Pagina 3 din 11 PrimulPrimul 123456789 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 31 la 45 din 162

Subiect: TERAPIA IERTARII

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit Re: TERAPIA IERTARII

" noi cream lumea prin gandurile noastre. Tot ceea ce suntem, tot ceea ce se intampla in viata noastra reprezinta o consecinta a gandurilor noastre."

Este doar o fateta a adevarului.
    Gindurile ,faptele ,datoriile karmice...totul formeaza un intreg.
    Cream lumea in multe feluri ,prin multiple manifestari.
    Oamenii sint o oglinda si ne vedem in ei,este adevarat.
    Dar omul de linga mine nu l-am creat eu ,si nu l-am format eu.
    Uneori imprudenta mea poate duce la intimplari neplacute,de ex daca m-as plimba noaptea printr-un cartier rau famat n-ar fi tocmai intelept.
    Pe linga aceste aspecte,mai exista o intelepciune divina care coordoneaza universul si care se manifesta la orice nivel si nu este rezultatul gindului cuiva anume.(adica om).
    Sint multe de spus,si totate sint aspecte si fatete ale unui intreg.
    Si iertarea este un intreg cu multe chipuri si multiple manifestari.
    Gindul omului singur nu este atit de puternic.
    Unii oameni gindesc sa fure ,de ex .Si chiar fura,asta nu inseamna ca si vecinul lor sigur fura.

Iertarea este primul pas catre o dezlegare de karma: cel ce mi-a facut rau daca il iert ,il dezleg de datoria sa fata de mine si il eliberez.
    Iertarea nu e sinonima cu uitarea,aici intervine memoria .ori nu iertam cu memoria ci cu inima.
    Iertarea este urmata de iubire ,dar acestea au loc prin constientizare si metamorfozare interioara -asa numita pocainta.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Toralma este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    aprilie 2008
    Posturi
    5

Gindurile ,faptele ,datoriile karmice...totul formeaza un intreg.
    Multumesc pentru completare, Cris. Sunt de acord cu tine.
    Ce as putea sa mai adaug, este ca si datoriile karmice sunt create tot de noi, in virtutea unor legi stabilite de aceasta intelepciune divina de care vorbesti (actiune-reactiune; ceea ce semeni, culegi), si deci situatiile care aparent ne scapa de sub control, pot fi rezultatul unor asemenea datorii karmice.

Iertarea este primul pas catre o dezlegare de karma: cel ce mi-a facut rau daca il iert ,il dezleg de datoria sa fata de mine si il eliberez.
    Este cea mai frumoasa ilustrare a ideii de iertare pe care am auzit-o in ultimul timp, si cea mai plina de compasiune. Iar eliberarea, cred eu, este reciproca...
    Nu este important daca eu l-am creat sau nu pe vecinul care (ma) fura, ci daca pot sa privesc fapta lui fara ura sau manie. Asta nu inseamna sa ma las furat in continuare, in mod cert trebuie sa iau niste masuri ca sa ma protejez - dar, fara sa ma incarc cu resentimente, fara sa-i pastrez ranchiuna.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

"Nu este important daca eu l-am creat sau nu pe vecinul care (ma) fura, ci daca pot sa privesc fapta lui fara ura sau manie. Asta nu inseamna sa ma las furat in continuare, in mod cert trebuie sa iau niste masuri ca sa ma protejez - dar, fara sa ma incarc cu resentimente, fara sa-i pastrez ranchiuna."

Iata si o frumoasa constientizare neorgolioasa -pe care am auzit-o in ultima vreme-,draga Lege-Suflet.
    Eliberarea daca exista neconditionat -chiar unilaterala-entitatea divina completeaza restul.

Alminteri,eliberarea aceasta -prin iertare -induce si iertarea de propriile pacate.
    Caci,asa cum ai zis,sintem oglinda celor din jur.Ceea ce azi iertam ,am facut cindva ieri.
    Azi,cind nu mint si sint mintita,ieri am mintit si mi se oglindeste azi.

Pe linga acestea,este posibil ca omul sa aiba datornici de ...vieti intregi care-l chinuie.Datornici opriti din evolutie care vin ca fantomele sa plateasca ceea ce nu constientizeaza.
    Aici intervine curajul de a memora,de a adinc rememora ...si de dezlega prin iertare ceea ce eu poate stiu si iert ,dar ei NU.
    Si da eliberarea este reciproca-eliberind ceva,pe cineva ...iata-ma pe mine liber,iata-ma pe mine o floare a iubirii inflorind ...

Toralma este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    aprilie 2008
    Posturi
    5

Iarta, Doamne... cele stiute... si cele... nestiute...

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

"Iarta, Doamne... cele stiute... si cele... nestiute..."

Stii cum" vad " eu azi legea iertarii?
    Pleaca de la propria constiinta.Acolo,in sertarasele constiintei zac multe...chestii reale sau rezultate ale societatii.
    Acestea sint primele care trebuie trecute prin filtrul iertarii de sine si al iubirii de sine,iar acest sine este saminta sadita de divinitate acolo.Iar divinitatea este iertare si iubire.Autoflagelarea si autoinvinuirea nu sint de la divinitate.
    Si nu au nici un rezultat pozitiv.
    Iertarea de sine inseamna a nu mai face ceea ce am iertat in mine si inseamna a ierta la altul ceea ce eu am iertat in mine.
    Aceasta este extinderea ierarii de sine asupra celorlalti.
    Fraza "si ne iarta noua greselile noastre precum si noi iertam gresitilor nostri" arata exact legea iertarii.Iertarea aproapelui aduce iertarea divina,adica se iese de sub legea iertarii si se urca treapta egoismului uman spre asemanarea cu divinitatea.Iertarea aceasta este o treapta cucerita spre inocenta.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Terapia iertarii este o parte a terapiei de atitudine.
    Este o " fericire" cum ar spune Isus.
    Daca ar fi sa rastalmacesc ceea ce s-a spus deja,as spune:
    -fericiti cei ce Ma cauta neincetat cu sinceritate,caci ei Ma cresc inauntrul lor
    -fericiti cei ce au curajul sa se afunde in ei insisi(in iad ) si sa izgoneasca demonii de acolo(minciuna,inselaciunea,rautatea,egoismul,inte resul...)
    -fericiti cei ce au curaj sa iubeasca -
    -fericiti cei ce se iarta si iarta
    -fericiti cei ce in imparatia lor cauta si gasesc pacea,si se alatura pacii universului
    -fericiti cei ce gasesc Fericirea sadita de Mine.
    Aceste lucruri le-am visat azi-noapte,nu chiar cuvint cu cuvint,dar ca idei .(Am visat ca mi le-a spus cineva)
    Esenta ar fi :cautarea sincera a atitudinii proprii trebuie sa aiba un scop nobil.Iar acest scop este fericirea.Iar acest fel de fericire este liniste,pace,adevar,lumina...este Fericire,este gasirea divinitatii,este tovarasia divinitatii pe calea proprie,este insotire .

sunshine133 este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2008
    Posturi
    3

Ma intreb de cate ori ne-am osandit in fata lui Dumnezeu, rugandu-ne "Tatal nostru"...am cerut si numai atat sa ne ierte El pe noi, precum iertam si noi....adica mai nimic si mai deloc. Osanda am cerut noi, daca nu am stiut sa ne iubim aproapele, prin asta intelegand sa ingaduim si sa il iertam pe el, cel care ne-a gresit...
    Haideti sa va spun ce m-a ajutat pe mine mult in viata, in sensul de a usura procesul iertarii.
    Cineva mi-a spus odata, cand eram incrancenata impotriva aproapelui meu "ia inchide ochii si imagineaza-ti ca e mort, ca il vezi in sicriu cu mainile pe piept si ca e ultima oara cand il vezi. Nu cumva, in fata mortii motivele tale de neiertare devin marunte? Nu cumva o sa regreti o viata faptul ca a plecat dintre noi si tu nu i-ai spus ca, de fapt, l-ai respectat, l-ai iuit, l-ai admirat,...?"

Citat Citat din pheonix nemo Vezi post
    Putem noi oare ierta pe cineva care ne raneste ori sentimental ori de alta natura?Sunt foarte bune lucrurile acestea teoretice dar va rog sa va puneti intrebarea de cate ori ati iertat cu adevarat pe cineva care v-a gresit si mai mult...de cate ori v-ati cerut iertare.(ma refer la toti cei care sunt pe acest forum sau care-l viziteaza).Pentru cine stie "Tatal nostru" va rog sa-l spuneti o data in gand si sa va opriti la partea...:Si ne iarta noua gresalele noastre, precum si noi iertam gresitilor nostrii"...ce frumos...ar trebuie sa ne gandim de 2 ori la chestia asta inainte sa tinem ura pe cineva...

savanah Avatar
    savanah este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Am un coleg de serviciu, in jur de 50 de ani, cu studii superioare, casatorit, tata a doi copii dintre care unul cu handicap psihic. Nu are nici cea mai mica dorinta de a se apropia de credinta, singurul lucru care conteaza este ca el si familia lui sa aiba o casa pusa la punct (are doua case si un apartament), mincare si bautura. Refuza ceea ce ar insemna sa invete ceva nou pentru ca respinge orice bateie de cap suplimentara (de ex. nu stie dar nici nu vrea sa lucreze la calculator).
    Omul isi face meseria cum crede el mai bine, este bun in ceea ce face, dar nu exceleaza si nici nu se implica. Ii face o placere deosebita sa trateze toti subalternii ca pe niste gunoaie, le vorbeste urit, ii lasa sa astepte cu orele atunci cind ar putea sa ii serveasca mai repede.
    V-am prezentat acest om pentru ca vreau sa va spun ca duc o lupta zilnica cu el. Incerc din rasputeri sa ii deschid ochii, sa ii spun ca viata nu se limiteaza la mitocanie, rapacitate materiala si nervii pe care ii imprastie peste tot.
    Am uitat sa va mai spun ca ii place la nebunie sa birfeasca, in interiorul firmei sau in afara ei, principalul este sa gaseasca un om dornic sa il asculte. Legat de asta ii tot dau exemple de cit rau poate face oamenilor prin aceste vorbe duse de ici colo.
    Nu am reusit sa il misc nici cu un centimetru din convingerile lui. Mi-ar face o bucuie enorma sa vad ca isi schimba macar putin atitudinea fata de bietii oameni, ca nu mai minte in halul asta, ca se poarta mai frumos....
    In fiecare dimineata, cind il salut (la care, apropos, nu raspunde niciodata) imi fac planuri cum sa il mai abordez si ce sa ii mai povestesc ca sa il "inmoi". Cind vine la mine in birou incep cu tot felul de pilde si povesti (domnul colonel, haideti sa va spun o poveste ....), mi se pare ca parca-parca este interesat de ce spun, dar la final (caci sta si asculta pina la capat) trage o injuratura si pleaca!!
    Odata i-am dat o carte. Era beletristica, bibliografia lui Florence Nightingale, dar mai romantat scrisa. Desi voiam sa il fac sa vada altuismul mi-am zis ca descrierile despre perioada razboilui il vor face sa duca pina la capat cartea. Ei bine, luni dimineata mi-a adus-o ... rupta. Efectiv, rupta in doua. Mi-a spus ca pe la jumatatea cartii s-a enervat de atita vorbaraie si a rupt-o!
    Dati-mi idei despre cum as putea sa ajung sa sparg carapacea omului astuia. Nu vreau sa ma dau batuta, vreau sa cred ca si el este capabil de mai multa iubire si intelegere, dar cum sa il fac sa isi deschida ochii??
    Si inca ceva: sa nu va ginditi ca as putea sa fac vreo referire la copilul care are handicapul psihic. Despre acesta nici nu pomeneste. Ca si cum nu ar fi copilul lui.
    Idei, va rog, sau participare de la distanta, ... nici eu nu stiu cum e mai bine.

sunshine133 este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2008
    Posturi
    3

Draga Savanah,
    Eu sunt noua pe Forum si nu va cunosc inca. Sa inteleg ca tu esti credincioasa, crestina adica, iar persoana pusa in discutie nu este. Mai mult, este ateu. Daca este asa, poate imi spui si mie cine ne-a chemat pe noi crestinii sa tragem dupa noi ateii? A tras Iisus cu forta pe cineva dupa el? A obligat Iisus pe cineva sa il urmeze? Tu de ce incerci sa faci asta? De ce nu faci ceva pentru cei care au nevoie de ajutorul tau, nu pentru cei care il refuza? Parerea mea este ca iti faci tie rau mai intai, incercand sa lupti cu cine nu trebuie. Ajuti NUMAI pe cei ce iti cer ajutorul, NU intri in liberul arbitru al nimanui, pentru ca nu ai voie sa faci asta. Daca Dumnezeu insusi ne respecta noua deciziile, cine suntem noi sa le incalcam pe ale apropiatilor nostri? Eu zis ca lasi omul in plata Domnului, sa te rogi pentru el pentru ca numai Iisus Hristos a facut minuni. Nu mai forta omul, lasa-l sa inteleaga si singur ca greseste si asteapta sa iti ceara el sa il indrumi. Deci, parerea mea este sa nu incalci nimanui liberul sau arbitru, este dreptul lui de a-si alege calea, credinta sau non-credinta.

savanah Avatar
    savanah este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Nici macar o clipa nu am incercat sa il conving pe om sa devina un crestin practicant. Sau macar un crestin care recunoaste ca este crestin.
    Dar mi-ar place sa vad ca nu se mai poarta atit de rau cu oamenii. Si asta nu tine neaparat de ortodoxia noastra. Respectul, dragostea, toleranta fata de cel de alaturi sunt cu totul altceva decit a-l forta pe un om sa invete rugaciunile pe care le stiu eu sau sa mearga cu mine la Sfinta Liturghie!
    In plus, atunci cind vorbeste urit la fel i se raspunde. Se creeaza un cerc de injurii si certuri care nu fac bine nimanui.
    Si in plus, nu cred ca poti trece indiferent fata de o asemenea incrincenare. Mai ales la un om cu care impart serviciul, cu care impart piinea. Ii cunosc familia, stiu ca si sotia si fiica au de suferit de pe urma felului lui de a fi. Despre copilul celalalt, ce sa mai spun...
    Si insist sa cred ca poate exista o cale prin care sa vada ca i-ar fi mai bine daca s-ar schimba.

Etienne Avatar
    Etienne este offline I.E. Copacel roditor
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Savanah, mie personal mi se pare ca bati la porti inkise, kiar bine ferecate. Este admirabil ca vrei sa skimbi un om in bine, dar daca el nu consimte nici un strop, daca nu depune nici un efort, ba dimpotriva, este impietrit la orice metoda a ta, cred ca te irosesti in zadar.

Insa poti face rugaciuni pt el, il poti pomeni la Liturghie, la Sf. Maslu, poti aprinde lumanari pt el. Dar o "convingere" face-2-face nu va da roade deocamdata.
    Mi-am pus flori la palarie,
    Mi-am pus flori, mi-am pus margele
    Sa se uite cu mandrie ...
    ...Puiu la ele!

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Poate ca acesta este modul său de supraviețuire. Un om care a ales o carieră militară și care se poartă profesional în ceea ce face, chiar dacă după părerea dumneavoastră nu excelează, are un caracter puternic și nu se lasă doborât sau schimbat cu ușurință. Cu siguranță că a avut traumele sale în această viață care l-au făcut să se comporte așa cum relatați dumneavoastră. Despre una chiar ne-ați spus: copilul cu handicap. Știți prea bine cum este să stai în preajma unor persoane cu handicap, dar când acesta este copil este cu mult mai greu. Iar despre lucrurile neștiute din viața/viețile oamenilor nu vă doresc să aflați.

Dar pentru că ați ales acest topic și pentru că ați cerut sugestii, pe lângă cele primite v-aș sugera să citiți postările 2 și 3 de pe prima pagină a acestui topic, cele care se referă la terapia iertării și să încercați această terapie zi de zi sau de mai multe ori pe zi, după cum simțiți.

V-aș mai sugera să recitiți ceea ce ați scris despre colegul dumneavoastră și în special descrierea și apoi să încercați să vedeți problema prin prisma efectului de oglindă.

O altă sugestie se referă la motivele dumneavoastră care vă fac să fiți atât de perseverentă și să consumați atâta energie. Cele postate nu m-au prea convins și îmi arată ce ușor se poate ajunge din postura de făcător de bine în cea de agresor.
    Oricum argumentele și efortul dumneavoastră de până acum (probabil că și alte lucruri) nu sunt percepute încă drept agresiune pentru că încă stă și vă ascultă până la capăt. Poate încercați să vă găsiți altele mai solide care să vă susțină în cazul în care încercați să urmați sugestiile de mai sus.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

blueazur Avatar
    blueazur este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    2

Articolul despre Terapia iertarii, mi-a parvenit (intimplator??? ) prin mail. Nu stiu cit a fost de intimplator sau nu, da' la mom acela chiar aveam nevoie sa fac ... ceva. ..altceva...am fost invatata sa cred in tot ce reprezinta Universul, Doamne-Doamne fara sa fiu habotnica si sa ma dau cu capu' de usile bisericii.
    Asa ca, la mom acela de cumpana ptr. fam mea, am lasat capu' in jos si i-am luat "de-a fie a par" (cum zic batrinii) la rind sa-i iert. Am tinut-o asa cam o luna...n-avetzi idee ce bine mi-a facut treaba asta....m-a eliberat, macar nu i-am mai carat dupa mine....si sa stitzi ca s-au ameliorat usor si rel cu cei din jurul meu...numa' ca nu-s prea perseverenta...la cit ii bombanesc))

Cind tati a plecat , pe linga ruga ptr. ingerii de lumina, 42 de zile am spus si aceasta ruga a iertarii catre tata. Am avut senzatzia ca plecarea lui de pe Pamint a fost lina si calma, nu ne-a zdruncinat existentza sub nici o forma.

E o tehnica intr-adevar extraordinara...ca orice rugaciune. Te ajuta daca crezi in ea

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Bun venit pe forum, blueazur!

Citat Citat din blueazur Vezi post
    la cit ii bombanesc))
    Puteti incerca ca in loc de bombaneala sa le spuneti ca ii iubiti. Face minuni si mai mari.

E o tehnica intr-adevar extraordinara...ca orice rugaciune. Te ajuta daca crezi in ea
    Asa este.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Citat Citat din blueazur Vezi post
    Articolul despre Terapia iertarii, mi-a parvenit (intimplator??? ) prin mail. Nu stiu cit a fost de intimplator sau nu, da' la mom acela chiar aveam nevoie sa fac ... ceva. ..altceva...am fost invatata sa cred in tot ce reprezinta Universul, Doamne-Doamne fara sa fiu habotnica si sa ma dau cu capu' de usile bisericii.
    Asa ca, la mom acela de cumpana ptr. fam mea, am lasat capu' in jos si i-am luat "de-a fie a par" (cum zic batrinii) la rind sa-i iert. Am tinut-o asa cam o luna...n-avetzi idee ce bine mi-a facut treaba asta....m-a eliberat, macar nu i-am mai carat dupa mine....si sa stitzi ca s-au ameliorat usor si rel cu cei din jurul meu...numa' ca nu-s prea perseverenta...la cit ii bombanesc))

Cind tati a plecat , pe linga ruga ptr. ingerii de lumina, 42 de zile am spus si aceasta ruga a iertarii catre tata. Am avut senzatzia ca plecarea lui de pe Pamint a fost lina si calma, nu ne-a zdruncinat existentza sub nici o forma.

Gandul tau de iubire a facut acestea .Nu te opri.

Ps: ai cumva lucruri vechi stocate prin casa?Prin rafturi?

Pagina 3 din 11 PrimulPrimul 123456789 ... UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Terapia prin post si rugaciune
    De Santamia in forum Medicina naturista
    Replici: 8
    Ultimul post: 13 ian 2012, 14:27
  2. Edgar Cayce - terapia din transa hipnotica
    De lovelife in forum Paranormal
    Replici: 49
    Ultimul post: 02 iun 2011, 21:32