Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate de la 31 la 45 din 47

Subiect: SU JOK

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit Re: SU JOK

Multumesc frumos!

Fericiti pacientii care va cer ajutorul!

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Onisoru Adrian este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2009
    Posturi
    3

Citat Citat din diasomie Vezi post
    cat priveste cele 8 energii si meridianele extraordinare:

Nu au nici o legatura DIRECTA. Sujokul de fapt a introdus sau a reclasificat notiuni lipsa din acupunctura clasica, a redefinit meridiane cere lipseau din acupunctura chineza. A fundamentat STIINTIFIC sistemul de ceakre. A RE introdus pe langa ceacrele interne si sistemul de ceakre externe , meridiane de granita ( externe), sistemul diamant, ceakra AGNI Aceste sisteme existau si in sistemul indian ( hindusii afirmau si reprezentau si ceakre externe, puncte energetice externe, "BINDU" , meridiane externe care se afla dincolo de corpul fizic.Ei le VEDEAU , in sujok s-au dedus logic ( ca un MUST BE al lumii energetice)

Va intrebati poate cum lucrez cu energia LUMINII pe un organ. Pai intervine tratamentul pe ceakre. Adica lucrez pe ceakra asociata acelui organ cu punctul luminii. Se poate lucra in substructura si cu ceakrele si este un tratament mai putenic decat cel pe meridiane ( pt ca se admite ca ceakra controleaza meridianul energetic) ( tratamentul se face cu ace pe proiectia ceakrelor din palma pacientului)

Strict pe ceakrele INTERNE este o anumita ierarhie:

Anahata ( vant ) controleaza meridianele: vezica biliara si ficat (vb, F)
    Vishuddha (caldura) Is, I
    Adjna( arsita) 3F, Vs ( sistemul endocrin si nervos)
    manipura ( umiditate) St, SP
    Swadhistana (Uscaciune) IG P
    Muladhara V, R

acum va raspund si eu la "problema ridicata " ca rusii vorbesc de prea multe cu foarte mare usurinta in prea multe domenii. NU SUNT DOMENII DIFERITE! Sujokul explica TOATE acestea si meridiane si ceakre si energii si organe in propriul sistem. Profesorul de sujok care vb de ceakre nu ia painea de la gura terapeutului scolit in ceakre la ....scoala x de paranormali..si nu vorbeste in necunostinta pt ca Sujokul in sine inseamna pregatire ani de zile in ceakre ( interne sau externe) , meridiane ( de toate natiile chinezesti clasice sau nu) , auriculoterapie, embriologie , tratament de la distanta sau pe fizic si toate intr-o viziune unitara.
    In linii sarace trasat :

Sistemul energetic al omului ( in viziunea sujok)ar fi:

AA) sistem energetic central ( diamant)
    BB) sistem energetic de granita ( sau periferic)

AA) cuprinde :
    1) meridianele interne (sagital, frontal, vertical)
    2) meridiane de granita (central, laterale, diafragmal)
    3) ceakre externe ( ceakra de sus , de jos , de stanga , dreapta, frontala, si dorsala) SUNT LEGATE INTRE ELE de MERIDIANELE DE GRANITA ...formand un sistem geometric care prin asemanare a dat denumirea de Diamant )
    Ceakrele externe au cate o energie asociata din cele 6 si sunt porti de energie pt celelalte ceakre interne si meridiane
    de ex :
    ceakra -dorsala este vant
    -din stanga -caldura
    - de sus arsita etc
    lOcalizarea lor as explica-o mai bine prin desene.Nu ma lasa timpul acum
    BB) cuprinde:
    1) meridiane Yang (cele chinezesti cunoscute IG, V, S .....+ alte cateva)
    2) meridiane inn ( idem Inn)
    3) extra meridiane

ceakrele interne (cele clasice enumerate Muladhara--> Sahrashara) sunt clasificate ca apartinand atat AA cat si la BB

-medicina chineza trateaza prin meridiane
    -medicina ayurvedica prin plante, minerale, energii
    -indienii abordeaza ceakrele, nadisurile, bindu.
    -iridologii ...(nu mai dezvolt)
    -fengshui-ul ...( nu mai dezvolt)
    -altii lucreaza cu corpuri..eterice, mental, spiritual, karmic...etc
    In sujok am gasit TOATE aceste abordari tratate si inca altele in plus. fiecare cu capitole /manuale separate si in plus , dezvoltate sau personalizate. si expuse foarte logic , inginereste.NU le neaga nu le combate ci le accepta , le dezvolta. Are o viziune unitara si CONSTRUCTIVA.
    La noi se intampla des sa vina reflexoterapeutul x ( scolit la alta scoala )si la curs spune ca proiectiile invatate la sujok nu corespund cu ceea ce practica el de ani buni.Niciodata nu i s-a spus ca ce a invatat e gresit doar ca se arata pozitia acelor cunostinte in ansamblul unor cunostinte sau scheme mai vaste. ceva de genul " harta mainii pe care o folositi este foarte buna in situatia abordarii tratamentului cu palmele unite si cu capul privit ca fiind in jos . da rezultate mai bune in afectiunile de tipul x si Y ." Si daca are rabdare isi gaseste intre multe alte abordari si harta mainii folosita de el si pe care o credea unica sau cea mai buna.
    Bineinteles , dupa ce te afunzi in studiul acupuncturii sujok ii vezi adevarata putere dar si slabiciunile. Pt ca are.Dar stiti cum e ..pt cei de fata numai de bine.
    Stimate d-le Diasomie
    In 2004 am facut gradul I de Su Jok la Tg-Mures cu d-na Iulia Postolachi. M-am decis sa fac gradul II, tot cu dansa, la Bucuresti, in perioada 4-15 febr. In legatura cu textul de mai sus as avea nevoie de cateva lamuriri. In acest sens va rog sa-mi lasati o adresa de mail sau ma puteti contacta la adresa onisoruadrian@yahoo.com. Va multumesc pentru ajutor. Cu respect Onisoru Adrian

diasomie Avatar
    diasomie este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    mai 2007
    Posturi
    119

comenzi@depozituldeace.net e adresa mea curenta. ( nu am interes comercial AICI, doar ca o urmaresc zilnic)

Astept intrebarile dvs.
    imi cer scuze "in direct" ca nu am mai frecventat pagina de sujok a acestui forum , dar activitatile impuse de servici precum si mult hulita criza economica mi-au luat foarte mult din timpul liber.
    Promit ca repar acest fapt.
    Cu respect
    vand
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Diasomie, fiind membru care ai adus contributii utile forumului, ai voie sa iti faci si o mica reclama
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Data inscrierii
    ianuarie 2009
    Posturi
    3

Multumesc pentru ajutor. Va voi contacta la adresa mentionata.

diasomie Avatar
    Data inscrierii
    mai 2007
    Posturi
    119

Ceva noutati:
    conform L E G II 118 din 02.05.2007 ( LEGE VECHE DE ALTFEL)
    privind organizarea și funcționarea activităților și practicilor
    de medicină complementară/alternativă si odata cu infiintarea OPMCA(.ro)
    o serie de "practici" pot fi legalizate, printre care si acupunctura coreeana SuJok:
    Codificarea practicilor
    Cod OPMCA Practici farmacologice si biologice
    11 Agenti antioxidanti
    12 Apiterapie
    13 Terapii pt cresterea imunitatii
    14 Terapii metabolice
    15 Agenti oxidanti (ozon, hidrogen, peroxid)
    16 Argiloterapie

Cod OPMCA

Practici herbalistice
    21 Terapie herbala
    22 Algoterapie
    23 Aromaterapie
    24 Oligoterapie

Cod OPMCA

Dieta, nutritie, stil de viata
    31 Schimbarea stilului de viata-life style
    32 Terapie Gerson
    33 T.BI GU
    34 Terapie macrobiotica
    35 Megavitamine
    36 Vegetarianism
    37 Feng Shui
    38 Suplimente alimentare

Cod OPMCA

Sisteme alternative la practica medicala
    41 Acupunctura
    42 Homeopatie
    43 Qigong medical
    44 Naturopatie
    45 Ayerveda
    46 Astrologie medicala
    47 Practici traditionale Su Jok
    48 Medicina traditionala chineza (TCM)

Cod OPMCA

Terapii manuale
    51 Presopunctura
    52 Tehnica Dian Xue
    53 Chiropractica
    54 Osteopatie
    55 Metoda Feldenkrais
    56 Terapie prin masaj tui na
    57 Reflexologie
    58 Rofling

Cod OPMCA

Aplicatii bioelectromagnetice si energetice
    61 Tratamente cu lumina naturala si artificiala
    62 Electropunctura
    63 Campuri electromagnetice
    64 Stimulare electrica si neuromagnetica
    65 Terapie cu camp magnetic
    66 Terapie holografica
    67 Spectroscopie
    68 Magnetorezonanta
    69 Reiki
    160 Tehnica radianta
    161 Terapie cu biocamp
    162 Bioritmologie
    163 Cristaloterapie
    164 Cromoterapie

Micro acupunctura Sujok este trecuta in lista sub codul 47.Deja am informatii ca sunt persoane acreditate/autorizate in domeniul Sujok de aceasta institutie.
    Ramane de vazut in timp daca acest sistem este favorabil sau nu terapiilor complementare care depind de astfel de acreditari in Romania.
    vand

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Deja am informatii ca sunt persoane acreditate/autorizate in domeniul Sujok de aceasta institutie.
    Ramane de vazut in timp daca acest sistem este favorabil sau nu terapiilor complementare care depind de astfel de acreditari in Romania.
    Si la ce le serveste? Au cheltuit o multime de bani ca sa obtina o hartie. Legea 118 este o lege care nu va fi pusa in aplicare, cel putin in viitorul apropiat din doua motive: lipsa banilor de la CAS si lipsa dorintei de aplicare a ei de catre minister.
    In ce priveste reprezentativitatea acestei asociatii se vede dupa activitatea pe forumul ei.

Data inscrierii
    ianuarie 2009
    Posturi
    3

Pentru inceput imi prezint scuze pentru absenta indelungata de pe acest forum. Draga Dane iti multumesc pentru postarea lamuririlor privind Legea 118/2007. Asa ar fi corec: daca practicanti de acupunctura clasica (chineza) au contracte de ani de zile cu Casa Asigurarilor de Sanatate, atunci si practicantii de acupunctura Su-Jok sa poata incheia astfel de contracte si colaborari. Sa nu mai vorbim de principalele centre balneoclimaterice (Felix, Sovata, etc), care sunt private si beneficiaza de sume de la buget (CAS) colosale. Am prieteni in Sovata care sunt in sistem si concluzia e clara: peste 90% din incasari (clienti) provin din colaborarea cu CAS (Min. Sanatatii) si restul de aproximativ 10% din colaborarea cu diverse sindicate. No coment ...

diasomie Avatar
    Data inscrierii
    mai 2007
    Posturi
    119

Credeti-ma ca interesul meu este ca sa fie cat mai legala aceasta forma de practica DAR SI ALTELE ,tot in domeniu alternativ. Am mai spus de multe ori, chiar daca am si pregatire medicala alopata, nu prea o agreez.

Dle furtuna, asociatia este noua, nu poatefi judecata dupa un forum unde nici eu nu as fi motivat sa intru.
    Problema e alta o sa o intelegeti dintr-un caz prezentat simplu.
    Practicant de acupunctura ( nemedic !) , cunoscut de mine, "calcat" de organele competente, sanepid, si cu citatie.
    Din cunostintele mele acesta va fi viitorul multor practici alternative. Este trist.
    Doresc sa fie scosi sarlatanii d epe piata, dar sa fie data o sansa legala de practica pentru aceia care merita.
    Nu va mai povestesc depre situatia din alte tari unde este chiar vanatoare pentru asemenea practicanti. Nu vreau sa ajungem asa.
    Ca sa fiu inteles.: preefr un drept de libera practica cat mai usor de obtinut ( bazat insa pe scolarizare, aptitudini si cat mai putini bani dati pentru legalizare..pe diplome autorizare etc)
    prin urmare iau asociatia asta asa cum este . este nevoie de asa ceva, dar doresc sa nu fie o piedica , nici in formalitati , nici ..financiara.
    vand

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Credeti-ma ca interesul meu este ca sa fie cat mai legala aceasta forma de practica DAR SI ALTELE ,tot in domeniu alternativ.
    Sunt convins de asta.
    Am mai spus de multe ori, chiar daca am si pregatire medicala alopata, nu prea o agreez.
    Ati putea sa o folositi pentru a intra in sistemul medical.

Dle furtuna, asociatia este noua, nu poate fi judecata dupa un forum unde nici eu nu as fi motivat sa intru.
    Daca am judecat, va rog frumos sa ma iertati. Eu vedeam interventia ca pe un punct de vedere. Mai aveam si alte observatii culese de pe site, dar m-am abtinut sa le postez tocmai ca sa nu dau astfel de impresii.
    Forumul poate fi un instrument de lucru eficient care sa faca promovare, care sa dea incredere celor care sunt amatori, care sa limpezeasca lucrurile si sa conduca la formarea unui curent de opinie.
    Spuneti ca nu sunteti motivat sa postati acolo. Atunci cine credeti ca trebuie sa faca promovare, sa faca cunoscuta o terapie sau alta, ONG-ul acesta, daca nu cei care sunt cei mai avizati?

Ca sa fiu inteles.: preefr un drept de libera practica cat mai usor de obtinut ( bazat insa pe scolarizare, aptitudini si cat mai putini bani dati pentru legalizare..pe diplome autorizare etc)
    prin urmare iau asociatia asta asa cum este . este nevoie de asa ceva, dar doresc sa nu fie o piedica , nici in formalitati , nici ..financiara.
    Punctul dumneavoastra de vedere este extrem de clar si limpede si indreptatit. In plus, il impartasesc.
    Temperarea sarlateniei face necesara instituirea de piedici, de formalitati (birocratie) si a unor costuri iar asta este valabil in orice domeniu care se doreste bun calitativ.
    O asociatie ca sa aiba credibilitate si sa fie puternica are nevoie de membri si de competente. Numai numele, chiar ales conform legii, nu ajunge ca sa fie un partener de discutie pentru ceilalti parteneri legali.

Pentru terapiile complementare exista deja pozitii in COR care permit celor care au o diploma emisa de o entitate legala sa-si infiinteze cabinete de terapie particulare.

Acupunctura fiind specializare medicala pentru medici se pare ca este considerata ca un domeniu medical astfel ca poate fi decontata la CAS sau sa apara interventii de forta impotriva nemedicilor care o practica. Principalul argument invocat este legat de faptul ca este o terapie intrusiva.

Cam la fel se poate pune problema si pentru terapiile care utilizeaza remedii ingurgitabile, care oricand pot fi considerate ca remedii farmaceutice sau in domeniul alimentar, unde sunt deja o multime de reglementari extrem de dure in ceea ce priveste asigurarea calitatii.

diasomie Avatar
    Data inscrierii
    mai 2007
    Posturi
    119

din cate am aflat, noua organizatie inlocuieste vechiul ANATECOR si nicio diploma emisa pana acum in aceste domenii nu mai este valabila...
    ( destul de dur)
    vand

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

din cate am aflat, noua organizatie inlocuieste vechiul ANATECOR si nicio diploma emisa pana acum in aceste domenii nu mai este valabila...
    ( destul de dur)
    De unde ati aflat?

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

( destul de dur)
    Din punct de vedere legal nu au fost aceste diplome valabile niciodata si nici ale acestei asociatii nu sunt valabile in forma actuala
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

diasomie Avatar
    Data inscrierii
    mai 2007
    Posturi
    119

De la ei direct am aflat. Am tinut o corespondenta stransa fiind interesat.
    Daca ar fi dupa mine as dori 10 oragnisme care sa acrediteze terapeutii. Sa fie concurenta, sa scada tarifele.
    In momentul de fata o acreditare de libera practica in microacupunctura Sujok este app 3700 lei. Oficial, cu diplome legalizate, cu cursuri de anatomie facute pentru cine nu le are , cu tot tacamul
    vand

Didina este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Dle. Diasomie, spuneati la un moment dat, nu mai stiu pe ce tema, ca la unii dintre pacientii dv, fasiile se sustrag acului. Credeti ca este posibil ca pacientul sa dezvolte un soi de teama inconstienta fata de ace? Adica aceasta nu se manifesta decat in momentul in care va vede sau va simte ca va apropiati cu acul?
    Mai spuneti ca frica se disminueaza lucrand pe ficat si/sau splina (eu stiam ca ea se localizeaza la nivelul rinichilor). Ma intreb cum se poate trata frica de ac: intepand cu acul pe aceste zone?
    Cu Adevarul si cu Dreptatea, tot inainte!
    Un site despre

Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •