, despre intoleranta ta, despre acreala care te macina.
    Mie, personal, imi pare rau sa vad un om atat de incordat, atat de dornic sa aiba mereu o replica impotriva. Nu pot decat sa iti doresc cuvinte frumoase, ganduri senine si mult respect din partea oamenilor cu care discuti.

I-mi pare nespus de rau ca in loc sa discutam despre tema topicului (ne) sau existenta lui d-zeu ne criticam reciproc observand doar elementele negative din asa zisul comportament de pe forum.
    Ca sa te linistesc si sa-ti spun ca exagerezi in presupuneri despre persoana mea adevarul este ca amandoi am primit o educatie religiasa in copilarie.Diferenta vizibila intre noi doi este ca unul a ramas la acelasi nivel,iar altul a evoluat.in aceste conditii trebuie sa-i fie greu celui inferior sa-l inteleaga pe celalalt.
    Timpul a demonstrat in secolele trecute ca religia,crestinismul dus in extremis s-a transformat in fanatism.(vezi capitolele despre inchizitie).

I-ti dau inca un ex. de fanatim exagerat pe scurt: pe muntele Athos exista o manastire unde numai calugari traiesc.In aceasta manastire de-a lungul secolelor nu a calcat picior de femeie.Ce este de-a dreptul fanatic este ca nici o fiinta femela fie ea vaca,pisica,caine etc nu exista.Acestea sunt convingeri religioase fanatice.Daca este asa m-am intrebat ce fac ca mustele,tantarii,fluturii femela sa nu ajunga in interiorul manastirii.Esti parapsiholog gaseste raspunsul.Cred ca ai inteles atentionarea mea.
    cu stima oxyygen,

Data inscrierii
    iulie 2009
    Posturi
    127

P.Scriptum,
    Daca toti am fi ramas la acelasi nivel am fii ars pe rug pe acei care gabdesc ca si mine.in asa fel nu ai mai fii avut calculator si nu erai nevoit sa=l ichizi...............

Data inscrierii
    iunie 2009
    Posturi
    213

Citat Citat din terminator1 Vezi post
    M-ai provocat intr-un mod neortodox( folsind terminologia spirituala).
    1.Pentru faptul ca ideile noastre spirituale nu sunt paralele,acest lucru nu demonstreaza ca sunt sau nu "superficial"-(in ce anume?) Ai dreptate, ma identific cu forma ta si a semenilor, dar diferim in modul de a aranja in ordine gandurile si ideile (asta tine mai degraba de educatie si de gene)
    2.Nu sunt pe forum pt.integritate,din contra doresc sa invat de la altii ceea ce eu nu stiu.O reputatie nu se obtine pe forum,ci mai degraba invidia,ciuda si nu in ultimul rand estetica unei personalitati diabolice.
    3.Sunt acelasi OM ca si tine creat de d-zeu supa asemanarea lui.Sunt tot atat de integru ca si tine si sa fii sigur ca nu ai conversat cu o naluca su fantoma.
    4.Sunt magulit ca ma accepti ca prieten. "Ori poate prietenul nostru nu este OM "ai scris. Vezi cat de tare ne asemanam?
    cu stima oxyygen,
    1. ...
    2. Nu dau un ban gaurit pe reputatie.
    3. Ma bucur.
    4. Semanam, dar nu suntem indentici. De altfel Omul seamana si cu o maimuta daca esti indulgent.
    5. Eu nu dau in ciini decit daca ma ataca. Si atunci lovesc fara mila. Nu ma intereseaza daca cîinele e liber sau legat.

Respect,
    Marian

Subiecte Similare

1. Exista sau nu exista Dumnezeu
    De lovelife in forum Crestinismul
    Replici: 47
    Ultimul post: 15 ian 2011, 21:27
  2. Exista sau nu exista demoni?
    De gabryna in forum Alte stiinte spirituale
    Replici: 274
    Ultimul post: 18 oct 2010, 21:08
  3. Cum l-ati cunoscut pe Dumnezeu?
    De pheonix nemo in forum Crestinismul
    Replici: 173
    Ultimul post: 19 mar 2009, 09:22
  4. Cat de minunat este Dumnezeu!!!
    De petru777 in forum Crestinismul
    Replici: 21
    Ultimul post: 13 sep 2008, 16:42
  5. Presopunctor electronic-exista in Ro.?
    De Micaela in forum Sfaturi si sugesii. Ajutor terapeutic
    Replici: 3
    Ultimul post: 19 mai 2008, 12:11

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •