Pagina 5 din 17 PrimulPrimul 123456789101115 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 61 la 75 din 245

Subiect: Exista Dumnezeu?

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit Re: Exista Dumnezeu?

Citat Citat din oxyygen Vezi post
    Foarte frumoase cuvinte dar vedeti ...din pacate milioane de crestini ,duc lipsa de asa ceva.Cred ca poti numara pe degete adevaratii crestini: restul doar vorbesc ,crezand ca vor ajunge in rai.
    Sincer ,imi pare rau de situatie.
    Eu nu sunt crestin si nu vreau sa ajung nicaieri,nici in " rai" nici in " iad" .
    Sunt doar un om bun care ma stradui sa ajung si mai bun,atat.
    Imi pare rau ptr crestinii tai de care vorbesti,dar nu-s chiar asa multi ,milioane .Sunt putini acestia.E drept ca au gura mai mare,dar nici asa.... nu capata mare lucru.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

oxyygen este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    ianuarie 2009
    Posturi
    186

Vorbiti cu totii de existenta lui d-zeu dar nimeni nu analizeaza textul bibliei ,(Voulgatei).De ce nu dati citate din testamentul vechi si sa le analizam? Asta a fost doar o propunere

gabryna Avatar
    gabryna este offline Utilizator Copacel roditor
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

Dar sunt topicuri deschise pe aceasta tema.
    Rasfoiti putin forumul si le veti gasi,impreuna cu toate comentariile...

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Vorbiti cu totii de existenta lui d-zeu dar nimeni nu analizeaza textul bibliei ,(Voulgatei).De ce nu dati citate din testamentul vechi si sa le analizam? Asta a fost doar o propunere
    Pai daca ai fi citit forumul ai fi vazut ca este plin de disecari ale multor pasaje din noul si vechiul testament
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din lovelife Vezi post
    Pai daca ai fi citit forumul ai fi vazut ca este plin de disecari ale multor pasaje din noul si vechiul testament
    Unde sa mai citeasca, domnule? Ca fiecare scrie unde apuca, ce i se pare pe moment ca ar fi interesant, intr-un forum devenit stufos ca o padure ecuatoriala.

Da', asa-i pe forum, ca-n piata sau ca-n targ! Are si el farmecul lui.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Citat Citat din Ion Furtuna Vezi post
    Unde sa mai citeasca, domnule? Ca fiecare scrie unde apuca, ce i se pare pe moment ca ar fi interesant, intr-un forum devenit stufos ca o padure ecuatoriala.

Da', asa-i pe forum, ca-n piata sau ca-n targ! Are si el farmecul lui.
    Sunt de acord,atunci cum facem?
    Scriem monologuri?
    Daca cineva e interesat de vulgata -VT atunci sa deschida un topic privind d-zeul din VT .
    O alta posibilitate ar fi ca tot ce s-a scris sa se stearga si sa o luam de la zero.
    Pareri ? Propuneri?

Ps: in piata este ordine ,sa stiti ,si pe targ.Se negociaza ,nu se uraste.
    Nici aici nu se uraste nimeni ,sper.Ziceam si eu ...

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Ca sa-ti raspund direct,m-am straduit sa traduc din ebraica pe forum,daca esti interesat ,poti contribui,sunt cateva topicuri.
    Da si tu un citat care te intereseaza,sa-l analizam.

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din cris Vezi post
    Sunt de acord,atunci cum facem?
    Scriem monologuri?
    Daca cineva e interesat de vulgata -VT atunci sa deschida un topic privind d-zeul din VT .
    O alta posibilitate ar fi ca tot ce s-a scris sa se stearga si sa o luam de la zero.
    Pareri ? Propuneri?
    Decat trimiteri la cautat si solutii extremiste, se putea cu un link sau doua de pe forum.

Ps: in piata este ordine ,sa stiti ,si pe targ.Se negociaza ,nu se uraste.
    Nici aici nu se uraste nimeni ,sper.Ziceam si eu ...
    Da, ziceati, cunoscand bine cum e cu legea Atractiei, puterea cuvantului si efectul de oglinda. Speranta se transforma in certitudine atunci cand o ajuti.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Aha ,deci nu vreti sa scriem monologuri!

Era un citat din T Braniste "as vrea odata sa ma bat in duel cu mine insami si adversarii sa nu se impace pe teren" ,apropo de monolog.

Cu legea atractiei?
    Pot sa glumesc? "Iubesc banii si ei pe mine! "

Numai bine !

Tilak este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    decembrie 2007
    Posturi
    364

Dumnezeu exista. Aici si acum. Si cum "aici si acum" deja este trecut... el este.

oxyygen este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    ianuarie 2009
    Posturi
    186

Citat Citat din cris Vezi post
    Ca sa-ti raspund direct,m-am straduit sa traduc din ebraica pe forum,daca esti interesat ,poti contribui,sunt cateva topicuri.
    Da si tu un citat care te intereseaza,sa-l analizam.
    Am amintit Voulgata deoarece este cea mai buna trducere din greaca in latina,de preotul Jeremos in anul 400 e.n si abrobata de jinatul evreesc si catolic parca in anul 1546.Traducerea din ebraica in greaca se numeste Septuagnita. Biblia primara, Pentatteuch care contine cele 5 carti ale lui Moise a suferit modificari pana la aparitia Voulgatei.A fost inserat a 6 carte care se numeste cartea lui Enockh si stearsa definitiv din motive bine stiute.Nu cunosc ebraica nu am cum sa fac traduceri,dar daca as putea sa traduc vas intreba care dintre biblii le traduceti?Si de ce? Nu sunteti multumiti de Voulgata?Sau vreti sa demonstrati ca traducerile contin erori.Am citit erate de acest gen dar nu mi se pare corect sa sustii cunoastera descifrarii hieroglifelor mai bine ca Champollin,de Rouge,de Sauly,Oppert Rawlinsson si multi altii.

argesforum este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2010
    Posturi
    1

Eu cred cu tarie ca exista Dumnezeu. Ganditi-va ca Einstain considera ca Dumnezeu exista.

floarea.norilor este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    octombrie 2009
    Posturi
    3

> >
    "Exista deci un singur adevasr si care e ala?", m-am intrebat si eu dupa ce ani de zile am avut un duhovnic imbunatatit, care a facut parte din Rugul Aprins, apoi un alt calugar care dupa ani s-a dovedit a fi homoxexual.. Am trecut prin toate starile sufletesti.. si in final nu eu sant cea care trebuie sa judece mi-am dat seama...ptr. ca spune rugaciunea "Carele pe cei drepti ii iubesti si pe cei pacatosi ii miluiesti."La fel, in Corinteni 1,2 "Intelepciunea lumii si intelepciunea lui Dumnezeu" (text preluat din manuscrisele tarzii), AP.Pavelspune ca a fost trimis nu sa boteze si sa evanghelizeze, atentie, nu cu "intelepciunea cuvantului", ca nu cumva crucea lui Hristos sa fie facuta zadarnica. Iudeii cer semne, grecii cauta intelepciune, dar noi predicam ( deci evanghelizarea inseamna predica, "Caci cuvantul crucii este o nebunie pentru cei care pier, dar ptr.noi, care suntem mantuiti, este puterea lui Dumnezeu") pe Hristos cel Rastignit care ptr. iudei este o piedica de poticnire si ptr. neamuri o nebunie". "Priviti la chemarea voastra fratilor", caci fiecare am venit in lume ptr. o chemare, la bine sau la rau in functie de gandul fiecaruia si ajutorul astral pe care il primim si pe care de multe ori nu-l sesizam.Oamenii zilelor noastre si-au pierdut darurile cu care au fost inzestrati primii oameni. Suntem din ce in ce mai mult o lupta, cu noi si cu cei din jur. Nu mai avem timp de introspectie. Nu ne gandim la moarte, la ce va fi dupa, la Viata de Apoi. Poati zice linistit si daca nu este? Da, poti, dar te intrebi oare si daca exista si ajungi acolo, ce faci?! O iei de la capat ca inlumea asta, din rau in mai rau? Si daca stai si te gandesti bine, nu trebuie sa faci un efort prea mare, doar sa-l lasi in inima ta pe IIsus Fiul Omului. Nu ai nevoie de intelepciune, de cuvinte mari, de averi, de prieteni influenti... Asa cum spune Pavel ca n-a venit sa vestesca marturia lui Dumnezeu cu o vorbire sau intelepciune stralucita:"Si vorbirea mea si predica mea nu stateau in cuvinte convingatoare ale intelepciunii, ci in dovedirea Duhului si a puterii, ptr. ca credinta voastra sa fie intemeiata nu pe intelepciunea oamenilor, ci pe puterea lui Dumnezeu. Caci Dumnezeu are o intelepciune tainica,cea tinuta ascunsa vestita printre cei desavarsiti prin Duhul Sau! >>
    Caci Duhul cerceteaza totul, el este cel care, spune Pavel: >>
    -vine de la Dumnezeu;
    - comunica lucruri duhovnicesti;
    - prin mijloace duhovnicesti.
    Caci omul natural (sau omul sufletesc, cum spune Rudolf Seiner) nu primeste lucrurile Duhului lui Dumnezeu, caci ptr. el sunt nebunie. Ce mai putem fi noi fata de smerenia APOSTOLULUI....>>

Sagunto este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2010
    Posturi
    5

Stiinta nu poate demonstra multe fenomene si atunci inventeaza teorii. Cand lumea nu este de acord cu Biblia, incearca sa se autoconvinga ca se trage din maimuta. Sincer sa fiu, prefer sa fiu creat de Dumnezeu decat sa am un bunic cimpanzeu.Tot mai multi oameni de stiinta(evolutionisti) au depus armele si s-au alaturat lui Dumnezeu.
    Valter Weith este unul dintre ei.Cine are timp si doreste poate urmarii expunerile lui din Razboiul total din :
    www.revelatia.ro
    Sunt lucruri interesante atat stiintifice cat si religioase.Le recomand cu caldura.

Marchidan21 este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2009
    Posturi
    213

Poate pentru ca Dumnezeu nu poate fi gasit in Biblie ci numai scrieri despre EL.

Tu esti asemenea celor care vor sa gaseasca sufletul omului taindul in bucati ca sa vada ce are inauntru. Mai gindestete inainte sa propui metode prin care sa-l gasim, asta daca il cauti ca sa-l gasesti si nu de dragul cautarii.
    Un zimbet de pe acest forum: Un turist pe plaja exclama: _ Un pescarus mort! Ceilalti turisti il cauta pe cer... si nu-l gasesc.

Intrebare: daca dorim cu adevarat sa-l gasim pe Dumnezeu unde trebuie sa-L cautam?
    Renunțînd la puțină libertate de cuget pentru a cîștiga puțină securitate spirituală nu le meriți pe niciuna și le vei pierde pe amîndouă.

Subiecte Similare

1. Exista sau nu exista Dumnezeu
    De lovelife in forum Crestinismul
    Replici: 47
    Ultimul post: 15 ian 2011, 21:27
  2. Exista sau nu exista demoni?
    De gabryna in forum Alte stiinte spirituale
    Replici: 274
    Ultimul post: 18 oct 2010, 21:08
  3. Cum l-ati cunoscut pe Dumnezeu?
    De pheonix nemo in forum Crestinismul
    Replici: 173
    Ultimul post: 19 mar 2009, 09:22
  4. Cat de minunat este Dumnezeu!!!
    De petru777 in forum Crestinismul
    Replici: 21
    Ultimul post: 13 sep 2008, 16:42
  5. Presopunctor electronic-exista in Ro.?
    De Micaela in forum Sfaturi si sugesii. Ajutor terapeutic
    Replici: 3
    Ultimul post: 19 mai 2008, 12:11

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •