Pagina 4 din 17 PrimulPrimul 1234567891014 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 46 la 60 din 245

Subiect: Exista Dumnezeu?

Fat_Frumos Avatar
    Fat_Frumos este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    298

Implicit Re: Exista Dumnezeu?

[quote=cris;14139]
    Citat Citat din Camelia Vezi post
    pai vezi ce s-a intamplat cu comunistii cei atei , si ai aflat raspunsul la intrebare.. ca in general, toate intamplarile lor benefice au fost pana la un punct, dupa care, a aparut aleinarea lor si a familiilor lor.

/quote]

Comunistii nu sunt atei ,desi ,bine-nteles asa spun.Comunistii la baza fac voia lui D-zeu,spun ei.
    In public,sunt atei ,acasa ...catolici convinsi ,sau ortodocsi sau orice cult.
    Comunistii sunt duali ca oricine : gen " nu face ce face popa ,ci ce spune popa" ,asa si comunismul.Si capitalismul la fel,intemeiat pe baze crestine ,da-i altuia (vinde-i ) ce nu-ti trebuie tie.
    Asta crezi despre comunisti ? Trebuie ca ii cunosti pe toti! Ca despre toti vorbit-ai acum!

Fat_Frumos Avatar
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    298

Citat Citat din cris Vezi post
    Credinta este fundamentul faptelor cuiva.Credinta se reflecta in fapte.Daca nu se reflecta ,este " moarta".Credinta este " baza ,existenta " umana care arata vizibil ce produce.
    Eu aici scriu ,dar tu nu cunosti faptele mele ,ptr ca nu ai de unde.

Deci ce sa inteleg, ca una scrii si alta faptuiesti ?

Dar si a scrie este fapta, mai ales cand influentezi credinta oamenilor pe un forum de spiritualitate!

Si inca este o fapta la un nivel foarte inalt cu multe roade!
    Cuvintele noastre sunt temelia faptelor noastre! Altfel nu suntem in Adevar!

Fat_Frumos Avatar
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    298

Eu dau socoteala de fiecare cuvant scris.
    Alminteri nici nu trebuie sa dau socoteala ,ca exista D-zeu,exista biblia.
    Suntem la tribunal aici?Spune ,doar ,fa-ma sa rad.
    Esti popa? Semeni cu un popa de pe alt forum.

Sa inteleg ca tu vrei sa " influentezi " oamenii? Esti liber,influenteaza-i.
    Eu am spus ce se petrece, indiferent de voia unuia sau altuia! Cele ce scriem si citim sunt fapte si au influenta asupra celorlalti! Si toate sunt in Fata lui Dumnezeu! Dar unora nu le-a placut Lumina!...
    Cuvintele pe care le pazim arata credinta noastra, iar cele ce scriem sunt faptele prin care ne-am si judecat!

Fat_Frumos Avatar
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    298

Poti te rog daca esti in masura sa scrii despre Ghelasie Gheorghe sau Arsenie Boca?
    M-as bucura.
    Faptele sunt judecate la sfarsitul zilelor noastre ,zile hotarate de D-zeu ,nu de oameni.
    Nu si despre cele savarsite in duhul minciunii scrie acolo.
    Acel duh a si fost judecat de Dumnezeu!
    Si cine isi cunoaste sfarsitul zilelor sale, ca sa asculte de lupul cel intelegator care ii sopteste la ureche: mai ai timp sa te mantuiesti, nu vei fi judecat azi, continua sa traiesti in duhul lumii, ca si pana acum!

Gheorghe Ghelasie si Arsenie Boca s-au aratat ei insisi lumii!

Nu am nimic de adaugat la marturia lor pentru ca nu sunt nici Gheorghe, nici Arsenie ca sa o fac! Despre ei gasesti marturie in cartile lor!
    Care sunt cuvintele si faptele lor! Le gasesti in orice librarie, de ce mi le ceri mie ?

Tilak este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    decembrie 2007
    Posturi
    364

Citat Citat din Andu-Marian Vezi post
    Daca am fost inteles precum ... ca eu am nu stiu ce mare credinta... imi cer iertare nu am vrut sa spuna sta... ... il intrebam doar pe el... ca eu sincer spun clar ca nu am habar de ce credinta am in inima... iar de lepadaturi... am avut toti parte de asa ceva... so? practic nu vreau sa afirm nimic despre credinta mea... stim din Biblie ... nu afirma ca ai credinta mare... ca Dumnezeu iti arata ca nu ai tarie destula sa afirmi acest lucru si te lepezi de El...
    Cat despre existenta lui Dumnezeu...ai dreptate... dovada... in jurul nostru... tot ce a creat din El si cum se manifesta El...
    Te-am inteles perfect. Este simplu. Masura credintei fiecaruia este data de actiunea personala in momente defavorabile. Nimeni nu poate masura nimic si nu poate spune despre el nimic. Vezi Petru si cocosul. Faptele vorbesc. Restul e doar o aiureala mistico-pseudo-spirituala.

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Va rog nu va mai certati, nu asa se contruieste spiritualitatea. Am sters mare parte din posturile agresive. eu nu dau ban sau avertismente decat foarte rar, niciunul din administratorii de aici nu abuzeaza de rolul sau, a fi administrator este o responsabilitate nu un om care da sanctiuni dupa chef.

Si Cris daca nu iti convine de cineva, sau de ceva, solutia nu este sa fugi, doar lasii o fac.
    Daca vezi ca discutia a luat-o razna poti pur si simplu sa ignori
    Ultima editare de lovelife : 30 dec 2008 la 20:18
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Nu e vorba de ignorat ci de atitudine.
    De ce sa ignor eu ,un pantof care scriu 2000 de mesaje pe care vine primul care a citit si ma face " proasta" si " pantof"?
    Sa scrie fumos 2000 de mesaje chinuite /eventual sa traduca noaptea ca mine si apoi vorbim.
    Daca nu ,vin si eu si postez primul msg cu alt nume -aici am destule variante romanesti.
    Nu ,nu am ce ignora ,este un forum ,exista o moderare sau nu.
    Atat .
    Eu nu ma bat cu sfintii,nici nu ma intereseaza ,ca sunt morti.

In rest...contul sters, precum si msg -ele mele sterse ,atat.
    Indiferent cine e admin- inteleg ca Ilia.
    Foarte bine,ILia ,imis stergi msg-ele sau nu?
    Ptr ca discutia a luat-o razna ,vreau sa-mi fie sterse mesajele.
    Atat .
    Legitatea o discutam dupa anul nou ,precum si restul.
    Sunt convinsa ca voi castiga.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Alchimiel este offline USER Bobocel
    Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    455

Citat Citat din lovelife Vezi post
    Va rog nu va mai certati, nu asa se contruieste spiritualitatea. Ma sters mare parte din posturile agresive. eu nu dau ban sau avertismente decat foarte rar, niciunul din administratorii de aici nu abuzeaza de rolul sau, a fi administrator este o responsabilitate nu un om care da sanctiuni dupa chef.

Si Cris daca nu iti convine de cineva, sau de ceva, solutia nu este sa fugi, doar lasii o fac.
    Daca vezi ca discutia a luat-o razna poti pur si simplu sa ignori
    a ignora o problema nu-i o solutie... vad ca se aplica des pe aici(mai ales de IE users... nu dau exemple...care si alea se considera victime... pe niste acuzatii false)...asta intra tot la lasitate...ptr ca demonstreaza incapacitate de a rezolva acea problema...
    ....uneori si prostiile noastre reprezinta mici probleme ptr Dumnezeu ... daca ne-ar ignora si El?... mare e iubirea Lui... Slava Lui...

Alchimiel este offline USER Bobocel
    Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    455

Nu e vorba de ignorat ci de atitudine.
    De ce sa ignor eu ,un pantof care scriu 2000 de mesaje pe care vine primul care a citit si ma face " proasta" si " pantof"?
    Sa scrie fumos 2000 de mesaje chinuite /eventual sa traduca noaptea ca mine si apoi vorbim.
    Daca nu ,vin si eu si postez primul msg cu alt nume -aici am destule variante romanesti.
    Nu ,nu am ce ignora ,este un forum ,exista o moderare sau nu.
    Atat .
    Eu nu ma bat cu sfintii,nici nu ma intereseaza ,ca sunt morti.

In rest...contul sters, precum si msg -ele mele sterse ,atat.
    Indiferent cine e admin- inteleg ca Ilia.
    Foarte bine,ILia ,imis stergi msg-ele sau nu?
    Ptr ca discutia a luat-o razna ,vreau sa-mi fie sterse mesajele.
    Atat .
    Legitatea o discutam dupa anul nou ,precum si restul.
    Sunt convinsa ca voi castiga.
    Nu poti sa obligi pe nimeni sa stearga...nimic... ai fost deacord cu termenii si regulamentul forumului la inceput...

Si eu care imi facusem o idee buna despre tine!

Ilia Avatar
    Ilia este offline Utilizator Copacel roditor
    Data inscrierii
    noiembrie 2007
    Posturi
    609

Mi-as dori ca prin asta sa-ti dai seama de "himerele probleme".
    Acesta este singurul forum pe care am "activat" vreodata. Acesta este unicul meu user: Ilia. Nu te pandeste si nu te ataca nimeni.
    Nu sunt si nu am fost admin.
    Nu s-a aliat biserica impotriva ta si nici popii.
    Am spus rasfat, asa se vede, zici ca au mai vazut si altii..... alint.
    Sunt printre cei care deschid calc dimineata si citesc posturile in fuga la o cafea, cand nu scrii, ma intristez. Insa Cris, nu-ti face statuie din cele 2000 de posturi, nu ai drepturi mai mari decat cei cu prim post, suntem egali in fata lui Dumnezeu si tu spui asta, nu ti se pare sa fim si pe un forum de spiritualitate?
    Ai tradus pentru tine in primul rand, a fost nevoia ta de cunoastere, fara false sacrificii, ne-ai oferit daruri din daruruile pe care le-ai primit.
    Si in continuare te rasfeti, copil frumos!
    Din bube, mucegaiuri și noroi / Iscat-am frumuseți și prețuri noi. T.Arghezi

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Ilia nu este administrator, eu sunt http://www.santamia.ro/contact.htm ai aici datele mele de contact cand vrei sa ma dai in judecata, si eu nu consider pe nici un user mai presus de altul, nici pentru ca imi este prieten, nici pentru ca ies cu el la bere din cand in cand, nici pentru ca a ajutat financiar forumul la inceput, nici ca are multe mesaje. Incerc sa fiu echidistant si sa accept si ceea ce nu imi convine, daca eram partinitor, poate acest forum avea doar vreo 2000 de mesaje, doar ale persoanelor "agreate". Dar unde mai era libertatea? cum mai iesea adevarul la suprafata, si eu sunt convins ca aberez pe multe subiecte, si sunt convins ca detin adevarul, dar se pare ca inca nu miros a mir, ci tot duhnesc a transpiratie

Si uneori nu sunt la computer, alteori nu vad anumite abateri, daca nu reactionez imadiat la o cerere, sau la o cearta, poate am si alt ceva de facut, acum chiar am dormit cu copilul meu in aceste 2 ore cand vati jigni reciproc
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

anima Avatar
    anima este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    404

Nu cred ca exista ceva de neatins,doar omul singur isi fixeaza tinte mici sau egoiste,sau isi pune bariere...
    Eu cred ca nu se poate trai in afara lui D-zeu : cat am incerca la fiecare pas vedem intelepciunea sa ,ca o numim natura ,ca o numim D-zeu ...nu putem iesi in afara nicicum.
    Omul nu isi pune neaparat tinte mici si meschine. Insa, oricat de mari ar fi acestea, dupa atingere lor, ca stare interioara ajungi de unde ai plecat. Cred ca ideea era ca dincolo de orice tinta trebuie sa simti ca e totdeaun ceva mai mult.

mama dana Avatar
    mama dana este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    noiembrie 2008
    Posturi
    79

Dumnezeu e dragoste...
    Dragostea este indelung rabdatoare,este plina de bunatate;dragostea nu este invidioasa; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios,nu cauta folosul sau, nu se aprinde la manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de nelegiuire, ci se bucura de adevar, sufera totul, crede totul, nadajduieste totul, rabda totul. Dragostea nu piere niciodata.
    ( 1 Corinteni13 : 4 - 8 )

oxyygen este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    ianuarie 2009
    Posturi
    186

Citat Citat din Catalin Vezi post
    Profesorul unei universitati importante si-a provocat studentii sa raspunda la urmatoarea intrebare:
    - Dumnezeu a creat tot ceea ce exista?
    Un student a raspuns ferm:
    - Da!
    Profesorul a pus o noua intrebare:
    - Daca Dumnezeu a creat totul inseamna ca el l-a creat si pe diavol. Si de vreme ce acesta exista (asa cum putem observa in propriile noastre actiuni), inseamna ca Dumnezeu este cel rau?
    Studentul nu a putut raspunde la acesta supozitie, iar profesorul a sustinut ca a demonstrat astfel faptul ca a crede in Dumnezeu este o poveste pentru copii, lipsita de logica.
    Un alt student a ridicat mana si a cerut sa puna o alta intrebare. El s-a ridicat in picioare si a intrebat:
    - Domnule profesor, starea de frig exista?
    - Bineinteles! i-a raspuns profesorul.
    - Ce fel de intrebare este aceasta? Cu siguranta ca exista, nu ti-a fost frig, n-ai tremurat niciodata?
    Proaspatul student a raspuns:
    - De fapt starea de rece nu exista. In concordanta cu legile fizicii, ceea ce noi consideram rece reprezinta de fapt absenta caldurii. Orice lucru poate fi obiect de studiu atata vreme cat transmite energie (caldura). Zero absolut reprezinta absenta totala a caldurii, dar starea de rece nu exista. Ce am facut noi este doar sa cream un termen care sa descrie ce simtim cand nu primim caldura in organism.
    - Si, continua studentul, intunericul exista?
    - Bineinteles! raspunse profesorul.
    De aceasta data studentul raspunse:
    - Va inselati din nou, domnule profesor. Nici intunericul nu exista. Ceea ce exista de fapt este doar absenta luminii. Lumina poate fi studiata, intunericul nu. Nici nu poate fi fractionat intunericul, lumina da. O simpla raza de lumina alunga intunericul pe suprafata pe care ajunge raza de lumina. Intunericul este un termen inventat de oameni pentru a descrie ce se intampla cand nu avem lumina.
    In sfarsit, studentul il intreba pe profesor:
    - Domnule profesor, exista raul absolut?
    Profesorul ii raspunse:
    - Bineinteles ca exista, dupa cum am mentionat la inceputul discutiei vedem violuri, crime, violenta peste tot in lume, toate acestea sunt intruchiparea raului.
    - Domnule profesor, raul absolut nu exista. La fel cum am demonstrat in celelalte doua cazuri, raul absolut este un termen creat de om pentru a descrie rezultatul absentei lui Dumnezeu in inima omului!

Dupa toate acestea, profesorul se recunoscu invins de aceasta argumentatie logica si nu mai spuse nimic.

Numele acelui tanar student era ALBERT EINSTEIN.

Sursa: Newsletterul editurii For You
    din prisma dv.:-acest student de ce a mai urmat o facultate de le stia pe toate, asa...cat ai clipi..sau pentru..(vezi povestiri adevarate despre Hirosima si Nagasaki)

oxyygen este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    ianuarie 2009
    Posturi
    186

Citat Citat din mama dana Vezi post
    Dumnezeu e dragoste...
    Dragostea este indelung rabdatoare,este plina de bunatate;dragostea nu este invidioasa; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios,nu cauta folosul sau, nu se aprinde la manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de nelegiuire, ci se bucura de adevar, sufera totul, crede totul, nadajduieste totul, rabda totul. Dragostea nu piere niciodata.
    ( 1 Corinteni13 : 4 - 8 )

Foarte frumoase cuvinte dar vedeti ...din pacate milioane de crestini ,duc lipsa de asa ceva.Cred ca poti numara pe degete adevaratii crestini: restul doar vorbesc ,crezand ca vor ajunge in rai.

Subiecte Similare

1. Exista sau nu exista Dumnezeu
    De lovelife in forum Crestinismul
    Replici: 47
    Ultimul post: 15 ian 2011, 21:27
  2. Exista sau nu exista demoni?
    De gabryna in forum Alte stiinte spirituale
    Replici: 274
    Ultimul post: 18 oct 2010, 21:08
  3. Cum l-ati cunoscut pe Dumnezeu?
    De pheonix nemo in forum Crestinismul
    Replici: 173
    Ultimul post: 19 mar 2009, 09:22
  4. Cat de minunat este Dumnezeu!!!
    De petru777 in forum Crestinismul
    Replici: 21
    Ultimul post: 13 sep 2008, 16:42
  5. Presopunctor electronic-exista in Ro.?
    De Micaela in forum Sfaturi si sugesii. Ajutor terapeutic
    Replici: 3
    Ultimul post: 19 mai 2008, 12:11

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •