Pagina 3 din 9 PrimulPrimul 123456789 UltimulUltimul
Rezultate de la 31 la 45 din 122

Subiect: Din ce motive ati parasit inforenergetica?

Camelia Avatar
    Camelia este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Implicit

am cateva colege care nu au mers mai departe la cursuri pentru c a au spus ca e prea greu si prefera sa ramana la gradul la care sunt.; sunt active, dragute, nu au plecat d e tot, dar au spus ca acela simt ca le e nievlul si ca ase simt ok acolo unde sunt. isi platesc coptizatia si participa la evenimente.

uneori simti nevoia sa aprofundezi mai mult. sa nu te grabesti. sa astepti s aintelegi cu adevarat. nu cred ca e o problema.
    "Capul plecat sabia nu-l taie, dar nici soarele nu-l vede!" - proverb romanesc

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Implicit

intrebarea asta mi-a adus aminte de o intamplare simpatica. era gradul 8 parca. si invatam despre varstele astrale. si DNUL Dumitriu ne facea masuratori. la un mom dat cativa colegi erau in Ep Dv, iar altii, la ora aceea, in ep Astr, dupa ce s-a terminat cursul, vad o colega de a mea cu nasucul in batista , bocind de mama focului. era necajita de s a isi dea sufletul din ea, pentru ca ea era in astr, si nu in dv,
    cum, ea , care scrisese si o carte, ea, care facuse si dresese, sa fie acolo,, iar altele, care nu faceau nimic, sa fie deja in Dv? ce insemna asta? ca ea nu mai vine, ca ea nu mai crede, ca nu e firesc si drept.

am ramas uimita. pai bine, dar ce conteaza unde esti? important e ce faci acolo und e esti>? vrei sa spui ca un adolescent trebuie sa fie suparat ca nu este matur? iar unul care e in copilarie sa se supere ca nu e mosh? e frumos sa fii copil, sa fii adolescent, dar si mosh. numai sa iti traiesti varsta in plin
    DE, O DE IEGETICIAN, NU?
    Cam asa si cu intrebarea asta. de ce oare pleaca unii?
    pai unii sunt suparati ca nu pot sa pracitce ie decat in cadrul fundatiei. asta e o mare suparare. altii de asemenea ca li se pare ca sunt constransi. fiecare cu motivele lui. nu am intalnit pe niciunul insa sa plece pentru ca a descoperit o alta cale mai buna.

nu stiu c e relevanta are intrebarea

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Implicit

nu, evolutia nu este nicidecum lina si nu reprezinta un drum drept pentru toti. depinde de fiecare pentru ce a venit si cu ce probleme, dar si cu ce misiuni. nu totdeauna cei care raman si care sunt inveresunati sunt chiar mai buni, de multe ori au mai mare nevoie de ajutor si de aceea mai zabovesc...
    la urma urmei, cea mai frumoasa descriere a ceea ce inseamna viata si mirajul ei care te poate corupe, am citit in cartea jocul cu margelele de sticla, in cap MAYA. carte scrisa de herman hesse

eu insami, am tranjit ani de zile dupa diverse aspecte si impliniri personale, pe diverse planuri. voiam un copil, voiam o iubire, voiam o pace interioara, voiam sa stiu, sa fiu, sa inteleg, sa realizez, sa ma simt fericita.

intr-o zi, am inteles ca toate acestea, daca nu le ai, te pot face nefericit, dar daca le ai pot insemna la fel de mult dar si la fel de putin, pe masura a ceea ce faci cu ele...
    ce conteaza sa ai un copil daca nu il poti educa corect, frumos, benefic..
    ce conteaza sa ai o iubire, iubirea visata, daca ea nu reprezinta o realitate in doi, ? ce folos sa stii, sa fii... daca nu te pricepi sa impartasesti?

nimic nu conteaza daca sufletul a ramas la fel de departe de Dumnezeu...pentru ca noi ne putem insela si putem crede ca suntem aproape, dar in realitate, sa fim mai departe ca niciodata de EL.

a crede cu sufletul este mult mai greu decat avem noi impresia. pentru c a putem spune, cred si IL IUBESC PE MANTUITOPRUL, dar aceasta sa fie doar dorinta, doar vointa noastra,.. dar nu o realitate... iar altii, care secera iarba si privesc cerul, simplu si curat, sa fie in Dumnezeu, in sanul sau minunat.
    am invatat ca faptele mici, intamplarile marunte, cele nebagate de seama iti masoara credinta.
    asa ca.. cei care au plecat.. sunt si ei cu Dumnezeu ...ca si noi...
    pot spune un singur lucru despre ei. ca ceea ce s-a transformat in ei, in sensul credintei si al vietii spirituale, este ireversibil... in aceasta consta frumusetea.. ca nimic nu ramane nefolosit, nimic nu ramane cum a fost.

strigam dupa schimbare o viata, si vrem sa schimbam de dragul schimbarii..clipa de clipa... pentru ca suntem slabi si ne plictisim repede.. de cele mai multe ori.
    dar singurele transformari sunt cele facute de Dumnezeu si acelea ... nu sunt , din fericire, reversibile.
    asa ca.. tot raul spre bine. bine e ca au fost si au invatat.. daca raman sau nu... aproape c a nu mai conteaza..

dia Avatar
    dia
    dia este offline I.E. Samanta
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    40

Implicit

Mi-a placut f. mult concluzia ta, Camelia, pana la urma nu conteaza decat ca au asimilat ceva. La acest lucru insa as vrea sa ma opresc un pic: fiecare intelege in felul lui si asta e de mare importanta. Informatia vine toata, reala, asa cum este ea. Depinde cum o percepi....era o gluma nevinovata odata, demult: ii numeam pe cei care visau la cine stie ce puteri paranormale sau vorbeau lucruri nereale,Vazduhisti,daca iti amintesti. Ei bine, au fost destui.Daca cineva afla de Ie-ca de la un vazduhist, prin prisma descrisa de acesta, isi va trage conlcuziile lui si-si vede de drum,sau nu,daca ii sopteste cineva la ureche sa ramana sa vada pe pielea lui despre ce este vorba. Au fost multi de-a lungul anilor,care au parasit Ie-ca si nu erau putini care se incadrau in clasa asta. Facusera o multime de cursuri despre paran., schimbau mereu,in speranta sa gaseaca un drum. Insa il gaseau si le era greu sa mearga pe el, asa ca mergeau la altele, sa vada ce-i si acolo...curiozitate mare.
    Munca cu tine insuti este cea mai grea ...noua ne place.
    Am cunoscut pe cineva care aplica mereu o regula: Cand ii spuneam ca ploua,spunea bucura-te, cand ii spuneam (in diverse situatii) mi-e frig sau foame, imi spunea, bucura-te de asta,bucura-te. Si o spunea cu o bucurie pe fata ca ...te bucurai de-a binelea.
    Sa ne bucuram ca avem la ce munci...ca sa zic asa.
    Isi merita viata,libertatea,acela numai ce zilnic si le cucereste neincetat- Goethe

semesilviu este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    august 2007
    Posturi
    10

Implicit

eu unul am plecat din SRR datorita unui cumul de cauze : 1) au plecat 99% din colegii si prietenii mei din filiala 2) m-am casatorit si sotia ma privea ca un extraterestru cand vorbeam de IE 3) am emigrat in USA si aici nu cunosc pe nimeni care sa aiba preocupari similare
    trageti voi concluziile si invatamintele de rigoare!

mihaella Avatar
    mihaella este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    42

Implicit Re: Din ce motive ati parasit inforenergetica?

Da,intradevar si eu am intalnit personaje care parasesc o cale si trec la alta cu speranta ca poate una e mai usoara;din fericire,de tipul aceluia care jecmaneste omul nu am intalnit si sper sa nu se intample asta.
    dar,pe un grup yahoo am intalnit vreo 2 personaje(unul a terminat gradul 5 si a abandonat Fundatia)care vorbeau neadecvat pe Comandor si care se considerau superiori multor practicanti.pe atunci,nu-l cunoscusem pe acest om deosebit,dar nici nu m-am lasat influentata de acesti 2 "radiestezisti"si m-am inscris la cursuri in Bucuresti.
    dar,chiar ieri citeam Scarlat Demetrescu si am intalnit un pasaj:
    "Facand exercitii zilnice,cu consecventa si la anumite ore stabilite,poti sa ajungi,cu ajutorul Cerului,la rezultate uimitoare.E posibil,dar pentru aceasta se cere mai intai o moralitate desavarsita,o credinta profunda si o inclinare netarmurita de a face binele in jurul tau.Cel ce nu va avea aceste prealabile dispozitii sufletesti,sa nu se apuce de aceste exercitii.Saltul sufletului sau va fi prea puternic si isi va pierde notiunea realitatilor.Mintea acestui om se va tulbura si va deveni un dezechilibrat mintal si chiar mai rau."
    Sunt bucuroasa ca personal am intalnit numai oameni deosebiti in randul inforenergeticienilor si sunt sigura ca in cadrul fundatiei raman doar cei cu ganduri curate.

cosmin_rei este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    81

Un motiv posibil pentru renuntarea temporara sau definitiva la inforenergetica este greutatea in a te obisnui cu modul de structurare al informatiei. Odata ce calatoria ta in lumea spirituala a inceput cu mult inainte sa fii inforenergetician desi apreciezi informatia si rapiditatea cu care te dezvolti in cadrul orelor de practica, ti-e greu sa abandonezi rand pe rand idei cu care ai fost crescut miscandu-te atat de natural in mediul tau. De aceea lectorii sunt foarte intelegatori si nu te grabeste nimeni. Incepatorii sunt entuziasmati pentru ca asta e sistemul in care se dezvolta si bravo lor ca l-au descoperit si au puterea sa se increada doar intr-unul pentru ca avand un singur etalon e mai usor sa distingi un rau de un bine.

Fat_Frumos Avatar
    Fat_Frumos este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    298

Citat Citat din vraciul Vezi post
    Constat ca din pacate subiectul acestui topic a fost foarte vag atins de cei care au postat pana acum. Astept in continuare sa isi exprime opiniile persoane care au intrerupt cursurile din propria vointa (nu din cauza de timp sau din cauza ca nu au "luat" masuratorile) si sa ne impartaseasca si noua motivele care au dus la aceasta renuntare.
    Pana atunci insa.........
    eu, deocamdata trec printr-o perioada de lamurire, de acordare
    cu mine insumi...
    cand am facut cursurile (pana la gradul 6 condensate in numai 2 ani de zile - 2005 si 2006) am gandit in permanenta inforenergetica drept
    taina "punerii mainilor" si astfel ca pe o prelungire si adancire a trairii ortodoxe...
    vad insa ca, de dragul "stiintei" inforenergetica in unele privinte pare a se fi indepartat intr-o oarecare masura de acest fel care ma motiva pe mine...
    si la unii dintre colegi observ unele evidente indepartari de ortodoxie si o impacare cu politeismul, o acceptare prea usoara, zic eu, a unor teorii si concepte orientale care submineaza, si aici nu este vorba despre ortodoxie in sine, ca Biserica, ci a sistemului coerent si bine integrat de Adevar asa cum ne-a fost transmis prin traditie si scrieri din parinti...
    O analiza atenta si constiincioasa ar scoate in evidenta lipsa de integrare, spre exemplu, a conceptului de reincarnare (reintrupare) in dreapta-credinta...
    Eu sunt pentru o intelegere in adancime a celor deja scrise si stiute, evitand cat mai mult reformarea, cand este vorba de Dumnezeu.
    De asemenea observ o orientare, pe care o consider prea facila catre a ajuta si vindeca oamenii trupeste, ceea ce ne apropie uneori prea mult de statutul de medici, riscand sa pierdem din vedere faptul ca boala are un rost, si ca a oferi vindecarea, fara intelegerea rostului ei, ii facem mai mult rau decat bine pacientului.
    De parasit nu cred ca voi parasi inforenergetica, dar voi insista in ideile in care cred si care ma determina sa afirm cu toata inima SUNT ORTODOX!
    Romanul la care scriu (neterminat):

Lupul de Nea: "iubeste si fii iubit/a"

mihaella Avatar
    mihaella este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    42

Citat Citat din Fat_Frumos Vezi post
    eu, deocamdata trec printr-o perioada de lamurire, de acordare
    cu mine insumi...
    cand am facut cursurile (pana la gradul 6 condensate in numai 2 ani de zile - 2005 si 2006) am gandit in permanenta inforenergetica drept
    taina "punerii mainilor" si astfel ca pe o prelungire si adancire a trairii ortodoxe...
    vad insa ca, de dragul "stiintei" inforenergetica in unele privinte pare a se fi indepartat intr-o oarecare masura de acest fel care ma motiva pe mine...
    si la unii dintre colegi observ unele evidente indepartari de ortodoxie si o impacare cu politeismul, o acceptare prea usoara, zic eu, a unor teorii si concepte orientale care submineaza, si aici nu este vorba despre ortodoxie in sine, ca Biserica, ci a sistemului coerent si bine integrat de Adevar asa cum ne-a fost transmis prin traditie si scrieri din parinti...
    O analiza atenta si constiincioasa ar scoate in evidenta lipsa de integrare, spre exemplu, a conceptului de reincarnare (reintrupare) in dreapta-credinta...
    Eu sunt pentru o intelegere in adancime a celor deja scrise si stiute, evitand cat mai mult reformarea, cand este vorba de Dumnezeu.
    De asemenea observ o orientare, pe care o consider prea facila catre a ajuta si vindeca oamenii trupeste, ceea ce ne apropie uneori prea mult de statutul de medici, riscand sa pierdem din vedere faptul ca boala are un rost, si ca a oferi vindecarea, fara intelegerea rostului ei, ii facem mai mult rau decat bine pacientului.
    De parasit nu cred ca voi parasi inforenergetica, dar voi insista in ideile in care cred si care ma determina sa afirm cu toata inima SUNT ORTODOX!

Eu am facut 4 grade de infoerenergetica in 2008 si sincer,din contra constat o foarta multa insistare pe ortodoxism si reincarnare(cam mult chiar).
    In privinta apropierii de vindecarea trupeasca depinde mult de pregatirea prealabila a persoanei care urmeaza cursurile astfel incat se poate crea o mai mare sau mai mica diferenta.Cineva cu pregatire medicala la baza ar vedea o foarte mare distantare.
    Probabil depinde mult si de lectorul cu care se tin cursurile.

Fat_Frumos Avatar
    Fat_Frumos este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    298

Citat Citat din mihaella Vezi post
    Eu am facut 4 grade de infoerenergetica in 2008 si sincer,din contra constat o foarta multa insistare pe ortodoxism si reincarnare(cam mult chiar).
    In privinta apropierii de vindecarea trupeasca depinde mult de pregatirea prealabila a persoanei care urmeaza cursurile astfel incat se poate crea o mai mare sau mai mica diferenta.Cineva cu pregatire medicala la baza ar vedea o foarte mare distantare.
    Probabil depinde mult si de lectorul cu care se tin cursurile.
    Pentru lectorul meu am toata stima. Il consider obiectiv si ca a luat toate masurile pentru a nu se distorsiona in vreun fel cunoasterea ie, nici in litera, nici in spirit, nici de catre dansul si nici de catre cursanti pe perioada cursurilor.
    Sigur ca cineva cu pregatire medicala ar vedea o foarte mare distantare, pentru ca ar observa alte aspecte. Eu am vorbit doar de un singur aspect, aratand riscul orientarii catre vindecarea trupeasca, ceea ce o fac si medicii, cu metodele lor, desigur, uitand ca boala are un rost, si prin vindecarea adusa, neajutandu-l cu nimic pe pacient sa isi invete lectia.
    In sensul acesta apropierea o vad prea mare de medicina si nu in celelalte aspecte ale sale, cum ar fi metodele de tratare si medicamentatia.
    Un medic tocmai la metode s-ar uita mai intai si de aceea ar vedea multe diferente.
    Romanul la care scriu (neterminat):

Lupul de Nea: "iubeste si fii iubit/a"

string este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    noiembrie 2008
    Posturi
    9

Eu ma abtin de la a mai face cursuri in continuare datorita "gradului" mare de slava desarta cu care trebuie mereu sa ma "armonizez" pentru a fi in parametrii cum se spune. Adevarul e ca pana nu te lauzi cu cine stie ce miracol pe la sala nu te baga nimeni in seama, risti sa devii ala cu parametrii scazuti ) sau cu cele mai multe ENM ECM ABEP etc pe metru patrat dintre toti. Apoi modul cum se fofileaza cei cu grade mari de la a face concret ceva pentru ceilalti. Cand vine vorba de sfaturi ... de obicei raspunsul standard este : " trebuie sa faci, sa dregi sa iei sa te tii daca tu nu faci nici eu nu pot sa fac samd" ei si chestia asta ma baga in ceata. Nu am auzit nici macar un inforenergetician sa recunoasca o data in viata lui ca e vina lui daca o anumita vindecare sau schimbare in bine nu s-a produs. Nici unul nu isi pune problema ca poate a gresit la terapii sau curatari, la masuratori ca poate a uitat algoritmii si de aceea efectele nu se vad dimpotriva pune repede mana pe ansa si zice ah mi-am facut misiunea suta la suta ( uneori zice 90 la suta si mai tine o zi de post sau mai face o rugaciune, un spatiu ceva). Intotdeauna e vina pacientului. Si daca el face tot ceea ce ii spune terapeutul apoi e vina rudelor sau ceva din vietile anterioare. Stiu de exemplu ca majoritatea nu sunt in stare sa faca masuratorile de gradul 1 corect adica sa "prinda" semnalul apei cum se spune .. dar se baga la masuratori de ABEP-uri si EBF-uri Io-uri si DH-uri . Cand incerci sa ii aduci cu picioarele pe pamant majoritatea spun ca nu e important sa masori corect chestiile de la gradu unu etc. E ca si cum ar spune nu e necesar sa stii unde se baga cheia in contact important e sa tii volanul si conduci masina ) Deci slava desarta ca cea mai mare dintre capcane e la ea acasa in salile de practica si este promovata mai ales de cei de grade mari care nu vor sa isi piarda aura mistica in fata colegilor de grad mai mic. Odata prins in vartej e mai greu sa scapi ca te obisnuiesti cu gasca si incepi sa visezi la tot felul de cai verzi pe pereti. Am observat ca multi dintre colegi lasa casa, masa, nevasta etc si se duc val vartej pe la cursuri pe la sali cu marea lor misiune spirituala uitand ca de fapt treapta peste care sar-familia in speta- face parte din misiunea lor. Intentiile sunt bune dar cum zicea cineva : calea spre iad e pavata cu bune intentii. Acuma "IO" sunt mai batrana si poate mai prea dusa la biserica am si ceva bun in toata chestia asta de spus : munca CL-ului jos palaria cativa zeci de ani sacrificati pentru a face n descoperiri stiintifice care daca au ajutat fie si numai un singur om tot sunt bine folositi. Nu trebuie uitat ca IE e o stiinta inca experimentala ( vezi schimbarea algoritmilor, a perioadelor de pauza necesare trecerii de la un grad la altul, in timp ). Prefer mistica crestin ortodoxa pentru mantuirea mea ( daca o da Domnul) si privesc acum inforenergetica ca pe o pasiune si un hobby de ordin stiintific. Sloganul "cea mai rapida eficienta si testata cale de desavarsire spirituala" mi se pare marketing ieftin.

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

cum, chiar numai de astfel de personaje ati dat?!? eu va cred, dar.. Chiar asa? si eu ma mai supar uneori si imi vine sa plec, dar imi trece. chiar si la filiala noastra sunt cativa de un oportunism gretos, dar unde nu sunt, imi puteti spune? ca eu nu stiu sa fie loc pe pamant unde astia sa nu isi faca loc..
    ca au grade mari sau inca mici ... ajung ei mari intr-o zi

in afara de asta, cunosc cel putin 3 oameni care sunt asa cum mi-as dori si pe care ii iubesc. veti spune ca totusi, cu o floare nu se face primavara.. e drept, nu se face.. dar o floare anunta primavara, nu e asa?

oricum, va admir sinceritatea... sunt ganduri si observatii care trec multora prin minte, dar nu prea are nimeni curajul sa le spuna. o fi bine, o fi rau?!
    Parintele Dobre, de la o biserica din orasul meu spunea ca unde sunt oameni exista si tulburare.. dar ca noi sa mergem inainte si lucrurile se lamuresc pe parcurs...

cat priveste terapia... multi chemati , putini alesi.. ca peste tot.. ati vazuit, si in manastiri.. exista un conducator, exista economisti, lucratori, oameni care se roaga dar arareori un parinte care vindeca... si care poate
    totusi,... toate acestea creaza un cadru pentru ca un calugar modest pentru oameni, iubit de Dumnezeu, sa paota sa se roage in tihna si sa lumineze toata zona.. acestia sunt tiitorii... si pentru ei, merita sa forfoteasca inca si altii.. pentru ca isi dau sau nu seama, ei pe acela cu har il slujesc, adica fac voia Domnului, desi habar nu au.
    cam asa e si la ie. fiecare rugaciune o inmulteste pe cea haruita, iar Dumnezeu le vede si le stie pe toate.

la fel e si la scolile de spiritualitate sau in institutiile de cultura, de cercetare.. peste tot..

era uniunea scriitorilor cu sute de mebri... dar cei adevarati picurau ici colo cate o carte.. insa era buna si instituitia.. ca prin ea se creaza un cadru.. cand acest cadru nu exista, firul ala de roua nu condenseaza sa picure si in el sa se vada chipul soarelui si curcubeul...

ma bucur mult ca va cunosc

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

cand am vorbit ultima data, eram destul de obosita si am raspuns in mare. mai sunt unele aspecte pe care doresc sa le ating...
    cum ar fi gradele astea.. stiti, nu le facem pentru vecinul sau pentru cum se poarta el, daca le facem, ci doar daca vrem si putem. uneori mai si ttrebuie, si te trezesti luat pe sus, cat ai zice peste.
    parerea mea este ca ai acces sa faci atatea grade de multe, cat de sus tre sa ajungi pentru a face binele sau pentru a indrepta raul facut altadata. este clar ca majoritatea au avut cunostere si au folosit-o si altadata. unii cum trebuie, altii cum nu trebuie. dar ceea ce faci bine tre sa egaleze si sa fie peste raul facut .. unii nu au nevoie de atata cunoastere, deoarece drumul lor e mai incet si mai lin, asa ca pot sa stea linistiti. altii insa, exceleaza in unele, iar in altele tre sa indrepte, sa corecteze, sa dreaga, sa completeze, sau, eventual sa creasca. si pentru asta au nevoie de cunostere, de constientizare, de smerenie si de multa, multa dorinta de bine. dar si de o rapida ascensiune, care s ale permita accesul la anumite date si cresterea vertiginoasa a parametrilor, pentru a putea lucra sua indreta. fara asta, constientizarea e mai grea.

si uite asa ajungem si la cei care nu fac tratamente. inforenergetica nu este doar o terapie, este SI terapie, printre multe altele, este un mod de viata. nu toata lumea are har pentru vindecare. de aceea, azi, sunt multi care au grade mari si care au lucrat pe alte subiecte, dar nu pe vindecari. vindecarile sunt practicate de unii. uneori pe o perioada de timp, alteori tot timpul. nici asta nu este batut in cuie.

Exista grupul Romania de ex, va mai fi si alt grup, fiecare specializandu-se pe ceea ce TREBUIE sa faca, pentru indreptare sau pentru MP. Strategiile Divine au alte prioritati si logica decat omul.

fiind o stiinta de granita, si fiind la inceputul ei totusi, fireste ca descoperirile se tin lant si ca fiecare isi gaseste locul, altul decat vecinul sau sau colegul de grad. unii sunt buni pe rugaciune, altii pe terapie, altii exceleaza in masuratori de finete, si interpretarea lor, mai sunt unii care gasesc apa la fix, noi avem in filiala asa un domn deosebit si el a ramas cu acest har in mod deosebit fata de altii si l-a rafinat pana la perfectiune. nu toti avem aceleasi talente. si itnre talentele noastre si ajutorul divin se face un fel de combinatie fericita astfel incat s afie acoperite necesitatile. sa vedeti ca sunt diferite si d ela filiala la filiala.. dupa necesitatile locului, ale zonei.. chiar ar fi interesant de studiat.
    apoi mai sunt si necesitatile personale stabilite d eDivinitate. fiecare stie de ce ii e ...sete.. . unii vor mantuirea lor, altii pe cea colectiva, altii ... inca mai cauta..

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

eu de ex, am fost pur si simplu ... batuta la cap sa ma duc la cursuri, de cine credeti? de sotul meu. el are 4 grade, iar eu am 10. el este un om calm si armonios, cred ca are cunosterea in genele din ADN, , iar eu sunt cu emiotiile dupa mine, mereu, si la varsta asta. asa sunt eu. daca sunt la 10 sunt pt ca asa a fost conjunctura, daca nu m-am miscat, am fost luata ep sus.. si atunci ...m-am executat..
    dar prima data, m-am dus ca asa au zis altii. ca ei vedeau si erau convinsi ca mie mi s e potrivesc aceste cursuri, iar eu eram sceptica. altii erau totdeauna mai buni! da. . nici prin cap nu mi-a trecut sa fac terapie. in ultima zi de practica, la gr. 3. m-am trezit la usa cu doua vecine care au zis am venit sa ne faci bine, iar de atunci tot asa a mers.

nu vreau sa intru in amanunte, dar se intampla ca sa nici nu sti cate ai putea sa faci. ca esti timid, ca nu ai incredere in tine, ca ai alte concepte si alta educatie.. si apoi, sa te trezesti ca ai o revelatie.. sa descoperi de cate ori ai gandit la fel, ai crezut, ai simtit la fel..

despre cei care fac tratament ... ce sa va spun... e ca la farmacie. farmacistul iti da medicamentul, dar el nu te face bine.
    terapeutul are un algoritm simplu. ia d ela bunul Dumnezeu si redirectioneaza catre pacient. am inteles la ce faceati referire, desi, sincer, decat un ,medic sua un terapeut care sa isi piarda credibilitatea, mai bine unul care cauta cauzele, cu o singura conditie, sa puna mana pe carte!
    uneori insa - si pot sa va spun asta pentru ca stiu, vrei tu ca terapeut, vrea pacientul, muncesti pana curg apele de pe tine, dar nu vrea EL.nu vrea.deoarece sunt aspecte pe care pacientul nu le constientizeaza. si cand zic asta ma refer nu la zis din gura , am constientizat, ci la simtamantul launtric, sufletesc, de emotie si de dezimpietrire. iar pe unele chiar tre s ale treci asa. prin boala si suferinta.. pentru c asunt mai greu de inteles..

omul slab minte, ca nu are alta sansa. cel mai puternic se duce direct. dar suntem la fel? nu... insa mergem inainte.. toti.. impreuna, cu bune si cu rele.. eu am pus acolo la profil niste citate din eminescu.. unul zice ca daca aar fi sa spuna o minciuna ca sa salveze lumea, el nu ar zice-o.. eu nus tiu daca as putea.. daca pentru asta as salva bebelu=si, zau daca as sta in cumpana.. dar eminescu, din perspectiva lui, avea in vedere alt inteles. deci, nu putem desparti vorbele noastre de ceea ce suntem . fiecare le da ce sens vrea.

oricum, de la gr 5 puteti face foarte mult bine, nemasurat. aveti proceduri esentiale. iar viata paote fi si linistita si frumoasa, de ce ar trebui ca tot timpul sa fim pe fuga?
    va pup si sper sa mai vorbim

Claudiu Avatar
    Claudiu este offline Servus Domini Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    297

Eu v-as spune de ce nu parasesc inforenergetica. Si eu sunt plecat de mai bine de un an din tara si vin o data la 4 luni...Mi-a parut rau ca nu am reusit sa fac gradul 9 la vremea lui (complexul de imprejurari mi-a aratat clar ca nu trebuia sa il fac, avand in vedere ca Dl. Dumitriu m-a asteptat 3 zile! si eu venind inspre Galati am pierdut si cea de-a treia zi din cauza unui accident ff grav peste care am dat pe drum), dar...ceea ce am invatat aici in mod experimental si mai mult...ceea ce am primit ca si constientizari...cred ca supercompenseaza absenta mea de la cursuri.
    Asa ca nu cred ca plecarea din tara, a prietenilor etc. e un motiv suficient de intemeiat sa parasesti o cale. Acesta este un examen foarte important, acela al autosustenantei.
    Doi la mana...sa ne gandim ca cu cat creste gradul de smerenie, El se manifesta mai mult prin noi. Sa nu cumva sa credeti ca noi ca terapeuti facem prea multe . Noi inca suntem la stadiul de invatacei (chiar si cei care sunt aspiranti) si ca mai avem de parcurs un drum anevoios pana cand sa putem sa realizam intocmai ceea ce invatam (in mod perfect constient si avand acea superclaritate a algoritmilor) cu o implicare personala mai mare. Daca gresesc, spuneti-mi.
    Dar, cum pomul cunoasterii are mai multe ramuri, fiecare e liber sa aleaga o cale, dar sa mearga pe ea pana la capat (asa facem si dovada increderii acordate de catre toate ENB, ECB, ED).
    Cu drag de peste "Mare Nostrum",
    Claudiu
    Dumnezeu este Iubire!

Subiecte Similare

1. 12 motive pentru care te afli in zodia ta
    De Catalin in forum Astrologie
    Replici: 42
    Ultimul post: 19 feb 2013, 22:31
  2. RADIESTEZIA ȘI INFORENERGETICA
    De Nicoleta in forum Inforenergetica - Stiinta viitorului
    Replici: 86
    Ultimul post: 11 nov 2011, 18:04

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici