Rezultate de la 1 la 6 din 6

Subiect: Anemie feripriva

Etienne Avatar
    Etienne este offline I.E. Copacel roditor
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit Anemie feripriva

Bine v-am regasit !

Baitelul meu, in urma ultimului buletin medical, se pare ca este anemic.Fierul este la limita inferioara si eu sunt putin cam indoita in ceea ce priveste administratia de fier sub forma de sirop.El nu consuma carne decat foarte rar si nu stiu din ce alimente isi poate lua fier astfel incat in scurt timp organismul sa se reekilibreze.

Va rog sa ma sfatuiti ce alimente ii pot oferi pt o crestere semnificativa a valorii fierului.
    Mi-am pus flori la palarie,
    Mi-am pus flori, mi-am pus margele
    Sa se uite cu mandrie ...
    ...Puiu la ele!

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit

Toti stati bine cu fierul?
    ...Puiu la ele!

Tixti este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Implicit

sper sa nu spun prostii, dar din ce stiu eu, fierul se gaseste mult in cereale si in legumele fibroase. Cica s-ar gasi o cantitate buna de fier si in paine. Dar acuma, la cum se fabrica painea, Dumnezeu stie ce otzel - inox mai e pe acolo.
    Dumnezeu ne iubeste pe toti

Ina Avatar
    Ina
    Ina este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    octombrie 2006
    Posturi
    120

Implicit

Fierul este important pentru metabolismul si cresterea ale aproape tuturor formelor de viata pe pamant. Adultul sanatos are 2-5 g fier, care in majoritate e legat de hemoglobina sau de o mare parte a altor albumine. Fiecare din drumurile metabolismului in corp contine enzime care au nevoie de fier ca atom central. Astfel, fierul e de neinlocuit.

Lipsa fierului duce la anemie, care se manifesta prin oboseala, paloare si slabiciune. In special copiii, tinerii si femeile cu o menstruatie puternica au nevoie de fier in cantitate suficienta. Gravidelor si femeilor care alapteaza li se recomanda o cantitate mult mai mare de fier. Barbatii sufera mai putin de lipsa de fier, deoarece acestia au nevoie de mai putin, si de obicei consuma si mai multa carne.

Surse naturale de fier: galbenusul de ou (doua galbenusuri de ou asigura necesarul de fier pentru o zi intreaga), cerealele integrale, ciupercile. Cantitati insemnate de fier, dar ceva mai greu asimilabile, contin radacina de patrunjel, smochinele, stafidele si caisele uscate, spanacul, urzicile, cartofii fierti in coaja, migdalele si celelalte fructe cu coaja lemnoasa.

Suplimente nutritionale pe baza de fier: uleiul de catina produs de "Hofigal" Bucuresti, produsul Fier biologic - o combinatie interesanta de alge marine, ginseng si macese - creat de Laboratoarele "Medica".
    Atentie: un tratament mai lung de o saptamana cu suplimente de fier se face sub supravegherea medicului. Tot mai multi cercetatori avertizeaza asupra riscurilor pe care le presupune administrarea de suplimente sintetice de fier, care au efecte mult mai daunatoare decat anemia si, ce este mai grav, ireversibile: tulburari hepatice care pot ajunge pana la ciroza (rezervele de fier se acumuleaza mai ales in ficat), o anumita forma de diabet (asa-zis bronzat, din cauza culorii pe care o capata pielea), tahicardie, risc de artrita (prin depunerea fierului in articulatii), risc de sterilitate si impotenta.
    Observatii importante:
    1. Cauza anemiei nu este insa intotdeauna aportul insuficient de fier, ci deficientele in asimilatie date de intoxicarea colonului prin consumul de proteine animale, perturbarea echilibrului endocrin prin consumarea de alimente cu aditivi sintetici, abuz medicamentos.
    2. Abuzul de aspirina, consumul de cafea si ceai negru, administrarea de antiinflamatoare cortizonice duc la tulburari de asimilare a fierului.
    3. Administrarea de suplimente cu vitamina C ajuta foarte mult la asimilarea fierului. Vitamina C o gasim in macese, afine, coacaze negre, lamai, grapefruit, ardei iute, majoritatea fructelor proaspete.
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Anemia la copil
    Cand ne referim la termenul anemie probabil ca ne gandim la insuficienta sanguina. Insa nu este corect. Anemia este de fapt o insuficienta a hemoglobonei. Aceasta proteina cu continut fieros se gaseste in particolele de oxigen din plamani, particole care se ingrijesc de transportul oxigenului in celelalte parti ale organismului. Daca copilul are anemie, inseamna probabil ca el de fapt sufera de o insuficienta fieroasa a sangelui.

Cauzele anemiei la copil

Insuficienta fieroasa in alimente
    Cauza pincipala care duce la anemie este insuficienta fierului in alimentatia copilului. Inseamna ca el nu se hraneste cu alimente ce contin fier ca de exemplu : carne,oua,rosii,etc. Toate acestea duc la lipsa fierului in sange iar aceasta incetineste productia de hemoglobina. Forma aceasta de anemie este din fericire tratabila.

Infectia
    Un copil poate suferi de anemie si dupa ce a suferit o infectie care se mai si repeta.Este posibil sa avem de- a face cu un cerc vicios :infectia duce la anemie iar prin aceasta organismul copilul va opune din ce in ce mai putina rezistenta infectiilor.

Cresterea rapida
    Se poate ca intr-o anumita perioada de timp copilul sa creasca foarte repede, ceea ce probabil la un moment dat va duce anemie.

Pierderi de sange
    Anemia se mai poate instala si in momentul in care copilul a pierdut sange din cauza unei lovituri. De asemenea poate fi vorba de o dereglare ereditara in sange (hemofilie).

Lipsa vitaminei B12
    O forma mai putin intalnita a anemiei este cauzata de lipsa vitaminei B12. Producerea globulelor rosii ,care transporta oxigenul, este dereglata de o insuficienta a vitaminei B12. De aceea copilul oboseste foarte tare si sufera de anemie.

Cum stii daca copilul are anemie ?
    Copilul s-ar putea sa aiba anemie daca se constata urmatoarele simptome:

piele palida (mai ales sub unghii)
    buze palide
    oboseala
    maini si picioare reci
    ameteli
    respiratie ingreunata
    rezultatele la scoala sunt mai putin bune
    tiuit in urechi
    Gandeste-te ca atunci cand copilul este palid sau obosit nu inseamna neaparat ca sufera de anemie. S-ar putea ca sa se fi nascut cu o piele mai groasa nu prea transparenta prin care sa se vada clar vasele de sange.

Exista un anume test destul de sigur pe care poti sa-l faci copilului ca sa-ti dai seama daca sufera de anemie sau nu. Acest test poti sa i-l faci singur : trage de geana de jos a ochiului si uita-te in interior. In cazul in care culoarea este de o nuanta palida in loc de rosu spre roz, atunci s-ar putea sa sufere de anemie. Insa niciodata sa nu-i dai tu diagnosticul, numai un medic poate constata acest lucru cu siguranta !

Cum poate fi tratata anemia ?
    Daca la copil se constata nu numai o piele palida dar pe langa aceasta mai este si foarte obosit, are probleme de concentrare, si o lipsa a poftei de mancare, cel mai intelept ar fi sa ceri sfatul medicului. Poate ca tu sa gandesti ca sufera de anemie dar numai dupa o analiza a sangelui se poate spune cu exactitate de ce anume sufera. S-ar putea ca mai departe sa fie vorba de o examinare mai amanuntita la spital. In cazul in care diagnosticul este : anemie cauzata de o insuficienta fieroasa , i se va prescrie fier sub forma de : picaturi , sirop sau tablete.

Iata insa cateva lucruri pe care le poti face si singur : hraneste-ti copilul cu alimente ce contin fier, ca de exemplu :
    carne, peste, oua, legume de culoare verde inchis, fructe care se cojesc, nuci, lapte, rosii si morcovei.
    Pentru ca acest continut fieros din alimente sa fie bine luat in sange, se recomanda multa vitamina C. Aceasta inseamna in fiecare zi fructe proaspete : fragi,struguri,mure,pere,mere) sau suc de portocale proaspat stors.

Pana nu de mult se recomanda de catre medici si consumul de spanac, dar intre timp s-a constatat ca organismul nu se foloseste de fierul din spanac.

Ina Avatar
    Ina
    Ina este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    octombrie 2006
    Posturi
    120

Implicit

Dintre toti nutrientii, fierul este cel mai dificil de obtinut din alimentatie, lata de ce carenta de fier este cel mai obisnuit tip de carenta in lume.
    Alimentele care au un continut ridicat de fier sunt carnea (in special ficatul), carnea de pui si pestele. Alte surse substantiale le reprezinta ouale, painea si cerealele (oricare cereala integrala sau imbogatita cu fier), legumele cu frunze, cartofii si alte legume, fructele si laptele. Absorbabilitatea fierului din alimente variaza mult. Fierul organic din carnea rosie este cel mai absorbabil (10 - 30%). Plantele contin fier anorganic, numai 2 - 10% care este absorbit de tractul digestiv. In plus, cantitati mari de fier sunt pierdute prin preparare. In orice caz, atunci cand gatiti mancaruri acide in vase din fier, acesta intra in alimente, crescandu-le continutul in fier intr-un mod considerabil. Vitamina C de asemenea, imbunatateste absorbabilitatea fierului din alimentele care nu sunt de provenienta animala si previne convertirea lui in forme instabile, care pot cauza stresul oxidativ si distrugeri de celule din cauza radicalilor liberi.
    Suplimente Fierul este disponibil ca supliment individual si ca parte a mai multor formule cu multivitamine si minerale. Cea mai obisnuita forma este sulfatul de fier, care este foarte ieftin si care poate irita tractul digestiv. Se recomanda glicinatul de fier, fumaratul si gluconatul de fier, pentru ca ele sunt mai putin iritante pentru tractul digestiv si mai putin susceptibile sa provoace constipatie. La fel ca atunci cand cumparati alte minerale, cautati cantitatea de element cand alegeti un supliment de fier.
    Pentru o sanatate generala buna, doza zilnica optima pentru fier este de:15 - 25 mg pentru barbati, 18-30 mg pentru femei.
    Anemia cauzata de carenta de fier va raspunde foarte repede la suplimentare. Suplimentarea trebuie continuata cateva luni pentru a reface total depozitele de fier ale organismului. Trebuie sa fiti atenti ca anemia poate fi si cauzata si de carenta de vitamina B12 sau de acid folic. Alte cauze posibile ale anemiei sunt sangerarile interne, efectele adverse ale anumitor medicamente si prezenta toxinelor in corp.
    Toxicitate si efecte adverse
    Toxicitatea fierului este scazuta si efectele nocive ale unor doze de pana la 75 mg pe zi nu sunt alarmante pentru starea de sanatate. Organismul are un mecanism eficient care previne o supraincarcare cu fier, care ar putea cauza toxicitate.
    Cantitatea de fier absorbita de organism este reglata atent la nivelul intestinelor, in functie de nevoile organismului. Cu cat nevoile sunt mai mari, cu atat este mai mare si rata absorbtiei. Copiii in crestere, femeile insarcinate si indivizii anemici au rate mai ridicate de absorbtie a fierului.
    Cand apare o deficienta, rata de absorbtie creste de 2-3 ori peste normal. Din nefericire, acest raspuns nu pare sa fie suficient pentru a preveni anemia in cazul subiectilor cu carenta de fier, care sunt numai pe jumatate anemici sau a caror doza se situeaza la limita.

Stim ca antioxidantii sunt apararea noastra naturala impotriva stresului produs de radicalii liberi si ca fierul este un puternic prooxidant, un initiator al stresului oxidativ.
    Discrepanta dintre constatarile studiilor poate fi rezultatul echilibrului dintre antioxidanti si fier. Chiar daca fierul este esential pentru functiile organismului nostru, prea mult fier, combinat cu o aparare slaba in fata antioxidantilor, datorata unei doze insuficiente de antioxidanti, poate expune pe oricine unui risc ridicat de crestere a stresului oxidativ, care se crede a fi vinovat de producerea bolilor cardiovasculare si cancer. De cand putem masura usor fierul, TIBC si nivelurile feritinei din sange, aceste niveluri ar trebui in mod obisnuit cerute in timpul unor examene medicale fizice. Daca sunt prezente niveluri ridicate, ar trebui discutata cu medicul dumneavoastra reducerea dozei de fier.

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit

Multumesc, Ina!Uite, ca nu ma gandisem cum ca deficitul de fier coincide cu analizele facute in urma unei imbolnaviri (febra 4.6, stafilococ auriu).

E drept copilul meu nu consuma carne decat foarte putina, oua deloc de la varsta de 10 luni (este alergic la anumite alimente).Acum am inceput sa ii dau fier homeopat (granule) si de maine as vrea sa ii dau si polen, ca am citit ca contine foarte mult fier.Sper sa nu ajungem la o supradozare.Dar cred ca mai bine i-as repeta analizele inainte de a-i da supliment de fier sub orice forma ar fi el.
    ...Puiu la ele!

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •