Pagina 7 din 11 PrimulPrimul 1234567891011 UltimulUltimul
Rezultate de la 91 la 105 din 162

Subiect: TERAPIA IERTARII

Camelia Avatar
    Camelia este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Implicit Re: TERAPIA IERTARII

)eu am vazut mesajul lui Vladimir si recunosc ca in momentul in care am citit cele scrise la inceputul acestui topic ma gandeam exact la un exemplu cum a fost Vladimir...adica ce poti face cand ai de-a face cu astfel de persoane.Eu da,vreau sa ma schimb, dar daca cel cu care am de-a face nu vrea in ruptul capului sa se schimbe si inevitabil sa ai si de-a face cu el zilnic...ce te faci??Cum aplici terapia,daca el nu vrea decat sa te chinuie si sa se distreze pe seama ta
    ce poti face? poti sa ignori, poti sa ii tragi una in cap cum a facut anima, dar poti si sa iubesti.

de ce crezi ca vladimir este greu de iubit? de ce iti vine greu sa crezi ca este si el un om care are nevoie sa fie inteles, dar nu neaparat suportat.. ca nu te pune nimeni sa il ieie acasa..

pai romanele lui eugen barbu sunt cam tot la fel. si mai sutn si altele.. o sa va contrarieiez, dar pe mine m-a amuzat copios textul lui, patima cu care a scris, faptul ca nu are grseli de ortografie si , de ce nu, inteligenta. faptul ca a simtit nevoia s ao ...pdepseasca pe anima pt ca ea l-a pus la punct, demontreaza simplu ca d efapt anima a avut avut efect asupra lui si nimic mai mult. in alte conditii, probabil ca s-ar fi indragostit de ea.

dar noi putem sa fim mai rabdatori si mai intelegatori.. sa nu fim atit de usor de ofensat..

sa nu imi sariti in cap cu .."dar domnul furtuna a zis".. da, a zis.. dar se referea strict la sensul acestui forum. si la faptul ca, pentru a-si implini menirea, trebuie pazit d eastfel de manifestari, ioar daca ele exista, sa fie ignorate sau sa se apeleze la admini. cum spunea, ca e ca in viata.. cu de toate. iar forumul acesta avea alte scopuri..
    "Capul plecat sabia nu-l taie, dar nici soarele nu-l vede!" - proverb romanesc

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Citat Citat din gabryna Vezi post
    Camelia,dar cum iubesti un mitocan care nu are nici o treaba cu divintatea?
    il iubesti si te rogi pentru el.

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

de usor este usor s ail iubesti. tu confunzi a-l iubi cu a-l suporta. a avea rabdare. dar asta inseamna ca e problema ta, cu egoismul tau, ca nu degeaba a aparut inviata ta nenea mitocanu.

tu te porti asa cum esti, cu finetea si bunatatea pe care crezi ca le ai si astfel vezi daca le ai cu adevarat sau este doar o masca sociala. si il lasi pe el sa fie cine este si astfel vezi daca chiar este asa.

sunt multe persoane care se cred bune si minunate si la cel mai mic test pica. isi arata adevarata fata imediat.

daca te enerveaza oamenii pe care ii consideri mai prosti sau mai needucati ca tine, undeva e o propblema si trebuie sa afli care este aceea.

degeaba ii spui cuiva ca il iubesti daca in spatele lui manifesti lipsa de loialitate si altruism, degeaba te crezi imaculata daca te ofenseaza orice.

daca ai fi mai bun, ai vedea in el ce are bun.

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

uite o poveste, nu neaprat reala, dar asa, ca sa intelegem mai usor impreuna.

un terapeut si un pacient cu tulburari de comportament, fata in fata. fiecare il cerceta pe cel din fata sa si fiecare gandea.

ce gandea terapeutul: mda.. pare ca este foarte inteligent, cu o fire afective, de aceea va fi usor cu el sa il punem pe calea cea buna. pare o fire deschisa, asa ca procedurile si meditatiile mai aparte nu il vor intriga. eeeeeee.. ia sa vezi ce treaba buna vom face amandoi.

ce gandea pacientul: oare are habar de meserie sau pierd timpul cu un fraier? ma cam grabesc si nu am chef sa stau la asta aici o vesnicie. oricum nu mi-a placut ca ma plictiseste cu credinta. las ca vad eu ce pot fura si de la asta, il trag eu de limba si fac eu ce stiu, nu prostiile lui.

intelegi?

gabryna Avatar
    gabryna este offline Utilizator Copacel roditor
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

Eu in viata mea nu am avut de a face decat cu o singura persoana care pur si simplu ma lasat masca in sensul urat al cuvantului.
    S-a intamplat cand m-am casatorit ca sotului meu sa-i vina de plata dupa cineva pe care il girase inainte de a fi noi impreuna.Am platit jumatate de an dupa acea familie jumatate din tot salariul lunar,nu mai zic ca ramaneam apoi fara un ban de paine ca ne si judecam)si ma injura femeia aia si ma facea varza peste tot,era de o nesimtire maxima maxima si acum cand o vad uneori imi face greata
    In rest ma ferit Dumnezeu de specimene de astea..dar si asa nu imi pot inchipui ca as putea iubi un mitocan,un criminal,un violator.Sunt oameni e drept,dar sunt departe de Dumnezeu si daca este sa credem ca demonii exista pt. mine este ca si cum as iubi un demon..pt. ca nu ai de unde sti ca oamenii aia chiar nu sunt posedati.

In rest, ma rog ca Dumnezeu sa ma fereasca in continuare de asa ceva.Cu femeia aia am reactionat urat si eu,e drept, dar eram si mica,aveam 18 ani numai..acum ma mai aprind la cate o cearta, dar nu de speriat si sper sa ma schimb tot in bine..nu mi s-a mai intamplat de mult sa ma cert cu cineva ca sa stiu defapt cum as reactiona
    Vorbesc mai mult ipotetic.

gabryna Avatar
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

Citat Citat din Camelia Vezi post
    uite o poveste, nu neaprat reala, dar asa, ca sa intelegem mai usor impreuna.

un terapeut si un pacient cu tulburari de comportament, fata in fata. fiecare il cerceta pe cel din fata sa si fiecare gandea.

ce gandea terapeutul: mda.. pare ca este foarte inteligent, cu o fire afective, de aceea va fi usor cu el sa il punem pe calea cea buna. pare o fire deschisa, asa ca procedurile si meditatiile mai aparte nu il vor intriga. eeeeeee.. ia sa vezi ce treaba buna vom face amandoi.

ce gandea pacientul: oare are habar de meserie sau pierd timpul cu un fraier? ma cam grabesc si nu am chef sa stau la asta aici o vesnicie. oricum nu mi-a placut ca ma plictiseste cu credinta. las ca vad eu ce pot fura si de la asta, il trag eu de limba si fac eu ce stiu, nu prostiile lui.

intelegi?
    Ma facut sa rad.In rest inteleg ca unul e la stanga,altul la dreapta si cum stanga si dreapta sunt diferite...rezultatele vor fi ....si la stanga si la dreapta,in sensul ca fiecare va gandi ca a castigat si defapt nici unul nu a castigat

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Eu in viata mea nu am avut de a face decat cu o singura persoana care pur si simplu ma lasat masca in sensul urat al cuvantului.
    S-a intamplat cand m-am casatorit ca sotului meu sa-i vina de plata dupa cineva pe care il girase inainte de a fi noi impreuna.Am platit jumatate de an dupa acea familie jumatate din tot salariul lunar,nu mai zic ca ramaneam apoi fara un ban de paine ca ne si judecam)si ma injura femeia aia si ma facea varza peste tot,era de o nesimtire maxima maxima si acum cand o vad uneori imi face greata
    In rest ma ferit Dumnezeu de specimene de astea..dar si asa nu imi pot inchipui ca as putea iubi un mitocan,un criminal,un violator.Sunt oameni e drept,dar sunt departe de Dumnezeu si daca este sa credem ca demonii exista pt. mine este ca si cum as iubi un demon..pt. ca nu ai de unde sti ca oamenii aia chiar nu sunt posedati.

In rest, ma rog ca Dumnezeu sa ma fereasca in continuare de asa ceva.Cu femeia aia am reactionat urat si eu,e drept, dar eram si mica,aveam 18 ani numai..acum ma mai aprind la cate o cearta, dar nu de speriat si sper sa ma schimb tot in bine..nu mi s-a mai intamplat de mult sa ma cert cu cineva ca sa stiu defapt cum as reactiona
    Vorbesc mai mult ipotetic.
    de acord cu tine, daca e vorba de cazuri extreme. la urma urmei, nu tre sa te bagi in ceva ce nu poti rezolva. si nici sa te crezi Iisus pe pamant. am vrut sa spun ca ACEASTA ESTE CALEA PE CARE TREBUIE SA MERGEM. dar fiecar emerge pana und epaote. exista vindfecatori, exista medici, exista psihologi, iar faptul ca acestia se angajeaza sa ii ajute cat s epaote si sa ii vindece, este o forma d eiubire. in sensul ca nu sunt respinsi, ci ca cineva, undeva, s e va ocupa de ei.

unii sunt demonizati, este adevarat. dar teparia iertarii se refera la comportamentul notru de fiecar ezi, la relatiile pe care le avem cu cei ca si noi.

te poti certa cu cienva sau ii p[oti intoarce spatele aiurea, fara sa judeci macar cat rau faci cu gestul tau. despre asta este vorba. sa avem rabdare, sa ne iubim si s ane intelegem, si, daca sunt aspecte si fapte anapoda, de neinteles pentru cei de langf=ga noi, sa le le explicam, cu pace si cu iubire. MAI ALES DACA NI SE CERE O EXPLICATIE.

gabryna Avatar
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

Acum sa iti zic, nu ma prea uit eu la Tv dar urmaresc din cand in cand Tanar si nelinistit, intrucat e un film inceput de cand eram mica si stiu ca se va termina probabil cand voi fi batrana.
    Acolo e un baiat,considerat delincvent,a facut el mai multe chestii urate si acum era arestat.
    Urmarit din prisma acelora care au suferit de pe urma lui isi merita soarta.Urmarit de dinafara era doar un tip cu sechele din urma copilariei.Parintii i-au provocat aceste daune psihologice si aceste reactii si era de plans de fapt.
    Nu mai zic ca inainte de a intra la inchisoare incerca sa se indrepte..dar la inchisoare alti puscariasi l-au omorat in bataie..iti rupe sufletul.In timpul filmului nu m-am putut abtine sa nu ma gandesc ca "uite domne,poate fiecare delincvent este asa din cauza a ceva" si nu ca e demonizat.Cineva sau ceva la adus in acest stadiu de rautate..

DAr repet,e usor sa vorbesti de dinafara si mai greu cand tu chiar esti afectat..Nu stiu ce mila ai simtii cand sti ca acela ti-a violat fata sau ti-a ucis baiatul..chiar nu stiu daca atunci mai poti simti ceva bun...

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Ma facut sa rad.In rest inteleg ca unul e la stanga,altul la dreapta si cum stanga si dreapta sunt diferite...rezultatele vor fi ....si la stanga si la dreapta,in sensul ca fiecare va gandi ca a castigat si defapt nici unul nu a castigat
    nu, fiecare va gandi ce este el de fapt. pacientul gandeste stramb, in loc s avada partea buna si nu isi da seama ca de fapt felul asta d ea gandi il face sa ajunga bolnav, iar terapeutul se agata de tof ce avea celalat bun il el si de aia putea sa vindece

fiecare gandeste ce este. felul cum pui propblema te determina.

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Acum sa iti zic, nu ma prea uit eu la Tv dar urmaresc din cand in cand Tanar si nelinistit, intrucat e un film inceput de cand eram mica si stiu ca se va termina probabil cand voi fi batrana.
    Acolo e un baiat,considerat delincvent,a facut el mai multe chestii urate si acum era arestat.
    Urmarit din prisma acelora care au suferit de pe urma lui isi merita soarta.Urmarit de dinafara era doar un tip cu sechele din urma copilariei.Parintii i-au provocat aceste daune psihologice si aceste reactii si era de plans de fapt.
    Nu mai zic ca inainte de a intra la inchisoare incerca sa se indrepte..dar la inchisoare alti puscariasi l-au omorat in bataie..iti rupe sufletul.In timpul filmului nu m-am putut abtine sa nu ma gandesc ca "uite domne,poate fiecare delincvent este asa din cauza a ceva" si nu ca e demonizat.Cineva sau ceva la adus in acest stadiu de rautate..

DAr repet,e usor sa vorbesti de dinafara si mai greu cand tu chiar esti afectat..Nu stiu ce mila ai simtii cand sti ca acela ti-a violat fata sau ti-a ucis baiatul..chiar nu stiu daca atunci mai poti simti ceva bun...
    pedepsirea delicventei nu este un act d edreptate , cu atit mai putin un act moral sua unul divin.
    pedepsirea delicventei este un act d eprotectie sociala, a celor care stiu sa se abtina d ela rele, de cei care nu pof face asta.

din pacate, la noi detentia nu este inca vazuta ca o forma de reeducare, decat doar formal, si la fel eeste si in alte parti. de ce? pt ca ar fi foarte costitsitor si nimeni nu are bani sa investeasca ina sta

stiu pt ca am studiat problemele de psihologie penitenciara, am fost acolo, in fapt mi-am facut si lucrarea de diploma in psiho pe tema asta.

si da, in spatele majoritatii crimelor si comportamentelor aberante se afla dureri vechi

gabryna Avatar
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

PAi bine dar daca pacientul nu vrea si nu vrea deloc sa se schimbe, ce-i poate face psihologul,nu se va lovi mereu de un zid de piatra?

Oricum sper ca pe mine m-ai introdus in mesajele tale ipotetic vorbind.
    Eu nu intorc spatele prea usor si ma doare sufletul cand unuia ii merge rau si mi-e greu sa accept ca chiar nu il pot ajuta.Niciodata la o cearta cu cineva (in afara familiei cu giratul) nu am tinut dusmanie sau nu am ajutat daca s-a ivit ocazia,Uit foarte repede orice lucru lucru mai urat!Si cu aia cu giratul,nu mai pot vorbi de dusmanie dupa 11 ani,este indiferenta,adica caut sa nu am de-a face cu ei,pt. ca nu vad de ce as avea de-a face cu ei .)

gabryna Avatar
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

Da ai mare dreptate privind delicventa.MA gandeam dupa film, daca in fiecare scoala, de ce nu chiar si gradinita ar exista mai multi psihologi,care sa le vorbeasca celor mici cu probleme,banuiesc ca se vede cand cineva e chinuit,atat dupa comportament,cat si dupa rezultatele la invatatura, daca s-ar implica mai mult societatea..poate nu ar mai fi atata delincventa..sau de ce nu oameni nerealizati..
    Pentru ca oricum, daca sunt ajunsi in inchisoare...devin mai rai,foarte rar cineva dupa o pedeapsa se schimba..deci atata timp cat nu sunt rezultate ..ar trebui sa se schimbe ceva...iar daca nu au reusit sa invete datorita imprejurarilor...nu sunt delincventi,dar sunt nerealizati..

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

PAi bine dar daca pacientul nu vrea si nu vrea deloc s ase schimbe, ce-i poate face psihologul,nu se va lovi mereu de un zid de piatra?

Oricum sper ca pe mine m-ai introdus in mesajele tale ipotetic vorbind.
    Eu nu intorc spatele prea usor si ma doare sufletul cand unuia ii merge rau si mi-e greu sa accept ca chiar nu il pot ajuta.Niciodata la o cearta cu cineva (in afara familiei cu giratul) nu am tinut dusmanie sau nu am ajutat daca s-a ivit ocazia,Uit foarte repede orice lucru lucru mai urat!Si cu aia cu giratul,nu mai pot vorbi de dusmanie dupa 11 ani,este indiferenta,adica caut sa nu am de-a face cu ei,pt. ca nu vad de ce as avea de-a face cu ei .)
    se respecta totdeauna liberul arbitru. cine nu vrea, nu primeste. simplu. ti se respecta alegerea. pai nici la psiholog daca te duci, el nu intervine sa iti spuna ce sa faci, asta se intampal doar itnre prieteni, ei isi dau cu parerea, dar in rest, singur ajungi la concluzii, dac aesti rpegatit, dac anu, faci tot ce stiai.

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Da ai mare dreptate privind delicventa.MA gandeam dupa film, daca in fiecare scoala, de ce nu chiar si gradinita ar exista mai multi psihologi,care sa le vorbeasca celor mici cu probleme,banuiesc ca se vede cand cineva e chinuit,atat dupa comportament,cat si dupa rezultatele la invatatura, daca s-ar implica mai mult societatea..poate nu ar mai fi atata delincventa..sau de ce nu oameni nerealizati..
    Pentru ca oricum, daca sunt ajunsi in inchisoare...devin mai rai,foarte rar cineva dupa o pedeapsa se schimba..deci atata timp cat nu sunt rezultate ..ar trebui sa se schimbe ceva...iar daca nu au reusit sa invete datorita imprejurarilor...nu sunt delincventi,dar sunt nerealizati..
    costa. si nimeni nu investeste. si apoi..depinde de psiholgi.. ca daca inteleg doar buchia cartii.. ce s afaci cu astia?

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

uite ce frumos zice maia...

,,Pentru ca iubirea sa fie adevarata, ea trebuie sa includa totul, inclusiv tot intunericul si toata durerea vietii,,
    ,, Una dintre cele mai mari dovezi de iubire pe care le poti aduce pe lume este sa-i lasi pe ceilalti sa fie diferiti de tine si sa-i eliberezi de pretentiile si asteptarile tale. Cand intelegi cu bunavointa ca ceilalti isi au propriile legi si ca trebuie sa-si urmeze propria cale, asa cum trebuie sa faci si tu, nevoia de a-i controla sau de a le fi superior incepe sa paleasca.

Subiecte Similare

1. Terapia prin post si rugaciune
    De Santamia in forum Medicina naturista
    Replici: 8
    Ultimul post: 13 ian 2012, 14:27
  2. Edgar Cayce - terapia din transa hipnotica
    De lovelife in forum Paranormal
    Replici: 49
    Ultimul post: 02 iun 2011, 21:32
  3. Alchimia Spirituala - Terapia cu Lumina pe Suflet
    De premamotion in forum Tratamente Inforenergetice
    Replici: 23